Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή Ροξ και Λάκης

Καλημέρα.. Τίποτα σήμερα.. Δεν είχαμε νεοσο😪. Στεναχωριθηκα λίγο είναι η αλήθεια καθώς είχα κάνει άλλη μια αναπαραγωγή και βγήκε και αυτή τσουφια πριν χρόνια. Για να δούμε μήπως βγουν πουλάκια στα άλλα δύο αυγά 😥
 
Καλημέρα. Απογοήτευση. Δεύτερο αυγό που κανονικά έπρεπε να σπάσει και δεν έσπασε. Κρίμα η κούραση της.. Ας ελπίσουμε να σπάσει το τρίτο αυγουλακι αυριο. Να ρωτήσω να κάνω ωοσκοπηση τώρα ή όχι;
 
Αν εχουν περασει σε ολα 14+1ημερα τοτε κανε ωοσκοπηση!
Αυτο εφοσον εισαι σιγουρος οτι εχεις μετρησει σωστα!
Το πρώτο αυγό 27 Μαρτίου, το δεύτερο 28 και το τρίτο 29.. Οωσκοπηση για να κάνω πρέπει να βγάλω την φωλιά έτσι; Και να βάλω τον φακό του κινητού πολύ κοντά στα αυγά.. Αν δω κάτι κόκκινες γραμμούλες θα πει πως τα αυγά είναι ενσπορα. Αν δεν δω τίποτα ασπορα.
 
Σ αυτή τη φάση αν ήταν ενσπορα δε θα φαίνονται κόκκινες φλέβες αλλά όλο το έμβρυο, θα φαίνεται ένα μαύρο σ όλο το αυγό, αν είναι ασπορο θα το καταλάβεις, φαίνεται ο κροκος
[automerge]1586699657[/automerge]
Σ αυτή τη φάση αν ήταν ενσπορα δε θα φαίνονται κόκκινες φλέβες αλλά όλο το έμβρυο, θα φαίνεται ένα μαύρο σ όλο το αυγό, αν είναι ασπορο θα το καταλάβεις, φαίνεται ο κροκος
Οι κόκκινες φλέβες φαίνονται στη 6-7η μέρα εκκολαψης
 
Σ αυτή τη φάση αν ήταν ενσπορα δε θα φαίνονται κόκκινες φλέβες αλλά όλο το έμβρυο, θα φαίνεται ένα μαύρο σ όλο το αυγό, αν είναι ασπορο θα το καταλάβεις, φαίνεται ο κροκος
[automerge]1586699657[/automerge]

Οι κόκκινες φλέβες φαίνονται στη 6-7η μέρα εκκολαψης
Ευχαριστώ πολύ. Αν μέχρι αύριο δεν έχει βγει τρίτο αυγό θα την κάνω το απόγευμα. Πρέπει να βγάλω όλη την φωλιά έτσι; Και να αγγίξω τα αυγά με τα χέρια μου έτσι; (προσεκτικά)
[automerge]1586701017[/automerge]
Μετα απο τοσες μερες αν ειναι ενσπορα δεν θα τα διαπερνα το φως του φακου Κωστα, ετσι θα το καταλαβεις.
Κανε το οπως νομιζεις οτι θα ειναι καλυτερο.
Μισό. Για να καταλάβω αν είναι ενσπορα δεν θα μου δείχνει το μέσα του αυγού;

Αν ναι, αν δω πως είναι ασπορα όλα πετάω τα αυγά και αφήνω την φωλιά για δεύτερη αναπαραγωγή ή όχι; Ευχαριστώ
 
Μισό. Για να καταλάβω αν είναι ενσπορα δεν θα μου δείχνει το μέσα του αυγού;
Αν ναι, αν δω πως είναι ασπορα όλα πετάω τα αυγά και αφήνω την φωλιά για δεύτερη αναπαραγωγή ή όχι; Ευχαριστώ

Σωστα, αλλα στς μερες που βρισκονται τα δικα σου αυγα αν καποιο ειναι ενσπορο και ριξεις το φακο πανω του θα το δεις "γεματο" γιατι θα ειναι πουλακι πλεον μεσα και οχι απλα φλεβες.
 
Σωστα, αλλα στς μερες που βρισκονται τα δικα σου αυγα αν καποιο ειναι ενσπορο και ριξεις το φακο πανω του θα το δεις "γεματο" γιατι θα ειναι πουλακι πλεον μεσα και οχι απλα φλεβες.
Οκ ευχαριστώ.. Ελπίζω να μην υπάρχει Θέμα να αγγίξω το αυγό με τα χέρια μου.. Στην δεύτερη αναπαραγωγή πρέπει να προσέξω κάτι;
 
Οκ ευχαριστώ.. Ελπίζω να μην υπάρχει Θέμα να αγγίξω το αυγό με τα χέρια μου.. Στην δεύτερη αναπαραγωγή πρέπει να προσέξω κάτι;
Να κανεις ωοσκοπηση νωρίτερα, να ξέρεις τι γίνεται..
 
Χρειάζομαι την βοήθεια σας σε κάποια πράγματα απλά για να είμαι ενημερωμένος.. Αν δω ότι και τα τρία είναι τσουφια τα πετάω και βάζω την φωλιά κάνα για δεύτερη γενα; Αν δω πως το ένα αυγό έχει πουλακι το επιστρέφω μέσα μέχρι να σπάσει η να σπάσω εγώ το αυγό προσεκτικά και να βάλω μέσα στην φωλιά μόνο το μικρό; Ευχαριστώ
 
Καλησπέρα. Τέλος. Έκανα οωσκοπηση και δεν κατάλαβα και πολλά να πω την αλήθεια. Τότε όμως όταν κοίταξα στη άκρη χαμηλά του αυγού είδα πως ήταν και τα τρία κούφια. Τα έσπασα προσεκτικά αλλά είχα δίκιο. Τώρα τι πρέπει να κάνω για να αρχίσουν δεύτερη αναπαραγωγή; Τα αυγά τα πέταξα και ξαναέβαλα την φωλιά στην οποία τώρα κάθεται. Τι πρέπει να προσέξω αυτήν την φορά για να μην βγουν πάλι τσουφια; Τι πρέπει να δω για να καταλάβω πως ξεκινάνε δεύτερη αναπαραγωγή; Να πάω να αγοράσω από Pet Shop ασβέστιο και βιταμίνες για την αναπαραγωγή και αν ναι πότε να τους δίνω; Ευχαριστώ. Συγνώμη για της πολλές ερωτήσεις αλλά σας παρακαλώ απαντήστε μου κια μην κάνετε απλά λαικ στο μήνυμα. Ευχαριστώ
 
Έκανα οωσκοπηση και δεν κατάλαβα και πολλά να πω την αλήθεια
Τα έσπασα προσεκτικά αλλά είχα δίκιο.
Όταν συμβαίνει το πρώτο, καλό είναι να μην κάνεις το δεύτερο, εκτός αν έχουν περάσει καμιά εικοσαριά μέρες από τη γέννηση του πρώτου αυγού.

Τώρα τι πρέπει να κάνω για να αρχίσουν δεύτερη αναπαραγωγή;
Δες εδώ πως να ξεκινήσεις 2ο κύκλο αναπαραγωγής.
 
Οκ ευχαριστώ. Χρειάζεται να πάρω βιταμίνες για αναπαραγωγή και ασβέστιο και αν ναι πότε να τα χορηγήσω; Τώρα την καημένη την Ροξ την λυπάμαι τόσο πολύ γιατί κάθεται και ψάχνει την φωλιά και τα αυγά της 😥την καημένη.. Υπάρχει περίπτωση όλες η προσπάθειες αναπαραγωγης να βγαίνουν τσουφιες; Ευχαριστώ
[automerge]1586775352[/automerge]
Όταν συμβαίνει το πρώτο, καλό είναι να μην κάνεις το δεύτερο, εκτός αν έχουν περάσει καμιά εικοσαριά μέρες από τη γέννηση του πρώτου αυγού.


Δες εδώ πως να ξεκινήσεις 2ο κύκλο αναπαραγωγής.
Το διάβασα αλλά δεν κατάλαβα.. Πρέπει να βγάλω το νήμα από την φωλιά και να της ξαναπαρέχω στο κλουβί την άδεια φωλιά και νήμα ξεχωριστά ώστε να την ξανά γεμίσει; Τώρα να τα χωρίσω το αρσενικό με το θυληκο;
 
Back
Top