Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή Ροξ και Λάκης

Καλησπέρα. 3 αυγουλακι σήμερα και κατά πάσα πιθανότητα και τελευταίο. Έχει κάνει στο σύνολο 5 αυγουλακια απλά τα δύο έχουν σπάσει.. Το κατάλαβα πως κατά πάσα πιθανότητα είναι το τελευταίο διότι έχει πολύ ποιο ανοιχτό μπλε από τα υπόλοιπα. Τι λέτε;
 
Λογικα ειναι το τελευταιο αυτης της σειρας
Ναι αυτό σκέφτηκα και εγώ.. ΝΑ ρωτήσω κάτι περίεργο; Είναι λογικό εχθές που βγήκε η Ροξ Ο Λάκης να την καβαλουσε πάλι;
 
Όπως το περίμενα. Δεν έκανε 6ο αυγό.. Τα 3 έχουν επιζήσει. Τώρα απλά περιμένω να βγουν οι νεοσοι.. Οωσκοπηση δεν κάνω καλού κακού. Τώρα έχω πρέπει να τους βάζω κάτι παραπάνω; Ή όταν βγουν οι νεοσοι κάτι; Πέρα από το να βγάλω το grill
 
Όπως το περίμενα. Δεν έκανε 6ο αυγό.. Τα 3 έχουν επιζήσει. Τώρα απλά περιμένω να βγουν οι νεοσοι.. Οωσκοπηση δεν κάνω καλού κακού. Τώρα έχω πρέπει να τους βάζω κάτι παραπάνω; Ή όταν βγουν οι νεοσοι κάτι; Πέρα από το να βγάλω το grill

Τώρα όχι. Μόλις βγουν οι νεοσσοί.
 
Τώρα έχω πρέπει να τους βάζω κάτι παραπάνω; Ή όταν βγουν οι νεοσοι κάτι; Πέρα από το να βγάλω το grill
Τώρα που έχει βιδωθει στην φωλιά, καλό είναι να βάζετε μόνο σπόρους ( την κλασική τους τροφή δηλαδή). Κόβετε το αυγό και το συνεχίζετε μόλις βγει ο πρώτος νεοσσός. Όταν οι νεοσσοί γίνουν 8 ημερών, τότε αρχίζετε να βάζετε σιγά-σιγά παράλληλα με το αυγό μήλο, μπρόκολο, σπανάκι κ. Τ.λ (όλα αυτά καλά πλυμενα και στεγνωμένα πριν μπουν στο κλουβί).
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τώρα που έχει βιδωθει στην φωλιά, καλό είναι να βάζετε μόνο σπόρους ( την κλασική τους τροφή δηλαδή). Κόβετε το αυγό και το συνεχίζετε μόλις βγει ο πρώτος νεοσσός. Όταν οι νεοσσοί γίνουν 8 ημερών, τότε αρχίζετε να βάζετε σιγά-σιγά μήλο, μπρόκολο, σπανάκι κ. Τ.λ (όλα αυτά καλά κλεμμένα και στεγνωμένα πριν μπουν στο κλουβί).
Οκ ευχαριστώ. Όταν βγουν οι νεοσοι καθημερινά αυγουλακι έτσι;
 
Καλημέρα; Τι γίνεται; Πως πάει η εκκόλαψη;
Καλημέρα 😊. Όλα καλά μέχρι στιγμής. Η Ροξ κάθεται όλοι μέρα στην φωλιά και ο Λάκης την ταΐζει. Αύριο είναι 14 μέρες από το πρώτο αυγό αν και έκατσε στην φωλιά από το δεύτερο αυγό και μετά.
 
Καλημέρα. Σήμερα 14 μέρες από το πρώτο αυγουλακι.
Μακάρι να πάνε όλα καλά και να βγουν πουλάκια. Η ερώτηση μου είναι ότι στο δεύτερο αυγό η Ροξ έκατσε μέσα και δεν έβγαινε. Άρα στο πρώτο αυγό δεν καθόταν στην φωλιά.. Θα πρέπει να περιμένω 15 μέρες;
[automerge]1586503396[/automerge]
Μέχρι στιγμής δεν έχω δει αν έχει σπάσει το αυγό γιατί κάθεται όλη την ώρα μέσα
 
Back
Top