Φροντίδα Αγορά lovebird που θα ταιστεί στο χέρι

Παιδιά η Σίση γέννησε! Είμαι ενθουσιασμένος! Θα τους πάρω μια βιταμίνη που μου είπε ένας πτηνίατρος και θα περιμένω τα επόμενα! 🙂
 
Μπράβο! Θέλουμε αναμετάδοση. Όλα καλά να πάνε :)
 
Ευχαριστώ πολύ! Αύριο θα βγάλω και φωτογραφία. Τώρα δεν θέλω γιατί τα ενόχλησα λίγο που το είδα και δεν θέλω να τα ενοχλήσω άλλο! 🙂
 
Ήρθε και το δεύτερο αυγό! Του πήρα και βιταμίνη για ασβέστιο και σουπιοκόκαλο. Αργότερα θα του βάλω και αυγό βραστό!

Έχω μια απορία. Πρέπει να τους βάλω πριονίδι στην φωλιά ή να αφήσω με τα φτερά τους. (όταν θα βγουν τα μικρά θα βάλω σίγουρα)
 
Μπράβο, θα σου κάνει γύρω στα 4 σίγουρα, άντε με το καλό!
βιταμίνη για ασβέστιο
Τι ακριβώς πήρες;

Αργότερα θα του βάλω και αυγό βραστό!
Αργότερα, εννοείται αύριο έτσι; Έχεις δώσει καθόλου αυγό μέχρι στιγμής;

Πρέπει να τους βάλω πριονίδι στην φωλιά
Δεν στρώνουν φωλιά όπως τα καναρίνια αλλά κάτι θέλουν, δώσε σε ένα δοχείο λίγο πριονίδι καθαρό και ψεκασμένο με Pinex καλύτερα, λίγες λωρίδες λευκό χαρτί, κι ας χρησιμοποιήσουν όσο θέλουν.
Τώρα θα τα δώσεις όχι όταν βγουν οι νεοσσοί.
 
1) ναι αύριο το μεσημέρι
2) Αν πάρω πριονίδι αυτό που βάζουν στα κουνέλια κλπ πρέπει να το ψεκάσω;

Μπράβο, θα σου κάνει γύρω στα 4 σίγουρα, άντε με το καλό!

Τι ακριβώς πήρες;


Πήρα την tabernil calcio που βάζω στο νερό τους, και σουπιοκόκαλο
 
Όχι αλλά καλύτερα μην πάρεις το πριονίδι για τα κουνέλια, πάρε το χόρτο που τρώνε είναι πιο απαλό.
 
Εντάξει καλά έκανες, πόσες μέρες λες να βάλεις; Εγώ θα έλεγα μέχρι να ολοκληρώσει τα αυγά. Κάνε μια διακοπή και δώσε της και μετά 4-5 μέρες να ανακτήσει ο οργανισμός της.
 
Ο πτηνίατρος μου είπε να βάλω την βιταμίνη για 4-5 μέρες. Θα την σταματήσω και θα δίνω μόνο αυγοτροφή και σουπιοκόκαλο μαζί με την τροφή και μετά βλέπουμε.
 
Το αυγό θα το βάλω χωρίς να το ξεφλουδίσω; Και το βάζω όπως είναι ή να βγάλω τον κρόκο; Ρωτάω γιατί έχω ακούσει διάφορες απόψεις.
 
Θα το κόψεις στην μέση και θα το βάλεις όλο, τσόφλι, ασπράδι, κρόκο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Στην εικόνα προφίλ μου μπορείτε να δείτε τα παπαγαλάκια.Αυτό με τα πιο έντονα χρώματα είναι η Σίση και ο δεξία είναι ο Μάνγκο!

Ήρθε και το 4ο αυγό!
 
Τα μωρά του μάνγκο και της σίσης,❤️️️️ (κανονικά είναι 3 αλλά στην μία είναι μέσα στην φωλιά και στην άλλη δεν έχει γεννηθεί ακόμη)
επίσης ενώ κανένα από τα ενήλικα δεν είναι lutino το ένα από τα μικρά βγήκε lutino:)😛
 

Συνημμένα

  • rsz_lovebirdss.webp
    rsz_lovebirdss.webp
    8 KB · Προβολές: 52
  • rsz_dsc_0522.webp
    rsz_dsc_0522.webp
    14,8 KB · Προβολές: 54
με το καλο να τα δεις και στο κλαρακι και να καμαρωνεις με την πενταμελη οικογενεια που δημιουργησες! Απο δω και περα καλη τρωφη αυγοτρωφη χορταρικα με μετρο στην αρχη γιατι ειναι πολυ μωρα και μπανιεριτσα για να κανουν μπανακι μαμα και μπαμπας!
 
Τώρα που έχουν μεγαλώσει λίγο τα μωρά πριν προλάβω να βγάλω την φωλιά είδα κι άλλο αβγό στη φωλιά(τα είχα δει πριν κάμποσες μέρες να ζευγαρώνουν) άρα περιμένω και άλλα μωρά..φοβάμαι όμως μήπως πάθουν τπτ (κυρίως το θηλυκό) απο τις απανωτές γέννες.. Τους δίνω σουπιοκόκκαλο και έξτρα βιταμίνη στο νερό αλλά δεν ξέρω...
 
Back
Top