Γενικά Αλλαγή στη συμπεριφορά μικρού Αλεξανδρινού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ZIKI
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ZIKI

PB New Member
Εγγραφή
15 Μαϊ 2020
Μηνύματα
12
Πόλη
Αθήνα
Εχω πάρει εναν αλεξανδρινό απο την μεγάλη παρασκευη, οταν τον πηρα ηταν 2,5 μηνων,ταισμενο στο χέρι απο το παιδί που τον πήρα,(χωρις dna ) στην αρχη ανεβαινε στο δάχτυλο μου συχνα (δεν δεχόταν χάδια, ουτε κεφάλι ούτε πουθενά)του ανοιγα το κλουβι που εχει και σταντ και καθόταν αραχτός, χωρις φτερουγισματα-φωνές-και γκρίνες, απλα έτρεμε όταν πηγαινα κοντά, οσο περνουσε ο καιρος και παιζαμε ανεβαινε πάνω μου αλλα οταν πηγα να τον χαιδεψω με δαγκωνεκαι οσο περνουσε ο καιρος πιο πολυ,τωρα τρώει και απο το χερι μου μιας και πριν οτι και να του εδινα δεν το αγγιζε, αλλα δεν πολυ ανεβαινει στο δαχτυλο και το φοβαται και οταν ανεβαινει στον ωμο μου μου δαγκωνει το αυτικαι όταν παω κοντα το δαχτυλο μου παει να το δαγκώσει. Τι μπορει να συνέβει;Ευχαριστώ
 
@ZIKI Το τρέμουλο που περιγράφεις σε ένα πουλί που κάθεται αραχτό δεν δείχνει φόβο, το αντίθετο μάλιστα δείχνει χαλαρότητα και ικανοποίηση. Τα δαγκώματα είναι κατά κάποιον τρόπο φυσιολογικά καθώς βρίσκεται σε μια ηλικία που δοκιμάζει το ράμφος του και τα όρια των γύρω του. Το ότι ενθάρρυνες το παιχνίδι με τα δάχτυλα είναι το δικό σου λάθος. Αν δεν δέχεται τα χάδια όλη την ώρα σημαίνει ότι μάλλον δεν θέλει χάδια κάποιες απο τις φορές που αντιδρά. Ο ώμος δεν είναι καλό σημείο για να κάθονται τα πουλιά καθώς εκεί δεν έχουμε κανέναν έλεγχο και ο τραυματισμός στο πρόσωπο δεν μπορεί να αποφευχθεί αν ο παπαγάλος δαγκώσει. Θα σου πρότεινα να είσαι πιο προσεκτικός με τα χέρια σου, να μην παίζεις μαζί του με τα χέρια, να μην τον ζορίζεις να χαιδευτεί αν δεν θέλει και γενικά ο στόχος σου να είναι το να τον κάνεις να θέλει αυτός περισσότερο απο εσένα. Χρησιμοποίησε επιβράβευση όταν τον χειρίζεσαι (όπως κεχρί ή κομμάτι απο ξηρό καρπό) και κάνε τις επαφές σας πιο σύντομες και με περιεχόμενο, δηλαδή να κάνει κάτι.
 
@Giorgos_finches θα το δευθετήσω το θέμα με τις τελείες, σε ευχαριστώ
@Φοίβος σε ευχαριστώ και εσένα για την απάντηση σου, για την ώρα οταν ανοίγω το κλουβί ανεβαίνει μόνος του στο στάντ,τρώει απο το χέρι μου και μέσα και έξω απο το κλουβί, αυτά είναι τα θετικά.
Δέν του έχω βάλει το δάχτυλο να ανέβει αυτές τις τελευταίες μέρες(το έκανε και αυτό πρίν)
Θέλω να μου πείτε τι να κάνω για να ανεβαίνει στο δάχτυλο(χωρίς χάδιακαι οχι στον ώμο) και πως να τον μάθω να λέει καμία λέξη; Με τι τρόπο;(να λέω μια λέξη διαρκώς;να του βάλω ενα ηχείο με συγκεκριμένες λέξεις για να μάθει; Πρέπει να μάθει πρώτα την μία λέξη;
 
Θέλω να μου πείτε τι να κάνω για *να ανεβαίνει στο δάχτυλο(χωρίς χάδιακαι οχι στον ώμο) και **πως να τον μάθω να λέει καμία λέξη; Με τι τρόπο;(να λέω μια λέξη διαρκώς;να του βάλω ενα ηχείο με συγκεκριμένες λέξεις για να μάθει; Πρέπει να μάθει πρώτα την μία λέξη;
*Θα κρατάς στο ένα σου χέρι ένα μικρό κομμάτι μιας λιχουδιάς που του αρέσει. Θα του λες έλα, βάζοντας το δάχτυλο από το άλλο σου χέρι χαμηλά (στη κοιλιά του) για ν΄ανέβει, κρατώντας τη λιχουδιά σε απόσταση τέτοια που μόνο αν ανέβει θα μπορεί να την φάει.
**Η λέξη έλα ή up να φροντίσεις να συνδυαστεί με το ότι ανεβαίνει στο χέρι σου.
Με το ηχείο δεν μαθαίνει να μιλάει, μαθαίνει να παπαγαλίζει... Θα ξεκινήσεις με μια λέξη πχ έλα και αργότερα θα προσθέτεις κι άλλες μικρές λέξεις. Προτείνω να τις λες με παιδική φωνή, κάπως δηλ που θα του κάνουν εντύπωση και θα του δημιουργήσουν περιέργεια. Προσπάθησε οι λέξεις που θέλεις να μάθει να συνδυάζονται με κάτι έτσι ώστε να βγαίνει ''νόημα''.
Να επαναλαμβάνεις την κάθε λέξη με καθαρή άρθρωση!
 
@Sissy σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.
Θα το κάνω έτσι όπως το λές, αν και πρίν ανέβαινε στο δάχτυλο χωρίς φαγητό, μετά απο λίγο καιρό δεν ήθελε το δάχτυλο.
Θα του λέω το όνομα του για αρχή, να περιμένω μέχρι να πεί την λέξη πρώτα;η να του μάθω μερικές και όποια πεί πρώτη;
 
@Sissy σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.
Θα το κάνω έτσι όπως το λές, αν και πρίν ανέβαινε στο δάχτυλο χωρίς φαγητό, μετά απο λίγο καιρό δεν ήθελε το δάχτυλο.
Θα του λέω το όνομα του για αρχή, να περιμένω μέχρι να πεί την λέξη πρώτα;η να του μάθω μερικές και όποια πεί πρώτη;
Πρώτα να του μάθεις την εντολή (έλα ή up), η ουσία είναι στο να μάθει = συνδυάσει την εντολή με την δράση.
Αργότερα του μαθαίνεις κι άλλα, αυτό που προέχει είναι να μην ''αγριέψει'' κι άλλο, κάτι που όσο περνά η ηλικία του αν δεν υπάρχει η κατάλληλη αντιμετώπιση θα χειροτερεύει...
[automerge]1589557509[/automerge]
Γιατί φοράς γάντια; Πάντα τα φορούσες, από την πρώτη μέρα που πήρες το πουλί;
 
@Sissy εντάξει,θα το κάνω αυτό με το έλα.
Δέν είμαι εγώ στην φώτο, ειναι ένας φίλος μου και φορούσε γάντια, για τον γνωστό λόγο, είναι παλιά η φωτόκαι όπως είδες ανέβαινε σε κόσμο σε δάχτυλα, τώρα δεν θέλει.
 
...όπως είδες ανέβαινε σε κόσμο σε δάχτυλα, τώρα δεν θέλει.
Το θέμα είναι να σκεφτείς τι μπορεί να έκανε το πουλί να μην θέλει κάτι που παλιά έκανε...
Φυσικά μεγαλώνοντας έχουν τη δική τους άποψη (για διάφορα), αλλά ''το τραβάνε'' και μέχρι όπου τα παίρνει.
Αν από την αρχή δεν δεχόσουν να κάθεται στον ώμο σου (δηλ το επέστρεφες στο κλουβί), πιστεύω πως θα το είχε κόψει.
Γενικά αυτά που δεν θέλουμε να κάνει, πρέπει χρησιμοποιώντας ψυχολογία (όπως στα παιδιά), γρήγορα να τα ''κόβουμε''=δεν τα δεχόμαστε, με καλό και έξυπνο τρόπο... Πρέπει να συνδυάσει αυτό που θέλεις να κάνει, με κάτι που θ΄αρέσει και σε εκείνο= επιβράβευση.
 
@Sissy Καλημέρα δέν μπορώ να καταλάβω αν έκανα κάτι που το πείραξε, απλά άλλαξε με τον καιρό.
Τώρα δήλ όταν πάω το δάχτυλο κοντά τουκαι με φαγητο παει να μου το δαγκώσει, δεν έχω ιδέα τι μπορεί να τον πείραξε.
Άσε που όταν ειναι αργα και θέλω να το βάλω στο κλουβί δεν μπαίνει με τπτ(εκεί να δείς δαγκώματα)και παίρνω το ξύλο απο το στάντ για να ανέβει και το βάζω με το ζόρι, ουτε λιχουδιά ούτε τπτ δεν το βάζει μεσα
 
Ποσα άτομα είναι στο σπίτι και πόσοι τον χειρίζονται; Εχει δείξει προτίμηση; Οι Αλεξανδρινοι είναι δύσκολα πουλια και αν είναι θηλυκα ακόμα ποιο δύσκολα, αυτό από την δικια μου, αλλά κ σε συζήτηση που είχα με την @anatolia που έχει ζευγαρι
[automerge]1589622239[/automerge]
Διάβασε και εδώ
 
@takis1964 καλησπέρα, είμαι μόνος μου στο σπίτι και ερχετε καμία μέρα η κοπέλα μου που δεν την συμπαθεί και πολύ(αν και στην αρχή καθόταν στο χέρι τις)τώρα με το που την βλέπει χτυπιέται(κατι άλλο,όταν πετάει και πέφτει στο πάτωμα οποιος και να πάει να βαλει το δαχτυλο να ανέβει ανεβαινει δεν φοβάται)φυσικά για να το σηκώσεις να τον-την βάλεις στο στάντ(ειναι πονηρο)
 
Είναι πανέξυπνα πουλια αλλά δεν οριοθετούνται εύκολα! Το κακο ότι τσιμπάνε πολύ δυνατά, στην ενηλικίωση το δάγκωμα τους δεν έχει σχέση με το τωρινό, ανοίγει τρύπες, κόβει αυτιά! 😕 🤪😕
 
@takis1964 σε αυτό τι να πώ, δεν ξέρεις στο μυαλό του παπαγάλου τι μπορεί να βρίσκεται...
Θα δώ απο εδώ και πέρα πώς θα το κάνω για να ανέβει και για να μπαίνει στο κλουβί το βράδυ χωρίς γκρίνιες!
 
Εγω του βάζω την αγαπημένη του τροφή και μπαίνει αμέσως, στην περίπτωση του είναι... Ένα μικρό κομματάκι γκούντα, η ενα μικρό κομματάκι γαλοπούλα βραστή! Δηστυχως μόνο για αυτά σκίζετε! Βέβαια μπαίνει κ μονος του για να φάει η να πιει νερό, απλα στα δύσκολα η επείγοντα βάζω αυτά που ειπα
 
Πάνο, μάλλον χρειάζεται να δουλέψεις σε κάποια βασικά θέματα με το πουλάκι. Αφού βλέπεις ότι όταν κάθεται πάνω στο κλουβί του φέρεται έτσι, δοκίμασε να το βάζεις να καθίσει κάπου αλλού όπως π.χ. την πλάτη μιας καρέκλας και πάρε τοο κλουβί απο το οπτικό του πεδίο. Αν δεν ανεβαίνει στο χέρι σου για να βγει μην το αφήνεις να βγει μόνο του και δούλεψε σε αυτά που σου είπε η Σίσσυ. Θέλει υπομονή δεν είναι πάντα εύκολα τα πουλιά.

Εγω του βάζω την αγαπημένη του τροφή και μπαίνει αμέσως, στην περίπτωση του είναι... Ένα μικρό κομματάκι γκούντα, η ενα μικρό κομματάκι γαλοπούλα βραστή! Δηστυχως μόνο για αυτά σκίζετε! Βέβαια μπαίνει κ μονος του για να φάει η να πιει νερό, απλα στα δύσκολα η επείγοντα βάζω αυτά που ειπα

Αυτό που προτείνει ο Τάκης είναι επίσης ένας καλός τρόπος. Δεν χρειάζεται να εφαρμόζεις πίεση και βάζοντας τη λιχουδιά στο μπολ του λες την εντολή που θέλεις. Σύντομα θα το πιάσει και θα πηγαίνει μέσα οικειοθελώς.
 
Back
Top