Γενικά Αγορά παπαγάλου απο πετ σοπ

Κατάσταση
Κλειστό.

nikollllllll

PB New Member
Εγγραφή
6 Μαϊ 2023
Μηνύματα
24
Καλησπέρα,ο παπαγάλος μου ο νέμο lovebird παίθανε πριν λίγες μέρες τον εχω εδώ και 12 χρονια και σκέφτηκα να πάρω αλλό ενά παπαγαλάκι,ξέρεις καποιος κάποιο καλό πετ σοπ μικρό που να πουλάει παπαγάλους,ξέρω ενα στο κεντρο στην Αθηνάς στην πλατεία κοτζιά δεν ξέρω αν πρεπει να πω το όνομα ελπίζω να καταλάβατε...Είναι καλό??Έχει παρει κάποιος απο εκεί!?
 
Καλησπέρα,ο παπαγάλος μου ο νέμο lovebird παίθανε πριν λίγες μέρες τον εχω εδώ και 12 χρονια και σκέφτηκα να πάρω αλλό ενά παπαγαλάκι,ξέρεις καποιος κάποιο καλό πετ σοπ μικρό που να πουλάει παπαγάλους,ξέρω ενα στο κεντρο στην Αθηνάς στην πλατεία κοτζιά δεν ξέρω αν πρεπει να πω το όνομα ελπίζω να καταλάβατε...Είναι καλό??Έχει παρει κάποιος απο εκεί!?
Καλησπέρα, καλώς όρισες.
Τους 2 από τους 3 παπαγάλους μου, τους έχω πάρει από εκεί. Εγώ προσωπικά, το εμπιστεύομαι
 
Δεν θα σου πω τιμές δημόσια, γιατί ΠΑΝΤΑ θα βγαίνει μετά κάποιος από τους δήθεν "νόμιμους" εκτροφεις, και θα λέει "Μα τόσα λεφτά? Εγώ το πουλάω τόσο", χωρίς να αναλογιστεί τους φόρους που πληρώνει το μαγαζί, συν οοοολα τα έξοδα του, ενώ αυτός τα βάζει οοολα στην τσέπη, μαύρα....

Από εκεί πήρα τον Αλεξανδρινό μου, τον "μεγάλο" μου, και τώρα που το σκέφτομαι, από εκεί πήρα και την μάνα του lovebird μου, οπότε τυπικά 3 στα 3 από εκεί
 
ξέρεις καποιος κάποιο καλό πετ σοπ μικρό που να πουλάει παπαγάλους,ξέρω ενα στο κεντρο στην Αθηνάς στην πλατεία κοτζιά δεν ξέρω αν πρεπει να πω το όνομα ελπίζω να καταλάβατε...Είναι καλό??
Καλημέρα. Είχα πάρει πριν από πολλά χρόνια ένα καναρίνι από εκείνη την περιοχή....λευκό, βροντόφωνο, έγραφε το κλουβάκι του....το πλήρωσα ένα κάρο λεφτά τότε, γιατί ήταν βροντόφωνο αυτό κι εγώ άσχετος και εύπιστος. Ήταν θηλυκό και μόνο τσίου έκανε. Έκτοτε φυσικά δεν πήρα ποτέ τίποτε άλλο από το συγκεκριμένο κατάστημα, αλλά κατά καιρούς, αν περνώ από εκεί, μπαίνω μέσα και κοιτάω και πρόκειται για την ασχετοσύνη, την αθλιότητα, και τη γυφτιά σε όλο τους το μεγαλείο. Και μιλάω και για το ένα κατάστημα και για ένα άλλο εκεί κοντά. Πωλητές χωρίς γνώση, και ίσως η διεύθυνση να μην ασχολείται όπως πρέπει με τα ζωάκια που πουλάνε εκεί πέρα. Άρρωστα, ακόμα και πεθαμένα πτηνά έχω δει κατά καιρούς μέσα στα κλουβιά μαζί με άλλα ολοζώντανα, στενοχώρια έχω νιώσει εκεί μέσα, ανοιχτά σακιά με παντός τύπου τροφές να σκονίζονται, να καταναλώνονται ακόμα και από σπουργίτια ή περιστέρια (και μέσα στο ένα μαγαζί) που ποιος ξέρει τι παθογόνα φέρουν και μολύνουν τις τροφές, σκυλάκια, γατάκια, κουνελάκια στοιβαγμένα, βρώμικα, ενίοτε και ημιθανή (ένα κουτάβι και ένα κουνελάκι είχα δει που προφανώς τα κακόμοιρα δεν θα είδαν άλλη μέρα στη ζωή τους), ένας πανηλίθιος πωλητής που νόμιζε ότι ήταν κτηνίατρος (και μετά μια άλλη) μίλαγαν με ευκολία για Πιστοποιητικά γνησιότητας ράτσας μαζί με τα κουτάβια, κάποια από τα οποία, αφού αγοράστηκαν κατέληξαν σε φίλη μου κτηνίατρο η οποία άμεσα διαπίστωσε ότι επρόκειτο για ζώα που σαφέστατα δεν ανταποκρίνονταν επαρκώς στο πρότυπο της ράτσας τους....και πόσα άλλα έχω να λέω....
Σε παρακαλώ μην αγοράσεις τίποτε, ούτε ....πούπουλο από εκεί πέρα....είναι κρίμα ειλικρινά να συμμετέχουμε στην κερδοφορία κάποιων που κοροϊδεύουν αναίσχυντα τον κόσμο και που ούτε καν σέβονται το υποτιθέμενο προϊόν τους.
Ο Μιχάλης, @μιχαλης91 έχεις βγάλει μια αγγελία που περιλαμβάνει και το είδος που σε ενδιαφέρει...ρώτησέ τον αν έρθει ξανά στην Αθήνα....αν κατάλαβα σωστά, είχε έρθει πρόσφατα.
 
Ειλικρινά τι να πω είχα ακούσει πολύ καλά λόγια για το πετ σόπ αυτό και από το Google πολύ καλές κριτικές.
 
Εγώ όχι...αναρωτιέμαι μήπως έχω μπερδέψει τα καταστήματα τελικά. ,
Όπως και νά 'χει το ζήτημα, πήγαινε εκεί και κοίταξε τις συνθήκες του καταστήματος, κι αν σου φανούν καλές και ανθρώπινες για την υγεία των πουλιών (καθαριότητα, όχι ανοιχτά σακιά με τροφές, όχι άγρια πτηνά να πωλούνται, π.χ. καρδερίνες χωρίς κλειστό μεταλλικό δαχτυλίδι, όχι πακτωμένα πουλιά σε ένα μικρό για το πλήθος τους κλουβί, όχι ληγμένες συσκευασμένες τροφές...) και αν το πουλάκι που θα επιλέξεις είναι ζωηρό, δείχνει υγιές, φοράει κλειστό μεταλλικού τύπου δαχτυλίδι το οποίο να αναγράφει τουλάχιστον το έτος της γέννησής του,
 
βρε παιδια με λιγη υπομονη πιστευω θα βρειτε κατι καλυτερο απο καποιο μελος του φορουμ μολις εχει διαθεσιμο τι θελετε..Αν δεν βρειτε τοτε πολυ προσοχη με τα πετσοπ
 
@ianos Υπάρχουν πετ σόπ που πουλάνε ημέρα πουλιά ;; Ενώω lovebird η parrotlet όχι ράτσες τύπου κόνουρεςκαι άλλα μεγαλύτερα πουλιά
 
@ianos Υπάρχουν πετ σόπ που πουλάνε ημέρα πουλιά ;; Ενώω lovebird η parrotlet όχι ράτσες τύπου κόνουρεςκαι άλλα μεγαλύτερα πουλιά
Έχω πετύχει κάποιες φορές σε καταστήματα, αλλά όπως είπες όχι τόσο συχνά
 
@nikollllllll δεν έχω περάσει πρόσφατα να δω, να πω την αλήθεια. Μπορείς όμως τους κάνεις μια ερώτηση αν μπορούν να βρουν
 
Α.... δεν ηξερα οτι γινεται αυτο το εχεις κανει ποτε ??η καποιος αλλος
 
@nikollllllll με χαρά να το κάνω, αλλαδεν ξέρω αν θα πάω αυτή την βδομάδα. Και τηλεφωνικά πιστεύω θα μπορείς να ρωτήσεις
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top