Φροντίδα Αγορά lovebird που θα ταιστεί στο χέρι

Τα peach faced δεν είναι απαραίτητο να είναι ολοκόκκινα, μπορεί να είναι και ροδακινί. Πάντως μετά την πρώτη πτερόρροια, θα δείξει το κανονικό του φτέρωμα.
 
Τα peach faced δεν είναι απαραίτητο να είναι ολοκόκκινα, μπορεί να είναι και ροδακινί. Πάντως μετά την πρώτη πτερόρροια, θα δείξει το κανονικό του φτέρωμα.
Οκ ευχαριστώ. Το θέμα μου ήταν ότι δεν είναι ούτε ροδακινί. Είναι κίτρινη η φάτσα του
 
μια αλλη ιδεα ειναι να του κοψεις τη μιτη ισως εχει μεγαλωσει και ειναι πολυ μυτερη μονο ομως αν γνωριζεις αλλιως ζητα βοηθεια απο καποιο που γνωριζει μη το τραυματισεις.

Δεν γινεται να εχει μεγαλωσει το ραμφος απο ενα μωρο τοσο ωστε να χρειαζεται κοψιμο. ΜΗΝ το επιχειρισεις!

Πως το κρατας οταν σε δαγκωνει; Το κρατας κλεισμενο στο χερι σου;
 
Δεν γινεται να εχει μεγαλωσει το ραμφος απο ενα μωρο τοσο ωστε να χρειαζεται κοψιμο. ΜΗΝ το επιχειρισεις!

Πως το κρατας οταν σε δαγκωνει; Το κρατας κλεισμενο στο χερι σου;
Όχι το 'εχω στο δάχτυλό μου και όταν του έρθει μου ρίχνει τσιμπιές. Επίσης όταν το έχω στον ώμο μου με τσιμπάει στο αυτί.
 
Δεν ειχα δει την ηλικια του πουλιου οταν προτηνα κοψημο μυτης☹εγω παντως στα δικα μου Lovebirds το εχω κανει κατα καιρους με απολυτη επυτυχια👎
 
Εγώ μόνο στην ροζέλλα μου κόβω που και που τη ράμφος κι αυτό επειδή μεγαλώνει πολύ και ενοχλεί στο σπάσιμο των σπόρων. Τα Lovebirds δεν έχει χρειαστεί. Εσύ Μάρκο γιατί τα κόβεις;
 
για τον ιδιο λογο και το περιεργο ειναι πως δεν το κανω σε ολα τα Lovebird που εχω αλλα σε ορισμενα στα υπολοιπα δεν διχνει να χριαζετε ισως τα αλλα να την τρωχιζουν μονα τους.
 
όλα καλά με το μάνγκο. το μόνο μου πρόβλημα είναι ότι δαγκώνει πολύ και δυνατά ρε παιδιά τι να κάνω. Αφού μερικές φορές με κυνηγάει κιόλας
 
Μήπως κι εσύ τον παίζεις λίγο άγαρμπα κι έντονα κι έχει πάρει αυτό το μήνυμα; Παιχνίδι = έντονη συμπεριφορά; Γιατί το έχω δει σαν αποτέλεσμα σε πολλά ζώα και πουλιά αυτό.
 
Μήπως κι εσύ τον παίζεις λίγο άγαρμπα κι έντονα κι έχει πάρει αυτό το μήνυμα; Παιχνίδι = έντονη συμπεριφορά; Γιατί το έχω δει σαν αποτέλεσμα σε πολλά ζώα και πουλιά αυτό.
μα ακόμα και όταν δεν τον ακουμπάω με δαγκώνει. Δηλαδή κάθεται στο σταντ του, μπαίνω στο δωμάτιο και κάθομαι στον υπολογιστή και αυτός έρχεται στο γραφείο και κυνηγάει τα χέρια μου και όταν δεν τα κουνάω με δαγκώνει(και δεν είναι το απαλό που κάνει για να γλείψει ή να πιαστεί ή οτιδήποτε άλλο)
 
Μηλα του ηρεμα απλα και με αργες και απαλεςακινησεις και χαδακια θα ερθει στα ισα του. ΜΗ το μαλωνεις ΜΗ του φωναζεις ΜΗ κανεις αποτομες κινησεις. Το πληκρολογιο που συγουρα θα τον ξετρελενει ειναι και το μερος που ισως του φωναζεις και νευριαζει μαζι σου
 
Μηλα του ηρεμα απλα και με αργες και απαλεςακινησεις και χαδακια θα ερθει στα ισα του. ΜΗ το μαλωνεις ΜΗ του φωναζεις ΜΗ κανεις αποτομες κινησεις. Το πληκρολογιο που συγουρα θα τον ξετρελενει ειναι και το μερος που ισως του φωναζεις και νευριαζει μαζι σου
Το θέμα είναι ότι όταν με βλέπει και ασχολούμαι με κάτι άλλο τρελένεται και έρχεται κατευθείαν για επίθεση. Και εχθές με δάγκωσε τόσο πολύ που έβγαλε αίμα. Και δεν ήταν στον υπολογιστή αλλά στο δωμάτιο μου που τον είχα αφήσει να πετάξει. Με το που μπήκα ήρθε πάνω μου και άρχισε να δαγκώνει
 
συριγγας ενοεις αυτα που τα περνουν αμεσα απο τους γονεις;

Εννοω αυτα που εχουν απομακρυνθει προωρα απο τη φωλια τους οπως κι αυτα που εκκολαφθηκαν απο μηχανη.
 
To πουλάκι το πήρα 27 ημερών και το τάιζα με κρεμα.όταν λες έχει πάρει λάθος μήνυμα τι εννοείς; και πως μπορώ να το διορθώσω;
 
Τα παπαγαλάκια που παίρνουμε από τους γονείς τους πριν απογαλακτιστούν δεν κοινωνικοποιούνται σωστά και εκδηλώνουν μερικές περίεργες συμπεριφορές. Έχουν μια τάση για δυνατό δάγκωμα αφού δεν έχουν αίσθηση της δύναμης τους και των αποτελεσμάτων του δαγκώματος τους. Δεν έχουν δεχτεί ποτέ τα ίδια δάγκωμα και δεν έχουν πονέσει όπως θα συνέβαινε αν μεγάλωναν σε ένα σμήνος.

Το ίδιο συμβαίνει και με τα κουταβάκια αν δεν μεγαλώσουν στην αγέλη της οικογένειας τους, με τα αδέρφια τους και την μάνα τους.
Μεγαλώνοντας δαγκώνουν πιο δυνατά από τα κουτάβια στα οποία έχουμε επιτρέψει ένα διάστημα 3 μηνών οικογενειακής ζωής πριν τα υιοθετήσουμε.
 
Bαλτω να ασχολειται με παιχνιδια και οχι με το χερι σου! Απο οτι καταλαβα εκτος απο το οτι ειναι ταισμενο στο χερι νομιζω οτι βαριεται γτ συνεχεια κανει τα ιδια και τα ιδια με αποτελεσμα να ξεσπαει αλλα χωρις να ξερει οτι αυτο που κανει δεν ειναι σωστο! Μπορεις να φτιαξεις παιχνιδια με καλαμακια, οπως εκανα και εγω, που ξετρελενονται για αυτα!
 
Γεια σας και πάλι! Ο μάνγκο είναι 7,5 μηνών και σκέφτομαι να του πάρω και ένα θηλυκό πρώτον για να έχει παρέα και αν κοινωνικοποιείται και δεύτερον όταν είναι έτοιμα να μου γεννήσουν.Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν μόνο συγκεκριμένες ποικιλίες lovebirds που ταιριάζουν με τον δικό μου( peachfaced) ή αν μπορώ να πάρω ότι είδος θέλω. Ρωτάω για να αποφευχθούν τυχόν γενετικά προβλήματα.
Ευχαριστώ.
 
Back
Top