Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή κόκκινα μωσαϊκά 2019

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nikosk1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Περίφημα...
Αυτά είναι τα πιο ωραία, γιατί μας τα έκρυβες;
😉👍
Δεν έκρυβα τίποτα απλά σταμάτησα την αναπαραγωγή τούς γιατί ήθελα να επικεντρωθώ στα λιποχρωμικα κόκκινα μωσαϊκά, η άχατες και η μετατάξεις τούς είναι αρκετά ποιό δύσκολα πουλιά στα άπειρα μάτια μού και πολύ ποιό εύκολα κάνεις λάθη που δεν τα βλέπεις και εκεί που καμαρώνεις για τα αχατακια σου εμφανίζεται ο @mgerom και σε βάζει στην θέση σού 😉:D
 
Εξαιρετικές κατασκευές, εξοπλισμός, παρουσίαση και, βέβαια, καναρίνια που προφανώς είναι τυχερά με τέτοιο αφεντικό. Θεωρώ δεδομένο ότι ο τρόπος που παρουσίασες τις κατασκευές θα βοηθήσουν κι άλλους εκτροφείς να φτιάξουν κάτι σαν κι αυτό ή παρόμοιο. Καλή συνέχεια στην εκτροφή και καλή απόλαυση της τέχνης σου!
 
Εξαιρετικές κατασκευές, εξοπλισμός, παρουσίαση και, βέβαια, καναρίνια που προφανώς είναι τυχερά με τέτοιο αφεντικό. Θεωρώ δεδομένο ότι ο τρόπος που παρουσίασες τις κατασκευές θα βοηθήσουν κι άλλους εκτροφείς να φτιάξουν κάτι σαν κι αυτό ή παρόμοιο. Καλή συνέχεια στην εκτροφή και καλή απόλαυση της τέχνης σου!
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σού λόγια!
Με μεγάλη μού χαρά να βοηθήσω σε οποιαδήποτε απορία ή κάποιον που θα ήθελε να φτιάξει μια κατασκευή σαν και την δική μου η και κάτι καλύτερο, ο εξοπλισμός ζευγαρωστρες, κλουβιτσες, ανήκει στην ποιό οικονομική σειρά με λίγο έρευνα αγοράς μπορείς να πετύχεις πολύ καλές τιμές, να φανταστείς ότι τής ξύλινες πατηθρες τής πείρα καινούριες 50 λεπτά την μία της 40αρες από Κρήτη ενω στα γνωστά petshop έχουν απο 1.50 ευρώ η 35αρες, το θέμα είναι να γίνει ένα σωστό πλάνο μέσα στο μυαλό μας να δούμε τι ακριβώς θέλουμε να φτιάξουμε και σιγά σιγά να το υλοποιούμε.
[automerge]1555343825[/automerge]
Ακόμη μία ψυχούλα ήρθε στον κόσμο μάς σήμερα το απόγευμα τώρα περιμένουμε και τα αδέρφια τού.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Και με τέλειο συγχρονισμό βγήκαν και τα δύο αδερφάκια του.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Σήμερα βάλαμε λίγα δαχτυλίδια, στην πεντάδα έβαλα στα τρία στα αλλά δύο αύριο.
20190418_173021[1].webp20190418_172602[1].webp20190418_173100[1].webp
Μεγαλώνουν σιγά σιγά και αυτά και ομορφαίνουν!
20190418_191413[1].webp
Και αυτό είναι το πουλάκι με την αναστροφή δακτύλου και τα πάει μια χαρά! Θα ήθελα και την γνώμη σας πώς σας φαίνεται σαν σωματότυπος.
20190418_192116[1].webp20190418_192244[1].webp
 
Όχι όσο καλά θα ήθελα αλλά δόξα το θεό το χόμπι μάς γίνεται.
Καταλαβαίνω Νίκο. Δυστυχώς δεν υπάρχουν τέλειες χρονιές. Σωστά τα λες! Συμφωνώ! Το χόμπι μας κάνουμε! 🙂
 
Δυστυχώς δεν υπάρχουν τέλειες χρονιές.
Εγώ πιστεύω το αντίθετο..
Τέλειες είναι όλες...
Έχουμε την τύχη να βλέπουμε τη δημιουργία μπροστά στα μάτια μας... αυτό κι αν είναι τέλειο.
Οι αριθμοί (πολλά ή λίγα) όπως και οι δυσκολίες δίνουν την αξία στη δύσκολη προσπάθεια που κάνει ο καθένας μας με την εκτροφή του...
Νάτος ο πρωταθλητής για το 2019 ...
Καλή επιτυχία...
Μπράβο Νικόλα!
 
Τέλειες είναι όλες...
Έχουμε την τύχη να βλέπουμε τη δημιουργία μπροστά στα μάτια μας... αυτό κι αν είναι τέλειο.
Σαφέστατα κύριε Γιάννη! Δεν αντιλέγω με τα σοφά και όμορφα λόγια σας! Εγώ το εννοούσα για ευτράπελα και κωλύματα που ανακύπτουν. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Σωστά Αμβρόσιε... Ξέρεις άλλωστε πως συμφωνώ και μου αρέσουν οι σκέψεις σου.
Απλά πήρα αφορμή για να καταθέσω τον τρόπο που οι "φίλοι" των πουλιών πρέπει να βλέπουν τη δημιουργία με όσα δύσκολα ή πάρα πολύ δύσκολα αυτή μας φέρνει.
Τα νούμερα, είναι για τα νούμερα έλεγε ο δικός μου "δάσκαλος" δεκαετίες πίσω.
 
Εγώ θα σου πώ την γνώμη μου τον Σεπτέμβρη Νικόλα. :) Δύσκολες και εύκολες χρονιές μπορούν να επικαλούνται μόνον όσοι προσπαθούν, σε εξωτερικό χώρο. Αυτοί όμως έχουν εκτός απο τις δυσκολίες του καιρού και τα πλεονεκτήματα που προσφέρει. Αμεσο ηλιακό φώς, φυσιολογικές περιόδους φωτισμού, πολύ καθαρότερος αέρας πράγματα που κάνουν πολύ δυνατότερους οργανισμούς. Οσα χρόνια θυμάμαι την χομπιστική μου ζωή, δεν υπάρχει ουτε μια χρονιά που να μήν υπάρχει η πρόταση "Η φετινή χρονιά ειναι δύσκολη". Οσοι έχουν την δυνατότητα να εκτρέφουν σε εσωτερικούς χώρους, πρέπει απλά να αναζητούν τα λάθη και τις αστοχίες τους, για τα όποια "ατυχήματα".
 
Τελευταία επεξεργασία:
Για να διευκρινίσω αυτό πού είπα δεν έχει να κάνει με τον αριθμό τον μικρόν όσο ότι δύο ζευγάρια στα έξι δεν τα πήγαν καλά το ένα ζευγάρι πρώτη γέννα έκανε δύο αυγά το ένα ενσπορο και στην δεύτερη γέννα 4 αυγά με 3 ενσπορα όπου το ένα πουλάκι το βρήκα νεκρό 19 ημερών, το δεύτερο ζευγάρι πρώτη γέννα 5 στα 5 ασπορα, δεύτερη γέννα 4 στα 5 ασπορα, τρίτο ζευγάρι 4 στα 5 ενσπορα το ένα μικρό γεννήθηκε μια μέρα πριν από τα άλλα και το βρήκα νεκρό την επόμενη ημέρα κάτω από τα άλλα αυγά και τέλος 4 ενσπορα αυγά που δεν εκκολαυτηκανε το ένα από αυτά στην τελευταία τού μέρα ολόκληρο πουλάκι και τέλος τα θηλυκά μπήκανε στην δεύτερη γέννα πολύ γρήγορα με νεοσσούς από 11 ημερών έως 14 ημερών και οπότε μπαίνουν τόσο γρήγορα εχω ασπορα στην δεύτερη γέννα ενώ όσες μπαίνουν μετά την 17 ημέρα πάνε πολύ καλύτερα σε αυτή μου την παρατήρηση δεν σημαίνει ότι είναι και ο κανόνας και τέλος ένα μικρό 34 ημερών το βρήκα νεκρό για άγνωστο λόγο ακόμη και το πρωί που τα είχα δει ειταν πολύ ζωηρό, γι'αυτούς τούς λόγους μίλησα ότι δεν πήγε όσο καλά θα ήθελα χωρίς να θέλω να φανώ αχάριστος, φέτος ήθελα αριθμητικά να πάω καλύτερα για να έχω περισσότερα δείγματα από τα ζευγάρια μού καθώς στα μωσαϊκά μπορείς να δεις απο την ιδία γέννα πολυ μεγάλες διαφορές μεταξύ τους οπότε θα είχα και μια καλύτερη άποψη για το αν ήταν σωστές η επιλογές τον ζευγαριών, τέλος τα άτομα που με γνωρίζουν περισσότερο ξέρουν ότι δεν είμαι τον αριθμόν αλλά της ποιότητας.
 
Εγώ θα σου πώ την γνώμη μου τον Σεπτέμβρη Νικόλα
Ανυπομονώ για της παρατηρήσεις σας για να δω και αν θα πάω στην έκθεση κανένα πουλάκι η όχι.
Αν και θα ήθελα μια γνώμη για το συγκεκριμένο πουλάκι που στα δικά μου μάτια δείχνει αρκετά καλό και δεν το βλέπω σαν μωσαϊκό που ίσως να έχει αλλά ελαττώματα με μάσκα, διάχυση, λευκοτητα αλλά σαν σωματοτυπος.
 
Back
Top