Αναπαραγωγή Αγορά κανάρας για ζευγάρωμα με αρσενικό επισκέπτη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nina 2
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Χώρισμα... ακόμη και για μία ώρα...
Πρώτα θα δεις συμπεριφορές και θα εκτιμήσεις την κατάσταση... και μετά δοκιμάζεις να το βγάλεις.
πολύ ωραια. Σε ευχαριστω Γιαννη μου:) Τελος του μηνος θα τα βαλω στην ζευγαρωστρα. Να αγορασω ασβεστιο σε υγρη μορφη για το νερο; Η καναρινα δεν ακουμπάει καθολου σουπιοκοκκαλο. Τι προτείνεις;

το διαβασα μολις τωρα... Η αυξημένη χορήγηση ασβεστίου είναι επικίνδυνη;
 
Να αγορασω ασβεστιο σε υγρη μορφη για το νερο; Η καναρινα δεν ακουμπάει καθολου σουπιοκοκκαλο. Τι προτείνεις;
Το υγρό ασβέστιο είναι νομίζω ένα πολύτιμο όπλο για κάθε εκτροφή μικρή η μεγάλη...
Αν υπάρχει μπορεί να σώσει ζωές... αν όχι...
Η αυξημένη χορήγηση ασβεστίου είναι επικίνδυνη;
Ναι... όπως όλες οι υπερβολές. Για κάθε σκεύασμα...
Το μέτρο είναι απαραίτητο σε όλα... και φυσικά σε όλους.
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Mολις μπηκα σπιτι ειδα κατι ομορφο. Παρακολουθησα ποια από τις 2 καναρινες μου φτιαχνει φωλια; Η Μυρτουλα μου. Το στριμενο μου κοριτσι. Εγω εξω φτιαχνω κατασκευη σαν "σταντ '' να βαλω τα κλουβια επανω να τα συμαζεψω... Κ αυτή φτιαχνει μεσα φωλια.
http://prntscr.com/6i8ti6
 
ααα τι ομορφα! Με το καλο να γεμισει ενσπορα αυγουλια!
ευχαριστω κοριτσακι μου αλλα, αυτή δεν θελει κανεναν. Μολις τα αλλαζω κ εχω τακλουβια σε ένα μερος όλα μαζι, αυτή τσακωνεται κ με τους 2 μεσα από τα καγκελα. Τι να πω, δεν ξερω!
 
Να την επιστρεφεις εκει που την ειχες αμεσως, μην την αφηνεις στην διαδικασια τσακωμου καθολου για να μην εχουμε ασχημα επακολουθα οπως να τσαντιστει και να αφησει τη φωλια της.
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Να την επιστρεφεις εκει που την ειχες αμεσως, μην την αφηνεις στην διαδικασια τσακωμου καθολου για να μην εχουμε ασχημα επακολουθα οπως να τσαντιστει και να αφησει τη φωλια της.
Είναι ηδη στην θεση της... Όπως διατάξατε Κα Μιραντα👍
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
😀, στο λεω βρε οχι σαν διαταγη! Εγω την καναρα μου, 2 εβδομαδων μωρα τα ταιζε τα προσεχε.. Μολις της αλλαξα θεση να τα καθαρισω αρχισε να τα τσουρομαδαει. Μολις την πηγα πισω ολα καλα..
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Μα την κοιταω από μακρια τωρα το πως κανει την φωλια της. Θελω να τραβηξω βιντεο αλλα δεν το κανω να μην την τρομάξω. Της εβαλα κ βαμβακι τωρα κ το πηρεη καρδουλα μου μωρε. Το γλυκα που είναι. Τι εχει φτιαξει ο θεουλης βρε παιδι μου. Υπεροχο αυτό που βλεπω.Αρχιζω κ τρελαινομαιιι:D😕😱
 
Καλως ηρθες στο κλαμπ των.. Τρελων! Οχι οτι δεν ησουν, να τα φας κτλ :D Απλα τωρα εχεις κ αλλο λογο!
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Καλως ηρθες στο κλαμπ των.. Τρελων! Οχι οτι δεν ησουν, να τα φας κτλ :D Απλα τωρα εχεις κ αλλο λογο!
Η τρελα μου είναι γεννημα θρεμα κοπελα μου.Αν δεν εχεις τρελα δεν επιζεις!
Στο κλαμπ είμαι χρονια...😀
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
μηπως να βαλω κ άλλη φωλια μεσα; Μπορει να θελει κ η άλλη να φτιαξει φωλια.Λεω εγω τωρα...
 
Όσον αφορά το θέμα με το κόκκαλο σουπιας αν δίνεις αυγό ή αυγοτροφή μπορείς να ξυσεις από πάνω με το μαχαίρι λίγο από το κόκκαλο και έτσι θα φάνε. Και λίγο σουσάμι λίγο τσόφλι αυγού και όλα καλά. Όσο για το υγρό ασβέστιο μπορείς να βάλεις στο νεράκι από το 2ο-3ο αυγό και μέχρι να τελειώσει την ωοτοκία. :)

Τώρα για τις φωλιές, ξέρεις πως δίνοντας φωλιές ενισχυεις το μητρικό τους ένστικτο και έτσι σίγουρα θα έχεις μια ασπορη γέννα. Εγώ θα έλεγα να μη δώσεις ούτε φωλιά ούτε νήμα και αυτά να μπουν όταν τα βάλεις σε ζευγάρια με χώρισμα. Και μόλις μισοτελειωσουν το χρήσιμο της φωλιάς, βγάζεις το χώρισμα! :)

Τέλος να μην τα μμετακινείς γενικότερα, στρεσαρονται. Όταν θα πυρωσει και ή Μυρτώ και θα θέλει να γίνει μαμά θα σου πω εγώ όμως θα δεχτεί τον καναρο! 😉
 
Όσον αφορά το θέμα με το κόκκαλο σουπιας αν δίνεις αυγό ή αυγοτροφή μπορείς να ξυσεις από πάνω με το μαχαίρι λίγο από το κόκκαλο και έτσι θα φάνε. Και λίγο σουσάμι λίγο τσόφλι αυγού και όλα καλά. Όσο για το υγρό ασβέστιο μπορείς να βάλεις στο νεράκι από το 2ο-3ο αυγό και μέχρι να τελειώσει την ωοτοκία. :)

Τώρα για τις φωλιές, ξέρεις πως δίνοντας φωλιές ενισχυεις το μητρικό τους ένστικτο και έτσι σίγουρα θα έχεις μια ασπορη γέννα. Εγώ θα έλεγα να μη δώσεις ούτε φωλιά ούτε νήμα και αυτά να μπουν όταν τα βάλεις σε ζευγάρια με χώρισμα. Και μόλις μισοτελειωσουν το χρήσιμο της φωλιάς, βγάζεις το χώρισμα! :)
τωρα βρε Αλικη μου δεν μπορω να της την χαλασω την φωλια. Κριμα δεν είναι; Καλυτερα να βαλω τον αρσενικο μεσα. Την λυπάμαι μωρε...
 
Ααα δηλαδή καλύτερα να κολλήσει κάτι το αρσενικό πάρα να της χαλάσεις τη φωλιά;!? Την Καραντίνα θα την κρατήσεις... Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να αφήσεις να κάνει ασπορα αυγά να τα κλωσησει και να κάνει τον κύκλο της. Στη δεύτερη γέννα που θα έχει τελειώσει και η καραντίνα τα βάζεις μαζί.
 
Ααα δηλαδή καλύτερα να κολλήσει κάτι το αρσενικό πάρα να της χαλάσεις τη φωλιά;!? Την Καραντίνα θα την κρατήσεις... Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να αφήσεις να κάνει ασπορα αυγά να τα κλωσησει και να κάνει τον κύκλο της. Στη δεύτερη γέννα που θα έχει τελειώσει και η καραντίνα τα βάζεις μαζί.
την χαλασε την φωλια της κ την εβγαλα από μεσα.Αδικα πηγε η χαρα μου☹
 
την χαλασε την φωλια της κ την εβγαλα από μεσα.Αδικα πηγε η χαρα μου☹
Δεν πειράζει, καλύτερα... Από το να εχει το πουλάκι μια άσπορη γεννά, να εχει χάσει θρεπτικά συστατικά για τη δημιουργία των αυγων και μάλιστα για το τίποτα και να εχει καταναλωσει ενέργεια κλωσσώντας με τις μέρες, χωρίς μάλιστα να τρέφεται σωστά, καλύτερα να χαλάσει η φωλιά, που με το που θα δει τον κούκλο και θα ναι και στις μέρες της, θα την φτιάξει στο άψε σβήσε.
 
Back
Top