Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή 2015 για τα φλώρια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης atreas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

atreas

PB New Member
Εγγραφή
11 Νοε 2010
Μηνύματα
61
Πόλη
Χίος
καλησπέρα στην ομάδα μας απο την ΜΥΡΟΒΟΛΟΣ ΧΙΟ!
Ε
ρώτηση προς τα πιο έμποιρα μέλη. Εχω ενα ζευγάρι φλώρια εκτροφής σε εσωτερικό χώρο οπου εκτρέφω τα καναρίνια μου και σκεφτομαι φέτος στα φλορια να κάνω εξωτερική εκτροφη, ποτε ειναι καλύτερη εποχή να τα βγάλω έξω;στα καναρίνια έχω ξεκινήσει προετοιμασία και εχω αυξήσει το φώς αλλα είναι στον ιδιο χώρο με τα φλορια και σκεφτομαι μήπως τα επιρεασει. μήπως πρέπει να τα βγάλω άπο τώρα για να μην επιρεαστούν; Ο χόρος που εχω φτιαξει για να τα βαλω ειναι κλειστος απο τρεις πλευρές και απο πανω οποτε δεν εχουν θεμα καιρου. Τι λετε να τα βγάλω απο τον αλλο μήνα; Μην αρχισουν και πιρονουν πριν την ωρα τους;
 
όχι δεν βλέπω γιατί πριν λίγο ξεκίνησα προετιμασία στα καναρινια μου.στα φλορια δεν εχω δώσει κατι ακομα απλα δεν 8ελω να τα επιρεασει το πολυ φως και μετα οταν τα βγαλω εξω να μπερδευτουν
 
Καταρχήν Ανδρέα σε τι χώρο τα έχεις τα πουλιά σου; Θερμοκρασία και διάρκεια φωτισμού θα ήθελα να μας πεις για να μας βοηθήσεις. :)

Δεν νομίζω ότι μπορούν τα καναρινάκια να επηρεάσουν τα φλώρια στην αναπαραγωγή, εκτός αν τα έχεις στο ίδιο κλουβί! 😛

Εγώ πάντως δε θα τα έβγαζα ακόμα.. Τα βράδια κάνει κρύο! Κανονικά έπρεπε να τα είχες έξω από τον Σεπτέμβρη ώστε να αλλάξουν φτέρωμα σε εξωτερικές συνθήκες.. Τώρα αναγκαστικά θα τα βγάλεις άνοιξη..
 
τα έχω σε ενα δωμάτιο χωρις 8ερμανση απλα ρυθμίζω το φώς τώρα που εχω ξεκινήσει προετοιμασία στα καναρινιά. ενωείται τα εχω μονα τους το καθενα. Δλδ να τα βγάλω εξω απο μάρτη και να τα ενωσω μια και καλη;
 
Εγώ χωρίς να έχω γνώσεις για τα φλώρια ειδικά, με την λογική, βγάζουμε τα πουλιά σε εξωτερικό χώρο όταν φοράμε κοντομάνικα και τα αφήνουμε μετά συνεχώς έξω, εννοείται προφυλαγμένα, αν θέλουμε να παραμείνουν τον επόμενο χειμώνα σε εξωτερική εκτροφή.
 
Ναι και εγώ είμαι υπέρ του να τα ζευγαρώσεις εκεί που τα έχεις τώρα. Πέρα από την απότομη αλλαγή της θερμοκρασίας, θα στρεσαριστούν και με την μεταφορά. Μόλις καλοκαιριάσει, τα βγάζεις μόνιμα έξω στο χώρο που έχεις φτιάξει γι αυτά!
 
Βγάλε τα έξω όπως σου λέει πολύ σωστά η Αλίκη την άνοιξη. ΑΛΛΑ να τα βγάλεις πρίν σου κάνουν φωλιά μέσα.
Να 'εχει φτιάξει ο καιρός πρώτα δηλαδή.
 
εμενα το θέμα μου ειναι μήπως αρχισουν και πιρώνουν μεσα λόγο άυξησης του φωτός. Ελεγα απο αρχεσ μαρτη να τα βγάλω εξω μαζι στο κλουβι και να αρχισω προετοιμασια
 
κάτι αντίστοιχο λέω και εγώ. το να πυρώσουν και να τα βγάλεις δεν νομίζω να τα επηρεάσει. απλά να μην έχουν πυρώσει τόσο
ώστε να κάνουν φωλιά πρώτα μεσα. Μετα θα είναι δυσκολο να τα μεταφερεις έξω. Στην θέση σου μόλις σταθεροποιηθεί μια θερμοκρασία μεταξύ 17 έως 20 βαθμούς, εγω θα τα έβγαζα. Θεωρώ πώς μέσα Μάρτη αν τα βγάλεις δηλαδή, θα πάνε όλα καλά. Και τώρα αν τα βγάλεις υπάρχει περίπτωση να πάνε όλα καλά, απλά παίρνεις τα ρίσκα σου (για τώρα)...
 
Βγάλε τα έξω όπως σου λέει πολύ σωστά η Αλίκη την άνοιξη. ΑΛΛΑ να τα βγάλεις πρίν σου κάνουν φωλιά μέσα.
...

Αν δεν τους δωσει νημα και καλαθακι πως θα μπορεσουν να κανουν φωλια; Δεν πιστευω να εχει γινει τοσο ευκολη η αναπαραγωγη των ιθαγενων που να γεννουν και στις ταιστρες; :D
 
Ξ ερώτηση μου γιατί να τα βγαλεις έξω και γιατι ν μην τα ζευγαρωσεις τώρα μέσα και να ξεκινησεις προετοιμασία και σε αυτά ο λόγος;
 
το πρίν σου κάνουν φωλιά που γράφω, εννοω να μην σου πυρωσουν τοσο ώστε να σου γεννησουν.
Και να ξερεις ότι ένα πουλι δεν γεννάει μόνο όταν του βαζεις φωλιά, όταν "έρθει" αναπαραγωγικά γεννάει και κάτω στον πάτο.
Επειδή δεν ξερω λοιπον αν ο φιλος εχει εμπειρια αναπαραγωγης, του συστηνω -εφόσον θελει να αλλαξει μερος στα πουλια-
να το κανει λιγο πριν πυρωσουν, αλλα εφόσον εχει καλυτερεψει ο καιρος.
Ελπιζω να εγινα κατανοητος.
 
Ανδρεα τι ωρες εχεις βαλει φως; Αν ειναι π.χ στις 13 ωρες και τα βγαλεις εξω ξαφνικά τον Μαρτη που εχει πολυ λιγοτερες ωρες φως, τοτε πολυ πιθανον να χασουν τα πουλια τον μπουσουλα και να χαθει η αναπαραγωγη!
Η γνωμη μου ειναι μιας και ξεκινησες εσωτερικα να το πας ετσι, αλλιως αν για αλλους λογους θελεις εξωτερικη εκτροφη η γνωμη μου ειναι να τα βγαλεις απο τωρα εξω! Αν ειναι προστατευμενα απο τα ρευματα αερα τοτε πολυ πιθανον να μην εχουν προβλημα! Τα φλωρια ειναι πολυ ανθεκτικα στις θερμοκρασιες!
 
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις τους. Κώστα έχω 11 ώρες τώρα φως και λέω αυτές τις μέρες που εχουμε καλο καιρο να τα βγαλω. Ο χωρος μου ειναι κλειστός απα τρις πλευρές και απο πανω οποτε δεν νομιζω να εχω 8εμα.
 
αυτό το χώρο έχω ετοιμάσει για τα φλώρια μου. Και σκέφτομαι άυριο να τα βάλω που έχει καλούς καιρούς αυτές τις μέρες

10931317_959992494011005_3438339102650169850_n.webp
 
Ωραία, προστατευμένο σημείο φαίνεται απ' όσο μπορούμε να δούμε.
Πρόσεχε τον κισσό να μην έχουν πρόσβαση τα πουλάκια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: atreas
Δεν ξέχασα να ανεβάσω φοτο απλά δεν είχε καλό καιρό και δεν τα είχα βγάλει ακόμα έξω σήμερα το Έκανα και σας βάζω να δείτε.Αριστερά ένα ζευγάρι λουγαρα που θα δοκιμάσω και δεξιά τα φλωρια μου.

rsz_120150205_172304.webp
 
Ανδρέα το κλουβί έχει πολύ σκουριά ή μου φαίνεται;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Back
Top