Γενικά Απορίες για τα budgie μου

χρηστος69

PB New Member
Εγγραφή
14 Απρ 2015
Μηνύματα
60
Πόλη
Κατερίνη
Γεια σας
Με λενε χρηστο και ειμαι καινουργιος στο forum σας.
Θα ηθελα να σας παραθεσω μερικες αποριες για τα budgie μου αλλα πρωτα θα ηθελα να σας εξηστορησω το ιστορικο τους για να προσεγγισετε το θεμα καλυτερα
(Wall of text Warning)
Πριν 2 χρονια αποφασισα να ασχοληθω με τα budgie δλδ οχι τπτ σοβαρο απλα να τα εχω παρεα στο μπαλκονι μου μιας και ζω στην επαρχια.Αγορασα 2 budgie απο ενα εκτροφεα ο οπιος ζει απεναντι απο το σπιτι μου. Για εναν χρονο ολα κυλουσαν ηρεμα μεταξυ τους, η θηλυκια γεννουσε συνεχεια αυγα, βεβαια νεοσους δεν ειδα, μεχρι που ενα πρωι το αρσενικο αποφασισε να φυγει(απο δικο μου λαθος αφησα το πορτακι ανοιχτο). Σαν απειρος που ειμαι ειμαι στεναχωρηθικα οποτε την ιδια μερα μερα αγορασα αλλο αρσενικο για να κραταει συντροφια στο θηλυκο που ειχε μεινει μονο του.
Αυτο εγινε τον Σεπτεβριο του 2014.Απο την στιγμη που εβαλα μεσα το αρσενικο δεν υπηρχε κανενα προβλημα μεχρι πριν μια εβδομαδα (πασχα 2015 ). Ξαφνικα το θηλυκο επιτεθηκε με αγριοτητα στο αρσενικο. Τα ξεχωρισα αμμεσως αλλα απο τοτε δεν ξερω τι να κανω.
Παρακατω σας παραθετω φοτωγραφιες απο τα budgie μου οπως ειναι αυτην την στιγμη
Το κλουβι που εχω το αρσενικο ειναι της αναγκης μην το λαμβανετε υποψιν.
Λοιπον...
Αυτο ειναι το θηλυκο
IMG_1550_zpslhuvehzd.jpg
IMG_1550_zpslhuvehzd.jpg

Την ονομασα θηλυκο ζαμπιδη (θα δειτε παρακατω γιατι)
Εναι τουλαχιστον 2 ετων, γενναει τακτικα αυγα η διατροφη της ειναι παπαγαλινη και ενιοτε καπιο φυτο μαρουλι κυριως και κανενα καροτο. Ειναι παρα πολυ ενεργητικη συνεχεια παει πανω κατω στο κλουβι και μπαινοβγαινει στην φωλια. Οταν τα ειχα μαζι ηταν η πρωτη που θα πηγαινε να εξερευνιση το φαγητο και μετα το αρσενικο.
Ερωτησεις για το θηλυκο"
Ειναι καλα στην υγεια του (ελπιζω το εμπειρο ματι σας να μπορεσει να μου πει )
Ειναι σε κατασταση αναπαραγωγης;
Τι διατροφη πρεπει να την κανω;
Πρεπει να τρεφετε ξεχωριστα απο το αρσενικο η οχι;

Το αρσενικο μετα την μαχη
IMG_1543_zpsezrsndyd.jpg

Οπως βλεπετε εχει δεχτει χτυπηματα στο ματι και αν προσεξετε κατω αριστερα απο το ματι χει μια τρυπα. Ειναι εμφανος πολυ ταλαιπωρημενο, εχει χτυπηματα και κατω απο τη δεξια μασχαλη
Τα κοκκινα σημαδια που βλεπετε στην κουνια ειναι αιμα γιατι ξινει της πληγες του. Ειμαι πολυ στεναχωρημενος γιατι οταν ρωτησα αν μπορω να το βοηθησω να συνελθει μου ειπαν οχι δεν μπορεις και οτι με τον καιρο θα γινει καλυτερα.
Ερωτησεις για το αρσενικο αν ειναι(εχω και αυτην την απορια)
Πως μπορω να το βοηθησω;
Πως να τα συμπερηφερθω;
Να τα ξαναβαλω μαζι η οχι;
Να αγορασω αλλο αρσενικο;
Video (Ακαταλληλο για ανηλικους)
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Οπως ειδατε εγινε μεγαλη μαχη. Να σημειωθει οτι η θηλυκια εχει και 6 αυγα. Και πριν ειχε αλλα δεν εκανε ετσι

Γενικες ερωτησεις
Το κλουβι ειναι στο σωστο μεγεθος. Αν οχι πιο ειναι το σωστο μεγεθος;

Ευχαριστω
 
Οπως ειδατε εγινε μεγαλη μαχη. Να σημειωθει οτι η θηλυκια εχει και 6 αυγα. Και πριν ειχε αλλα δεν εκανε ετσι
Με συγχωρείς συνέβαιναν αυτά και τραβούσατε βίντεο και δεν βοηθούσατε το πουλί;
Για να σου πω οτιδήποτε, θα ήθελα μια λογική εξήγηση γι αυτό σε παρακαλώ.
 
Δεν τραβηξα εγω το video αν ειδες στο τελος ενα δακτυλο που τα χωρισε αυτος ειμουν εγω και μολις ειχα γυρισει και παρκαρα το αμαξι. Το Video εβαλα για να δειτε και σεις τι εγινε γιατι πρωτη φορα ειδα κατι τετοιο. Το Video το τραβηξε ο γιος μου 13 ετων γιατι δεν ηξερε τι να κανει.Αυτα για το video. Τι νομιζες οτι λες να τα εβλεπα και να καθομουν να τραβαγα video?
 
Τι νομιζες οτι λες να τα εβλεπα και να καθομουν να τραβαγα video?
Που να ξέρω Χρήστο μου τι να νομίσω; Δεν γνωριζόμαστε, γι' αυτό και σε ρώτησα.
Οπως βλεπετε εχει δεχτει χτυπηματα στο ματι και αν προσεξετε κατω αριστερα απο το ματι χει μια τρυπα. Ειναι εμφανος πολυ ταλαιπωρημενο, εχει χτυπηματα και κατω απο τη δεξια μασχαλη
Τα κοκκινα σημαδια που βλεπετε στην κουνια ειναι αιμα γιατι ξινει της πληγες του. Ειμαι πολυ στεναχωρημενος γιατι οταν ρωτησα αν μπορω να το βοηθησω να συνελθει μου ειπαν οχι δεν μπορεις και οτι με τον καιρο θα γινει καλυτερα.
Ερωτησεις για το αρσενικο αν ειναι(εχω και αυτην την απορια)
Πως μπορω να το βοηθησω;
Πως να τα συμπερηφερθω;
Να τα ξαναβαλω μαζι η οχι;
Να αγορασω αλλο αρσενικο;
Ξεκινάω από το αρσενικό που χρειάζεται φροντίδα.
Πρέπει να καθαρίσεις την πληγή με μπεταντίν, τώρα πια βέβαια αύριο το πρωί, γιατί δεν γίνεται να μείνει βρεγμένο όλο το βράδυ το πουλάκι.
Πρέπει λοιπόν να καθαριστεί για να διαπιστώσεις την έκτασή της. Χρησιμοποίησε μια αποστειρωμένη γάζα για τον καθαρισμό, πρώτα με χλιαρό (όχι ζεστό) νερό και μετά βάλε μπεταντίν, προσέχοντας να μην μπει στην κόρη του ματιού του.
Το ίδιο και κάτω από την φτερούγα στην μασχάλη.
Καθάρισε τις πατήθρες που έχουν λερωθεί από τα αίματα και γενικώς να τις διατηρείς καθαρές.
Όταν είναι καθαρές οι πληγές, τράβηξέ τες φωτογραφία και ανάρτησέ τες εδώ.
Ίσως χρειαστεί αντιβίωση αν παρουσιάσουν μόλυνση οι πληγές του.
Στενή παρακολούθηση.
Η τρύπα είναι το αυτί του, ο ακουστικός πόρος. Κοίταξε μήπως έχει ξεραμένα αίματα και καθάρισέ τα πολύ προσεκτικά.
Η ουρά του γιατί λείπει;
Εννοείται δεν τα ξαναβάζεις μαζί επ ουδενί.
Να μην αγοράσεις τίποτα προς το παρόν. Περίμενε να συνέλθει το πουλάκι αυτό και θα δούμε.
Γνωρίζεις την ηλικία του πουλιού αυτού;

Για το θηλυκό προς το παρόν δεν χρειάζεται να πούμε κάτι, ο μόνος λόγος που μπορώ να σκεφθώ ότι προκάλεσε την επιθετικότητά της, είναι ότι επειδή δεν έχει ζευγαρώσει με το αρσενικό και γνωρίζει πως τα αυγά δεν είναι δικά του, προσπάθησε να τα υπερασπιστεί.
Αφού φροντίσεις τον αρσενικό κατά προτεραιότητα, καθάρισε λίγο τον πάτο του κλουβιού της αν μπορείς και θέλω να μου πεις επειδή δεν φαίνεται καλά στην φωτογραφία, είναι λίγο πιο μακρύ απ' το συνηθισμένο το ράμφος της;

Όμορφα πουλάκια είναι να τα χαίρεσαι!
Όταν με το καλό αναρρώσει το αρσενικό, θα δούμε τι θα γίνει με τα κλουβιά και πως θα μπορέσεις να προσπαθήσεις να τα ξαναβάλεις μαζί.
Να μας ενημερώνεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Η ουρά του γιατί λείπει;
Χμ... Το αγορασα ετσι, μαλλον με δουλεψαν στο Pet shop οταν το αγορασα περσυ τον σεπτεβριο 2014 μου ειπαν οτι ειναι μικρο ( γεννηθηκε το καλοκαιρι και δεν προλαβε να μεγαλωσει η ουρα του) αλλα προσωπικα δεν με πειραζει αν οντως του εβγαλαν την ουρα τοτε ισως καλυτερα που το πηρα ειμαι κατα της βιας εναντιων των ζωων, για αυτο και αποφασισα να σας γραψω γιατι λυπηθηκα παρα πολυ με αυτο που εγινε.
Γνωρίζεις την ηλικία του πουλιού αυτού;
Οπως εγραψα παραπανω μου ειπαν οτι γεννηθηκε περσυ το καλοκαιρι
είναι ότι επειδή δεν έχει ζευγαρώσει με το αρσενικό και γνωρίζει πως τα αυγά δεν είναι δικά του, προσπάθησε να τα υπερασπιστεί
Απο περσυ που εφυγε το αλλ εκανε και αλλα αυγα και ηταν και αυτο μεσα (το αρσενικο) αλλα δεν εκανε ετσι
είναι λίγο πιο μακρύ απ' το συνηθισμένο το ράμφος της;
και πιο ειναι το συνηθισμενο μηκος; Συγνωμη δεν γνωριζω απο αυτα
και φυσικα θα σας ενημερωνω
Θα προσπαθησω να κανω αυτα που ειπες αν και τρεμω στην ιδεα να το πιασω ετσι που ειναι ☹
 
αν και τρεμω στην ιδεα να το πιασω ετσι που ειναι ☹
Πιάσε το απαλά και βάλε το σε ένα πετσετάκι για να κρατάς χωρίς να φοβάσαι ότι θα πονέσει σε κάποια πληγή. Να έχεις πλύνει πριν σχολαστικά τα χέρια σου γιατί έχουμε παθογόνα που μπορεί να μολύνουν μια ανοιχτή πληγή. Μην φοβάσαι, είναι κάτι που πρέπει να γίνει.
Ελπίζω να μην του έκανε χοντρή ζημιά. Δεν φεύγει από το μυαλό μου η εικόνα που ήταν κάτω ανάσκελα παραδομένο το κακόμοιρο ☹
Περιμένουμε αύριο, φωτογραφίες και πως είναι η κατάστασή του.
 
Θα προσπαθησω να βγαζω φωτογραφιες σε καθε βημα, αλλα το βλεπω δυσκολο να μπορεσω να το καθαρισω στο ματι ☹
 
γυρω γυρω απο το ματι πρεπει να εχει 1mm κρουστα αυτην μαλλον δεν θα μπορεσω... Τα υπολοιπα και κατω απο το φτερο μαλλον θα τα καταφερω, μετα να το βαλω για υπνο μακρια απο θορυβους και τετοια;
 
, μετα να το βαλω για υπνο μακρια απο θορυβους και τετοια;
Εφόσον μιλάμε για πρωϊνή ώρα, δεν θα κοιμηθεί το πουλάκι.
Ότι πρέπει να μείνει σε ήσυχο και ζεστό χώρο για να ηρεμήσει, να του φύγει το στρες είναι γεγονός. Επίσης ζεστασιά, γιατί οπωσδήποτε νοιώθει κακουχία.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
οκ του εβαλα betadin κατω απο το φτερο για το κεφαλι δεν μπορεσα να το καθαρισω καλα γιατι δεν καθοταν με τιποτα
IMG_1577_zps2fyhtoqt.jpg


αλλα το βλεπω οταν ξυνει το κεφαλι του παλι ανοιγει την πληγη...

η αποσταση που εχω στα 2 κλουβια ειναι αυτη μηπως να μην βλεπονται καθολου;
f6ce06f6-68eb-44c7-bd6b-5eb058917146_zps3l0mnggo.jpg

Μην λαμβανετε υποψη το AC ειναι εκτος λειτουργειας εδω και χρονια
 
Αφού δεν κάθεται, όσο είναι ακόμα μέρα, βάλε λίγο ξύδι αραιωμένο με νερό σε ένα ψεκαστηράκι, τύλιξε το πουλί με ένα πετσετάκι να μην κουνάει φτερά και πόδια και ρίξε του να καθαριστεί και μετά σκούπισέ το ταμποναριστά.
Πως είναι γενικά; Τρώει;
Ναι βάλτον μέσα στο σπίτι σε ζεστό μέρος, όχι κοντά της και προς θεού όχι πιο χαμηλά της.
 
Οτι τρωει τρωει και ειναι γενικα ενεργος,θα του αλλαξω θεση με την θυλυκια, αυτην κατω αυτος απανω
χεχεχε κατευθιαν αλαχε η συμπεριφορα της τωρα ειναι ολη την ωρα γατζωμενη απνω προς την μερια του αρσενικου
και αυτος κατω δεξια, μπραβο δεν το ηξερα ευχαριστω
 
Να σε ρωτησω κατι Χρηστο.. Την φωλια γιατι της την εχεις στο κλουβι;
Γενναει αυγα;
Καλη αναρρωση στο πουλακι σου.
 
Το θηλυκο πως το βλεπετε; το χρωμα του χαλινου ειναι ικανοποιητικο;
Θα μπορούσε να είναι λίγο πιο σκούρο καφέ αλλά μπορεί να οφείλεται ο χρωματισμός στην φωτογραφική λήψη. Ως στάση σώματος υγιέστατο φαίνεται.
Όντως αυτό που λέει ο Βασίλης έχει δίκιο, βγάλε την φωλιά. Όταν βλέπεις αυγά θα την αφήνεις καμιά 10 ρια μέρες να κλωσσάει να εκτονώνει το ένστικτο και θα την αφαιρείς.
Σουπιοκόκκαλο και λίγο ωμό σουσάμι στα σπόρια για αναπλήρωση του ασβεστίου.
Βάλε της μανταλάκια στις πόρτες μην ξεφύγει από το κλουβί.
Τα κλουβιά και τα δύο είναι ακατάλληλα.
Καλύτερα πάρε μια ζευγαρώστρα με αδιαφανές χώρισμα και βάλε ένα σε κάθε μεριά και μακάρι μια μέρα να μπορέσεις να τα ενώσεις.
Αφού έχεις μικρά παιδιά, έχεις σκεφτεί μήπως ενοχλούν τα πουλάκια παίζοντας και αναστατώθηκε το θηλυκό επειδή είχε τα αυγά της; Σ' αυτή την φάση θέλουν ησυχία. Υπάρχει περίπτωση να είναι γονιμοποιημένα αυγά;
 
Να δεχτώ οτι ο 13χρονος τραβούσε το video… αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι έκανε ο κύριος που καθόταν και απολάμβανε την σκηνή. Δείτε προσεκτικά το video και θα καταλάβετε.

Μακάρι το πουλάκι να γίνει καλά και ο 13χρόνος να είναι πιο πολύ ενημερωμένος και υπεύθυνος. Να βλέπεις ένα πουλάκι να ματώνει και εσύ να τραβάς video. Δεν μπορώ να το καταλάβω με τίποτα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
αα.. Ειναι αβατα ετσι;
Μαλλον...
Θα μπορούσε να είναι λίγο πιο σκούρο καφέ αλλά μπορεί να οφείλεται ο χρωματισμός στην φωτογραφική λήψη
Αυτο ειναι το χρωμα του χαλινου μπεζ
Καλύτερα πάρε μια ζευγαρώστρα με αδιαφανές χώρισμα
Μπορειτε να μου εξηγησετε την διαφορα της ζευγαρωσρτας απο το κανονικο κλουβι;τι παραπανω κανει; Και αν ειναι χωρισμενα σε 2 μεριες πως γινετε η δουλεια;
Αφού έχεις μικρά παιδιά, έχεις σκεφτεί μήπως ενοχλούν τα πουλάκια παίζοντας και αναστατώθηκε το θηλυκό επειδή είχε τα αυγά της;
Μικρα παιδια που παιζουν μπαλλα, δρομος μπροστα με οχι πολυ κινηση αλλα εχει, σκεφτομαι να τα παω απο πισω μερια αλλα φοβαμαι τις γατες τις γειτονιας
Υπάρχει περίπτωση να είναι γονιμοποιημένα αυγά;
Αυτο το αρσενικο το εχω οπως ειπα απο τον σεπτεβρη του 14 τωρα τι να σου πς δεν ξερω
 
Back
Top