Αναπαραγωγή Αναπαραγωγη μινι μακαο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης LEOPAS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

LEOPAS

PB Member
Εγγραφή
22 Ιουν 2008
Μηνύματα
251
Πόλη
Αθήνα
Γεια,

Συγγνωμη που ειχα χαθει τοσο καιρο. Υπηρχε ενα προβλημα με το ιντερνετ. Ολο αυτο το διαστημα σκεφτομουν να δημιουργησω εκτροφειο😛παπαγαλων.2 ειδη θα εχω ... ζακο και μαλλον μινι μακαο - hahn's macaw. Το κακό ειναι οτι δεν ξερω καποια πραγματα στους μ. Μακαο. Στην αναπαρωγη τους. Ξερω οτι η σεξουαλικη τους ηλικια ειναι 2,5 - 3 ετων, κανουν απο 3 - 6 αυγα.
Δεν ξερω και τι διαστασεις πρεπει να εχει η φωλια και τι πρεπει να εχει μεσα... (καστανοχωμα, κλαδακια... 😉
ευχαιστω πολυ για την βοηθεια σας!
 
Καλη επιτυχια φιλε, αν κ ειναι λιγο δυσκολη η εκτροφη τετοιων παπαγαλων, μακαρι να τα καταφεριεις, ααα να εχεις χαμηλες τιμες 😉 καλυτερα ρωτα κανενα εκτροφεα τετοιων πουλιων να σου πει για τις φωλιες η αν γνωριζει κανενα μελος σωστες διαστασεις φωλιας κτλ, καλη επιτυχια ξανα!
 
Μη βιάζεσαι... Διάβασε στην αρχή και μετα θα κάνεις εκτροφείο... κάποιες ιδέες έρχονται πολύ γρήγορα... Ομοσ και τόσο γρήγορα φεύγουν... Μάθε, διάβασε και κανε έρευνα...

Μακάρι να πετύχεις και να είσαι σωστός! Άμα δεν θα εισαι σωστός - μην κάνεις εκτροφείο...

μακαρι να τα καταφεριεις, ααα να εχεις χαμηλες τιμες
Κώστα, αμα ο Λεωνίδας να εχει λίγους παπαγάλους π.χ. 1-2 ζευγάρια Zako και 1-2 ζευγάρια Hahns και θα τα μεγαλώνει ολα σωστά στο χέρι, ξοδεύοντας πολύ χρήμα και χρόνο, με χαρτιά απο γιατρούς δεν νομίζω να ειναι πολύ φθηνές η τιμές του... Πιο φθηνά θα πουλήσουν αυτοί που έχουνε 10 ζευγάρια ζακο... Και δεν δίνουν πολυ χρόνω για τα μωρά...

Σκέψου τι μωρά θα είναι πιο ήμερα, του μεγάλου εκτροφέου ή του μικρού;

Δεν ξέρω... Ειναι η γνώμη μου πάντως...
 
ευχαριστω πολυ Κωστα και Πωλινα. Πωλινα δεν αμφισβητω την γνωμη σου, εχω διαβασει πολλα αρθρα και στο ιντερνετ και σε εξειδικευμενα βιβλια σχετικα με την εκτροφη παπαγαλων. Ολο αυτο θα αργησει κιολας.. Δεν θα αρχισω απο Σεπτεμβρη. Μπορει να τα παρω μωρα και να τα μεγαλωσω στο χερι και μετα - οταν περασουν την σεξουαλικη τους ηλικια τα βαζω στο εκτροφειο. Τωρα μου μενουν καποια πραγματα... αν οντως θα παρω μινι μακαο - χανς ή καποιον αλλον παπαγαλο.
 
Καλυτερα να επικοινωνησεις με επιτυχημενους ελτροφεις. Η γνωμη μου ειναι παντως πως πουλια τα οποια ταιζονται στο χερι χανουν ενστικτα και "προσλαμβανουσες παραστασεις" απο τους γονεις τους οι οποιες ειναι ισως καθοριστικες για την συμπεριφορα τους ως ζευγαρι και γονεις γενικοτερα. Με λιγα λογια θα πρεπει τα ζευγαρια σου οχι να ειναι αγριμια απαρετητα αλλα να εχουν μεγαλωση με πουλια του ιδους τους και οχι με ανθρωπους.
 
ευχαριστω Θεοφανη
Α ! Παρεπιμπτωντος ξερει κανεις κανεναν εκτροφεα - εκτροφειο;
Ξερω στην Ροδο τον Κ.Αργυρου και το tropicalfarm. Κανενα αλλο;
 
Wind-sa; είπε:
Κώστα, αμα ο Λεωνίδας να εχει λίγους παπαγάλους π.χ. 1-2 ζευγάρια Zako και 1-2 ζευγάρια Hahns και θα τα μεγαλώνει ολα σωστά στο χέρι, ξοδεύοντας πολύ χρήμα και χρόνο, με χαρτιά απο γιατρούς δεν νομίζω να ειναι πολύ φθηνές η τιμές του... Πιο φθηνά θα πουλήσουν αυτοί που έχουνε 10 ζευγάρια ζακο... Και δεν δίνουν πολυ χρόνω για τα μωρά...

Σκέψου τι μωρά θα είναι πιο ήμερα, του μεγάλου εκτροφέου ή του μικρού;

Δεν ξέρω... Ειναι η γνώμη μου πάντως...

Εγω παλι νομιζω πολλοι παπαγαλοι -πολυ χρονο ταϊσματος-πολλα εξοδα, λιγα μωρα-λιγο χρονο ταϊσματος-λιγοτερα εξοδα, για πιο ημερα συμφωνω οτι θα ειναι του μικρου εκτροφειου γιατι θα ειναι λιγα τα πουλια κ θα τα προσεχουν καλυτερα κ πιο ευκολα!
 
LEOPAS είπε:
Α ! Παρεπιμπτωντος ξερει κανεις κανεναν εκτροφεα - εκτροφειο;
Ξερω στην Ροδο τον Κ.Αργυρου και το tropicalfarm. Κανενα αλλο;
Υπαρχει καποιος κ Δημητρης στα Γιαννενα καπου τον αναφερουν εδω μεσα, γιατι δεν αγοραζεις ετοιμα ζευγαρια για αναπαραγωγη;Νομιζω θα ειναι πιο ευκολα αφου τα πουλια θα ταιριαζουν ηδη κ θα ειναι ηδη ζευγαρι κ μπορει να εχουν κανει κ γεννες οποτε θα εισαι σιγουρος κατα καποιο τροπο.
 
γιατι δεν αγοραζεις ετοιμα ζευγαρια για αναπαραγωγη;Νομιζω θα ειναι πιο ευκολα αφου τα πουλια θα ταιριαζουν ηδη κ θα ειναι ηδη ζευγαρι κ μπορει να εχουν κανει κ γεννες οποτε θα εισαι σιγουρος κατα καποιο τροπο.

δεν είναι πιο σίγουρα Κώστα... Καταρχάς κανείς δεν ξέρει αν όντος λέει η αλήθεια ο άνθρωπος που τα πουλάει... και γιατί... Μπορεί να πουλήσει γέρικα πουλιά αν οχι άρρωστα... Μπορεί να πει οτι θέλει.. Everybody Lies (dr.House) 😉... εκτός βέβαια α έχει ενα πολυ καλό φιλο-εκτροφέα και τα του πουλήσει καλά πουλιά.

Αγοράζοντας και μεγαλώνοντας τα δικά του πουλιά θα ξέρει τα πάντα... IMHO



αγοράζοντας δυο πουλάκια ίδιας ηλικίας απο διαφορετικούς γονείς και μεγαλώνοντας τα μαζι ο Λεωνίδας εχει μεγάλες πιθανότητες τα πουλιά να γίνουν ζευγάρι...
 
Συμφωνω Πωλινα, αλλα αν μας πουλαν αχρηστα πουλια οι εκτροφεις τοτε τα πετ σοπ τι πρεπει να κανουν; Πρεπει να εχουμε εμπιστοσυνη τουλαχιστον στους εκτροφεις, ετσι δεν ειναι ή χαλασαν κ αυτοι;
 
διαβασε εδω για τους μινι μακαο, ο hahn's macaw ειναι στην παραγραφο του red shouldered macaw εχει καποιες πληροφοριες για την αναπαραγωγη αρκετα χρησιμες Breeding the Marvelous Mini-Macaws - Aves international ! Οπως και αυτο το site https://animal-world.com/encyclo/birds/macaws/MacawProfile.htm#Breeding εχει πληροφοριες για το αν ταιριαζουν ευκολα τα ζευγαρια και τι πρεπει να εχει η φωλια μεσα και πως να ειναι σε διαστασεις. ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ
 
Λεωνιδα καλημερα, χωρις να θελω να κρινω τα ονειρα κ τα σχεδια σου, εχω ομως μια αφελη ερωτηση, συγχωρεστε με...
ειναι τοσο ευκολη η αναπαραγωγη κ η εκτροφη μεγαλων παπαγαλων;
δεν απαιτουνται ειδικες γνωσεις;
 
καλημερα Ανατολη, εδω περπου και 3 χρονια ασχολουμαι με παπαγαλους, ψαχνω στο ιντερνετ , ενημερωνομαι απο γνωστους μου που εχουν και αυτοι παπαγαλους, διαβαζω εξειδικευμενα βιβλια... Δεν ειναι ενα '' τρελο ονειρο ''. Πιστευω στις δυνατοτητες μου.Αλλωστε ειμαι και πεπειραμενος επειδη εχω εναν ζακο και μια ροζελα.
 
Λεωνιδα εγω δεν εκανα λογο για "τρελο" ονειρο, γιατι δεν το θεωρω "τρελο":)!

Απλα πιστευω οτι μονο η αναγνωση βιβλιων κ σαιτ στο ιντερνετ, δεν επαρκει, κατα την ταπεινη μου αποψη βεβαια! 🙂

Αλλα οταν λεμε εκτροφη, εκτροφεας τι ακριβως εννοουμε; Ενα ζευγαρι κ μια πιθανη επιτυχημενη γεννα; Μετα;
τι γινεται με την εκπαιδευση κ την συμπεριφορα; Πως θα διδαξεις σε εναν νεο ιδιοκτητη πως να αντιμετωπισει τα πιθανα προβληματα συμπεριφορας;

Ολα αυτα ειναι δικες μου αποριες, μη με παρεξηγησεις, κ δεν απευθυνονται αποκλειστικα κ μονο σε σενα προσωπικα, απλα για να γινει μια εποικοδομιτικη συζητηση που πιθανον να βοηθησει κι αλλους! 🙂
 
συμφωνω με την ανατολη!
αλλο τα κοκατιλ,τα μπατζι και καποια αλλα μικρομεσαια συνηθως ειδοι... Τα ζακο και ακομα ποιο πολυ τα χανς μακαο ειναι δυσκολοι χαρακτηρες απο οτι ξερω...
 
Back
Top