Αναπαραγωγή Απορίες για το ζευγάρωμα των κοκατίλ μου

ΑΓΓΕΛΟΣ2

PB Member
Εγγραφή
2 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.384
Πόλη
Βόλος
ειπα να ανοιξω αυτο το θεμα για να ρωταω της απορειες μου τωρα που εχουμε ζευγαρωματα ζορζ με ροζα... Ο ζορζ σχεδον καθε φορα που η ροζα ειναι στη φωλια παει βαζει το κεφαλι μεσα και αρχηζει το τραγουδι με αποτελεσμα η ροζα να βγενει εξω... Της σπαει τα νευρα γιαυτο βγενει εξω; Ειναι φυσιολογικο αυτο ή μπορει να εχουμε μετα πχ στο κλωσιμα προβλημα;
 
Αγγελε ισως την καλει να βγει, δεν της σπαει τα νευρα διοτι η Ροζα η δε θα εβγαινε αν δεν ηθελε η θα μαλωνανε. Οταν με το καλο γεννησει το ενστικτο της θα γινει πιο ισχυρο οποτε το πιθανοτερο ειναι να μη βγαινει ισως και ο αρσενικος να μην την φωναζει τοσο. :)
 
εχουμε το ΠΡΩΤΟ ΑΥΓΟ! Η ροζα εκατσε πολυ ωρα στη φωλια οποτε μπηκα σε υποψιες... Εβαλα αυγο στο κλουβι και εκανα καποια πραγματα και δεν βγηκε... Κοιταξα και εχει κανει το πρωτο αυγο... Ελπιζω να εχουμε μωρα!
 
Σε μερικες ημερες θα ξερεις αν κανεις μια ωοσκοπηση. Βεβαια ειναι πολυ αρχη οποτε καλυτερα ακομη να γεννησει με την ησυχια της και να πανε ολα καλα!
 
, σε ποσες μερες μπορω να κανω;απο την ωρα που γεννισε δεν εχει βγει απο τη φωλια... Ουτε το βραστο αυγο δεν τη συγκινισε... Μακαρι να παν ολα καλα!
 
Μπράβο! Μακάρι να πάνε όλα καλά και να δεις και άλλα αυγουλάκια. Και σύντομα κοκατιλάκια μωρά!
 
Συγχαρητηρια Αγγελε.
Νομιζω πως βρισκεσαι σε καλο δρομο. Εγω θα ξεκινησω διαδικασιες ζευγαρωματος απο την αλλη εβδομαδα(φωλιες, διατροφη). Στον παρελθον ειχα βγαλει 3 μικρα αλλα οχι με αυτο το ζευγαρι. Ελπιζω ολα να πανε καλα τοσο σε εσενα οσο και σε εμενα
 
, σε ποσες μερες μπορω να κανω;απο την ωρα που γεννισε δεν εχει βγει απο τη φωλια... Ουτε το βραστο αυγο δεν τη συγκινισε... Μακαρι να παν ολα καλα!


Μπράβο Άγγελε! Ελπίζω να είναι τυχερή η φωλιά 😉 και να δείς μικρά! Σε 7-8 ημέρες κάνε μια ωοσκόπιση να δείς τι γίνεται. Μην σε ανησυχεί που δεν βγαίνει 😉 Άντε με το καλό μικρά και όλα στο κλαρί!
 
βγηκε... Εφαγε... Πριν λιγο που ηρθα ξαναβγηκε ειπιε νερο εκατσε και ξανα μπηκε, δεν φενετε ανχομενει αλλα νομιζω πως δεν ξερει να κλωσα καλα το αυγο🙄... Βρηκα την ευκερια να το ακουμπισω και δεν ηταν ζεστο... Τι να πω... Μακαρι να παν ολα καλα...
 
μακαρι... Βεβαια μετα θα εχω αλλο προβλημα, δεν θα θελω να δωσω τα μωρα..
 
Αγγελε μην ακουμπας τα αυγα.

Πρωτον γιατι υπαρχει κινδυνος να το παρατησει το αυγο και δευτερον και σημαντικοτερο γιατι μπορει με τις ουσιες πουε κρινουν τα χερια σου(οπως και ολων των ανθρωπων) να φραξουν οι ποροι του αυγου με αποτελεσμα να πεθανει ο νεοσσος. Τωρα μην αγχωνεσαι. Δεν ειναι και απαραιτητο οτι θα συμβει.. Καλη συνεχεια και κρατα μας ενημερους!
 
πριν πιασω το αυγο επλενα τα χερια μου και τα ξεπλενα παρα πολυ καλα, δεν θα τα ξαναπιασω ομως παρα μονο για την ωοσκοπιση, σημερα το επιασα μια φορα και ειδα οτι ειναι ζεστο πραγμα καλο...
 
πριν πιασω το αυγο επλενα τα χερια μου και τα ξεπλενα παρα πολυ καλα, δεν θα τα ξαναπιασω ομως παρα μονο για την ωοσκοπιση, σημερα το επιασα μια φορα και ειδα οτι ειναι ζεστο πραγμα καλο...

Και για ωοσκοπηση δεν ειναι καλο να τα πιανεις.Αρκει να κολλησεις το φακο πανω στο αυγο και θα το καταλαβεις αν ειναι γονιμοποιημενο. Επισης υπαρχει και η ειδικη λαβιδα αλλα πιστεω οτι δεν ειναι απαραιτητη για μονο μια παρτιδα αυγων... 😉
 
να σας ρωτησω η ωοσκοπηση πως γινεται;

https://community.petbirds.gr/threads/ΩΟΣΚΟΠΙΣΗ-revisar-fertilidad-de-huevos-de-canarios.2749/
Δες αυτό το βιντεάκι. Συνήθως χρησιμοποιούμε κάποιο ειδικό φακό και όχι την λάμπα για τον λόγο που αναφέρει πιο πάνω ο Φώτης (πιάσιμο με τα χέρια, πτώση αυγού κτλ). Μια αρκετά καλή λύση αν δεν υπάρχει φακός ειδικός, είναι οι αναπτήρες που έχουν led αλλά και κάποια μπρελόκ που υπάρχουν σε καταστήματα με εργαλεία κτλ και μπορείς και με αυτό να κάνεις ωοσκόπιση.
 

Συνημμένα

  • ωοσκοπιση.webp
    ωοσκοπιση.webp
    15,3 KB · Προβολές: 137
η ροζα μαλλον βαρεθηκε και δεν ασχολιτε αλλο μετην φωλια... Βγηκε στις 16:00 και ακομα δεν μπηκε... Οποτε μαλλον το πρωτο αυγο δεν θα βγαλει πουλακι...
 
Back
Top