Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή καρδερίνας balcanica 2019

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sotosk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sotosk

PB New Member
Εγγραφή
21 Απρ 2019
Μηνύματα
64
Πόλη
Βόλος
Εδω θα σας παρουσιασω την προσπάθεια αναπαραγωγής του ζευγαριού μου καρδερινες balcanica του 2017 που εχω στην κατοχη μου απο περισυ τον Απρίλιο οπου περισυ δεν ειχα καποια επιτυχια αλλα το περιμενα κιολας γτ ηταν πολυ μικρο το διαστημα που τα ειχα. Φετος λοιπον στην προετοιμασία τους τους δινω τροφη με ρουπσεν οπου το χαζό τρώνε μαρουλι, ζοχο, αυγο οπου συμπαθουν πολυ τον κροκο, καναβουρι, και σπιτικη αυγοτροφη. Στο νερο τους δινω τρεις μερες βιταμινη ε και δυο ιχνοστοιχεια και βιταμινες. Βλεπω καποια σημάδια αλλα η πορεια θα δειξει.
 
Σχετικό περιεχόμενο
Ευχαριστούμε πολύ που θα μοιραστείς μαζί μας τις χαρές και τα "καρδιοκτύπια" αυτών των δύσκολων πουλιών.
Μπράβο σου..
Τολμάς και κάνεις αυτό που άλλοι ούτε να σκεφτούν δεν μπορούν
 
Πολλά μπράβο για τις άριστες και αξιοπρεπείς συνθήκες διαβίωσης που τους εξασφάλισες! Εύγε! Ευρύχωρη κλούβα, διακόσμηση με ψεύτικα φυτά, όλα μια χαρά! 😉:)😎👌
 
Απο χθες παρατηρώ πολύ κυνηγητό και απο τις δυο πλευρες. Και απο το θηλυκο προς το αρσενικο και απο το αρσενικο προς το θηλυκο... Τις περισσότερες φορες κυνηγά ο αρσενικος φουσκωνοντας αλλα να πω την πασα αληθεια βατεμα δεν ειδα.
 
Τις περισσότερες φορες κυνηγά ο αρσενικος φουσκωνοντας
Το αρσενικό κυνηγάει το θηλυκό επιθετικά ή κελαηδώντας; Η ερώτηση διατυπώθηκε για να αποκλείσω το ενδεχόμενο φιλονικίας.
 
Εχω και τις δυο περιπτωσεις κυνηγητου με και χωρις κελαιδισμα.
Πιθανολογώ ότι είναι η ερωτοτροπία τους. Στο τελετουργικό της περιλαμβάνεται καταδίωξη του θηλυκού από το αρσενικό, η οποία πυροδοτεί έλξη και οίστρο στο ζευγάρι. Πιθανόν να συνευρίσκονται όταν δεν είσαι παρών, γιατί είναι ντροπαλά πτηνά.
 
Καλημέρα Σωτήρη! Πολύ ενθαρρυντικά και ευχάριστα νέα! Μακάρι η κατανάλωση του κόκκαλου σουπιάς να προοικονομεί πράγματι την προετοιμασία της ωοτοκίας της! Με το καλό και να πάνε όλα καλά! 🙂👍
 
Τα νεα μου λοιπον δεν νομιζω οτι ειναι πολυ ευχαριστα. Το ζευγαρακι προχώρησε φτιαχνοντας φωλια εδω και περιπου 10 μερες. Παρακολουθουσα απο μακρια βλεποντας οτι το κυνηγητο συνεχιζεται κανονικα απο τον αρσενικο προς την κυρια. Προχθες απο περιεργια κοιταξα την φωλια με έκπληξη βλέποντας αυγο μεσα
[automerge]1557495040[/automerge]
Σκεφτηκα οτι απλα ηταν η πρωτη μερα κοιταξα και το βραδυ που κουρνιασε εκτος φωλιας κ δεν ανησύχησα λογο πρωτης μερας. Την επομενη παλι δεν καθοταν μεσα στην φωλια που με έκπληξη ειδα οτι το αυγο ελειπε. Περνω την φωλια την κοιταω και βλεπω τρια αυγα θαμμενα στο υλικο φωλιας. Τα πηρα απο φοβο και τα εβαλα σε παραμανα. Σμρ εκανε αλλο ενα και το πηρα και αυτο. Παλι θαμμενο. Γτ ετσι;
 
Back
Top