Αναπαραγωγή Αποριες για τη φετινη αναπαραγωγη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Θελω τη γνωμη σας για κατι..Απο τοτε που γεννηθηκε το πρωτο μωρο, παρατηρω οτι οι γονεις καθημερινα " παιζουν ξυλο", με αποτελεσμα η καναρα να αφηνει τη φωλια κατα διαστηματα για να πλακωνεται με τον αρσενικο.. Εκεινος ουτε πειραζει την φωλια, ουτε ενοχλει, ισα ισα που τον εχω δει πολλες φορες να την ταιζει οσο βρισκεται στη φωλια.. Επισης θα λειψω για μερικες μερες το Πασχα και θα αναθεσω την φροντιδα των πουλιων σε μια γνωστη μου. Μηπως να τα χωρισω, ωστε να μην υπαρξει καμοια στραβη οσο θα λειπω;

Γνώμη μου είναι να μην τα χωρίσεις, από τη στιγμή που η συμπεριφορά του αρσενικού ως προς την φωλιά δεν εμπνέει ανησυχία. Οποιαδήποτε παρέμβαση ειδικά τις κρίσιμες μέρες που οι νεοσσοί είναι τόσο μικροί, ίσως δημιουργήσει πρόβλημα από εκεί που δεν υπάρχει. Παρόλα αυτά, επειδή εσύ γνωρίζεις τα δικά σου καναρίνια καλύτερα από οποιονδήποτε, αν τα χωρίσεις φρόντισε να το κάνεις με ένα διαφανές διαχωριστικό ώστε να αποφύγεις το στρες του θηλυκού.

υ. Γ. Πάντως είναι ωραίο να συμμετάσχει ο αρσενικός στην όλη διαδικασία. Η ανατροφή των νεοσσών μόνο από το θηλυκό έχει τις δυσκολίες του...
 
Εγώ θα σου έλεγα οχι, να τα αφήσεις όπως έχει. Σε λίγες μέρες κανονικά αρχίζει και ο αρσενικός το τάισμα οπότε χρειάζεται.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Σας ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις! Κι εγω απ την μια αγχωνομαι οταν τα βλεπω να τσακωνονται, απο την αλλη ειναι τοσο αγαπημενα που λυπαμαι να τα χωρισω..Αλλωστε ο αρσενικος ηδη μετεχει ολη τη διαδικασια, ταιζοντας συστηματικα (απ οτι παρατηρησα και σημερα) την θηλυκια.. Τα αφηνω οπως εχει λοιπον 🙂
 
Σας ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις! Κι εγω απ την μια αγχωνομαι οταν τα βλεπω να τσακωνονται, απο την αλλη ειναι τοσο αγαπημενα που λυπαμαι να τα χωρισω..Αλλωστε ο αρσενικος ηδη μετεχει ολη τη διαδικασια, ταιζοντας συστηματικα (απ οτι παρατηρησα και σημερα) την θηλυκια.. Τα αφηνω οπως εχει λοιπον 🙂
Και καλά θα κάνεις.
 
Εύχομαι να πάνε όλα καλά για όσο θα λείπεις Ειρήνη μου!
 
Γεια σε ολους! Δυστυχως, δεν ειχαμε καλες εξελιξεις.. Μια δυο μερες πρινφυγω, ενω ολα πηγαιναν ενταξει, βρηκα αρχικα το ενα πουλακι πατημενο και λιωμενο στην φωλια.. Την επομενη μερα τα ιδια συνεβησαν και με αλλο ενα.. Εφυγα λοιπον αφηνοντας δυο μικρα στη φωλια. Γυρνωντας, βρηκα μονο το ενα.. Το αλλο ηταν λιωμενο οπως τα προηγουμενα. Το απεσυρα λοιπον κι ευχηθηκα να πανε ολα καλα τουλαχιστον με το ενα που εμεινε, το οποιο παρεμπιπτοντως ειχε μεγαλωσει αρκετα. Η μανα απ οτι νομιζω, δεν πηγε στη φωλια το βραδυ. Σημερα το πρωι κι αυτο νεκρο ☹
Εντομεταξυ, το αλλο μου ζευγαρι ειχε κανει 3 αυγουλακια, τα οποια γυρνωντας τα βρηκα πεταμενα κατω.. Δεν ξερω τι πηγε λαθος :/
 
Πολύ άσχημη εξέλιξη Ειρήνη. Τι εννοείς ότι ήταν λιωμένο; Μήπως λόγο των ημερών που πέρασαν έγιναν έτσι; Τα καναρινάκια είχανε αυγοτροφή η κάποιον να τους βάζει βραστό αυγό τόσες μέρες;
 
Οχι δεν νομιζω να ηταν λογω των ημερων γιατι τα πρωτα 2 που πεθαναν τα ειδα μεσα σε μια μερα..Λιωμενο εννοω το σωματακι του να χει γινει ενα με τη φωλια ☹
Ειχαν αυγοτροφη, αυγο οχι, λογω του οτι η κυρια αυτη ερχοταν καθε 3 μερες ενω το αυγο πρεπει να ανανεωνεται αμεσα..
Υπαρχει περιπτωση να στρεσαρε τα ζευγαρια η παρουσια μιας μη οικειας φυσιογνωμιας ή ουτε καν; Οταν εφυγα ηταν ολα μια χαρα ☹
 
Ειρήνη μου λυπάμαι πάρα πολύ! Μήπως έχεις κάποια φώτο; Εγώ υποπτεύομαι τον μπαμπά πάντως... ☹
 
Ο μπαμπας ηταν επιθετικός. Και η καναρα με το να τα το προστατέψει. Τα έλιωσε.. Αθελα της.. Δικη μου εκδοχη
 
Οχι δεν νομιζω να ηταν λογω των ημερων γιατι τα πρωτα 2 που πεθαναν τα ειδα μεσα σε μια μερα..Λιωμενο εννοω το σωματακι του να χει γινει ενα με τη φωλια ☹
Ειχαν αυγοτροφη, αυγο οχι, λογω του οτι η κυρια αυτη ερχοταν καθε 3 μερες ενω το αυγο πρεπει να ανανεωνεται αμεσα..
Υπαρχει περιπτωση να στρεσαρε τα ζευγαρια η παρουσια μιας μη οικειας φυσιογνωμιας ή ουτε καν; Οταν εφυγα ηταν ολα μια χαρα ☹
Η φυσιογνωμία οικεία ή μη μπορεί να τα στρεσάρει όσο χρόνο βρίσκεται στο χώρο... από κει και μετά όχι... Δε υπάρχει θέμα.
Αν τώρα για οποιοδήποτε λόγο κάποιος νεοσσός πεθάνει μέσα στη φωλιά και οι γονείς δεν τον απομακρύνουν έξω από αυτή (τις περισσότερες φορές μένει μέσα) τότε με τις μέρες "στεγνώνει" και παρουσιάζεται στη μορφή που μας αναφέρεις.
Δεν είναι έργο των πτηνών αυτό αλλά της φύσης.
Εκεί που πρέπει να επικεντρωθούμε είναι στο γεγονός πως δεν ταΐστηκαν τα μικρά από τους γονείς.
Προφανώς η έλλειψη του αυγού (ξαφνικά) στέρησε μια σημαντική πηγή πρωτεΐνης από τους τροφοδότες.
Και η έλλειψη αυτή μεταφέρθηκε δυστυχώς και στα μικρά.
Νομίζω έχασαν το ρυθμό και τις ποσότητες που εσύ έδινες...
 
Αχ παιδια δεν ξερω τι να πω!
Ο μπαμπας, οσο ημουν εδω και τα παρακολουθουσα, ουτε καν ασχολιοταν με την φωλια,ισα ισα η καναρα σηκωνοταν και τον κυνηγαγε σε ολο το κλουβι! ☹
Το πρωτο πραγμα που σκεφτηκα εγω είναι πως είναι λογικο κι αναμενομενο η μανα να μην καταφερει να μεγαλωσει και τα 4 πουλακια, ταιζοντας τα πιο δυνατα περισσοτερο κι αφήνοντας τα αλλα να πεθανουν.. Να πεθανει όμως και το πιο δυνατο και καλοταϊσμένο στο τελος;Κι εξαλλου, συνεχως ακουω να ξεπετάγονται από τις φωλιες 4 και 5 αδερφακια, με τα δικα μου τι πηγε λαθος και κατέληξαν ετσι τα μικρούλια; Δεν ξερετε πως στεναχωρηθηκα, το περιμενα πως και πως! Ελπιζω την επομενη φορα το ζευγαρι μου, εχοντας αποκτησει και καποια ''πειρα'' , να τα παει καλυτερα! Κι εγω, δε τα ξανααφηνω σε ξενα χερια, βγαζοντας απ τη σειρα τους,τετοιες περιοδους!😳
 
με τα δικα μου τι πηγε λαθος και κατέληξαν ετσι τα μικρούλια;
Λάθος που αναγκάστηκες να τα αφήσεις να τα προσέχουν άνθρωποι που έχουν διάθεση αλλά όχι και τις γνώσεις που χρειάζονται.
Ελπιζω την επομενη φορα το ζευγαρι μου, εχοντας αποκτησει και καποια ''πειρα'' , να τα παει καλυτερα! Κι εγω, δε τα ξανααφηνω σε ξενα χερια, βγαζοντας απ τη σειρα τους,τετοιες περιοδους!
Έχεις δίκιο και στα δύο...
 
@EiriniKt Μην στεναχωριέσαι. Αυτό το στάδιο όλοι το περάσαμε και ΌΛΟΙ θα συνεχίσουμε να το περνάμε. Μην ξεχνάς ότι έχουμε να κάνουμε με ζωντανά πλασματακια με τα οποία δυστυχώς δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε. :) Ξέχνα το και συνέχισε και σίγουρα θα έχεις επιτυχία! 😉
 
Γεια χαρα! Θελω τα φωτα σας! Το ζευγαρι μου(αυτο που γεννησε πουλακια και τελικα πεθαναν ολα) εκανε αλλη μια γεννα και σημερα βρηκα στη φωλιτσα 4νεοσσους, και τους γονεις να τσακωνονται παλι.. Οπως σας ειχα πει, το ζευγαρι μου τσακωνοταν ασχημα και την προηγουμενη φορα που βγηκαν νεοσσοι και μερικοι απο εσας μου ειχατε πει οτι ισως για τον θανατο των μωρων ευθυνοταν η επιθετικη συμπεριφορα του πατερα.. Ετσι λοιπον οταν τα ειδα παλι σημερα να τσακωνονται, εβαλα το χωρισμα.. Παρατηρησα ομως οτι η θηλυκια πηγαινε συνεχεια στο χωρισμα αναζητωντας τον αρσενικο και μαλιστα τα ειδα να ταιζονται κιολας... Δεν ξερω αν επραξα σωστα.. Υπαρχει περιπτωση η μανα να αφησει τη φωλια;Να αφησω το χωρισμα λετε; Αυτη τη φορα θελω να πανε ολα καλα ☹
 
Με μια μέρα ή δύο "διαζύγιο" δεν θα χαθεί κι ο κόσμος...
Ειδικά τώρα στην αρχή που οι νεοσσοί είναι πολύ μικροί δεν τρέχει απολύτως τίποτε.
Μένει κοντά του... στο διαχωριστικό για να την ταΐζει...
Άσε μερικές μέρες (1-2) το χώρισμα και βλέπουμε.
Τα πρώτα μικρά όπως λες δεν είχαν την ευκαιρία... ίσως έτσι την έχουν τα δεύτερα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Γεια χαρα! Θελω τα φωτα σας! Το ζευγαρι μου(αυτο που γεννησε πουλακια και τελικα πεθαναν ολα) εκανε αλλη μια γεννα και σημερα βρηκα στη φωλιτσα 4νεοσσους, και τους γονεις να τσακωνονται παλι.. Οπως σας ειχα πει, το ζευγαρι μου τσακωνοταν ασχημα και την προηγουμενη φορα που βγηκαν νεοσσοι και μερικοι απο εσας μου ειχατε πει οτι ισως για τον θανατο των μωρων ευθυνοταν η επιθετικη συμπεριφορα του πατερα.. Ετσι λοιπον οταν τα ειδα παλι σημερα να τσακωνονται, εβαλα το χωρισμα.. Παρατηρησα ομως οτι η θηλυκια πηγαινε συνεχεια στο χωρισμα αναζητωντας τον αρσενικο και μαλιστα τα ειδα να ταιζονται κιολας... Δεν ξερω αν επραξα σωστα.. Υπαρχει περιπτωση η μανα να αφησει τη φωλια;Να αφησω το χωρισμα λετε; Αυτη τη φορα θελω να πανε ολα καλα ☹
Ειρήνη μου τώρα είναι που πρέπει να έχεις αρκετό χρόνο για να τα παρακολουθείς.. Άστα χωριστά αλλά πρέπει να βεβαιωθείς πως η μαμά κανάρα ταίζει τα μικρά.. Αν δεν τα ταίζει τότε σημαίνει ότι πρέπει να βοηθήσεις και εσύ και να ενώσεις και το ζευγάρι με ρίσκο όμως την ζωή των μικρών... Άστα χώρια και ας ευχηθούμε όλοι πως θα τα ταίσει.. είναι πρωτάρικα και τα 2?
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Ειρήνη μου τώρα είναι που πρέπει να έχεις αρκετό χρόνο για να τα παρακολουθείς.. Άστα χωριστά αλλά πρέπει να βεβαιωθείς πως η μαμά κανάρα ταίζει τα μικρά.. Αν δεν τα ταίζει τότε σημαίνει ότι πρέπει να βοηθήσεις και εσύ και να ενώσεις και το ζευγάρι με ρίσκο όμως την ζωή των μικρών... Άστα χώρια και ας ευχηθούμε όλοι πως θα τα ταίσει.. είναι πρωτάρικα και τα 2?



Αλικη, χθες που τα ειδα, ηταν ταισμενα.. Επισης το βραδακι που ξαναπηγα να τα δω, η μαμα ειχε κατσει κανονικα στη φωλια, ευχομαι να τα ταιζει κιολας! 😳
Ναι και τα δυο πρωταρικα!
 
Αλικη, χθες που τα ειδα, ηταν ταισμενα.. Επισης το βραδακι που ξαναπηγα να τα δω, η μαμα ειχε κατσει κανονικα στη φωλια, ευχομαι να τα ταιζει κιολας! 😳
Ναι και τα δυο πρωταρικα!
Άρα μακάρι να συνεχίσει έτσι! Μπράβο! Πολύ χάρηκα!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Back
Top