Γενικά Αηδονια σε κλουβι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vaggos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vaggos

PB New Member
Εγγραφή
29 Ιαν 2008
Μηνύματα
77
Πόλη
Κρήτη
εχω ακουσει οτι σπανια το αηδονι επιβιωνει σε κλουβι... Ισχυει αυτο; Εχω δει σε καποια πετ καποια πουλια τα οποια μοιαζουν απιστευτα με τα χαρακτηριστικα του αηδονιου... Τι εχετε να πειτε σε αυτο;
 
Σπανια επιβιωνουν. Αν επιβιωσουν, σπανια κελαηδουν. Αν κελαηδησουν, σπανια θα ειναι στην ενταση του αηδονιου στο φυσικο του περιβαλλον.
 
Αν θες να μάθεις κάποιες χρήσιμες πληροφορίες για το αηδόνι, δες εδω https://community.petbirds.gr/threads/Αηδόνι-luscinia-megarhynchos.17645/.

Η ιδέα της αιχμαλώτισης άγριων πουλιών βρίσκει τους περισσότερους από εμάς αντίθετους. Εγώ προσωπικά πιστεύω οτι όλα τα άγρια, αλλά πολύ περισσότερο τα αηδόνια, πρέπει να είναι ελεύθερα στο φυσικό τους περιβάλλον για να απολαμβάνουμε το κελάηδημα τους εμείς και τα παιδιά μας. Επισης θα συνιστούσα να μην προβαίνουμε στην αγορά αγρίων πουλιών γιατι με τον τρόπο αυτό διαιωνίζουμε το ήδη υπάρχων πρόβλημα.
 
εχω δει και εγω αιδονια σε κλουβι και να κελαιδανε δυστυχως ειναι ενα εγκλημα που δεν μπορουμε να κανουμε κατι
 
Κι όμως μπορούμε! Μπορούμε να πούμε ΟΧΙ! ΟΧΙ στην αγορά άγριων πουλιών! Ετσι θα σπάσει ο κύκλος της αλυσίδας της προσφοράς και της ζήτησης!

Αηδόνια λοιπόν μόνο στις ρεματιές! Ελεύθερα. 🙂
 
εχω ακουσει οτι σπανια το αηδονι επιβιωνει σε κλουβι... Ισχυει αυτο;
Τα πάντα ζούνε,
απλά απαιτείται η ανάλογη γνώση.
Το συγκεκριμένο είδος το εκτρέφουν 2-3 κυριολεκτικά "αρχηγοί",
στην Ελλάδα.
Μην ξεχνάς ότι στη χώρα μας,
αν μιλήσεις με το 97% "κατόχων" καρδερίνας για αναπαραγωγή,
ειδικά στην επαρχία,
θα σε περάσουν για γραφικό...
Κάτι που στην Ιταλία νομίζω ξεκίνησε στις αρχές του αιώνα.
Όχι η... Κοροϊδία, η εκτροφή...
 
Τα πάντα ζούνε,
απλά απαιτείται η ανάλογη γνώση.
Το συγκεκριμένο είδος το εκτρέφουν 2-3 κυριολεκτικά "αρχηγοί",
στην Ελλάδα.
Μην ξεχνάς ότι στη χώρα μας,
αν μιλήσεις με το 97% "κατόχων" καρδερίνας για αναπαραγωγή,
ειδικά στην επαρχία,
θα σε περάσουν για γραφικό...
Κάτι που στην Ιταλία νομίζω ξεκίνησε στις αρχές του αιώνα.
Όχι η... Κοροϊδία, η εκτροφή...

Χαρη συμφωνω αλλα απαντησα ετσι για ευνοητους λογους που σχετιζονται με το 97% που αναφερεις.
 
εχω ακουσει οτι σπανια το αηδονι επιβιωνει σε κλουβι... Ισχυει αυτο;


Επιβιώνει. Παρακάτω παραθέτω ένα βίντεο ενός μέλους του P.B
που παρουσιάζει το αηδόνι του.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Ορίστε και το αντίστοιχο πόστ.<broken link removed>
 
Το προσδόκιμο της ζωής ενός αηδονιού στην φύση είναι 18 χρόνια.

Για πόσο πιστευετε οτι μπορεί να επιβιώσει ενα αηδόνι στο κλουβι; 3, 5 μηνες, 2 χρόνια; Και το θεωρειτε αυτό επιτυχία; Σε πόσες περιπτώσεις μπορεί να αναπαραχθεί στην αιχμαλωσία οταν προκειται για μονογαμικό πουλί και ποσους βιώσιμους απογόνος μπορεί να δωσει; Και πόσοι είναι αυτοί που μπορούν και έχουν τις γνώσεις για να προσφέρουν στο πουλάκι οτι ακριβως χρειάζεται για να επιβιώσει;

Οσο για το μελος που αναφέρετε, δεν μας εχει ενημερώσει για την πορεία της ζωής του αηδονιου που κατέιχε... Μακάρι να ζει το πουλάκι βεβαια, αλλά... Διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις.
 
Το προσδόκιμο της ζωής ενός αηδονιού στην φύση είναι 18 χρόνια.

Για πόσο πιστευετε οτι μπορεί να επιβιώσει ενα αηδόνι στο κλουβι; 3, 5 μηνες, 2 χρόνια; Και το θεωρειτε αυτό επιτυχία; .
Aυτο δεν το γνωριζω εγω μονο ειπα οτι επιβιωνει γιατι αυτο ρωτησε ο vaggos τωρα για ποσο χρονικο διαστημα αυτο εξαρταται απο τις γνωσεις του ιδιοκτητη και ουτε το θεωρησα επιτυχια προσωπικα. Προσωπικα ειμαι κατα της αιχμαλωσιας τον αγριων πτηνων και ακομα περισσοτερο του αηδονιου.
Σε πόσες περιπτώσεις μπορεί να αναπαραχθεί στην αιχμαλωσία οταν προκειται για μονογαμικό πουλί και ποσους βιώσιμους απογόνος μπορεί να δωσει; Και πόσοι είναι αυτοί που μπορούν και έχουν τις γνώσεις για να προσφέρουν στο πουλάκι οτι ακριβως χρειάζεται για να επιβιώσει;
Ελαχιστοι οπως αναφερει ο Χαρης Το συγκεκριμένο είδος το εκτρέφουν 2-3 κυριολεκτικά "αρχηγοί",
στην Ελλάδα.
Οσο για το μελος που αναφέρετε, δεν μας εχει ενημερώσει για την πορεία της ζωής του αηδονιου που κατέιχε;
Το μελος το ανεφερα μονο και μονο ως παραδειγμα οτι το αηδονι μπορει να ζησει σε αιχμαλωσια δεν γνωριζω αν το πουλι ζει η εχει ψοφησει.
 
Κώστα η απάντηση που έδωσα ήταν γενική και δεν αναφερόμουν αποκλειστικά στην δική σου απάντηση, αλλά σε όλους όσους απαντούν οτι επιβιώνει.

Σημασία έχει όχι μονο να επιβιώσει στο κλουβί για 3 ή 5 μήνες... Τα περισσότερα πουλιά που είναι οικόσιτα, αν τους προσφέρει κανείς μια ιδανική διαβίωση ξεπερνουν κατά πολύ το προσδόκιμο ζωής τους. Αυτό είναι επιτυχία! Το να στερεήσεις κανει όμως την ζωη σε ενα πουλί που θα μπορουσε να ζησει τοσα χρόνια στην ελευθερία του, συγνωμη αλλα αυτό δεν λεγεται επιβιωση...☹
 
Σημασία έχει όχι μονο να επιβιώσει στο κλουβί για 3 ή 5 μήνες... Τα περισσότερα πουλιά που είναι οικόσιτα, αν τους προσφέρει κανείς μια ιδανική διαβίωση ξεπερνουν κατά πολύ το προσδόκιμο ζωής τους. Αυτό είναι επιτυχία! Το να στερεήσεις κανει όμως την ζωη σε ενα πουλί που θα μπορουσε να ζησει τοσα χρόνια στην ελευθερία του, συγνωμη αλλα αυτό δεν λεγεται επιβιωση...☹


Συμφωνώ απόλυτα.
 
αυτο το πουλι που εχω δει εγω το εχει περιπου 1 χρονο λιγο λιγοτερο και αρχισε να κελαιδαει 4-5 μηνες αφου το ειχε αγορασει εγω παραθετω απλως τι εχω δει και ξερω τωρα αν με ρωτατε αν συμφωνω η οχι με αυτο σας λεω οτι αιδονι δεν θα επαιρνα ποτε στο σπιτι μεσα σε κλουβι
 
ειναι αληθεια αλε3νδρε; Εκτρεφεις κουφαηδονια;και που τα βρηκες τα πρωτα;
 
Εκτρέφει ο Alexandros κουφαηδόνια αν δεν κάνω λάθος.

Ixa 3 zefgaria apo afta ta poulia, https://community.petbirds.gr/threads/Μαυροσκούφης-sylvia-atricapilla.3042/ . Ala tous alaksa me 3 zefgaria Ekthesiaka Zebrakia. Einai para poli kourastiko na sfiaxneis kathe mera trofi gia sporofage kai gia malagofage poulia. Pistebo einai kalitera na exeis mono poulia pou trone sporia i poulia pou trone entoma kai malago trofi. Deftero mionektima, gia mena itane, afta ta poulia pou trone fruta kai entoma ( malagofage ), seloune kathe mera na tous taiseis 2 i 3 fores.

Afta ta Chinesika Aidonia einai panomorfa poulia. Ala tora logo tou Eisagogi-Stop stin Europei, siga siga den tha bris pia afta ta poulia. Prin 10 xronia, an pires 2 Kanarinia, sou dinane ena apo afta gia doro mazi. Simera afta ta poulia exoune pai 120-150 Euro, kai den tha bris. I ektrofeis exoune sfiaksei group pou alasoune me taksi tous kai den poulane pia afta ta poulia.

Etsi tha gini mia mera me ola ta poulia, an den ksekinisoune organomena ektrofeis.
 
Back
Top