Αναπαραγωγή Αποριες για τη φετινη αναπαραγωγη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ειρήνη θα σου πω τι έκανε το δεύτερο ζευγάρι που έβαλα φέτος για αναπαραγωγή. Πριν μια εβδομάδα έβλεπα το θηλυκό να χτίζει φωλιά. Μόλις την έφτιαξε, είπα μέσα μου οκ είναι έτοιμη, οπότε έβγαλα το χώρισμα και τα άφησα μαζί. Από τη στιγμή που δεν διέκρινα διάθεση για καυγά, τα άφησα να κάνουν... ότι προστάξει η φύση. Το επόμενο πρωί η φωλιά ήταν διαλυμένη. Τις ημέρες που ακολούθησαν το θηλυκό έβαζε νήμα στη φωλιά, αλλά το αρσενικό με την πρώτη ευκαρία την κατέστρεφε. Χθες μετά τον καθαρισμό έβαλα καθαρή φωλιά, έριξα καθαρό νήμα μέσα στην φωλιά και σήμερα το πρωί την είδα έτοιμη, στρωμένη κανονικά και ο αρσενικός κύριος. Δεν είχε βγάλει έξω ούτε μια κλωστή. Οπότε χαλάρωσε, απόλαυσε όσο μπορείς τόσο τις χαρές όσο και τις απογοητεύσεις και να σκέφτεσαι πως είμαστε στην αρχή της αναπαραγωγικής, οπότε τα λάθη μας θα τα διορθώσουμε, αρκεί να είμαστε σωστά προετοιμασμένοι τουλάχιστον ως προς τα βασικά.
Άλλη μια καταγραφή που δικαιώνει όλους όσους πιστεύουν πως στους ζωντανούς οργανισμούς δεν υπάρχουν κανόνες... αλλά μόνο ιδιαίτερες κατά περίπτωση συμπεριφορές.
 
Γιάννη κρατώ ημερολόγιο... ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ τα θηλυκά αν και πρωτάρες είναι ΚΥΡΙΕΣ. Είτε τους αρέσει είτε όχι θα χτίσουν στη φωλιά που θα τους βάλω, με το υλικό που θα βρουν και ενώ τις είχα για πολύ φοβητσιάρες και δικαιολογημένα αφού η παρουσία μου περιορίζεται μόνο για τροφή νερό και καθαριότητα, έχουν επιδείξει αξιοθαύμαστη αφοσίωση στο εκάστοτε έργο τους είτε είναι κτίσιμο φωλιάς είτε επώαση. Οι κύριοι αξιολογούνται με φειδώ προς το παρόν...
 
Γιάννη κρατώ ημερολόγιο... ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ τα θηλυκά αν και πρωτάρες είναι ΚΥΡΙΕΣ. Είτε τους αρέσει είτε όχι θα χτίσουν στη φωλιά που θα τους βάλω, με το υλικό που θα βρουν και ενώ τις είχα για πολύ φοβητσιάρες και δικαιολογημένα αφού η παρουσία μου περιορίζεται μόνο για τροφή νερό και καθαριότητα, έχουν επιδείξει αξιοθαύμαστη αφοσίωση στο εκάστοτε έργο τους είτε είναι κτίσιμο φωλιάς είτε επώαση. Οι κύριοι αξιολογούνται με φειδώ προς το παρόν...
Ναι.. ασφαλώς. Στο τέλος "ταμείο".
 
Ειρήνη εγώ πιστεύω ότι και ο καιρός δε βοηθάει, μιας και είσαι εξωτερική! 😉 Μην αγχώνεσαι! Έχεις άπλετο καιρό μπροστά σου! Και έχουμε πει το άγχος περνάει και στα πουλάκια μας! Από τη στιγμή που ζευγάρωσαν, από την στιγμή που τον δέχτηκε η κυρία, όλα θα κυλήσουν στην ώρα τους ομαλά! Εσύ απλά παρέχεις τα απαραίτητα και παρατηρείς διακριτικά!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Παιδια, μολις ετοιμαζομουν να σας γραψω τα νεα, και μολις ειδα τα μηνυματα σας! 😛
Λοιπον, η φωλια ειναι επιτελους ετοιμη! :D
Τελικα σνομπαρε τελειως την εξωτερικη (εγω την λατρεψα) και προτιμησε ενα απ τα απλα "καλαθακια". Μαζεψε απο κατω ο, τι νημα ειχε αρχικα πεταξει, τα ριξε ολα μεσα στη φωλια και ΕΤΟΙΜΟ 😛🙄
 
Καλημερα! Λοιπον η φωλια εχει φτιαχτει αλλα ακομα η θηλυκια δεν εχει καθισει.. Ο αρσενικος την κυνηγαει συνεεχεια να την ζευγαρωσει, κι αν και ζευγαρωνουν πολλες φορες την ημερα, αυτη πολλες φορες φευγει κι ο αρσενικος την κυνηγαει ουρλιαζοντας.Λετε να δημιουργεί προβλημα; Χρειαζεται να τα χωρισω;
 
Καλημερα! Λοιπον η φωλια εχει φτιαχτει αλλα ακομα η θηλυκια δεν εχει καθισει.. Ο αρσενικος την κυνηγαει συνεεχεια να την ζευγαρωσει, κι αν και ζευγαρωνουν πολλες φορες την ημερα, αυτη πολλες φορες φευγει κι ο αρσενικος την κυνηγαει ουρλιαζοντας.Λετε να δημιουργεί προβλημα; Χρειαζεται να τα χωρισω;
Μια χαρά είναι...
Φυσιολογική (σε μέτρο) η συμπεριφορά τους...
Καλά αποτελέσματα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Καλησπερα παιδια! Μετα απο την πολυημερη απουσια μου απο το φορουμ λογω υποχρεωσεων, ειπα να σας ενημερωσω για την εξελιξη της "ιστοριας αγαπης" των μικρων μου 😛
Λοιπον, καταρχας η φωλιτσα σημερα εχει 4 αυγα.. Η μανουλα κλωσσαει ολη μερα. Γεννηθηκαν 5, αλλα το ενα το βρηκα κατω στην σχαρα του κλουβιου σπασμενο, κοντα στο σημειο που βρισκεται η φωλια. Σημερα κοιταξα το πρωτο αυγουλακι που γεννηθηκε με τον φακο μου και μου φανηκε ενσπορο! Αντε να δουμε :D
 
Ε, με τοσο βατεμα, πιστευω θα βγει μεγαλη η φαμιλια! 😛
 
Επιτελους το τσοφλι εσπασε και βγηκε ο πρωτος μας μικρουλης :D
Ετσι οπως σηκωθηκε η μαμα απ τη φωλια ομως, το πηρε μαζι κι αυτο και επεσε απο τη φωλια, κατω στη σχαρα :S Ανησυχω μηπως αυτο γινει κι αλλες φορες κι εχουμε κανενα ατυχημα.. Τι μπορω να κανω;
 
Να το βάλεις μέσα στην φωλιά ξανά και να μην ενοχλείς την θυλικιά. Μόνο αυγό να τους βάζεις βραστό καθημερινά!
 
Τα τινάγματα της μητέρας δείχνουν φόβο... κι ο φόβος για όλα τα όντα είναι ανίκητος...
Καλά θα είναι να μην πλησιάσεις ξανά το κλουβί... Να βάζεις τροφή και αμέσως να φεύγεις...
Αν το μικρό μεγαλώσει λίγο... Δεν θα υπάρχει τέτοιος κίνδυνος...
 
Οσα και να βγαινουν, οσε αναπαραγωγες και να κανεις... Τον ιδιο ενθουσιασμο! 🙄 Με το καλο!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Θελω τη γνωμη σας για κατι..Απο τοτε που γεννηθηκε το πρωτο μωρο, παρατηρω οτι οι γονεις καθημερινα " παιζουν ξυλο", με αποτελεσμα η καναρα να αφηνει τη φωλια κατα διαστηματα για να πλακωνεται με τον αρσενικο.. Εκεινος ουτε πειραζει την φωλια, ουτε ενοχλει, ισα ισα που τον εχω δει πολλες φορες να την ταιζει οσο βρισκεται στη φωλια.. Επισης θα λειψω για μερικες μερες το Πασχα και θα αναθεσω την φροντιδα των πουλιων σε μια γνωστη μου. Μηπως να τα χωρισω, ωστε να μην υπαρξει καμοια στραβη οσο θα λειπω;
 
Back
Top