Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή κόκκινα μωσαϊκά 2019

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nikosk1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ευχαριστώ πολύ για τής πληροφορίες ειτανε κάτι που λανθασμένα πίστευα και μάλιστα κάπου είχα διαβάσει και ότι φορέας με φορέα δίνει 25%.
Για την ιστορία και μόνο ο αρσενικός από την συγκεκριμένη φωλιά είναι ο πρώτος στις φωτογραφίες με τα αρσενικά και ο τρίτος είναι ο γιος του.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
. μάλιστα κάπου είχα διαβάσει και ότι φορέας με φορέα δίνει 25%.
Πολύ καλά είχες διαβάσει, αλλά αναφερόταν σε αυτοσωματικές μεταλλάξεις και όχι σ' αυτές που εξαρτώνται απο το φύλλο. Ολα τα χρωμοσώματα εκτός αυτών του θηλυκού φύλου (ΧΥ), είναι (ΧΧ). Ολες οι μεταλλάξεις που βρίσκονται επάνω σε τέτοια χρωμοσώματα μπορούν να έχουν φορείς αρσενικά αλλά και θηλυκά άτομα.
 
Πολύ καλά είχες διαβάσει, αλλά αναφερόταν σε αυτοσωματικές μεταλλάξεις και όχι σ' αυτές που εξαρτώνται απο το φύλλο. Ολα τα χρωμοσώματα εκτός αυτών του θηλυκού φύλου (ΧΥ), είναι (ΧΧ). Ολες οι μεταλλάξεις που βρίσκονται επάνω σε τέτοια χρωμοσώματα μπορούν να έχουν φορείς αρσενικά αλλά και θηλυκά άτομα.
Πανεπιστήμιο πρέπει να πάω στα γεράματα :):D:) ευτυχώς που προέκυψε η κουβέντα για να μην προσπαθώ αδίκα, και πάλι ευχαριστώ για τής πολύτιμες πληροφορίες.
 
Νίκο χαίρεται να σε παρακολουθεί κανείς, μπράβο!
Τώρα για το άλλο ζήτημα εδώ και 2-3 θέματα σε έχει πεθάνει απο Ty-pos σε Ty-neg, για το διπλό layer των ματιών και δε συμμαζεύεται!
 
Νίκο χαίρεται να σε παρακολουθεί κανείς, μπράβο!
Να σε καλά Δημήτρη!

Τώρα για το άλλο ζήτημα εδώ και 2-3 θέματα σε έχει πεθάνει απο Ty-pos σε Ty-neg, για το διπλό layer των ματιών και δε συμμαζεύεται!
Στο https://canaries.gr ο κ. Μάκης μιλάει για σύγχυση στους νέους εκτροφείς με τής μεταλλάξεις και γενικά με την γενετική, εγώ θα το πώ κάψιμο εγκεφαλικών κυττάρων :D
 
Σήμερα το πρωί έβαλα δαχτυλίδια σε τρία πουλάκια και τρόμαξα όταν είδα το ποσό καθαρη ήταν η φωλιά, έφυγα με το άγχος οτι θα τα βρώ στο πάτο όλα τα μικρά αλλά το απόγευμα που επέστρεψα όλα τα δαχτυλίδια στην θέση τούς και όλα καλά.
20190402_072027[1].webp20190402_071914[1].webp
Και ενα μελανικο μωσαϊκό στα κερατινα που έχει ξεχωρίσει από 17 ημερών στο στήσιμο του σαν τον πατέρα τούς, σήμερα ειναι 25 ημερών.
20190402_175850[1].webp20190402_175849[2].webp
Και μία οικογενειακή.
20190402_180345[1].webp
Επέστρεψα και τα τελευταία αυγά από την δεύτερη γέννα και τώρα υπομονή για Ωοσκοπηση.
20190402_073743[1].webp
 
Πολύ όμορφα πουλάκια!
Για τα δικά μας μάτια, για εκθεσιακό επίπεδο εσύ που ασχολήσε με την ράτσα θα βλέπεις αυτά που πρέπει.

Μια ερώτηση μόνο, τα σημεία στα κεράτινα περνάνε στους απογόνους τυχαία ή με κάποιο ποσοστό; Γνωρίζεις; Είναι πολύ "φάουλ" ή σώζεται;
 
... Τα σημεία στα κεράτινα περνάνε στους απογόνους τυχαία;. Είναι πολύ "φάουλ" ή σώζεται;
Η ύπαρξή τους σε λιποχρωμικά πουλιά είναι αφορμή για απόρριψη NJ (No Judge). Μπορούν να περάσουν σε νεαρά πουλιά ακόμα και από απόλυτα ΚΑΘΑΡΟΥΣ γονείς. Σε απογόνους απο γονείς με στίγματα μελανίνης είναι συνηθέστερα. Υπάρχει πιθανότης κατά την ενηλικίωση και μετά την αλλαγή πτερώματος είτε να ατονίσουν είτε να εξαφανιστούν, ανάλογα την έκταση και την έντασή τους. Αν τελικά παραμείνει μια υποψία, μια σκιά μελανίνης, ένα πέρασμα με λίγο ασετόν ίσως βοηθήσει στην εξαφάνισή τους.
 
Μια ερώτηση μόνο, τα σημεία στα κεράτινα περνάνε στους απογόνους τυχαία ή με κάποιο ποσοστό; Γνωρίζεις; Είναι πολύ "φάουλ" ή σώζεται;
Είναι κάτι που σίγουρα δεν θέλω να βλέπω στην περιορισμένη εκτροφή μου και αποφεύγω να τα βάζω σε αναπαραγωγή όσο καλά στοιχεία και αν βλέπω με της λιγοστές μού γνώσεις, θεωρώ πως δεν υπάρχει ποσοστό και ότι είναι τυχαίος ο αριθμός μικρόν που θα φέρει κάποιας μορφής τικ, στο συγκεκριμένο ζευγάρι ουσιαστικά όλη η γέννα δεν θα μπει σε αναπαραγωγή, τουλάχιστον από εμένα όσο και αν μου αρέσει ο σωματότυπος τούς και ο λόγος είναι απο τα πέντε πουλάκια που βγήκαν τα τρία είχαν κόκκινα μάτια δηλαδή καφέ σειράς και τα δύο με τικ το ένα στο φτέρωμα που δεν είμαι σίγουρος αν είναι τής μαύρης η τής καφε σειράς και το άλλο στα κερατινα που σίγουρα είναι τής μαύρης σειράς όπως μας έχει διδάξει ο κ. Μάκης στο παρελθόν, το πέμπτο πουλάκι γεννήθηκε με μια μέρα διάφορα από τα αδέρφια τού και δεν τα κατάφερε.
Αυτά είναι τα δύο γεννήθηκαν με κόκκινα μάτια.
20190403_195403[1].webp20190403_195432[1].webp20190403_195403[1].webp
Και αυτά είναι τα μελανικα.
20190403_193101(0)[1].webp20190402_175849[1].webp
 
Εσύ Νίκο εμφανισιακά όντας ενήλικα εκείνα τα πτηνά που είχαν κόκκινο μάτι πως τα κρίνεις;
Δεν έχω κάποια εμπειρία με μεγάλο αριθμό πουλιών για να σου απάντησω αλλά ακόμη και από αρκετά πουλιά που μπορείς να δεις νομίζω θα ήταν δύσκολο να βγουν ασφαλή συμπεράσματα, παίζουν ρόλο και τα αίματα που έχει ο καθένας στο κοπάδι τού, ίσως σε κόκκινα λιποχρωμικα να είναι πολύ ποιό εμφανείς κάποιες διαφορές σε σχέση με τα μωσαϊκά, ένα περσινό θηλυκό που έχω η διαφορές με την αδερφή τής ειταν στο ποιό φωτεινό και καθαρό λευκό που είχε αυτό με τα κόκκινα μάτια όπως και η πολύ μικρή και άτονη μάσκα, στον πατέρα της που είναι φορέας με τα δικά μου μάτια δεν βλέπω κάποια διαφορά με τα υπόλοιπα στο λιποχρωμα αν δεις της φωτογραφίες με τα αρσενικά στο πρώτο ποστ το πρώτο είναι φορέας που έδωσε περισσή 2 μικρά με κόκκινα μάτια το ένα δεν τα κατάφερε και φέτος έδωσε ακόμη δύο, το τρίτο αρσενικό στης φωτογραφίες είναι ο γιος τού που έδωσε τα κόκκινα μάτια στα πουλάκια παραπάνω η φωτογραφίες στα αρσενικά τραβήχτηκαν την ίδια ώρα και δεν έχουν κανένα φίλτρο.
 
Πολλά θηλυκά φέτος στην πρώτη γέννα, από τα 13 πουλιά που φαίνεται το φύλο τούς τα 9 είναι θηλυκά και από τα τέσσερα αρσενικά τα δύο μελανικα, εκεί που την έλεγα μέτρια την πρώτη προσπάθεια δυστυχώς γίνεται κατώτερη του μετρίου, ελπίζω η δεύτερη να σώσει την κατάσταση.
 
Σήμερα έκανα ωοσκοπηση στις 4 καναρες και έχουμε 15 ενσπορα, απογαλακτιστηκαν τα πρώτα 13 και μπήκανε στις κλουβιτσες και συνεχίζουμε...
Και ενα βιντεάκι από το μικρό εκτροφείο μού.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Καλησπέρα Νίκο! Έξοχα! Πολύ χαρμόσυνα τα νέα σου! Πολλά μπράβο! Με το καλό να εκκολαφθούν όλα! Καλή συνέχεια σε όλα τα πτηνά σου, νεαρά και ενήλικα!👍
 
Σήμερα έχω κάτι δυσάρεστο να σάς δείξω, πρίν δύο ημέρες σε ελέγχω φωλιάς παρατήρησα ότι το μικρό 17 ημερών δεν πατούσε καλά το δεξί τού πόδι και όταν το έβγαλα από την φωλιά είδα ότι έχει αναστροφή πίσω δακτύλου, δυστυχώς άργησα να το καταλάβω γιατί είναι κάτι που βλέπω πρώτη φορά και δεν το ειχα βγάλει καθόλου απο την φωλιά.
20190410_185226[1].webp
Στην αρχή του έβαλα χανζαπλαστ ώστε να μην μπορεί να έρθει το δάχτυλο μπροστά αλλά χωρίς επιτυχία, σε δύο ώρες το είχε βγάλει.
20190409_185139[1].webp
Μετά έφτιαξα ένα μικρό νάρθηκα με ένα πλαστικό σωληνάκι που νομίζω ότι θα κάνει δουλειά, δεν είναι στενό στο πόδι τού οπότε επιτρέπει την ανάπτυξη του ποδιού και δεν επιτρέπει να έρθει το δάκτυλο μπροστά.
20190410_181058[1].webp
Και αφού τοποθετήθηκε ο ναρθικας ηρθε να μου πει και ένα ευχαριστώ απο κοντά.
20190410_181405[1].webp
Βγάλαμε και βίντεο να κόβει βόλτες σε όλη την πλάτη μου αλλά είναι προσωπικές στιγμές και δεν θα τής βγάλω δημόσια :) 😉:).
Σήμερα 19 ημερών κλαροσε και νομίζω πώς κάνει δουλειά ο νάρθηκας.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Θα το αφήσω για καμία 30αρια ημέρες να δούμε αν τα καταφέρουμε, τουλάχιστον να μην πατάει επάνω στο δάχτυλο του και θα είμαι ευχαριστημένος.
 
Back
Top