Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή zebra finches 2014

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τον επιασα και του το εβγαλα τελειως, πρεπει να δημιουργουσε οντως προβλημα στην κυκλοφορια του αιματος ηταν πολυ σφιχτο.. Τωρα μπηκε στη φωλια με τα μικρα.. Τσαμπι δεν. Ειχα σκεφτει να τους βαλω,θα παω να παρω. Εβαλα και κοντα στη φωλια αυγοτροφη, για να ταιζουν τα μωρακια. Ειναι ενταξει ή να βαλω και αυγο;

Α επισης.. Το αυγο που σας ειπα οτι εσπασαν οι γονεις και πεταξα, τωρα που το ειδα, ειχε αιμα, αλλα το κεφαλακι του πουλιου ειχε σχηματιστει, καθως και το σωματακι του, παρολο που ηταν πολυ πιο μικρο απο των αλλονων και καπως πιο, διαφανο 😕... Επισης, οση ωρα το αφησα στη φωλια, δεν κουνιοταν ☹ Πειτε μου οτι ηταν πεθαμενο ηδη και οτι δεν το σκοτωσα εγω οταν το εβγαλα απ τη φωλια...
 
Κι εμένα κάποτε που είχα ζεμπράκια ο αρσενικός μου είχε μπλεχτεί στο νήμα της φωλιάς και η επιχείρηση ξεμπερδέματος ήταν πολύ δύσκολη γιατί είναι πολύ λεπτά τα ποδαράκια τους.
Από τότε μετά τους έβαζα χόρτο.
Όχι δεν το σκότωσες εσύ μην ανησυχείς, οι άτσαλες κινήσεις του πατέρα να απεμπλακεί.
 
Τσαμπί κεχρί να βάλεις οπωσδήποτε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
.
Όχι δεν το σκότωσες εσύ μην ανησυχείς, οι άτσαλες κινήσεις του πατέρα να απεμπλακεί.
Στεναχωρηθηκα πολυ οταν ανοιξα το αυγο και ειδα οτι το πουλακι ηταν σχεδον ετοιμο να βγει ☹


Εντομεταξυ δεν εχω δει τους γονεις να ταιζουν, μονο κλωσσανε και μαζευουν χαρτι απο κατω..
Ο προλοβος των μωρων ειναι αδειος ☹
 
Πότε γεννήθηκαν, σήμερα υποθέτω. Αν ναι δεν ταίζουν την πρώτη μέρα μην ανησυχείς.
 
Πότε γεννήθηκαν, σήμερα υποθέτω. Αν ναι δεν ταίζουν την πρώτη μέρα μην ανησυχείς.



Ευτυχως! Οσο για οτι τα βρηκα κατω απ'τη φωλια, λες να τα πεταξαν οι γονεις;Η μηπως τα κατεβασαν εκεινοι; Αν τα εριχναν δεν θα πεθαιναν;Η φωλια απεχει απο τον πατο γυρω στα 12εκατοστα και ο πατος ειναι και μεταλλικος..

τι τροφή τους έχεις;

Παπαγαλινη και βορι, σημερα εβαλα και αυγοτροφη.
 
Γεια σας. Και σημερα τα μωρα αταιστα, ο προλοβος απο το πρωι αδειος.. Ταισα τα δυο που γεννηθηκαν χθες και αφησα το μικρουλι το σημερινο.Αυριο περιμενω να σκασει και το τελευταιο αυγο. Οι γονεις επισης βγαζουν νημα απ τη φωλια και το κανουν βολτες γυρω γυρω στο κλουβι..:/
 
Περίεργο και είναι καλοί γονείς συνήθως τα ζεβράκια 😕
Τι τα ταίζεις εσύ; Έχεις πάρει κρέμα;
 
Ισως φτεει το οτι ειναι και τα ιδια μικρα πουλια, φετινα.. Ναι κρεμα νεοσσων.
 
Νομιζω πως ετοιμαζονται για καινουργια γεννα.. Ολη την μερα κουβαλαβ νηματα απο δω κι απο κει. Να βαλω 2η φωλια;
 
Ο προλοβος οποτε τα ελεγχω ειναι αδειος! Απλα καθονται στη φωλια και τα ζεστενουν.. Τωρα να τα ταιζουν και να ναι συνεχως ο προλοβος αδειος; Τι α πω.. Τα ταιζω απο χθες με κρεμα.. Ενταξει φαινονται.. Θα ανεβασω φωτογραφιες να τα δειτε.
 
Να βαλω 2η φωλια;
Κατά την γνώμη μου όχι, γιατί θα εγκαταλείψουν εντελώς τους νεοσσούς και ούτε καν θα τους ζεσταίνουν.
Είναι άπειρα τα καημένα και μόλις άλλαξαν περιβάλλον. Την επόμενη φορά με μεγαλύτερη φωλιά και ήρεμα θα τα πάνε καλύτερα.
 
Μακαρι.. Ευτυχως τα μωρακια αναπτυσσονται κανονικα.. Οταν τα ειδα την πρωτη μερα πεταμενα κατω φοβηθηκα οτι οχι μονο δεν θα τα ταισουν,θα τα ξεκανουν κιολας ☹

Τα μωρακια τα ταιζω τακτικα, καθε 1μισι ωρα περιπου..Αυτα ομως, μεσα στο διαστημα που μεσολαβει απο το ενα ταισμα στο αλλο, συχνα ανοιγουν το στομα τους ζητωντας φαγητο, ενω εχουν ηδη ταιστει και ο προλοβος ειναι γεματος. Να τα ταιζω και τοτε ή θα σκασουν; ☹
 
Κάθε 1,5 ώρα είναι ήδη πάνω από ικανοποιητικά. Το βράδυ να τα αφήνεις να αδειάζει εντελώς ο πρόλοβος για να αποφύγεις μηκυτιάσεις από τροφή που παραμένει άπεπτη.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Δηλαδη το βραδυ να μην τα ταιζω καθολου ή οχι τοσο συχνα; Τωρα το βραδυ τα ταιζω καθε 2 ωρες(ειναι 3 ημερων τα δυο και δυο ημερων το αλλο ενα)
 
Πρεπει να μενουν 6 ωρες σιγουρα χωρις τροφη το βραδυ ωστε να αδειαζει τελειως ο προλοβος.

Διαβασε αυτο ειναι πολυ αναλυτικο κι εγκυρο. The Science of Handfeeding and Weaning the Baby Parrot | The Parrot University, llc

εντιτ : εξαρταται σαφως κι απο το τι ποσοτητα τα ταιζεις
 
Αν στις δύο ώρες έχει αδειάσει ο πρόλοβος είναι εντάξει αλλιώς κάνε το 3 ώρες. Τα βάζεις να ρεύονται;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Αν στις δύο ώρες έχει αδειάσει ο πρόλοβος είναι εντάξει αλλιώς κάνε το 3 ώρες. Τα βάζεις να ρεύονται;


Οχι, δεν ειχα διαβασει κατι τετοιο στα αρθρα που εψαξα 😕Μηπως εννοεις αυτο που πιεζεις ελαφρα τον προλοβο για να φυγει ο αερας;
 
Back
Top