Γενικά Εκτροφή κόκκινα μωσαϊκά 2018

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nikosk1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Συμφωνώ ακράδαντα και επαυξάνω με τα όμορφα, σοφά και καλά λόγια σου! Και εγώ αυτά τα συναισθήματα βιώνω κάθε άνοιξη! Δεν έχω να προσθέσω κάτι! Εγώ θα ήθελα εντελώς φιλικά να σε συμβουλέψω, παρόλο που δεν είμαι ο κατάλληλος, ότι όσο μπορείς να διατηρήσεις μικρή την εκτροφή σου. Όσο να 'χει είναι πιο ευκόλως διαχειρίσιμη από μία μεγαλύτερη, γιατί όσο πληθαίνουν οι τρόφιμοι της, προκύπτει υπερπληθυσμός και δυσκολίες στην καθημερινή της φροντίδα, ιδίως στην αναπαραγωγή. Να παραμείνεις σε λίγα ζευγάρια και σταδιακά, χρόνο με τον χρόνο, θα επιτύχεις πανηγυρικά τα ποθητά αποτελέσματα!👍
 
... Να παραμείνεις σε λίγα ζευγάρια και σταδιακά, χρόνο με τον χρόνο, θα επιτύχεις πανηγυρικά τα ποθητά αποτελέσματα..
-Δυστυχώς τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Ο αριθμός των απογόνων είναι άμεσα συνδεδεμένος με τον χρόνο επίτευξης του στόχου. Λίγοι απόγονοι σημαίνει χρονική απομάκρυνση απο τον στόχο. Οσο περισσότεροι απόγονοι τόσο μεγαλύτερη η μείωση του χρόνου για επίτευξη στόχων 😉 . Αυτός που διαχειρίζεται μια εκτροφή καλείται να αξιολογήσει τις δυνατότητές του και να κατασταλάξει στο πού πρέπει να ρίξει το βάρος του σε σχέση με τον τελικό στόχο.
 
Εγώ θα ήθελα εντελώς φιλικά να σε συμβουλέψω, παρόλο που δεν είμαι ο κατάλληλος, ότι όσο μπορείς να διατηρήσεις μικρή την εκτροφή σου. Όσο να 'χει είναι πιο ευκόλως διαχειρίσιμη από μία μεγαλύτερη, γιατί όσο πληθαίνουν οι τρόφιμοι της, προκύπτει υπερπληθυσμός και δυσκολίες στην καθημερινή της φροντίδα, ιδίως στην αναπαραγωγή.
Αμβρόσιε ευχαριστω για την συμβουλή σου αλλα θα συμφωνήσω απόλυτα με τον κ. Μακη και ειδικά στα μωσαϊκά με της μεγάλες διαφορές που παρουσιάζουν η απόγονοι απο την ίδια γέννα χρειάζονται σίγουρα περισσότερα ζευγάρια και πολύ προσεκτικά επιλεγμένα, είναι πολύ δύσκολα πουλιά και κάθε επιλογή είναι και ένας γρίφος που το λάθος πολύ εύκολα προκύπτει, όσο για τον υπερπληθυσμό με την ζήτηση που έχουν φέτος και 50 να ειχα βγάλει θα μου τα είχαν κλείσει ολα, το πρόβλημα που εχω είναι οτι τα καλά ζευγάρια κοστίζουν πολύ και ότι δουλεύω πανω από 60 ώρες την εβδομάδα και Σάββατο αλλιός θα ειχα είδη 12 ζευγαρια.
 
Έτσι ακριβώς @nikosk1 ...
Εγώ παλεύω με τρία τέσσερα ζευγάρια τιμπραντο να βγάλω ένα καλό πουλί ενώ γνωρίζω ότι χρειάζομαι είκοσι ζευγάρια με διαφορετικα αίματα για να φτάσω στο στόχο...
Συνέχισε την προσπάθεια και θαχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα...
Συγχαρητήρια!
 
Αμβρόσιε ευχαριστω για την συμβουλή σου αλλα θα συμφωνήσω απόλυτα με τον κ. Μακη
Βέβαια! Κατανοώ απόλυτα τα λεγόμενα σου! Εξάλλου, δεν διαφωνώ καθόλου με αυτά, διότι είναι η κοινή λογική. Και εγώ μαθαίνω συνέχεια, δεν τα είχα αναλογιστεί. Και πάλι σου εύχομαι να βρεις τα επιθυμητά ζευγάρια και να ετοιμάσεις το πλάνο σου! 🙂👍
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Η απόλαυση του μπάνιου!
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Και ενα τελευταίο βιντεάκι που είναι όλα μαζί, από αύριο τα περισσότερα θα βρίσκονται σε καινούργια σπίτια και έυχομαι να είναι καλοτυχα και να τα προσέχουνε όπως τα πρόσεχα και εγώ, έτσι κλίνει και αυτό το ποστ η μάλλον αυτή η μικρή διαδρομή από την φετινή εκτροφή μωσαϊκόν, από την επιλογή τον ζευγαριών μέχρι να πάρουν τα μικρά την τελική μορφή τους, με χαρές και λύπες, άλλη μια χρονιά που κέρδισα εμπειρίες, γνώσεις ακομα και φιλίες στην προσπάθεια κάποιον άνθρωπον να μάθουν περισσότερα για αυτή την ράτσα, εύχομαι του χρόνου να τα πάω ακόμα καλύτερα και να ακούσω καμιά καλη κουβέντα απο τον κ. Μάκη 🙂
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Ένας πολύ συγκινητικός και ωραίος επίλογος για ένα τόσο όμορφο θέμα που το παρακολουθούσα με ενδιαφέρον για μήνες! Εύχομαι ολόψυχα καλή τύχη στην νέα ζωή των καναρινιών σου που θα διαθέσεις και μόνο επιτυχίες στους εκτροφικούς σου στόχους! Μπράβο σου πάλι σου για όλα! 🙂👍
 
. Εύχομαι του χρόνου να τα πάω ακόμα καλύτερα και να ακούσω καμιά καλη κουβέντα απο τον κ. Μάκη 🙂
Νάσαι πάντα καλά και να διατηρήσεις αυτή την αγνότητα στην δημιουργία την σκέψη και στην απόλαυση που προσφέρει το χόμπι. Προετοιμάσου καλά γιατί θα είμαι, αμείλικτος του χρόνου 😉 .
 
Και μια σπαζοκεφαλιά πρέπει να κρατήσω ένα απο τα πέντε για να κάνω το 6ο ζευγάρι αλλά ποιό;
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Αυτό που έχεις στην κορυφή !
Μάλλον αυτό θες περισσότερο.
Όχι Γιάννη είναι εντελώς τυχαία η τοποθέτηση των κλουβιων αυτο που θελω περισσότερο εχει και την μεγαλύτερη διάχυση είναι το κλουβί με το 003, να φανταστείς τα έβαλα στα εκθεσιακα για να διευκολυνθω και μπερδεύτηκα περισσότερο.

Ένα ποιό κοντινό.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Και αυτά είναι που θα κρατήσω σίγουρα.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top