Γενικά Αποτελέσματα μικροβιολογικών εξετάσεων

Αν παρεις ενα γαλα μεσα στα παλισια της ημερομηνιας και το αφησεις 5 ωρες εκτος ψυγειου και αλλοιωθει φταιει η κατασκευαστρια;
Δεν μιλάμε για τέτοιο πράγμα. Έχει τύχει να πάρω γάλα και μόλις έφτασα σπίτι και έβαλα να πιω έπεφτε πιχτό σαν γαλοτύρι στο ποτήρι οπότε δεν ξέρω αν φταίει η κατασκευάστρια ή το super market πάντως όχι εγώ... Τώρα μη μπούμε στη διαδικασία μήπως μετά το σούπερ μάρκετ πήγα για δίωρο καφέ και μετά γυμναστήριο και έφτασα σπίτι μετά από 5 ώρες. Σε 20 λεπτά δεν πέφτει κανένα γάλα σαν πιχτάρι.
Και για να μιλήσουμε και για τα σπορικά δεν γίνεται να παίρνεις τσουβάλι ή συσκευασία του κιλού και σε μια βδομάδα να βγαίνουνε πεταλούδες. Έχει ήδη ξεκινήσει η διαδικασία του να βγει ζωύφιο πριν καν την πάρεις στα χέρια σου. Εκεί πιθανών φέρει και μεγάλο μερίδιο ευθύνης αυτός που το πούλησε βέβαια γιατί δεν το συντήρησε σωστά όταν το παρέλαβε από τον αντιπρόσωπο.
Πάντως ο Δεύκας έχει δίκιο. Δεν γίνεται να την πέφτουμε 5 ή 6 ή 20 σε έναν. Σαφώς και θα διαφωνήσουμε όταν υπάρχουν αμφιβολίες ή αντιρρήσεις αλλά από τη στιγμή που ο άνθρωπος δεν τα δημοσιοποίησε στο forum αλλά στο fb και κάποιος άνοιξε θέμα στο forum με τη συγκεκριμένη δημοσίευση θα πω ότι μόνο που το μέλος μπήκε να απαντήσει εδώ δείχνει πρόθεση για διάλογο.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αν παρεις ενα γαλα μεσα στα παλισια της ημερομηνιας και το αφησεις 5 ωρες εκτος ψυγειου και αλλοιωθει φταιει η κατασκευαστρια;

Είναι το ιδιο με το να ανοίξεις ενα σφραγισμένο σουπιοκοκκαλο να το βαλεις στο multi και να το κάνεις τρίμμα.
Πάντως ο Δεύκας έχει δίκιο. Δεν γίνεται να την πέφτουμε 5 ή 6 ή 20 σε έναν.

Δεν την έπεσε κανένας σε κανένα άδικα,ρωτησαμε και απαντήσεις δεν πήραμε για την ταμπακιέρα. Μονο κάποιες γενικοτητες περί ανέμων και υδατων.
 
Το petbirds είναι μια ολοζώντανη κοινότητα και έχει όλα όσα χρειάζονται για να κρατάμε αυτό τον τίτλο.

Ούτε αρνούμαστε την όποια εξέλιξη.. Ούτε τρώμε όλα όσα μας σερβίρονται αμάσητα.

Και επειδή λίγο πολύ έχουμε μάθει από τα λάθη του παρελθόντος προφανώς χρειαζόμαστε αποδείξεις για να δεχτούμε κάτι τόσο ανατρεπτικό.
Αν μια εταιρεία συσκευάζει προϊόντα που καταστρέφουν την υγεία των πουλιών μας και κάποιος θυσιάζοντας χρήμα και προσωπικό κόστος αποδείξει πως αυτά μεταφέρουν όλα όσα η εξέταση γράφει... Το λιγότερο που απαιτείται για σωστή συνέχεια είναι να μάθουμε ποιο είναι αυτό το "κακό" προϊόν.
Καμιά μομφή και καμιά επίθεση σε κανέναν δεν έγινε...
Έκκληση για αποδείξεις κάναμε. Για να μπορούμε να τεκμηριώσουμε τα παραπάνω... και να αποτρέπουμε τη χρήση τους με όσους συζητούμε.

Προσωπικά αν μάθω τη μάρκα του προϊόντος ... Θα αγοράσω νέα συσκευασία και θα τη στείλω σφραγισμένη στο ίδιο εργαστήριο για τις ίδιες εξετάσεις.
Και πιστέψτε με...
Αν είναι το ίδιο κακές.. πρώτος θα δημοσιοποιήσω τόσο τα αποτελέσματα όσο και το προϊόν για να ενημερώσω τον κόσμο.
Στη συνέχεια θα ενημερώσω και την εταιρεία.

Για τα υπόλοιπα που πιθανόν σκεφτόμαστε στα πίσω πίσω του μυαλού μας... Πονηρά σκεπτόμενοι ή μη... είτε αρέσουν είτε όχι... ας μας επιτραπεί να το κάνουμε χωρίς λογοκρισία.
Γιατί αυτό "βγάζει" υγεία!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν πρέπει να ξέρω αν μια εταιρεία πουλάει χαλασμένα σουπιοκόκκαλα και ποια είναι αυτή
Κατ'αρχάς όχι. Μπορεί να θέλεις να μάθεις αλλά απο την στιγμή που η δημοσίευση βαραίνει άλλον, αυτός ο άλλος δεν έχει την υποχρέωση να την αναφέρει.
αλλά αντί γι' αυτό να καταδικάσω όλα τα σουπιοκόκκαλα και όλες τις εταιρείες που υπάρχουν επειδή μια εταιρία πουλά σάπια; Τι λογική είναι αυτή;
Μην μου επιστρέφεις το ερώτημα Σταύρο. Εγώ ρωτάω,ύστερα απο 4 σελίδες, ποια η επιδίωξη του να βγάλουμε έναν συγκεκριμένο άνθρωπο απατεωνίσκο και μια έρευνα διάτρητη; Με ποια λογική κάτι τέτοιο έχει παραγωγικό προσανατολισμό;
Δηλαδή οκ ήταν όλα μούφες, αλλά τι σημαίνει αυτό;
Το αρχικό ερώτημα που τέθηκε ήταν το αν το σουπιοκόκκαλο μπορεί να γίνει φορέας μικροβίων. Πιο πολύ απασχόλησε η αφορμή αυτής της ερώτησης παρά η ουσία, μέχρι που φτάσαμε στην ανθρωποφαγία κάποιων και σε πολλές παρεξηγήσεις.

Είμαστε σε ένα φόρουμ όπου η μπανιέρα επιτρέπεται το πολύ 20 λεπτά,το αυγό το πολύ 2 ώρες... Και άλλα τέτοια. Για το μικροβιακό φορτίο του σουπιοκόκκαλου τι άλλο έχουμε πέρα απο προσωπικές αντιπαραθέσεις με τον κ. Δημητριάδη και αρκετή υγεία;
 
Κατ'αρχάς όχι. Μπορεί να θέλεις να μάθεις αλλά απο την στιγμή που η δημοσίευση βαραίνει άλλον, αυτός ο άλλος δεν έχει την υποχρέωση να την αναφέρει.


Όταν κάποιος μπορεί να βγαίνει και να κατηγορεί ένα προϊόν δημοσια χωρίς κανένα στοιχείο μόνο και μόνο για να διαφημίσει τα προϊόντα του και αυτό το κανει με "έρευνες" που προέρχονται από το μπλεντερακι του,τότε το κοινό έχει κάθε δικαίωμα να τον θεωρήσει το οτιδήποτε.

Εξ' άλλου είχε όλη την ευκαιρία να δώσει τα πλήρη στοιχεία και δεν το έκανε.
Είναι η πρακτική που ακολουθεί που τον φέρνει σε αυτή την θέση και όχι η κριτική που γίνεται εδώ.

Ότι ανακοινώνεται δημοσίως θα υποστεί και την βάσανο της δημόσιας κριτικής.
Αυτα τα μισόλογα και τα άλλα λόγια να αγαπιόμαστε είναι πρακτικές από άλλη εποχή και σίγουρα δεν υπερκαλυπτονται από την οποία γνώση ή εμπειρία έχει αυτός που τα λέει.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Είμαστε σε ένα φόρουμ όπου η μπανιέρα επιτρέπεται το πολύ 20 λεπτά,το αυγό το πολύ 2 ώρες...

Να μιλήσει και η 20λεπτη μπανιέρα και το δίωρο αυγό? Θεωρώ πως εκπροσωπώ αυτήν την κατηγορία.
Παρακολούθησα όλο το θέμα. Δεν ξέρω τον κύριο Δημητριάδη ούτε έχω fb, αλλά από αυτά που διάβασα αντιλαμβάνομαι ότι έχει μεγάλη εμπειρία και γνώσεις. Ζητάτε οι περισσότεροι την ονομασία του προϊόντος και δεν τη δίνει. Εννοείται ότι δεν θα τη δώσει αν υπάρχει περίπτωση να έχει μπλεξίματα νομικά. Επίσης από τα συμφραζόμενα φαίνεται ότι έχει ασχολήθεί με την παραγωγή ή συσκευασία ή τελος πάντων με τη διάθεση δικών του σπορικών - αυγοτροφών κλπ.
Κύριε Δημητριάδη, χωρίς κανένα ίχνος ειρωνίας ή κακίας, φαίνεται ότι υπάρχει διάθεση να προωθήσεις κάποιο προϊόν σου. Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω εγώ που δεν ξέρω κανέναν σας και είμαι αντικειμενικός. Αν είναι έτσι, δεν χρειάζεται να πας δια της πλαγίας οδού, να "κατηγορήσεις" δηλαδή ένα προϊόν γενικά που ενδεχομένως φοβάσαι να κατονομάσεις δημόσια για να μας πεις ότι το δικό σου είναι ελεγμένο και καλύτερο.
Ούτε είναι ντροπή να το εμπορευτείς, χρόνο τρως και χρήμα σε αυτό, καλά κάνεις. Άνοιξε απλά ένα θέμα και θεωρώ ότι θα λάβεις στήριξη, προσωπικά εγώ θα δοκίμαζα μόνο και μόνο για να στηρίξω ένα μέλος της κοινότητας που με πείθει ότι γνωρίζει, γιατί αυτό το πέτυχες.
Τα άλλα όλα τι τα θες; Απλά είναι τα πράγματα. Ξέρω κάποιοι εδώ όπως και συ είστε υψηλού επιπέδου εκτροφείς και κοιτάτε τη λεπτομέρεια. Εκεί ναι θα ανεβάσεις τις αναλύσεις για το ΔΙΚΟ ΣΟΥ προϊόν και όλα καλά και ανθηρά. Εκτός αν υπάρχει κάποιο νομοθετικό καθεστώς που δεν επιτρέπει στον ερασιτέχνη να παράγει, όπως πχ γίνεται με τον καπνό.
Τέλος, συγχωρέστε με αν κάνω λάθος, αλλά οι "μεγάλοι" εκτροφείς του petbirds που είναι ενεργοί στα καναρίνια - ιθαγενή δεν πρέπει να ξεπερνάνε τους 15. Υπάρχουμε και μεις της 20λεπτης μπανιέρας. Όλοι από κάπου ξεκινάμε.
Αυτά, πολύ φιλικά!
 
Ωραία όλα αυτά και ο κύριος με την έρευνα του που δημοσιεύσα μπορεί να είναι ο "χειρότερος άνθρωπος του κόσμου" ΑΛΛΑ στην ουσία που είναι το σουπιοκοκαλο θα συζητήσουμε;
Ενημερωτικα το ποστ ειχε τίτλο "σουπιοκοκαλο" και μετατράπηκε σε αυτό που έχει τώρα χωρίς να γνωρίζω πως.
Θα δεχθούμε ότι οι κλειστές συσκευασίες που το περιέχουν είναι ασφαλής;
Αν ναι, σε πόσο χρονικό διάστημα πρέπει να αλλάξει και γιατί;
Οι υπόλοιποι που το προμηθεύονται χύμα;
Τι θα τους συμβουλεύαμε;
Αυτά είναι τα ερωτήματα που οφείλουμε να απαντήσεις και σαυτο έχει δίκιο ο @Deukalion..
 
Ενημερωτικα το ποστ ειχε τίτλο "σουπιοκοκαλο" και μετατράπηκε σε αυτό που έχει τώρα χωρίς να γνωρίζω πως.

Τι ακριβως ερωτημα έχεις για το σουπιοκοκκαλο;

Αν δέχεσαι την "ερευνα" μπορείς να ρωτήσεις τον ίδιο, εξ' άλλου την δικη του ερευνα μετεφερες εδω.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Παρομοίως αλλά θα γίνω πιο σαφής..

Φέρνεις μια "ερευνα" εδώ η οποία χωρίς καμία αδιάβλητη διαδικασία ανακαλύπτει πρόβλημα σε ένα αγνώστου ταυτότητος σουπιοκοκκαλο και ζητάς απο το φόρουμ να σου πει την γνώμη του για τα σουπιοκοκκαλα γενικότερα.
Δεν βλέπεις κάποιο λάθος εσυ στα παραπάνω;
Ή τουλάχιστον δεν σε κάλυψαν τα όσα έχουν ειπωθεί ήδη;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δεν μπορώ να καταλάβω τον εκνευρισμό και την εμπάθειά σου.
Το φόρουμ έχει διαχείριση η οποία κάνει σωστά την δουλειά της.
Συγνώμη για το off topic
 
Δεν μπορώ να καταλάβω τον εκνευρισμό και την εμπάθειά σου.
Το φόρουμ έχει διαχείριση η οποία κάνει σωστά την δουλειά της.
Συγνώμη για το off topic

Φυσικά και την κάνει υπέροχα και τοποθετήθηκε ήδη επί του θέματος.

Εκνευρισμό?Όχι φίλε Γιάννη, εκνευρισμό έχουν αυτοι που δεν δίνουν απαντήσεις και προφανώς και όποιος βγαινει να υπερασπιστεί αυτούς που δεν δίνουν απαντήσεις.


Μην ξεχνάς ότι εσυ έφερες το θεμα εδώ :)
 
Κατ'αρχάς όχι. Μπορεί να θέλεις να μάθεις αλλά απο την στιγμή που η δημοσίευση βαραίνει άλλον, αυτός ο άλλος δεν έχει την υποχρέωση να την αναφέρει.
Έχει το δικαίωμα να κάνει ό,τι θέλει. Μία έρευνα όμως όταν δεν είναι διάφανη, είναι "έρευνα". Κοινώς μούφα.

Μην μου επιστρέφεις το ερώτημα Σταύρο
Δεν το επιστρέφω, είναι είναι ρητορικό. Διάβασε και πάλι με προσοχή τις τέσσερις σελίδες και θα διαπιστώσει ότι μόνο εγώ κατηγορήθηκα ως απατεώνας που έχει διάφορους σκοπούς. Κανείς δεν κατηγόρησε κανέναν άλλον. Ρωτάμε και όποιος θέλει απαντάει. Ο αναγνώστης συμπαιρένει.

Το αρχικό ερώτημα που τέθηκε ήταν το αν το σουπιοκόκκαλο μπορεί να γίνει φορέας μικροβίων. Πιο πολύ απασχόλησε η αφορμή αυτής της ερώτησης παρά η ουσία, μέχρι που φτάσαμε στην ανθρωποφαγία κάποιων και σε πολλές παρεξηγήσεις.
Δημήτρη, άφησε σε παρακαλώ το δράμα, με εμένα μιλάς. Φορέας μικροβίων μπορεί να γίνει οτιδήποτε. Και το χερούλι μιας πόρτας μπορεί να γίνει φορές μικροβίων. Τι πάει να πει αυτό. Δεν είναι το ίδιο ένα σουπιοκόκκαλο στο κλουβί για Χ μέρες, με ένα συσκευασμένο, ειδικά όταν το χρησιμοποιεί κάποιος για να ισχυριστεί ότι τα σουπιοκόκκαλα γνωστής φίρμας έχουν θέματα και ιδού η ανάλυση. Για να ισχύει κάτι τέτοιο θα πρέπει να σταλεί για ανάλυση στην κλειστή του συσκευασία. Εάν και εφόσον σε αυτή την περίπτωση βρεθούν μικρόβια ή οτιδήποτε άλλο επάνω του, θα είμαι ο πρώτος που θα ξεκινήσει εκστρατεία κατά του συγκεκριμένου προϊόντος της συγκεκριμένης εταιρείας. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, φαίνεται ότι δεν συνέβη κάτι τέτοιο και αν αυτό ισχύει όντως, θα κάνω εκστρατεία για να σταματήσει η παραπληροφόρηση.

Είμαστε σε ένα φόρουμ όπου η μπανιέρα επιτρέπεται το πολύ 20 λεπτά,το αυγό το πολύ 2 ώρες... Και άλλα τέτοια. Για το μικροβιακό φορτίο του σουπιοκόκκαλου τι άλλο έχουμε πέρα απο προσωπικές αντιπαραθέσεις με τον κ. Δημητριάδη και αρκετή υγεία;
Αν θέλεις να συζητήσουμε για το αν το σουπιοκόκκολο ή οι ποτίστρες ή οτιδήποτε άλλο μπορεί να γίνει φορέας μικρόβιων, άνοιξε ένα νέο θέμα να το συζητήσουμε. Το λογικό άλμα που κανείς εδώ για να προβοκάρεις τη συζήτηση, είναι σχεδόν αστείο.

Τέλος πάντων, η συζήτηση δεν έχει πλέον ενδιαφέρον από τη στιγμή που δεν πρόκειται να υπάρξουν απαντήσεις. Νομίζω ότι μπορεί να χρησιμεύσει μόνο σε τρολς από εδώ και πέρα.
 
Το φόρουμ έχει διαχείριση
Μην ξεχνάς ότι εσυ έφερες το θεμα εδώ :)
Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το θέμα. Ο Γιάννης έκανε αυτήν την αναδημοσίευση για να συζητηθεί το θέμα της και δεν υπάρχει τίποτα μεμπτό σε αυτό.

Ενημερωτικα το ποστ ειχε τίτλο "σουπιοκοκαλο" και μετατράπηκε σε αυτό που έχει τώρα χωρίς
Ναι, όντως. Ο τίτλος ήταν "Σουπιοκόκκαλο" αλλά άλλαξε σε κάτι πιο αντιπροσωπευτικό καθώς το θέμα περιέχει επίσης σπόρια, αυγοτροφές και τα αποτελέσματα εξετάσεων που έγιναν σε όλα αυτά.
 
Μην ξεχνάς ότι εσυ έφερες το θεμα εδώ :)
Δεν ήθελα να συμμετέχω άλλο στο συγκεκριμένο θέμα, διότι είχα ήδη κάνει τις σκέψεις μου και απλά τόνισα θέματα ελέγχου ποιότητας και καθαρότητας όπως η δειγματοληψία κλπ, αλλά αυτό που βλέπω είναι ότι η κατάσταση έχει καταλήξει τελείως ροκ.
Είναι δυνατό να κατηγορούμε ένα μέλος μας που έφερε ένα θέμα δημοσιοποιημένο ή μη στο φόρουμ; Το έφερε για να συζητηθεί και δεν νομίζω ότι θα πρέπει να λογοδοτήσει για αυτό. Θέτει επίσης κάτι πολύ συγκεκριμένο με έναυσμα τον μικροβιολογικό έλεγχο του περίφημου σουπιοκόκκαλου... Το ερώτημά του με δικά μου λόγια είναι αν και κατά πόσο μπορεί κανείς να εμπιστευτεί το συγκεκριμένο υλικό και το ερώτημα έχει ήδη διευρυνθεί στο κατά πόσο ένα κόκκαλο σουπιάς είτε από τον ψαρά με την κατάλληλη κατεργασία από εμάς, είτε συσκευασμένο, έχει μικροβιακό φορτίο το οποίο το καθιστά επικίνδυνο για την υγεία των πτηνών μας, και επίσης για να πάμε παραπέρα το ερώτημα έχει να κάνει με το πόσο συχνά θα πρέπει το συγκεκριμένο πρόσθετο διατροφής να αντικαθίσταται έως και πως θα πρέπει να συντηρείται αν το έχουμε "καθαρίσει" μόνοι μας.
Θα ήθελα να θυμόμαστε ότι δεν κατηγορούμε, αλλά ανταλλάσουμε απόψεις, έστω κι αν διαφωνούμε καλό θα ήταν να προσέχουμε τον τόνο και το τι γράφουμε διότι ο γραπτός λόγος δεν είναι εύκαμπτος και ομοίως αντιληπτός ως προς το ύφος του από όλους, και ότι όταν λαμβάνουμε τα πράγματα προσωπικά συχνά η κατάσταση παρεκτρέπεται καθώς μπαίνουν αρνητικά συναισθήματα και σχόλια που μόνο τη συζήτηση δεν προάγουν.
Πάμε λοιπόν από την αρχή;
  1. Έχω σουπιοκόκκαλα 3 χρόνια, μαζεμένα από την παραλία, βρασμένα με ξύδι και νερό, πάνω από 10λεπτο, ξεραμένα στον ήλιο (παρατημένα ποιος ξέρει πόσες καλοκαιρινές ημέρες) και στοιβαγμένα όλα μαζί σε μια σακκούλα, σε ένα συρτάρι, κάποια εδώ και 3 χρόνια όπως προείπα. Τα έπιανα με το χέρι φυσικά και όχι με γάντι, δλδ ο σταφυλόκκοκος μάλλον θα έδινε και θά 'παιρνε. Τα χρησιμοποιώ για πάνω από 6μηνο, μέχρι να γίνουν σαν χαρτί και να σπάνε μόνα τους κι έπειτα τα αντικαθιστώ με άλλα ιδίας προέλευσης. Α, κάποια τα είχα γλύψει (ναι, όπως τα ακούτε) μετά την κατεργασία για να βεβαιωθώ ότι δεν έχουν τόσο αλάτι ώστε να το αντιλαμβάνονται οι κάλυκες της γλώσσας μου και μου πάθουν τίποτα τα πουλιά. Ευτυχώς τα καημένα τα καναρινάκια μου προς το παρόν χαίρουν άκρας υγείας. Διαβάζοντας όμως το δημοσίευμα, ψιλοφρίκαρα για μια στιγμή η αλήθεια, προβληματίστηκα έπειτα ότι προφανώς όλα είναι καλά και καθησύχασα τον εαυτό μου. Ξέρω όμως ότι η πραγματικότητα δεν είναι έτσι, και ότι απλά είτε παίρνω το ζήτημα συγκυριακά και είμαι εφησυχασμένος έστω κι εκ΄των υστέρων από τα μή αρνητικά αποτελέσματα, γνωρίζοντας όμως ότι το κακό δεν αργεί να γίνει. Είμαι βέβαιος ότι έτσι και τα πάω για μικροβιακή ανάλυση, που δεν το σκοπεύω, προφανώς θα γίνει χαμός, γιατί ο μεν επιδερμικός σταφυλόκοκκος κάτι μου λέει ότι δεν θα είναι και σε πληθυσμιακό οργασμό, αλλά όλο και κάτι θα βρεθεί, και δεν συζητώ να πάω για έλεγχο αυτά τα μουσειακά σουπιοκόκκαλα τα οποία βρίσκονται μέσα στα κλουβιά μου από τον καιρό του Νώε, γιατί τότε είναι που θα γίνει ο χαμός.
  2. Αγόρασα πριν λίγα χρόνια σουπιοκόκκαλα και εκεί που τα πλήρωνα, ήταν και σε κλειστή συσκευασία το καθένα, παρατήρησα ότι ψιλοκιτρινίζουν, και φυσικά ούτε τα πήρα και τους είπα ότι μάλλον είναι για απόσυρση. Δεν θυμάμαι μάρκα γιατί μετά είπα με το νου μου να πάνε να. Και πήγα και μάζεψα αυτά τα υπέροχα αλατισμένα από την παραλία.
Με τα παραπάνω θέλω να πω ότι δεν υπάρχει καπνός όταν δεν υπάρχει φωτιά και ότι είναι πολύ λογικό και μέσα στα πλαίσια να βρεθούν μικροοργανισμοί σε τρόφιμα και συμπληρώματα όταν τα προϊόντα δεν αναγράφουν ότι είναι στείρα. Η κρίσιμη μάζα και η παθογένεια αυτών είναι που κάνει τη διαφορά
Και ένα σχόλιο για το marketing... Το πάρτο είναι καλό ή το δικό μου είναι καλύτερο από του άλλου, έχει πλέον παρέλθει ανεπιστρεπτί. Μπορεί στη Ζιμπάμπουε όχι, αλλά στην Ελλαδίτσα είναι τουλάχιστον άτοπο. Επίσης στον Δυτικό Κόσμο του σήμερα, το να κατηγορήσεις ένα προϊόν επισύρει από πλευράς του καταναλωτή δυσπιστία και από πλευράς του Κατασκευαστή μηνύσεις και αν μια φορά τη γλύτωσες, θα καείς στα σίγουρα την επομένη. Η δήλωση όμως ότι το δικό μου προϊόν έχει τα ακόλουθα πλεονεκτήματα.έναντι των ανταγωνιστικών, κι επομένως τα αντίστοιχα ωφέλη για τον πελάτη είναι αυτή που είναι η πελατοκεντρική και που αγγίζει με διακριτικότητα και έμμεσο τρόπο τον καταναλωτή. Φυσικά όταν το προϊόν σου δεν έχει κάποια τρομερή διαφορά από του άλλου, σε σημαντικά σημεία ενδιαφέροντος τουλάχιστον το marketing έχει να κάνει κυρίως με το να δημιουργηθεί η προκλητή διαφορά, δλδ το πλεονέκτημά σου που δεν είναι τόσο σημαντικό να γίνει με δικές σου κινήσεις σημαντικότατο στη συνείδηση του αγοραστή. Πολύ προκλητική οδός προώθησης φυσικά, αλλά υπάρχει και αυτή. Και, όταν γίνεται ντόρος με τα δεδομένα που δημοσιοποιείς, το μόνο που κάνεις είναι να κερδίσεις, όχι βέβαια μαζικούς πελάτες, αλλά ενδεχομένως τον κρίσιμο πυρήνα έστω των αντιδραστικών, καινοτόμων, δύσπιστων που θα είναι η μαγιά που λέμε για να κατακτηθεί μακροπρόθεσμα η είσοδος του προίόντος σου στην αγορά.
Αυτά από εμένα.
 
εκνευρισμό έχουν αυτοι που δεν δίνουν απαντήσεις και προφανώς και όποιος βγαινει να υπερασπιστεί αυτούς που δεν δίνουν απαντήσεις.
Αν μιλάς για μένα που υπερασπίστηκα τον Νίκο κάποιο λάθος κάνεις. Δεν εκνευρίζομαι για τέτοια πράγματα. Έχω ένα σωρό λόγους να έχω νεύρα αν νευρίαζα γιαυτά θα χρειαζόμουν ζουρλομανδύα.
 
παρατημένα ποιος ξέρει πόσες καλοκαιρινές ημέρες) και στοιβαγμένα όλα μαζί σε μια σακκούλα, σε ένα συρτάρι, κάποια εδώ και 3 χρόνια όπως προείπα
Ναι, αυτό δεν είναι σωστό να γίνεται. Είναι προφανές Είναι προφανές ότι έτσι γίνονται πλέον πλακάκια μικροβιακής καλλιέργειας και πρέπει το να αναφέρουμε με κάθε ευκαιρία.

Αγόρασα πριν λίγα χρόνια σουπιοκόκκαλα και εκεί που τα πλήρωνα, ήταν και σε κλειστή συσκευασία το καθένα, παρατήρησα ότι ψιλοκιτρινίζουν
Εδώ θα είχε ενδιαφέρον μια μικροβιακή ανάλυση. Κανονική όμως, με το προϊόν στην κλειστή του εμπορική συσκευασία μέχρι να φτάσει στο εργαστήριο.
 
Καταρχήν δεν κατηγόρησα κανέναν επειδή έφερε το θεμα εδώ αλλά το είπα κάτω από το πρίσμα του ότι όσο "ύποπτη" μπορει να ειναι μια εμπαθής σταση αλλα τοσο μπορει να ειναι μια υπερβολικα συμπαθης σταση.

Κατά δεύτερον, εκνευρισμό βγάζει όποιος προχωρά σε προσωπικούς χαρακτηρισμούς και στο ίδιο ποστ επικαλείται την διαχείριση κιολας.
Προσωπικά δεν έχω θεμα με τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς,τα "ακουω" όλα.

Αυτα τα επεξηγω γιατί τον εαυτό μου τον ερμηνεύω εγώ μόνο και το κάνω με επιτυχία. Το τι νομίζει ή πιστευει ο καθένας ότι λέω είναι υποκειμενικό και είναι προτιμότερο @ianos να ζητήσεις από εμένα κάποια διευκρίνηση πριν με "κατηγορήσεις" οτι κατηγορω καποιον.

Αν μιλάς για μένα που υπερασπίστηκα τον Νίκο κάποιο λάθος κάνεις. Δεν εκνευρίζομαι για τέτοια πράγματα. Έχω ένα σωρό λόγους να έχω νεύρα αν νευρίαζα γιαυτά θα χρειαζόμουν ζουρλομανδύα.

Η παράθεση που έκανα ήταν σαφής και στοχευμενη, δεν αφορούσε εσένα φίλε μου.
 
Αυτα τα επεξηγω γιατί τον εαυτό μου τον ερμηνεύω εγώ μόνο και το κάνω με επιτυχία. Το τι νομίζει ή πιστευει ο καθένας ότι λέω είναι υποκειμενικό και είναι προτιμότερο @ianos να ζητήσεις από εμένα κάποια διευκρίνηση πριν με "κατηγορήσεις" οτι κατηγορω καποιον.
Το θέμα δεν είναι προσωπικό Αντώνη, κι αν αισθάνεσαι ότι σε έθιξα, σε μετέφρασα λάθος, σε κατηγόρησα κλπ, σε διαβεβαιώ ότι δεν είχα τέτοια πρόθεση, αλλά μπήκα στη διαδικασία να χρησιμοποιήσω τη φράση
Είναι δυνατό να κατηγορούμε ένα μέλος μας που έφερε ένα θέμα δημοσιοποιημένο ή μη στο φόρουμ;
ώστε να προχωρήσω πέρα από αυτό αλλά και γιατί αισθάνθηκα ότι ο Γιάννης (κι εγώ στη θέση του) θα το ελάμβανε ως κατηγορία.
Τώρα το κατά πόσο εσύ είσαι ικανότερος ως προς την ερμηνεία του εαυτού σου, δεν χωρά αμφισβήτιση, όπως και για το ότι η δική μου ερμηνεία ως προς τη φράση μου, με την ίδια λογική είναι η ορθότερη και επικρατέστερη. Μόνο, να έχουμε και οι δύο υπόψη μας ότι απευθυνόμαστε σε άλλους (και ο ένας στον άλλο) οπότε όλοι κατά το κριτήριό τους έχουν νομοτελειακά τη δυνατότητα και το δικαίωμα να μας ερμηνεύουν σωστά ή εσφαλμένα. Ελπίζω λοιπόν οι διευκρινήσεις που σου έδωσα έστω κι εκ των υστέρων να είναι αρκετές. Και όπως προείπα το ζήτημα δεν είναι προσωπικό, επομένως δεν θα συνεχίσω σε επίπεδο απαντήσεων επ' αυτού.
 
Βρε παιδιά, διαβάζω από το πρωί το θέμα και μου δημιουργηθηκε μια απορία. Πέρα του ότι δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο στάλθηκαν τροφή και αυγοτροφη του μέλους μας και ένα επώνυμο σουπιοκοκκαλο, εννοώ δηλαδή πως δεν καταλαβαίνω πως συνδυάζονται, το κυριότερο ερώτημα μου είναι το ακόλουθο. Οκ, η ανάλυση έδειξε καλές τροφές, έναντι ίσως κάποιων μη κατάλληλων επωνύμων τροφών. Όσον αφορά όμως το σουπιοκοκκαλο που έχει και το πρόβλημα, τι αντιπροτεινεται;
 
Back
Top