Αναπαραγωγή Αγορά κανάρας για ζευγάρωμα με αρσενικό επισκέπτη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nina 2
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δεν νομίζω ότι ένα καναρινάκι μπορεί να κολλήσει μια ανθρώπινη ίωση! 😛


Το μέσα - έξω είναι σκότωμα για τα καναρινάκια! Μέσα μπορεί να έχετε 25 βαθμούς και έξω 18 και πάλι με αυτούς τους πέντε βαθμούς διαφορά μπορεί στην καλύτερη να σου κρυώσουν! Είναι πολύ ευαίσθητοι οργανισμοί και ιδιαίτερα ευαίσθητοι ακόμα και στις πιο μικρές διακυμάνσεις της θερμοκρασίας! Γι αυτό καλό θα ήταν να τα είχες μόνιμα στο δωμάτιο! Είναι κρίμα να τα προφυλάσεις από την ίωση σου και να σου κρυώσουν με το μέσα-έξω!
Αλικη μου εσυ που τα εχεις τα καναρινια σου; Μεσα-εξω. Μενεις μονη σου; Τα φροντιζεις αποκλειστικα μονη σου ή σε βοηθάνε ΠΧ. Οι γονεις; Το λεω λογω της ηλικιας που εχεις. 🙂Εκτος αν εχεις πολύ μεγαλο σπιτι με χωρους κ γι'αυτο τα εχεις μεσα.
 
Μπορεί τα πουλάκια μας να "κολλήσουν" πράγματα από μας αλλά η αλήθεια είναι πως είναι αρκετά δύσκολο, σε σχέση με το πόσο εύκολο είναι να κρυώσουν με το μέσα - έξω.
Γι' αυτό συμφωνώ με την Αλίκη, καλύτερα μέσα και να μην βήχεις χωρίς προφύλαξη, επίσης να αερίζεις τακτικά το δωμάτιο προσέχοντας φυσικά να μην χτυπά ρεύμα αέρος τα κλουβιά σου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Και κατι άλλο. Οταν λεω ότι τα πηγαινω μεσα-εξω δεν λεω όταν οι καιρικες συνθηκες είναι πολύ χαλια εξω...ότι θα τα εχω κ εξω. Ξερω πολύ καλα να τα προφυλασω γιατι κοντα στην παρνηθα που μενω εχουμε παντα χαλια καιρο. Τωρα που ο καιρος είναι ετσι, είναι μεσα. Όταν ειχε καλο καιρο πριν κατι μερες ηταν εξω στο μπαλοκονι που δεν περναει το χειμωνα κρυο κ αερας. Το βραδυ τα βαζω παντα μεσα κ γι'αυτο εχουν κ καλη υγεια.

όταν μεγαλωνα το κοκορακι μου το ειχα στο δωματιο μου κ το φροντιζα όπως φροντιζα το παιδι μου όταν ηταν μικρο[ακομα μικρο είναι]. Επειδή ηταν μονος του κάθε 3 ωρες το βραδυ σηκωνόμουνα κ αλλαζα την θερμοφορα για να τον κραταω ζεστο. Πηγαινα μεχρι το σχολειο κ το επαιρνα μεσα στο μπουφαν τυλιγμενο να μην κρυωνει. Ποιος θα το εκανε αυτό? Όταν μεγαλωσα τον πετρουλη μου[παπαγαλακι] παλι ξενυχτια ειχα κ δεν εφυγα ουτε καλοκαιρι να τον αφήσω μονο του καθολου. Εγω τα πουλια μου τα εχω σαν τους ανθρώπους κ καλυτερα ακομα κ ας μην εχω υγεια. Το κανω για το παιδι μου. Προσπαθω να τα εχω κοντα μου συνεχεια γιατι ερχονται κ οι γονεις μου από τον κατω οροφο κ θελουν να τα πεταξουν όλα επειδή εχουν τα φτερα που εχουν την σκονη τους επανω Κ τα κραταω με χιλια ζορια.7 κλουβια εχω κ θα ηθελα να εχω μια βαση να τα ακουμπαω όλα επανω με ροδες για να τα μεταφερω.Χρηματα όμως δεν υπαρχουν να παρω κατι σαν αυτό που ζηταω. Ξερω πολύ καλα πως να τα φροντιζω κ ευτυχως εχω κ σας να ρωταω κ να μαθαινω ακομα περισσοτερα για να γινω καλυτερη.:D

Πριν 2 χρονια εσωσα μια καρακαξα από έναν βλακα που της ειχε κοψει τα φτερα για να παιζει ο σκυλος του. Ηταν τοσο καλη που οσες φορες περνουσα από το ιδιο σημειο με το αμαξι σταματουσα κ ερχοταν κοντα μου σαν να ηθελε βοηθεια. Μετα από πολλες φορες μου την εδωσε πολλη ασχημα... Κ δεν ντρεπομαι να το πω την ΕΚΛΕΨΑ για να την σωσω.Ανοιξα την πορτα του αυτοκινητου μεσημεριάτικα που περνουσα από κει, μπηκε μεσα σαν ανθρωπος κ την πηρα. Την κρατησα σχεδόν 1,5 μηνα τοτε καλοκαιρι ηταν της εδωσα ότι φαγακι -βιταμηνουλες -τροφη που εχει σκουλικακια μεσα αν θυμαμαι καλα μεχρι να μεγαλωσουν τα φτερα της να την αφήσω να φυγει. Ηταν υπεροχη όμως. Τα βρησκαμε μαζι. Ότι ηχο ακουγε το εκανε κ αυτή. Την ειχα ελευθερη κ ετρωγε στο τραπεζι μαζι μας. Επρεπε όμως να την αποχωριστω κι ας ηταν πολύ λιγο. Μεγαλωσαν τα φτερα της γρηγορα κ την πηρα στο χερι να την αφήσω στην παρνηθα να φυγει. Δεν ηθελε να φυγει. Με εμαθε. Επρεπε όμως. Την αφησα, πεταξε αλλα όταν με ειδε που εφευγα πετουσε από πισω μου να ερθει κοντα μου. Δεν επρεπε όμως. Πατησα το γκαζι πιο πολύ γιατι ηταν σε χωρο που ειχε χωματα τοτε, να αφήσω σκονη από πισω μου κ εφυγα. Δεν κοιταξα καθολου πισω γιατι εκλαιγα Είναι πουλι που πρεπει να ζησει στην φυση κ όχι στο κλουβι☹
 
Χωρις να θελω να το παιξω εξυπνη ή οτι τα ξερω ολα, να ξερετε οτι τα πουλια μεσα στο σπιτι ειναι "θανατος" για το δικο μας αναπνευστικο συστημα. Ασθμα και αναπνευστικη ανεπαρκεια ειναι συνηθεις ασθενειες που προκαλουνται απο παρατεταμενη(χρονια) παραμονη πουλιων (προφανως οχι ενος πουλιου, μην παρεξηγηθω) μεσα στο σπιτι και ειδικα σε υπνοδωματια. Κατα το τιναγμα που κανουν αποβαλλουν πολλα μικρα σωματιδια τα οποια ειναι επικινδυνα για τους ανθρωπους καθως συσσωρευονται στον δικο μας οργανισμο.

Καλο να τα αγαπαμε, να τα φροντιζουμε κτλ, και εγω μεσα στο σπιτι τα εχω, αλλα αεριζουμε τους χωρους πολυ καλα και δεν κανουμε υπερβολες.
 
Χωρις να θελω να το παιξω εξυπνη ή οτι τα ξερω ολα, να ξερετε οτι τα πουλια μεσα στο σπιτι ειναι "θανατος" για το δικο μας αναπνευστικο συστημα. Ασθμα και αναπνευστικη ανεπαρκεια ειναι συνηθεις ασθενειες που προκαλουνται απο παρατεταμενη(χρονια) παραμονη πουλιων (προφανως οχι ενος πουλιου, μην παρεξηγηθω) μεσα στο σπιτι και ειδικα σε υπνοδωματια. Κατα το τιναγμα που κανουν αποβαλλουν πολλα μικρα σωματιδια τα οποια ειναι επικινδυνα για τους ανθρωπους καθως συσσωρευονται στον δικο μας οργανισμο.

Καλο να τα αγαπαμε, να τα φροντιζουμε κτλ, και εγω μεσα στο σπιτι τα εχω, αλλα αεριζουμε τους χωρους πολυ καλα και δεν κανουμε υπερβολες.
Μιραντα μου με καλυψες απολυτα. Πολύ σωστη απαντηση. Όταν ειχα το ΖΑΚΟ το τι εβγαζε κ γινοταν το σπιτι πολύ χαλια.Αλλεργιες εχουμε σιγουρα κ πρεπει να προσεχουμε.Αλλοι λενε αμα εχεις προβλήματα υγειας, ας μην τα εχεις τα ζωα. Εγω τα αγαπαω κ θα τα εχω κοντα μου οσο μπορω. Μου δινουνε χαρα. Κ αν δεν φιλησω εγω πουλακι... Κατι θα παθω.[όταν δεν είμαι αρρωστη]Τα εχω μαθει να μου δινουν φιλακι 😉:D
 
Σε καταλαβαινω απολυτα, ειμαι καπνιστρια με 4 σκυλια (απειρη τριχα και σκονη) και ηδη εχω αρχισει να εχω λιιιγα αναπνευστικα. Τα πουλια τα εχω μεσα στο σπιτι αλλα οχι σε πολυσυχναστο χωρο και προς θεου αεριζω σαν τρελη 2 φορες τη μερα (με τα κρυα ηταν... Τραγικο :Ρ )

Απλα καποιοι λογω αγαπης ειτε αγνοουν τη δικη τους υγεια ειτε δεν γνωριζουν οτι υπαρχουν επιπτωσεις.

Ο θειος μου ειχε χρονια καναρινια μεσα στο σπιτι γιατι τα λυποταν απο το κρυο (δεν γνωριζαν τοτε οτι αντεχουν στο κρυο τα πουλια μου φαινετια!) και κατεληξε με ασθμα, ακομα ταλαιπωρειται.

Το ειπα απλα, γιατι εφοσον παρακολουθουν πολλοι το θεμα, καλο ειναι να το εχουν στο πισω μερος του μυαλου τους.

*ενα φιλακι ειναι λιγο πολυ λιγο... :)
 
Σε καταλαβαινω απολυτα, ειμαι καπνιστρια με 4 σκυλια (απειρη τριχα και σκονη) και ηδη εχω αρχισει να εχω λιιιγα αναπνευστικα. Τα πουλια τα εχω μεσα στο σπιτι αλλα οχι σε πολυσυχναστο χωρο και προς θεου αεριζω σαν τρελη 2 φορες τη μερα (με τα κρυα ηταν... Τραγικο 😛 )

Απλα καποιοι λογω αγαπης ειτε αγνοουν τη δικη τους υγεια ειτε δεν γνωριζουν οτι υπαρχουν επιπτωσεις.

Ο θειος μου ειχε χρονια καναρινια μεσα στο σπιτι γιατι τα λυποταν απο το κρυο (δεν γνωριζαν τοτε οτι αντεχουν στο κρυο τα πουλια μου φαινετια!) και κατεληξε με ασθμα, ακομα ταλαιπωρειται.

Το ειπα απλα, γιατι εφοσον παρακολουθουν πολλοι το θεμα, καλο ειναι να το εχουν στο πισω μερος του μυαλου τους.

*ενα φιλακι ειναι λιγο πολυ λιγο... :)


Εγω Μιραντα μου όταν ξυπναω το πρωι ευχαριστω τον θεο που μου δινει ζωη κ αναπνεω! [ αν καταλαβες τι εννοω ]:D
 
Μια απο τα ιδια... :) Αλλα μολις παρω μια δυο βαθιες ανασες ετσι για να γουσταρουμε, μεχρι να φτιαξω καφε αρχιζω τροφοδοσια στο ζωικο βασιλειο... Και να θες δεν σ αφηνουν να ξεχαστεις 😀!
 
Ξερω πολύ καλα πως να τα φροντιζω
Η αλήθεια είναι Χριστίνα μου ότι κάποιοι άνθρωποι έχουν χάρισμα να αντιλαμβάνονται τις ανάγκες, να παρατηρούν, να επικοινωνούν με τα ζώα κάθε είδους. Αυτοί οι άνθρωποι, και τίποτα να μην τους πεις, τίποτα να μην διαβάσουν, θα την βρουν την άκρη και θα συνεργαστούν με το ζωάκι. Έχω γνωρίσει πολλούς τέτοιους, όχι "οργανωμένους" φιλόζωους, και έχω δει πολλά κατορθώματά τους που για κάποιους άλλους ανθρώπους, όσα και να τους πεις, ό,τι και να διαβάσουν είναι αδύνατον να τα καταφέρουν.
Εδώ ούτε προσωπικά γνωριζόμαστε καλά, ούτε τους διαθέσιμους χώρους του καθενός ξέρουμε και την οργάνωση ζωής του και οι αναφορές είναι συνήθως γενικές, πάνω στο πλαίσιο του συνολικά αποδεκτά σωστού.
Σίγουρα πιστεύω ότι εσύ φιλτράρεις με ευαισθησία τις πληροφορίες που αντλείς και κάνεις ό,τι το καλύτερο γίνεται για τα ζώα που φιλοξενείς.


να ξερετε οτι τα πουλια μεσα στο σπιτι ειναι "θανατος" για το δικο μας αναπνευστικο συστημα.
Έτσι είναι, το καλύτερο είναι τα ζώα να μην βρίσκονται τουλάχιστον στις κρεββατοκάμαρές μας, λαμβανομένου υπόψιν ότι δεν έχουμε όλοι τον ίδιο οργανισμό και τις ίδιες ευαισθησίες.
Και φυσικά είναι διαφορετικό αν έχεις ένα πουλί, ένα ζώο ή πολύ περισσότερα.
Τελικά πάντως στην περίπτωση που τα έχουμε, οι κανόνες καθαριότητας πρέπει να είναι πολύ αυστηρότεροι και δεν αφορούν πλέον μόνο την υγεία των πουλιών αλλά και την δική μας.
 
όλα ομορφα κ σωστα τα λεμε εδώ μεσα, αλλα δεν μου απαντησατε γιατι η Μυρτουλα μου μαλωνει τα αρσενικα κ εμενα μαζι;
δεν είναι ετοιμη; Σημερα την εχω εδώ στο δωματιο μονη της με ανοιχτο παραθυρο λιγο λογω αρρώστιας μου κ με μαλωνει συνεχεια.Ακουει κ τα αλλα στο σαλονι κ δεν βαζει γλωσσα μεσα😛
 
Εμ ειδες που ειπα εχει προσωπικοτητα το κοριτσι! Θελει τον δικο της τροπο!
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Δεν έχω ιδέα τι θέλει το κορίτσι. Είναι η νεοφερμένη; Βγήκε τσαούσα; :)
η νεοφερμενη είναι Μαρακι μου. Εγω την λεω τσουχτρα κ κακια.Αχ μια μπουκιτσα είναι. Εχε χαρη που είμαι αρρωστη. Θα την ετρωγα😛
 
Θα την ετρωγα😛
😱 εισαι επικινδυνη!

Ειναι για φιλια, εγω τον ενα τον λεω φουσκα, γιατι παντα με κοιταει και κελαηδα σα φουσκα και τον αλλο πικαπικα (απο το πικατσου) γιατι εινια μια κιτρινη μπαλιτσα!
 
😱 εισαι επικινδυνη!

Ειναι για φιλια, εγω τον ενα τον λεω φουσκα, γιατι παντα με κοιταει και κελαηδα σα φουσκα και τον αλλο πικαπικα (απο το πικατσου) γιατι εινια μια κιτρινη μπαλιτσα!


😀 ωραια ονόματα. Εγω κάθε πρωι όταν είμαι καλα τρωω Πετρουλη [παπαγαλακι] για να παει καλα η μερα μου.Αυτη η μυρωδια που εχει με τρελαινει😛 ή όταν κοιμαται με το παιδακι μου στο κρεβατι. Ριχνουνε κατι υπνους μαζι... Τι να σου λεω. Κακακια δεν κανει ποτε αγκαλια μας. Ξερει ότι αν το κανει θα μπει τιμωρια.:DΚ ξερει πολύ καλα ποια είναι.Αυτο μου το ειχε μαθει μια κυρια που ειχε κ εχει παπαγαλάκια στην Κερατεα όταν το πηρα μωρο.Αυτή με εμαθε πολλα πραγματα για τα παπαγαλάκια.Αλλα μαθαινω κ αλλα απο δω μεσα. Οσο μεγαλωνεις μαθαίνεις. Κ καλυτερα να μη μαθεις ποιος είναι ο τροπος τιμωριας, γιατι θα με πιασετε από το μαλλι μετα κ τα εχω κ μακρια😳
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Μαλλον θα μεινεις κουρουπα αμα πεις 😉

δεν είναι καλε κατι κακο! Ένα κουτι με τρυπες είναι!

δεν είναι καλε κατι κακο! Ένα κουτι με τρυπες είναι!
εγω απλα δεν τηρουσα τις ωρες που ελεγε αυτή. Μιση ωρα κ πολύ είναι. Κριμα ειναι. Αλλα εμαθε κ μολις του το λεω ότι θα μπει τιμωρια καθετε ακινητο κ φουντωνει😛
 
Back
Top