Αναπαραγωγή Αποριες για τη φετινη αναπαραγωγη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλησπερα! Ακουστε νεα! Σημερα στη φωλια υπηρχαν 3 πουλακια, τα αυγα ηταν 4, οποτε μαλλον το πιο μικρο καταπλακωθηκε -παλι- απο τα υπολοιπα.. Τα δυο λοιπον ειναι μπουλουκοι ολοκληροι και τρομερα αναπτυγμενοι! Το τριτο, ειναι τοσοδουλι μπροστα τους, κι οποτε κοιταζα τη φωλια ισα ισα που φαινοταν..Φοβηθηκα μην εχει την ιδια τυχη με το μικροτερο αδερφακι και το "λιωσουν" τα μεγαλα, κι ετσι το πηρα και το εβαλα στη φωλια ενος αλλου ζευγαριου, που εχει μεσα αυγουλακια κατα πασα πιθανοτητα ασπορα. Καθισαν λοιπον στη φωλια οι μαναδες κανονικα.. Το μικρουλι μου μετεφερα το κλωσσανε συνεχως και οι δυο γονεις μαζι 😕
Δεν ειμαι σιγουρη αν το ταισαν,υπαρχει περιπτωση να αρχισουν απο αυριο, οπως κανουν συνηθως και με τα δικα τους;
Παντως οταν το πηρα να το ταισω εγω δεν πενουσε...
 
Καλησπερα! Ακουστε νεα! Σημερα στη φωλια υπηρχαν 3 πουλακια, τα αυγα ηταν 4, οποτε μαλλον το πιο μικρο καταπλακωθηκε -παλι- απο τα υπολοιπα.. Τα δυο λοιπον ειναι μπουλουκοι ολοκληροι και τρομερα αναπτυγμενοι! Το τριτο, ειναι τοσοδουλι μπροστα τους, κι οποτε κοιταζα τη φωλια ισα ισα που φαινοταν..Φοβηθηκα μην εχει την ιδια τυχη με το μικροτερο αδερφακι και το "λιωσουν" τα μεγαλα, κι ετσι το πηρα και το εβαλα στη φωλια ενος αλλου ζευγαριου, που εχει μεσα αυγουλακια κατα πασα πιθανοτητα ασπορα. Καθισαν λοιπον στη φωλια οι μαναδες κανονικα.. Το μικρουλι μου μετεφερα το κλωσσανε συνεχως και οι δυο γονεις μαζι 😕
Δεν ειμαι σιγουρη αν το ταισαν,υπαρχει περιπτωση να αρχισουν απο αυριο, οπως κανουν συνηθως και με τα δικα τους;
Παντως οταν το πηρα να το ταισω εγω δεν πενουσε...
Θεωρώ πως είναι λάθος η κίνηση.
Να πας να το βγάλεις τώρα... και να ελπίζεις πως θα ζει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Ναι κι γω συμφωνώ με τον Γιάννη... Πολύ ριψοκίνδυνη κίνηση! 3 είναι τα μικρά όχι 6! Μια χαρά θα επιβιώσει και θα ζήσει! Γρήγορα πίσω στην μαμά του!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Λετε ε;😳
Το πηρα τωρα το απογευματακι και το ταισα λιγο..
Θα το γυρισω πισω..Λετε να τα καταφερει;Δε θα το λιωσουν τα αδερφια;
Στη διεκδικιση τροφης φαινεται να ειναι το τελευταιο ☹
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Ειρηνη, ασε να δεις πως θα τα παει πρωτα... Εγω ειχα 5 την τελευταια γεννα, ο πρωτος με τον τελευταιο 5 μερες διαφορα και μια χαρα ειναι ολα τους.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Ειρηνη, ασε να δεις πως θα τα παει πρωτα... Εγω ειχα 5 την τελευταια γεννα, ο πρωτος με τον τελευταιο 5 μερες διαφορα και μια χαρα ειναι ολα τους.

Μακαρι! Εγω ειχα κακιες εμπειριες απ την πρωτη γεννα, με τα πιο μικρα να πλακωνονται απ τα μεγαλυτερα, γι αυτο οταν ειδα δυο θηρια κι ενα τοσοδουλι πραμα σημερα στη φωλια ανησυχισα πολυ!😳
Αυτο το μικρακι ειναι σαν να γεννηθηκε μολις και στα αλλα δυο εχουν αρχισει ηδη να αναπτυσσονται οι φτερουγες😵
Αχχ ελπιζω να μη μου το κανουν χαλακι κι αυτο🙁
 
Λετε ε;😳
Το πηρα τωρα το απογευματακι και το ταισα λιγο..
Θα το γυρισω πισω..Λετε να τα καταφερει;Δε θα το λιωσουν τα αδερφια;
Στη διεκδικιση τροφης φαινεται να ειναι το τελευταιο ☹
Ειρήνη αν η κανάρα δεν το δει να βγαίνει από το αυγό... Θα το σκοτώσει...
Αν είχε δει να βγαίνει έστω και ένα τότε θα υιοθετούσε αυτό... Και ίσως 2-3 επιπλέον.
Κανονικά θα έπρεπε να πάρεις το αυγό μόλις βγήκαν τα μωρά και να το βάλεις στην άλλη με τα μη γόνιμα αυγά.
Έτσι θα την είχες ενεργοποιήσει... και ίσως ξύπναγαν και όλα όσα λόγω "ύπνου" έφεραν άσπερμη γέννα αυγών.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Πφφ.. Ουτε που τα σκεφτηκα ολα αυτα!Η αληθεια ειναι πως μετα την δυσαρεστη καταληξη της πρωτης γεννας, αποφασισα, στην δευτερη να μην επεμβω καθολου, να αφησω τη φυση να κανει τη δουλεια της.. Οποτε,την μια μερα ειδα 4 αυγα και την αλλη 3 νεοσσος ξεπεταγμενους, με τον ενα να ειναι μπροστα στους αλλους μυρμηγκακι.. ☹
Δεν τα παρακολουθησα αυτη τη φορα καθολου, νομιζα πως ετσι θα ηταν καλυτερα😳
 
Πφφ.. Ουτε που τα σκεφτηκα ολα αυτα!Η αληθεια ειναι πως μετα την δυσαρεστη καταληξη της πρωτης γεννας, αποφασισα, στην δευτερη να μην επεμβω καθολου, να αφησω τη φυση να κανει τη δουλεια της.. Οποτε,την μια μερα ειδα 4 αυγα και την αλλη 3 νεοσσος ξεπεταγμενους, με τον ενα να ειναι μπροστα στους αλλους μυρμηγκακι.. ☹
Δεν τα παρακολουθησα αυτη τη φορα καθολου, νομιζα πως ετσι θα ηταν καλυτερα😳
Δεν είναι μακρυά από το σωστό αυτό... αλλά από την ώρα που τελικά έβαλες το "χεράκι" σου... ας το έκανες και πιο ολοκληρωμένα..
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Καλά πόσες μέρες διαφορά έχει το μικρό από τα άλλα 2; Βγάζουν φτερά και εκείνο μόλις βγήκε;
 
Καλά πόσες μέρες διαφορά έχει το μικρό από τα άλλα 2; Βγάζουν φτερά και εκείνο μόλις βγήκε;

Δεν ξερω Αλικη πραγματικακαι μενα μου κανει εντυπωση. Γινεται να ειναι τοσο ελαχιστα αναπτυγμενο μπροστα στα αλλα λογω του οτι δεν διεκδικει την τροφη που θα επρεπε;
 
Πριν λιγο το πηρα να το ταισω, ηταν αταιστο εντελως, ετοιμοθανατο ☹
Δεν ανοιξε το στομα του να φαει, εφαγε ομως λιγη κρεμα που του ακουμπισα στην ακρη του ραμφους.. Κι εγω δε το βλεπω να επιβιωνει☹
Μπορω να κανω κατι για να το βοηθησω να ζησει;Ισως να το παιρνω για ταισμα;😳
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Μπορω να κανω κατι για να το βοηθησω να ζησει;Ισως να το παιρνω για ταισμα;😳
Κάθε μια ώρα τάισμα (πολύ λίγο ίσως μια (σταγόνα") για τουλάχιστο ένα οκτάωρο... και μετά ανά δίωρο... εφ' όσον δυναμώσει κι ανοίγει μόνο του το στόμα.
Να το αφήσεις στην κανονική μητέρα του με τα αδέρφια του αλλά βάλε και δυο πλαστικά αυγά μέσα στη φωλιά...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Σας ευχαριστω πολυ ολους για τη βοηθεια!
Γιαννη,θα παω σημερα να αγορασω αυγα.Απο περιεργεια, σε τι θα βοηθησουν;
Ξαναπηρα το μωρακι να το δω, παλι δεν ανοιγε το στομα για ταισμα ☹

Φοβαμαι επισης μηπως οι συχνεε παρεμβασεις μου στη φωλια "ενοχλησουν" την καναρα κι αφησει τα μικρα..😳
 
Γιαννη,θα παω σημερα να αγορασω αυγα.Απο περιεργεια, σε τι θα βοηθησουν;
Η ύπαρξη δυο "σκληρών" αντικειμένων κάτω από τα πουλιά δίνει ανάσες στην πίεση κυρίως των ασθενικών πουλιών.
Θα δώσουν ανάσες στο μικρό φιλαράκο σου...
Έχω πει κι άλλες φορές για την ισορροπία που πρέπει κατά την γνώμη μου να υπάρχει μέσα στη φωλιά.
Ο μαγικός αριθμός τέσσερα (αυγά + νεοσσοί > 4 ) πρέπει να υπάρχει μέσα στη φωλιά.
Ξαναπηρα το μωρακι να το δω, παλι δεν ανοιγε το στομα για ταισμα
Σου είπα για ελάχιστο αλλά πολύ τακτικό τάϊσμα του μικρού. Μόνο έτσι θα επιστρέψει από το ταξίδι που δυστυχώς έχει πάρει...
Όταν σταθεί δυνατό.. μπορείς να αραιώσεις το τάϊσμα.
Φοβαμαι επισης μηπως οι συχνεε παρεμβασεις μου στη φωλια "ενοχλησουν" την καναρα κι αφησει τα μικρα..
Είναι ρίσκο έτσι ή αλλιώς...
Από τη στιγμή που ξεκίνησες τις "παρεμβολές" ή τις σταματάς ή τις συνεχίζεις και ότι γίνει...
Σε καμία περίπτωση δεν είναι κανείς σίγουρος για το σωστό ή το λάθος στο αποτέλεσμα...
 
Back
Top