Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή shaft tails finch

Πριν φύγω για δουλειά σήμερα τους έβαλα νήμα για τρίτη φορά. Επέστρεψα πριν λίγο από την εργασία μου... Το νήμα στρωμένο όλο πάλι... κάνω έναν γρήγορο έλεγχο στην φωλιά, και τσουπππππ το πρώτο αυγό ήρθε!

hg9k.png
 
Αλεξανδρε αντε με το καλο να κανουν και αλλα αυγα και να σου βγαλουν γερους νεοσσους,θα τα δαχτυλιδωσεις;
 
Σε ευχαριστώ Παναγιώτη!

Εχτές με ειδοποίησαν στον σύλλογο ότι ήρθαν τα δαχτυλίδια μου, οπότε αυτήν την φορά θα μπουν τα δικά μου!
 
Φύτρα Σιταριού με μπόλικη βιταμίνη Ε που βοηθά τα μέγιστα στην αναπαραγωγή στο μενού μας σε όλα τα πουλιά !

uur0.png


gxq9.png



Μπροκολάκι...

9rg5.png



Και υπομονή να δούμε τους γονείς να μεγαλώνουν την επόμενη... Φουρνιά !

3gm6.png
 
συνεχίζεις τα χόρτα και όταν κλωσσάνε; Τα φύτρα σταριού πόσες μέρες αφού "πετάξουν" τα δίνεις στα πουλιά;
 
Χορταρικό σταματώ να δίνω μόλις δω τον πρώτο νεοσσό! Οσο κλωσάν τα αυγά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα Μαρία!

Στην δεύτερη ημέρα είναι είναι έτοιμα! Τα δίνω μόλις πετάξουν το ριζίδιο, και μέχρι την τέταρτη ημέρα!


Βάζω τόσα, ώστε στην τέταρτη ημέρα, άντε πέμπτη να έχουν καταναλωθεί ! Πάντα καλό ξέπλυμα πριν τα δώσω στα πουλιά !
 
Με το καλό με το καλό! Να να βλέπω ότι όλα τα αυγά θα είναι ένσπορα! 😛
 
Με το καλό με το καλό! Να να βλέπω ότι όλα τα αυγά θα είναι ένσπορα! 😛

Με τόσο βάτεμα που έπεσε... είναι το μόνο σίγουρο! 5/5 είχε και στην πρώτη αναπαραγωγή της, αλλά είχε 1 απώλεια! Ήταν και πρωτάρα... όποτε ευχόμαστε αυτήν την φορά να τα καταφέρει και στα 5 !
 
Με το καλο να ερθουν κι αυτη τη φορα ευχομαι 100% επιτυχια στα μικρα τους! 😉

Παντα ειχα απορια γιατι σταματατε τα πρασινα οταν εκκολαφθουν οι νεοσσοι. Αν οι γονεις ηταν αγριοι θα αλλαζαν τη διατροφη τους οταν θα εβγαιναν τα μωρα; Εγω στα δικα μου πουλια, που ειναι βεβαια διαφορετικα απο αυτα, δεν σταματησα καθολου τα λαχανικα και τα φρουτα οταν εκκολαφθηκαν οι νεοσσοι και ταιστηκαν με τετοια απο την πρωτη ημερα χωρις το παραμικρο προβλημα.
 
Πολλοί είναι αυτοί που ισχυρίζονται ότι οι πρασινάδες και τα φρούτα φέρνουν διάρροια στα πουλιά ! Η έστω... αν τους δίνει κανείς από την πρώτη ημέρα πρασινάδα πρέπει να είναι πάρα πολύ προσεκτικός στης κουτσουλιές τους.

Να σου πω την αλήθεια και εγώ με τον φόβο αυτόν σταματάω να τους δίνω πρασινάδα στην πρώτη εβδομάδα τους!
Πριν 3-4 μέρες διάβαζα σε ένα ξένο site τα λεγόμενα ενός μεγάλου εκτροφέα ύστερα από συνέντευξη που του είχαν πάρει, και έλεγε κατηγορηματικά ότι πρασινάδα δίνει από την πρώτη ημέρα στους νεοσσούς και για κάθε μέρα αρκεί να είναι σε θερμοκρασία δωματίου και όχι από ψυγείο !

*ψάχνω στο ιστορικό του chrome να βρω το λινκ της συνέντευξης! Αν το πετύχω θα το παραθέσω. 😉
 
Μα μου φαινεται λογικο αυτο που λες. :)

Τα πουλια μου μεγαλωσαν κατεξοχην με λαχανικα και τα αναγνωριζουν ως βασικη τροφη τους, επειτα τρωνε πελετς και σπορια, οταν θα εχουν τελειωσει σχεδον ολα τα λαχανικα και τα φρουτα τους. Πιστευω οτι αυτο οφειλεται και στο οτι ταιστηκαν με τετοια απο τους γονεις τους απο την πρωτη ημερα. Το λεω αυτο διοτι πολλες φορες μεγαλωνουμε πουλακια κι οταν φτασουν στην ηλικια μερικων μηνων κι αποφασισουμε ξαφνικά τοτε να τους δωσουμε λαχανικα και φρουτα, πολλα δεν τα τρωνε με τιποτα οτι κι αν κανουμε.
 
Αλεξανδρε, να σου ζησει το μικρουλι! Με το καλο και τα υπολοιπα :D
 
Back
Top