Γενικά Αναπαραγωγή 2015 (γαρδέλια και μούλοι)

Καλά αυτά είναι ψυχρόαιμα και γράφεις "κατά την επώαση" δηλαδή ο καθορισμός φύλου γίνεται στο αυγό. Τελικά τι μας λείπουν τα πουλιά και τα ψάρια που δεν ξέρουμε; :)
 
Εμενα και με ζουγανελη και ιωαννιδη μια χαρα ειναι!😎
Η μουσική είναι θαρρώ αναπόσπαστο κομμάτι της εκτροφής... όλα τα είδη.. ανάλογα με τα κέφια σας...
Τα πουλιά τρελαίνονται να ακούν.

Καλά αυτά είναι ψυχρόαιμα και γράφεις "κατά την επώαση" δηλαδή ο καθορισμός φύλου γίνεται στο αυγό. Τελικά τι μας λείπουν τα πουλιά και τα ψάρια που δεν ξέρουμε; :)
Στ' αλήθεια ψάχνω κι εγώ να βρω...
Πάσα βοήθεια απ' όποιον κι αν προέρχεται όχι μόνο θα γίνει αποδεκτή αλλά θα φανεί πολύτιμη.
 
Την ξερω μιας και αποτελεί την φίρμα των ρουμελιωτων!
αφού λοιπόν το ξέρεις το τραγουδάκι... Τραγούδα στον ρυθμό... Και όπου αυτή θα έλεγε "καγκέλια" εσύ να φωνάζεις γαρδέλια... Να δεις τι ωραίο που είναι!:D
 
Χα χα από που μπορεί να προέρχεται; Από μαμή ξεματιάστρα πχ :)
Δεν θεωρώ τα στοιχεία που έχω ικανά να σταθούν... Ούτε μπορώ από μόνος μου να θεωρήσω την καταγραφή για κάποια χρόνια ιδανική και αξιοποιήσιμη... από μόνη της. Γιατί ότι κι αν έχω ... χωρίς οργάνωση... και σωστή δομή... Δεν στέκει σαν έρευνα.. Είναι παρατηρήσεις... Που πιθανόν να αποδειχτούν και άχρηστες...
Ξέρω πως χρειάζονται περισσότεροι εκτροφείς.. με περισσότερο βάθος χρόνου και άτομα με επιστημονικό υπόβαθρο για να μελετήσουν και να αξιοποιήσουν όσα για μας είναι απλώς στοιχεία καταγραφής.
Μέχρι να γίνει αυτό.. και αδυνατώντας να καλύψουμε αυτό το κενό ας παραμείνουμε στις εικασίες...
Ακόμη κι από την ξεματιάστρα!
 
Η θερμοκρασία στον άνθρωπο επηρεάζει το σπέρμα, γι' αυτό επαγγέλματα όπως μάγειρες, μηχανικοί πλοίων κτλ. έχουν ένα θεματάκι. Άλλο αυτό όμως και άλλο ο καθορισμός του φύλου.
Παραγωγή σπέρματος στα πτηνά εμφανίζεται καλύτερα σε ελαφρώς χαμηλότερες θερμοκρασίες, έτσι σπερματογένεση μπορεί να συμβεί κυρίως τη νύχτα, όταν οι θερμοκρασία του σώματος είναι ελαφρώς χαμηλότερη
 
Καλά αυτά είναι ψυχρόαιμα και γράφεις "κατά την επώαση" δηλαδή ο καθορισμός φύλου γίνεται στο αυγό. Τελικά τι μας λείπουν τα πουλιά και τα ψάρια που δεν ξέρουμε; :)
Rutstein et al. (2004) προσάρμοσε την πρόσληψη τροφής των γυναικών Zebra Finches και διαπίστωσε ότι καλά τρέφονται γυναίκες ήταν πιο πιθανό να παράγουν κόρες, ενώ λιγότερο καλά τρέφονται τα πουλιά ήταν πιο πιθανό να έχουν γιους.
 
Με το παραπανω Μιχαλη θα ''πρεπει'' στην δευτερη τριτη γεννα των θυληκων να εχουμε πιο πολλα αρσενικα, αν υποθεσουμε-θεωρησουμε οτι ειναι επιβαρυμενα με πιο πολυ φορτιο και ταυτοχρονα οχι τοσο καλα διατροφικα προετοιμασμενα σε συγκριση με την πρωτη η' εστω την δευτερη.
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Δημήτρη, τι διαστάσεις έχουν αυτές οι κλουβες; Γίνεται αναπαραγωγή κανονικά;
 
Δημήτρη, τι διαστάσεις έχουν αυτές οι κλουβες; Γίνεται αναπαραγωγή κανονικά;
όπως τις βλέπεις...60άρες. Σιγά σιγά και περνώντας τα χρόνια. Γίνετε.
 
όπως τις βλέπεις...60άρες. Σιγά σιγά και περνώντας τα χρόνια. Γίνετε.
Αυτό είναι πολύ ενδιαφέρον, μάλλον έχεις καταφέρει τα πουλιά που έχεις να "καναρινιζουν". Κάποιος τρόπος για να το πετύχεις αυτό; Βάζεις τα μικρά σε αυτές τις μικρότερες κλούβες;
 
Αυτό είναι πολύ ενδιαφέρον, μάλλον έχεις καταφέρει τα πουλιά που έχεις να "καναρινιζουν". Κάποιος τρόπος για να το πετύχεις αυτό; Βάζεις τα μικρά σε αυτές τις μικρότερες κλούβες;
ναι... Πρέπει να έχουν συνηθίσει σε τέτοιες διαστάσεις κλούβας.
 
Έχω καταγράψει για δυο συνεχόμενες χρονιές τα σχήματα όλων των αυγών του κοπαδιού της πρώτης γέννας τη μια χρονιά και της δεύτερης την επόμενη... στην προσπάθεια να τεκμηριώσω ή όχι την άποψη για τα μυτερά ή όχι αυγά. Έγραψα και δυο λόγια σχετικά με το θέμα αυτό στο κείμενο αναγνώρισης φύλλου στα καναρίνια.
Φυσικά δεν θα μιλήσω για να μη χαλάσει η "έρευνα" του Δημήτρη, αλλά θα συνεισφέρω κι εγώ τα δικά μου όταν τελειώσει.
Δημήτρη θα περιμένω... και θα έχει πολύ "ενδιαφέρον" το αποτέλεσμα...
Γιάννη misalouris , σήμερα βγήκαν τα πρώτα...υπομονή!:D
 
Back
Top