Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή zebra finches 2014

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μην νομίζεις πως το έχω κάνει ποτέ σε πουλί. Ξέρω πως πρέπει όπως σε κάθε μωρό κάθε ζώου.
Το μόνο που γνωρίζω πρέπει να τα κρατάς όρθια από το σβέρκο και να το κάνεις. Καταλαβαίνω ότι θέλει πείρα γι αυτό. Για περίμενε μήπως κάποιος έχει πείρα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Σημερα που πηγα να τα βγαλω για ταισμα, δεν εβρισκα με τιποτα το μικρουλι που γεννηθηκε σημερα.. Τελικα το βρηκα, θαμμενο στη φωλια με νημα και βαμβακι.. Ευτυχως ζει..
Ειναι ομως πολυ αδυναμο σε σχεση με τα αδερφακια του, παρολο που με το ενα εχει διαφορα μιας μερας..
 
Αχ Ειρηνούλα σε ταλαιπωρούν τα μικρά σου, βέβαια μεγάλο σχολείο θα είναι για σένα αυτή η περιπέτεια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Αχ Ειρηνούλα σε ταλαιπωρούν τα μικρά σου, βέβαια μεγάλο σχολείο θα είναι για σένα αυτή η περιπέτεια.

Σιγουρα η πρωτη επιτυχημενη -κατα καποιον τροπο-
αναπαραγωγη των
πουλιων μου θα μου
μεινει αξεχαστη!😕Κι εγω δεν τα περιμενα ετσι τα πραγματα, τι να πω, ευχομαι τα μωρακια αυτα να καταφερουν να ζησουν και η επομενη φορα να ειναι καλυτερη!
 
Από ότι φαίνεται οι γονείς είναι μικροί σε ηλικία και πιο πολύ παίζουν παρά αναπαράγονται. Επιπλέον το ατύχημα με τον αρσενικό ίσως τα έχει στρεσάρει σε μεγάλο βαθμό. Τα εξωτικά θα έλεγα είναι πιο επιρρεπή στο στρες απ' ότι τα ευρωπαικά και τα καναρίνια.
Γνώμη μου να βγάλεις το χαρί απο την φωλιά και να βάλεις τσόχα φωλιάς https://community.petbirds.gr/threads/Τσόχα-στις-φωλιές.141/
Επιπλέον να απομακρύνεις οτιδήποτε θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί σαν ηλικό φωλίας, όπως το χαρτί στο πάτο που απ' ότι λες μπορούν να το αποσπούν. Να βάλεις απλό μειγμα για εξωτικά, τσαμπί κεχρί, ασβέστιο και όχι αυγοτροφή.

Σε τι χώρο είναι τα πουλιά; Τι ώρα κλείνουν τα φώτα;
 
Ειναι σε εσωτερικο χωρο, ησυχο και αρκετα ζεστο. Γυρω στις 8 το βραδυ σκεπαζω το κλουβι με ενα σεντονι για να μπορεσουν να κοιμηθουν.

Πηρα τα μωρα για ταισμα, εβγαλα το χαρτι απ τη φωλια επειδη το ειχαν λερωσεικαι εβαλα μονο λιγο βαμβακι στον πατο της φωλιας, για καθονται τα μικρα.. Μετα απο ενα λεπτο βλεπω τον αρσενικο με το βαμβακι στο στομα και τα μωρα πεταμενα στην ακρη της φωλιας με το υπολοιπο βαμβακι να τα χει σκεπασει, τι να πω.. Επισης πεταξαν και το 4ο μωρο απ τη φωλια οι γονεις και το βρηκα πεθαμενο.. Τι να κανω;Δεν εχω προχειρη τσοχα.. Που να τα παω τα μικρα;
 
Πηρα τα μωρα για ταισμα, εβγαλα το χαρτι απ τη φωλια επειδη το ειχαν λερωσεικαι εβαλα μονο λιγο βαμβακι στον πατο της φωλιας, για καθονται τα μικρα.. Μετα απο ενα λεπτο βλεπω τον αρσενικο με το βαμβακι στο στομα και τα μωρα πεταμενα στην ακρη της φωλιας με το υπολοιπο βαμβακι να τα χει σκεπασει, τι να πω.. Επισης πεταξαν και το 4ο μωρο απ τη φωλια οι γονεις και το βρηκα πεθαμενο.. Τι να κανω;Δεν εχω προχειρη τσοχα.. Που να τα παω τα μικρα;

δεν εχω παρακολουθησει ολη την συνομιλια του ποστ.. Μηπως εχεις καποια φωλια για παπαγαλακια ξυλινη; να τα εβαζες εκει;
οι γονεις τους τα εχουν παρατησει τελειως;
 
δεν εχω παρακολουθησει ολη την συνομιλια του ποστ.. Μηπως εχεις καποια φωλια για παπαγαλακια ξυλινη; να τα εβαζες εκει;
οι γονεις τους τα εχουν παρατησει τελειως;

Ναι εχω φωλια.. Οι γονεις δεν τα ταιζουν, απλα καθονται στη φωλια και τα ζεστενουν απ οτι καταλαβαινω.. Τις τελευταιες μερες μου φαινεται προσπαθουν να χαλασουν αυτη τη φωλια για να φτιαξουν αλλη ☹
 
Ναι εχω φωλια.. Οι γονεις δεν τα ταιζουν, απλα καθονται στη φωλια και τα ζεστενουν απ οτι καταλαβαινω.. Τις τελευταιες μερες μου φαινεται προσπαθουν να χαλασουν αυτη τη φωλια για να φτιαξουν αλλη ☹
Θα σου πω την γνωμη μου.. Εγω θα τα εβαζα στην φωλια με πριονιδι μεσα και απο πανω θα εβαζα μια λαμπα για να εχει μια θερμοκρασια ωστε να μην κρυωνουν. Γιατι αφου μου λες οτι χαλανε την φωλια θα φοβομουν να τα αφησω μαζι τους..
 
ή να επαιρνες μια κουτα απο χαρτια για εκτυπωτες που ειναι μικρη και χοντρη και να εβαζες μεσα μια λαμπα οικονομιας μαζι με την ξυλινη φωλια μεσα αλλα ανοιχτη
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Θα σου πω την γνωμη μου.. Εγω θα τα εβαζα στην φωλια με πριονιδι μεσα και απο πανω θα εβαζα μια λαμπα για να εχει μια θερμοκρασια ωστε να μην κρυωνουν. Γιατι αφου μου λες οτι χαλανε την φωλια θα φοβομουν να τα αφησω μαζι τους..

Κι εγω ειδικα απο χθες που βρηκα το
ενα μικρακι θαμμενο φοβαμαι μην τα
πειραξουν και αυτα πανω στη μανια
τους να φτιαξουν καινουργια
φωλια.. Οση ωρα τα χω μακρια απο
τους γονεις(για ταισμα κλπ) βαζω τη
φωλια κοντα στο air-condition το
οποιο εχω ρυθμισμενο να φτανει
μεχρι τους 30 βαθμους για να υπαρχει ζεστουλα για τα μωρα.. Ειναι ενταξει;
Επισης, αν βγαλω μονιμα τα μωρα απ
το κλουβι και τα χω στην ξυλινη
φωλια, να δωσω νημα στους γονεις
να προχωρησουν σε 2η γεννα ή οχι ακομα;
 
Κι εγω ειδικα απο χθες που βρηκα το
ενα μικρακι θαμμενο φοβαμαι μην τα
πειραξουν και αυτα πανω στη μανια
τους να φτιαξουν καινουργια
φωλια.. Οση ωρα τα χω μακρια απο
τους γονεις(για ταισμα κλπ) βαζω τη
φωλια κοντα στο air-condition το
οποιο εχω ρυθμισμενο να φτανει
μεχρι τους 30 βαθμους για να υπαρχει ζεστουλα για τα μωρα.. Ειναι ενταξει;
Επισης, αν βγαλω μονιμα τα μωρα απ
το κλουβι και τα χω στην ξυλινη
φωλια, να δωσω νημα στους γονεις
να προχωρησουν σε 2η γεννα ή οχι ακομα;

Ξερεις τι. Για την 2η γεννα θα σκεφτομουν πολυ αν τα αφηνα.. Αλλα συνηθως αν οχι σε ολα τα πουλια αλλα τα περισστερα ''πρωταρια'' που γεννανε δεν εχουν παντα επιτυχια.. Θα μου πεις τωρα θα ειναι η 2η φορα γιατι θα εχουν αλλα ενστικτα και να πανε ολα καλα!
Μια χαρα ειναι 30 βαθμοι για τα πουλακια!
αλλα αν αποφασισεις να τα βγαλεις που θα ητανε το καλυτερο να παρεις λαμπα οικονομιας για να μην σκασουν απο την ζεστη και να μην εχεις θεμα με την κουτα!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Ευχαριστω!Η λαμπα οικονομιας τι ακριβως κανει;Θα ανεβασει θερμοκρασια;Και που ακριβως να την τοποθετησω;(μπερδευτηκα 😛 )
 
😀!
με συγχωρεις!
Η απλη λαμπα οσα βατ ειναι τοσο πιο ζεστη ειναι!
αλλα σκεψου οτι την θελεις για ενα μηνα σιγουρα, μεχρι να ξεπεταχτουνε τα πουλακια!
Οποτε δεν κανει γιατι θα ζεματαει ολη μερα και καιγονται ευκολα αμα ζεματησουν και καταλαθος χτυπηθουν, ενω η οικονιμιας οσο αναβει ζεστενεται και εκπεμπει το ιδιο φως με μια απλη λαμπα και εχουν μεγαλυτερη διαρκεια ζωης..
θα παρεις κανα 2 μετρα καλωδιο ενα φυς αρσενικο και ενα ντουι για την λαμπα και θα την στερεοποιησης στην μεση της κουτας ωστε να μην εχεις κινδυνο για τιποτα. Για θα την εχεις σχετικα χαμηλα γυρω στους 10 ποντους αποσταση την φωλια!
Αυτο ειναι δοκιμασμενο πολλες φορες απο εμενα γιατι εχουμε κλωσσομηχανη και τα πουλακια μετα τα μεταφερουμε στην κουτα με την λαμπα!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
... Τι να κανω;Δεν εχω προχειρη τσοχα.. Που να τα παω τα μικρα;

μπορείς να βάλεις προσωρινά (μέχρι να πάρεις τσόχα) ένα κομμάτι χοντρό ύφασμα (πχ πετσέτα ή μία κάλτσα) προσοχή όμως να μην κρέμονται κλωστές που μπορούν να τραβήξουν οι γονείς.
 
...
Επισης, αν βγαλω μονιμα τα μωρα απ
το κλουβι και τα χω στην ξυλινη
φωλια, να δωσω νημα στους γονεις
να προχωρησουν σε 2η γεννα ή οχι ακομα;

Μην τους επιτρέψεις 2η γέννα. Μην τους βάλεις φωλιά σε περίπτωση που απομακρύνεις τα μικρά. Άστα να ωριμάσουν και μετέφερε τα στο μεγάλο κλουβί. Όταν μπει η άνοιξη βλέπεις...
 
Back
Top