Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή shaft tails finch

Ψυχές μου! Να σας ζήσουν! Το άλλο αυγό άσπορο ή δεν τα κατάφερε ο νεοσσός; ☹
 
Δεν το έχω ελέγξει (γενικά δεν ελέγχο τα αυγά) Αλίκη! Αύριο θα το πάρω από την φωλιά και θα δω αν είχε σπόρο μέσα!
 
Πανεμορφα Αλεξ! Με το καλο να μεγαλωσουν! Το σιταρι απο που το πηρες για να το κανεις φυτρα;
 
Το σιτάρι το συγκεκριμένο μου το έδωσε ένας γνωστός που πουλάει ζωοτροφές. Από εκεί είχα πάρει και τα Ορτύκια μου!

"ειχα μπει να πάρω τα ελατηριάκια που βάζουμε στα πορτάκια των κλουβιών, και πάνω στην κουβέντα για τα πουλιά, φέρνουμε το θέμα για βλαστόμενους σπόρους. Του λέω ότι φτιάχνω πολύ σιτάρι τελευταία στα πουλιά μου, και κάνει μια και μου βάζει μισό κιλό δώρο να δοκιμάσω. Είναι πολύ καλό λέει..."

Και όντως είναι πολύ καλό. Φυτρώνουν σε ποσοστό 90%-95% !

Από τα σούπερ μάρκετ δεν είχα τέτοια απόδοση! Μπορείς να βρεις της 3Α σε συσκευασία 500 γρ. ή ακόμα και από καταστήματα βιολογικών προϊόντων !
 
Καλως τα δεχτηκες τα καινιουρια μωρα Αλεξανδρε! Αξιοι οι γονεις τους κι εσυ σαφως με την φροντιδα που τους παρεχεις! Να τα καμαρωσεις και στο κλαρι! Τα κρατας ολα που γεννιουνται;
 
Από την πρώτη τετράδα, μου ζήτησαν προχτές (Τετάρτη) να δώσω τα 3 σε ένα παιδί εδώ ! Του είπα ότι είναι αμαρτία να μείνει μόνο του μετά το ένα, αλλά δεν κατάφερα να τον πείσω!

Τα έδωσα τελικά σήμερα πρωί. Η γυναίκα βέβαια... κόντεψε να με πετάξει έξω από το σπίτι! :D

Από αυτά όμως που μεγαλώνουν τώρα, δεν θα δώσω κανένα, για να τα κατεβάσω του χρόνου στην έκθεση!

Το ένα που μου έμεινε για να μην μελαγχολήσει και συμβεί τίποτα... κακό, το έφερα μέσα στο σπίτι κοντά στους γονείς του, σε ξεχωριστώ όμως κλουβί μέχρι να μεγαλώσουν τα τωρινά !
 
Δαχτυλίωσα προχτές το βράδυ... Την επόμενη έψαχνα τα δαχτυλίδια μέσα στην φωλιά !
Δαχτυλίωσα πριν λίγο. Για να δούμε αύριο, αν και δεν νομίζω να τα βγάλει. Το ποδαράκι έχει μεγαλώσει καλά... 😉


150838_10202346581319362_20362987_n.jpg


1690087_10202346580639345_956855714_n.jpg


1798687_10202346582399389_154588409_n.jpg
 
Τι διάμετρο έχουν Αλεξ τα δαχτυλίδια σου;
 
Δαχτυλίωσα προχτές το βράδυ... Την επόμενη έψαχνα τα δαχτυλίδια μέσα στην φωλιά !
Δαχτυλίωσα πριν λίγο. Για να δούμε αύριο, αν και δεν νομίζω να τα βγάλει. Το ποδαράκι έχει μεγαλώσει καλά... 😉

Αλεξ... Βάλε λαστιχάκι που βάζουμε στις βαλβίδες ποδηλάτου και δεν θα στα ξαναπετάξει. 😉
 
εππππππ τι κάνεις εσύ επάνω στο κουρτινόξυλο; Κατέβα γρήγορα μην λερώσεις την κουρτίνα... και μας πετάξει έξω η Ελένη!

μου ξέφυγε από τα χέρια ο μικρούλις και έδωσε τρελές πτήσεις στο σαλόνι! :D

ge5a.png


Σήμερα έφυγαν όλα τα νέα μικρά από τους γονείς τους! Που πήγαν όμως; Φώτο αργότερα στην νέα κατοικία τους!
 
Back
Top