Ασθένειες Αιμορραγία ουράς καναρινιών

STAYROSBAR

PB New Member
Εγγραφή
8 Απρ 2020
Μηνύματα
3
Πόλη
Ηράκλειο
Καλησπέρα σε όλους.

Έχω κάποια καναρίνια τα οποία γεννήθηκαν πέρυσι το καλοκαίρι και ματώνουν συνέχεια στο πίσω μέρος στο σημείο που ξεκινάει η ουρά. Το παθαίνουν μόνο συγκεκριμένα πουλιά και είναι από τους ίδιους γονείς, δηλ. αδερφάκια. Εάν δεν προλάβω να τα καθαρίσω με λίγο νερό και αντισηπτικό στο τέλος χάνουν την ουρά τους. Έχω κάνει αποπαρασήτωση αν και τα υπόλοιπα πουλιά στην κλούβα δεν παρουσιάζουν τέτοια συμπτώματα, έχω χρησιμοποιήσει ειδικό σπρέι για την αποφυγή τραβήγματος των φτερών μεταξύ τους αλλά τίποτα, εξακολουθούν στα καλά καθούμενα να παρουσιάζουν αιμορραγία. Μοιάζει σαν να βγαίνει αίμα μέσα από τους θύλακες των φτερών. Σαν επισυνάπτω φωτογραφία. Ρώτησα και σε καταστήματα με ζώα και δεν βγάλαμε άκρη. Γνωρίζει κανείς τί μπορεί να φταίει σχετικά με αυτό το θέμα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

DSCN5002;.webp
 
Γνωρίζει κανείς τί μπορεί να φταίει σχετικά με αυτό το θέμα.

Καλησπέρα. Κάθε χρόνο κατά την περίοδο της αναπαραγωγής αντιμετωπίζω παρόμοια περιστατικά σε κλούβα με θηλυκά που στοχοποιούν ένα συγκεκριμένο, το οποίο κάθεται στον πάτο της κλούβας. Φέτος έχω δύο θηλυκά που κάθονται στον πάτο της κλούβας και οι υπόλοιπες πηγαίνουν και τραβάνε τις πέννες της ουράς της μιας μόνο. Και δεν αρκέστηκαν μόνο στις πέννες της ουράς. Ξεκίνησαν να μαδάνε και τα φτερά γύρω από την αμάρα. Αναγκάστηκα να την αλλάξω κλουβί γιατί την είχαν απογυμνώσει σχεδόν.

έχω χρησιμοποιήσει ειδικό σπρέι για την αποφυγή τραβήγματος των φτερών μεταξύ τους
Δεν ήξερα ότι υπάρχει τέτοιο προϊόν. Ποιο χρησιμοποιείς;
 
Δεν ήξερα ότι υπάρχει τέτοιο προϊόν. Ποιο χρησιμοποιείς;
Λέγεται ΝΟ PICK από την εταιρεία versele laga, αλλα δεν είδα αποτέλεσμα. Στα δικά μου καναρίνια συμβαίνει και εκτός περιόδου ζευγαρώματος από τότε που ήταν μικρά. Δεν έχω καταλάβει εάν το κάνουν τα άλλα ή τα τραβούν και μόνα τους γιατί είναι ανήσυχα και το ράμφος τους συχνά ματωμένο, ευνοώ αυτών που αιμορραγούν. Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.
 
Πρεπει να προσπαθησεις να καταλαβεις το πως γινεται ολο αυτο Σταυρο, αν φηλαδη αυτοτραυματιζονται ή οχι.
Το ραμφος θα ειχε αιμα και στις 2 περιπτωσεις.
 
Δυο φωτογραφίες θα ήταν ίσως χρήσιμες.
Μια για το κλουβί συνολικά που να φαίνεται η διαρρύθμιση των πατήθρων.
Μια για τα πουλιά που αφορά το θέμα, ολόσωμη.

Πιστεύω έχουν μπει σε φαύλο κύκλο. Τα σπασμένα φτερά πρέπει να τα καθαρίζεις με χλιαρό προς κρύο νερό και να τα αφαιρείς ένα ένα τραβώντας το καλάμι εξ'ολοκληρου απο τα θυλάκια. Θα πρότεινα να τα απομονώσεις και να χρησιμοποιήσεις κάτι σαν αυτό:


Έχεις δει τίποτα σαν κύστη;
 
Λέγεται ΝΟ PICK από την εταιρεία versele laga, αλλα δεν είδα αποτέλεσμα. Στα δικά μου καναρίνια συμβαίνει και εκτός περιόδου ζευγαρώματος από τότε που ήταν μικρά. Δεν έχω καταλάβει εάν το κάνουν τα άλλα ή τα τραβούν και μόνα τους γιατί είναι ανήσυχα και το ράμφος τους συχνά ματωμένο, ευνοώ αυτών που αιμορραγούν. Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

Πιστεύω ότι το πρόβλημα ξεκινάει από κάποιο άλλο πουλί και στην συνέχεια συμμετέχουν και τα υπόλοιπα. Οπότε θα πρέπει όπως πολύ σωστά σου είπε ο @Tony Forpus να διαπιστώσεις την αιτία. Υπάρχει περίπτωση να έχεις πολλά πουλιά στο ίδιο κλουβί;
 
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση σας.
Όχι δεν υπάρχει κάποια κύστη, μόνο η άκρια του φτερού που καλός την περιγράφεται ως καλαμάκι που την έβλεπα και δεν ΄γνώριζα εάν μπορούσα να κάνω κάτι και αν ήταν κάτι παθολογικό ή παράσιτο. Τα πουλιά μέσα στην κλούβα δεν είναι πολλά. Το ίδιο μάδημα είχαν πάθει πρώτη φορά και όταν ήταν με τους γονείς του και υπέθεσα ότι η μητέρα τους το προκάλεσε για να κάνει φωλιά αν και είχε υλικό. αλλά και μετά που τα χώρισα και τα έβαλα με τα αδερφάκια τους από την πρώτη γέννα πάλη τα ίδια αποτελέσματα είχα. συνολικά είναι επτά πουλιά σε ένα μεγάλο κλουβί 75χ45χ45 cm. Δεν ξέρω μήπως τους λείπει τίποτα από την διατροφή τους. τώρα έχω χωρίσει τα τρία που ήταν τραυματισμένα και ψάχνω για κάποια λύση.
 
Back
Top