Γενικά Εκτροφή κόκκινα μωσαϊκά 2018

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nikosk1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Και ενα βιντεάκι σημερινό.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Κουκλιά έγιναν. Μπράβο Νίκο.

Οι ζευγαρώστρες σου τι διαστάσεις έχουν;
Ευχαριστώ Σταύρο να σε καλά!
Η ζευγαρωστρες είναι η κινέζικες 60χ26χ34 και η κλουβιτσες 76χ46χ45.5
 
Κυριακη σημερα ημερα καθαριοτητας και απολυμανσης στο μικρο μου εκτροφειο.
20180930_102433.webp20180930_104451.webp20180930_114311.webp20180930_114947.webp
Και μετα το τα'ι'σμα χαλαρωση και καφεδακι με τα πουλακια μου.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Και μια απο της πιο ομορφες στιγμες όταν εκτρεφεις καναρινια είναι η πρωτες προσπαθειες για κελα'ι'δισμα.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
θα ηθελα να σας δειξω με ένα μικρο παράδειγμα το ποσο διαφορετικα μπορουν να βγουν δυο θηλυκα που εχουν γεννηθει την ιδια ημερα στην ιδια φωλια από ένα ζευγαρι και που δεν μιαζουν πουθενα όπως κεφαλι, μασκα, σωματοτυπο, λιποχρωμα, φτερωμα και που αν δεν κατεγραφα τα δαχτυλίδια τους στο ημερολογιο σιγουρα θα ειχα μπερδευτει.
Θηλυκο 1.
20181001_182955.webp
Θηλυκο 2.
20180929_165636[1].webp20181001_182659.webp20181001_182519.webp
 
Και αυτό είναι η αδυναμια μου! Είναι ακομα σε πτεροροια, σιγουρα δεν εκανε το μέγεθος της μασκας που θα ηθελα και σιγουρα υπαρχουν ατελειες αλλα είναι αυτό που ξεχωρισα.
20181001_182918.webp20181001_182919.webp
 
Τελειώνει η πτερόροια και ήρθε η ώρα να δω τα λάθη που έκανα στην επιλογή τον γεννητορων και το αν θα επιλεγεί κάποιο από τα νέα μωσαϊκά για να φτιάξω κάποιο ζευγάρι για την επόμενη αναπαραγωγή, το φετινό αποτέλεσμα σίγουρα δεν είναι εκθεσιακού ενδιαφέροντος και σίγουρα δεν εκπληρώνουν τους στόχους μου, η διάχυση είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχουν τα αρσενικά μού και το καθαρό λευκό είναι ενα απο τα βασικότερα χαρακτηριστικά που πρέπει να εχει ένα μωσαϊκό, στα θετικά είναι οτι μου άρεσε ο τόνος του κόκκινου που μου έδωσε η χρωστική που δοκίμασα, ειχα μια ποικιλία σε μάσκες και νομίζω πώς το λιποχρωμα ειναι καλό σε κάποια από αυτα όπως σε και δύο που μου άρεσε ο σωματοτυπος τούς.
Η κυρίες πρώτες.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Και η κύριοι.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Μια χαρα! Ενα ζευγαρι το εβγαλα ηδη και ας ειμαι απο κινητο!
Πρεπει να ανεβασω βιντεο με τα δικα μου για να παρεις τα πανω σου!
Καλη συνεχεια Νικο.
 
Θα επαναλάβω ότι είναι εντυπωσιακά και κουκλιά Νίκο! Και εμένα με ενθουσιάζει το έντονο κόκκινο χρώμα τους! Και το ότι κάνεις την αυτοκριτική σου είναι υπέρ σου και θετικό! Σίγουρα θα βρεις την άκρη σου και θα συνεχίσεις δυναμικός και ακάθεκτος του χρόνου! Καλή σου συνέχεια! 🙂👍
 
Ευχαριστώ για τα καλα σας λόγια!
Η χαρά της αναπαραγωγής η αναμονή να κλαροσουν και η αγωνία μέχρι να βάφουν και να δω το τελικό αποτέλεσμα είναι τα σημαντικότερα για εμένα, δεν είμαι αχάριστος όλα τούς είναι υγιέστατα, ζωηρά και έχουν αρχίσει να γεμίζουν με κελαηδίσματα το μικρό μου εκτροφείο, ο μικρός αριθμός ζευγαριών είναι ένας παράγοντας που δεν επιτρέπει πολλά ρίσκα στα μωσαϊκά και φέτος τα τρία στα πέντε ζευγάρια ήταν με μεγάλο ρίσκο για διάχυση, το τέταρτο ζευγάρι το σταμάτησα στην δεύτερη γεννα για το λόγο ότι μου έδωσε ενα ζωντανό και πέντε νεκρά στο αυγό, το πέμπτο ζευγάρι και το ποιό υποσχόμενο από δύο γέννες πείρα μονο τρία μικρά και αντιμετώπισα δυστοκίες με την θηλυκια, οπότε καταλαβαίνεται ότι δεν ήταν καλή χρονιά για εμένα και η απογοήτευση δεν ειναι τόσο για την διάχυση αλλα για την γενικότερη κατάσταση της χρόνιας, παρόλα αυτά φέτος κέρδισα κάποιες γνώσεις πού σίγουρα θα μου φανούν χρήσιμες στο μέλλον και εύχομαι του χρόνου να δω ένα αρσενικό που στα δικά μου μάτια να είναι άψογο ώστε να χρειαστεί να πάει να κριθεί σε κάποια έκθεση για να μου πούνε τα λάθη που δεν βλέπω εγω.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top