Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή zebra finches 2014

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Επειδη θα ξαναγεννησουν σχεδον σιγουρα, εγω θα τα χωριζα σε 2 κλουβια ως την ανοιξη. Αν βγαλεις μονο το αρσενικο, τα θηλυκα δεν συνεχιζουν το εργο τους; @YannisK
 
Ειρήνη ποια είναι η βασική τροφή που τους δίνεις; Όλα τα pet shop λένε πως βασική τροφή τους είναι η παπαγαλίνη (βόρι δηλαδή κυρίως), αλλά εγώ παρατήρησα ότι την κοινή τροφή καναρινιών την τρώνε πολύ καλύτερα και κυρίως το κανναβούρι
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Επειδη θα ξαναγεννησουν σχεδον σιγουρα, εγω θα τα χωριζα σε 2 κλουβια ως την ανοιξη. Αν βγαλεις μονο το αρσενικο, τα θηλυκα δεν συνεχιζουν το εργο τους; @YannisK

Καλά τα λες, ξεχωριστά είναι ακόμα καλύτερα. Αν είναι μαζί, ακόμα και χωρίς φωλιά, τα θηλυκά διεγείρονται και δεν ξεκουράζονται ορμονικά και συχνά γεννάνε αυγά όπου βρουν. Αν τα χωρίσει με τα μικρά μέσα στην φωλιά γενικά δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί αφού είναι προβληματική γέννα (οι γονείς δεν ταΐζουν, αλλά ζεσταίνουν τα μικρά)

 
Καλησπερα! Τα μωρακια σημερα ειναι 5 και 6 ημερων, εχουν πλεον μεγαλωσει ακρετα και επιτελους φαινονται βιωσιμα, γιατι τις πρωτες μερες ηταν τοσο αδυναμα που ελεγα οτι θα μου πεθανουν στα χερια ☹
Σημερα μετα το πρωτο ταισμα, εστρωσα τη φωλια με ενα κομματι υφασμα, το οποιο οι γονεις τραβηξαν και εβγαλαν απο τη φωλια. Το ιδιο εγινε και με χαρτι κουζινας και βαμβακι που χρησιμοποιησα
επειτα.Φοβαμαι μην ριξουν κανα μωρο κατω ετσι οπως τα τραβαν :/ Τι να κανω; ☹
 
Τα ζεσταίνουν τα μωρά; Τσόχα δοκίμασες
 
Back
Top