Αναπαραγωγή Αναπαραγωγής 2017 αποτελέσματα

Στέφανε, έδινες έξτρα ασβέστιο κατά την ωοτοκία;

Ναι. Σε υγρή μορφή στο νερό τους για όσο διάστημα διαρκούσε η ωοτοκία.

Ναι.. Μας αρέσει δεν μας αρέσει,2-3 μήνες δεν είναι αρκετοί για να ζητήσουμε από τα πουλιά μας τα μέγιστα,όταν όλο τον υπόλοιπο χρόνο τρέφονται μόνο με σπόρους και νερό

Κατά την περίοδο συντήρησης μπορείς να δίνεις κάθε μέρα από κάτι διαφορετικό και σε μικρές ποσότητες(είτε φρούτο είτε λαχανικό). Ακόμη και φρέσκο αυγό μια φορά την εβδομάδα είναι πολύ ωφέλιμο. Επίσης αποξηραμένα βότανα που μόνο καλό κάνουν, ενώ μια πολυβιταμίνη μια φορά την εβδομάδα αρκεί.

3)πιστεύω(κρίνοντας από την συμπεριφορά των πουλιών το τελευταίο 10ήμερο) πως δεν ήταν έτοιμα για αναπαραγωγή, μιας και ήρθαν στην κατοχή μου τον Οκτώβρη και τον Νοέμβρη του 2016

Γιατί το λες αυτό Δημήτρη; Πιστεύω πως αποκτήθηκαν την ιδανική εποχή και είχαν όλο το διάστημα στην διάθεσή τους για να προσαρμοστούν στο χώρο σου. Στη θέση σου θα αναρωτιόμουν αν ήταν ηλικιακά ώριμα. Γνωρίζεις τις ακριβείς ημερομηνίες γέννησής τους;
 
Και μένα ήταν πιο πολύ επιτυχημένη αναπραγωγή με σκορ 5 στα 5 πουλάκια! Φυσικα ειχα και 2 ασπορες γεννες λογω ανετοιμοτητας του αρσενικου ή ίσως και λίγο λίπος. Ενώ είχα οργανωθεί, και είχα βαλει μπρος το προγραμμα το ένα υποτιθεμενο αρσενικο βγηκε θηλυκο οποτε αυτο μου ανετρεψε το προγραμμα και πλεον εχω περρισοτερα θηλυκα.

Την μεγαλυτερη επιτυψια φετος την εχουν κανει τα μωσαικα μου. 2 ζευγαρια (η Μελινα με το ζευγος της και η κορη της Μελινας με το ταιρι της)
1η γεννα Bellas (κορη Μελινας) 5 στα 5
2η γεννα Bellas εχει κανει 6 (σε λιγες μερες θα κανω ωοσκοπηση)

Με μεγαλη μου χαρα το Μελινακι έκανε στην πρωτη γεννα 3 αυγά απ τα οποια βγηκε ενας νεοσσος (τα αλλα 2 ηταν ασπορα) και πριν λιγες μερες ολοκληρωσε τη 2η γεννα με 4 αυγα! (σε λιγες μερες θα κανω ωοσκοπηση και σε αυτα)

Από ευτραπελα, μερικά αυγα που θεωρουσα ασπορα/χαλασμενα στην κλουβα εσκασαν και τα μωρα μεγαλωσαν και ολα μια χαρα!

Από τα ζευγαρια μου λευκά με κίτρινα είχα τις πιο πολλες αποσρες γεννες. Αλλα απο μερα σε μερα περιμενω να σκασουν 4 αυγα που δειχνουν ολα γεματα!

Ειμαι στην τελικη ευθεια, μιας και ο καιρος δεν βοηθαει...

Θεωρω την φετινη αναπαραγωγη επιτυχια γιατί πολύ απλά όσα μικρα καταφεραν να σκασουν απο τα αυγα τους, όλα επεζησαν! Τελος οι γονεις ειναι ολοι εξαιρετικοι και ταιζουν μεχρι σκασμου! Πολυ χαρουμενη και περηφανη!
 
Φετος και για μενα η χρονια μεχρι στιγμης ειναι η καλυτερη και ελπιζω να τελειωσει ετσι. Βαζω γυρω στα 5 ζευγαρια σε μερος με φυσικο φωτισμο χωρις θερμανση. Παλαιοτερα ειχα θεμα με την ετοιμοτητα των αρσενικων αλλα βλεπω σιγα σιγα βελτιωνεται η κατασταση. Ξεκινω ενα προγραμμα 6-8 βδομαδων με τα αρσενικα προτιστως ετσι ωστε αρχες Μαρτη να ειναι ετοιμα.Αυγοτροφη ξηρη εμποριου (θυμαρι ριγανη βασιλικο δυοσμο μαγια μπυρας σπιρουλινα γυρη) μπροκολο και μηλο. Πολυβιταμινες στο νερο και υγρο ασβεστιο μετα το πρωτο αυγο για 2-3 μερες. Κραταω πληρες καθημερινο ιστορικο για καθε τι που κανω και δινω καταγραφη γεννητορων απογονων κτλ(χρησιμο εργαλειο για εξαγωγη συμπερασματων αναπασα στιγμη).Απο σπορους κια καμελινα περιλλα βρωμη σουσαμι. Το καλοκαιρι καθε μερα φρεσκια γλυστριδα απο τον μπαξε. Ολα αυτα συνθετουν το διατροφικο μου πλανο και αν βαλουμε και λιγη τυχη πιστευω ειμαι καλα..
 
Γεια σας μετά από καιρό. Μας έχει φάει η δουλειά. :)

Ακούω κι από άλλους φίλους εκτροφείς ότι ήταν ''δύσκολη'' χρονιά φέτος και είχαν προβλήματα στις γέννες και κυρίως στην εκκόλαψη των νεοσσών (πολλά πουλάκια νεκρά μέσα στα αυγά). Έχω άποψη επί του θέματος αλλά είναι πολύ ''ριζοσπαστική'' και δεν τη λέω. 😛

Εγώ όπως έχω ξαναπεί βάζω μόνο μία γέννα τα ζευγάρια μου. Είχα σκοπό να τα βάλω τον Απρίλιο αλλά τα είδα έτοιμα από τέλη Φλεβάρη (αν και μόνιμα στο μπαλκόνι), οπότε χωρίς κάποια ιδιαίτερη προετοιμασία τα ένωσα τότε. Μια χαρά πήγαν και τα 4 ζευγάρια, με 18/18 ένσπορα αυγά σύνολο και ισάριθμα πουλάκια να έχουν πλέον μεγαλώσει και να είναι σχεδόν δύο μηνών.

Και να ξαναπώ άλλη μια φορά πως ακόμα και η φροντίδα προς τα πουλάκια μας χρειάζεται δύο πράγματα: Γνώση και μέτρο. Οι βασικές γνώσεις είναι πολύ εύκολο να αποκτηθούν για όποιον ενδιαφερθεί. Απλά το θέμα είναι να τις χρησιμοποιήσει σωστά ώστε να μην χάσει το μέτρο. Κάπου εκεί τα μπλέκουν οι περισσότεροι.

Λογικά από τον επόμενο μήνα και μετά θα τα λέμε συχνότερα. Καλή συνέχεια σε όλους.
 
Έχω άποψη επί του θέματος αλλά είναι πολύ ''ριζοσπαστική'' και δεν τη λέω. 😛
Έλα, πες, μπορεί στο,ριζοσπαστικό να περιλαμβάνεται σημαντικό μέρος της αλήθειας.
 
Εγώ πάντως θα ήθελα να λέμε και με πιά κριτήρια επιλέγονται τα ζευγάρια, σαν καλοί εκτροφείς που είμαστε... Και ο σκοπός μας είναι ( υποθέτω) η διατήρηση της ράτσας και τον προτύπων αυτής.
 
Back
Top