Αναπαραγωγή Απορίες για το ζευγάρωμα των κοκατίλ μου

Επειδή είμαι άσχετος με τους παπαγάλους αλλα η αδελφή μου έχει ένα ζευγάρι κοκατιλ και είδε κάποια βατέματα τί μέγεθος φωλιάς θα πρέπει να χρησιμοποιήσει (εάν υπάρχει φώτο τόσο το καλύτερο) και τι υλικό για την φωλιά;
 
Επειδή είμαι άσχετος με τους παπαγάλους αλλα η αδελφή μου έχει ένα ζευγάρι κοκατιλ και είδε κάποια βατέματα τί μέγεθος φωλιάς θα πρέπει να χρησιμοποιήσει (εάν υπάρχει φώτο τόσο το καλύτερο) και τι υλικό για την φωλιά;

Υλικο φωλιας τα κοκατιλ δεν θελουν. Οποτε δεν βαζεις παρα μονο αν θες μπορεις να βαλεις εσυ απο μονος σου αυτα τα κομενα ξυλακια που βαζουν στα ιγκουανα. Η φωλια πρεπει να ναι ξυλινη κλειστου τυπου με ενα ανουγμα απο μπροστα. Οι διαστασεις ειναια ντικειμενικες μια καλη φωλια θα ταν 50x30x15 υπολογισε περιπου το μηκος να ναι κατι λιγοτερο απο το διπλασιο μεγεθος του κοκατιλ. 😉Σου επισυναπτω και μια φωτογραφια να καταλαβεις περιπου πως πρεπει να ναι.
 

Συνημμένα

  • P101084455.webp
    P101084455.webp
    10,8 KB · Προβολές: 78
η ροζα μαλλον βαρεθηκε και δεν ασχολιτε αλλο μετην φωλια... Βγηκε στις 16:00 και ακομα δεν μπηκε... Οποτε μαλλον το πρωτο αυγο δεν θα βγαλει πουλακι...


Αυτο δεν σημαινει κατι. Θα αρχισει να καθεται πιο τακτικα στην φωλια οταν πια εχει γεννησει και το τελευταιο της αβγο. Γενναει ενα αβγο ανα μιαμιση μερα περιπου.Απο τοτε που θα γεννησει το τελευταιο(3-5 θα ειναι περιπου τα αβγα)θα αρχισεις να μετρας ημερες. Πρωτο θα σκασει εκεινο που γεννησε πρωτα.21 μερες θα τα κλοσσαει μεχρι το πρωτο μικρο. Ολα θα πανε καλα.Βοηθα και εσυ οσο μπορεις(ησυχια-διατροφη)και σε 20 μερες θα χαρεις το πρωτο κοκατιλακι
 
η ροζα δεν εμπενε μεσα τελικα γιατι δεν εβαλα το βραστο αυγο(για το οποιο τρελενετε)στην ωρα του και περιμενε μεχρι να το βαλω.

19 ημερες κανουν τα μικρα να εκολαπτουν ή 21?

και κατι που δεν ξερω αν ειναι απο αυτο που φανταζομαι... Εκανε μια μεγαλη ποσοτητα σαν ουρα ανακατεμενα με κακα... Οταν χθες βγηκε απο την φωλια... Ειναι επιδη κρατιετε και τα κανει μαζεμενα ή να ανισηχισω;στη συμπεριφορα της ειναι κανονικη...
 
η ροζα δεν εμπενε μεσα τελικα γιατι δεν εβαλα το βραστο αυγο(για το οποιο τρελενετε)στην ωρα του και περιμενε μεχρι να το βαλω.

19 ημερες κανουν τα μικρα να εκολαπτουν ή 21?

και κατι που δεν ξερω αν ειναι απο αυτο που φανταζομαι... Εκανε μια μεγαλη ποσοτητα σαν ουρα ανακατεμενα με κακα... Οταν χθες βγηκε απο την φωλια... Ειναι επιδη κρατιετε και τα κανει μαζεμενα ή να ανισηχισω;στη συμπεριφορα της ειναι κανονικη...


Μπραβο Αγγελε. Οι κουτσουλιες ειναι φυσιολογικο να ναι μεγαλες ακομα και υγρες,Μην σε ανυσηχει. 😉Οσο για την επωαση η βιβλιογραφια λεει 21 μερες.Αλλα παντα υπαρχει και η εξαιρεση. Εμενα για παραδειγμα οταν τα Lovebirds μου μου χαν γεννησει μωρα για πρωτη φορα ειχαν σκασει μετα απο ενα μηνα.😱
 
Πριν πολλά χρόνια, 20 και βάλε, είχα ένα θηλυκό γκρί κόκατιλ σε στάντ.
Ερχότανε στον ώμο μου και όταν έπινα τον καφέ μου (Ελληνικό βαρύ γλυκό), τον πίναμε παρέα, εγώ από το φλυτζάνι και αυτή από το πιατάκι.
Κάποια ημέρα, άκουσα σφυρίγματα πάνω στον ουρανό (έμενα στον 5ο και τελευταίο όροφο πολυκατοικίας). Ήταν ένα κόκατιλ.
Με μιάς, έβαλα το θηλυκό στο κλουβί του και ανέβηκα στην ταράτσα με μιά απόχη.
Σε 10 λεπτά το πολύ, το κόκατιλ που σφύριζε στον ουρανό, προσγειώθηκε πάνω στο κλουβί (προσκλουβιώθηκε μάλλον-έχω κέφια απόψε) και μετά από λίγο έκανε παρέα με το θηλυκό στο κλουβί
Αποδείχθηκε αρσενικό. Γκρί και αυτό.
Δεν θα ξεχάσω ποτέ, τα καμώματά του και τα σφυρίγματά του κατά την διάρκεια του ζευγαρώματος.
Τους έφτιαξα ένα κλουβί 1x1,5 μέτρα, τους έβαλα την φωλιά και όταν ήλθε η ώρα, είδα μέσα σε αυτή 3 αυγά. Πρόλαβα να δώ να βγαίνει από αυτά το πρώτο πουλάκι. Την επόμενη ημέρα, πουλάκι και αυγά, σκοτωμένα και φαγωμένα από τον αρσενικό.
Λίγες ημέρες μετά, βρήκα ένα πρωί σκοτωμένο και το θηλυκό από τον αρσενικό, που δεν άργησε να έχει την ίδια τύχη, από μαρασμό.
Σκηνές γκράν-γκινιόλ δηλαδή.
Παρόμοιο συμβάν είχα και με ένα ζευγάρι μπάτζι, που δραπέτευσε το θηλυκό.
Έπαθε τέτοιο μαρασμό ο βλάξ ο αρσενικός ο ερωτοχτυπημένος που άν και τον έβγαζα από το κλουβί (στον 5ο όροφο) και τίναζα το χέρι μου, δεν ήθελε με τίποτα να πετάξει.
Τον πήγα σε ένα pet-shop για να το βάλει μαζί με τα άλλα, μήπως και έχοντας παρέα, ξεχάσει την Ιουλιέτα του. Δυστυχώς, έμεινε ακίνητο συνεχώς και το σκότωσαν τα άλλα.
Ορκίστηκα να μην ξαναπάρω πουλιά.
Πράγματι, πέρασαν 20 χρόνια και βάλε, αλλά η μοίρα άλλα μου έμελλε.
Ένα πρωϊνό, ανοίγοντας της πόρτα του σπιτιού που μένω τώρα, είδα στο κατώφλι μου κουρνιασμένο ένα αρσενικό κόκατιλ κίτρινο-σταχτί πιτσιλωτό.
Το έβαλα στο σπίτι, του πήρα κλουβί και τα σχετικά, έβαζα το χέρι μέσα, το χάιδευα και όλα ήταν ωραία.
Χειμώνιασε και εγώ δεν αντέχω την ζέστη, έτσι σπάνια και που, άναβα το καλοριφέρ.
Η δικιά μου άρχισε την γκρίνια. Το πουλί κρυώνει, το πουλί θα ψοφήσει.
Με τα πολλά της το έδωσα και το πήρε στο δικό της σπίτι, όπου ήδη είχε ένα καναρίνι.
Πέρασε ο χειμώνας, ήρθε το Πάσχα και ο Κόκος, ξαναγύρισε σπίτι μου.
Μία ημέρα, δύο ημέρες, τρεις ημέρες, ο Κόκος, ούτε να φάει, ούτε να πιει.
Δώδεκα συνεχόμενες ημέρες το ίδιο βιολί, μέχρι που την 13η ημέρα της τον ξανάδωσα.
Μόλις τον πήγε σπίτι της, ο Κόκος έπεσε με τα μούτρα στο φαγητό και στο νερό μέχρι σκασμού.
Εγώ έμεινα μόνος, χωρίς παρέα, μέχρι που τελικά μετά από ένα μήνα στις 8/5/2008 αποφάσισα να αγοράσω το ζευγαράκι των μπάτζι που έχω σήμερα και που εύχομαι να έχει καλύτερη τύχη, από τα άλλα πουλιά που είχα.
Αμήν
 
Μιλτιαδη πολυ ωραια η ιστορια σου αλλα δεν ειχε και το αναλογο τελος. Θα επρεπε να τελειωσεις με καποια συμπερασματα... Και αν θες δωσε και λιγες πληροφοριες για τον κανιβαλισμο που ανεφερες(εσυ η οποιος αλλος ξερει να απαντησει)
 
Συμπεράσματα;
Μετά από 25 χρόνια φίλε;
Δυστυχώς δεν θυμάμαι και πολλά.
Ζήλεια του αρσενικού ίσως;
Άρνηση του θηλυκού για επαναζευγάρωμα ίσως;
Επειδή άνοιγα καθημερινά το καπάκι της φωλιάς για να δώ τα αυγά ίσως;
Διαφορετικές τότε συνθήκες ίσως; (Δεν γνώριζα για συμπληρώματα διατροφής, φάρμακα κλπ.)
Ποιός ξέρει;
 
να σας βαλω και μια φωτο απο τα αυγα...
 

Συνημμένα

  • 3 αυγα.webp
    3 αυγα.webp
    51,6 KB · Προβολές: 108
Μπράβο Άγγελε, καλή συνέχεια! Με καλό και τα πουλάκια! Σ'ευχαριστούμε!
 
σημερα ηρθε στο φως και το πεμπτο... Ελπιζω να ειναι και το τελευτεο...
 
Back
Top