Γενικά Αποτελέσματα μικροβιολογικών εξετάσεων

Δημιουργήστε δικά σας στεγανά στοιχεία.
Οι απόψεις μας απέχουν όσο και οι γνώσεις και εμπειρίες μας.
Κύριε Νίκο δεν προσπαθούμε να βάλουμε στεγανά. Οι εμπειρίες είναι υποκειμενικες. Έχω εμπειρία γιατί κάνω αναπαραγωγή 10 χρόνια σε 2 ζευγάρια και έχω εμπειρία γιατί γιατί κάνω αναπαραγωγή δέκα χρόνια σε 50 ζευγάρια
Και για την ιστορία, δεν δίνω σουπιοκοκκαλο, ούτε το προτείνω σαν κάποια έλλειψη
 
Δημιουργήστε δικά σας στεγανά στοιχεία.
Οι απόψεις μας απέχουν όσο και οι γνώσεις και εμπειρίες μας.

Συγγνωμη που δεν υιοθετουμε "ερευνες" στο γονατο επειδη προερχονται απο ατομα με γνωση και εμπειρια.
Η διαδικασία γιατί είναι διάτρητη ρε παιδιά;

Γιατι πηρε το σουπιοκοκκαλο,το αποσφραγισε και το ετριψε αγνωστο πως και το εστειλε για ελεγχο.
Και δεν μας δινει και το εμπορικο ονομα.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Γιατι πηρε το σουπιοκοκκαλο,το αποσφραγισε και το ετριψε αγνωστο πως και το εστειλε για ελεγχο.
Νομίζω ότι δεν αναφέρεται κάπου αυτό. Έχω την εντύπωση ότι πρόκειται για συσκευασμένο προϊόν που έφτασε στο εργαστήριο στη συσκευασία του χωρίς να έχει ανοιχτεί.
 
Ακριβώς έτσι το κατάλαβα κι εγώ Σταύρο.
Αλλά αν περιέχει το "συσκευασμένο" και τριμμένο σουπιοκόκαλο όλα τα παραπάνω. η εταιρεία που το συσκευάζει θα πρέπει να αγοράσει μια βάρκα, να βάλει μέσα όλα τα στελέχη της και να πάνε ανοιχτά στο πέλαγος και να τραβήξουν την τάπα.
Εγώ δε θέλω ούτε να το σκέφτομαι.
 
Αλλά αν περιέχει το "συσκευασμένο" και τριμμένο σουπιοκόκαλο όλα τα παραπάνω. η εταιρεία που το συσκευάζει θα πρέπει να αγοράσει μια βάρκα, να βάλει μέσα όλα τα στελέχη της και να πάνε ανοιχτά στο πέλαγος και να τραβήξουν την τάπα.
Καταλαβαίνω πως το λες, αλλά προσωπικά δεν με νοιάζει και πολύ. Ας κάνει ό,τι θέλει η εταιρία. Αυτό ζητάμε, τις αποδείξεις για να προστατέψουμε τους αναγνώστες μας από αυτή.
 
Αν το ανοίξω στο σπίτι και το στείλω εγώ η διαδικασία πάει περίπατο.
Δεν είναι έτσι. Δηλαδή εγώ αν πάρω ένα γάλα μέσα στα πλαίσια της ημερομηνίας λήξης και το ανοίξω να το πιω και δω ότι έχει αλλοιωθεί φταίω εγώ; Αν ήτανε έτσι ζήτω που καήκαμε.
 
Νομίζω ότι δεν αναφέρεται κάπου αυτό. Έχω την εντύπωση ότι πρόκειται για συσκευασμένο προϊόν που έφτασε στο εργαστήριο στη συσκευασία του χωρίς να έχει ανοιχτεί.

Το ιδιο θα πιστευα κι εγω αν δεν ειχε αναρτηθει φωτογραφια απο την συσκευασια του διπλου σουπιοκοκκαλου στο FB η οποια και εχει εξαφανιστει πλεον

Δεν είναι έτσι. Δηλαδή εγώ αν πάρω ένα γάλα μέσα στα πλαίσια της ημερομηνίας λήξης και το ανοίξω να το πιω και δω ότι έχει αλλοιωθεί φταίω εγώ; Αν ήτανε έτσι ζήτω που καήκαμε.

Αν παρεις ενα γαλα μεσα στα παλισια της ημερομηνιας και το αφησεις 5 ωρες εκτος ψυγειου και αλλοιωθει φταιει η κατασκευαστρια;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οι απαντήσεις εκφράζουν μόνο εμένα για να μην παρεξηγηθω...

Για ποια αντιμετώπιση μιλας των εταιρειων;
Δεν τις θεωρώ πανάκεια και όσο μπορώ τις ελέγχω δεν επαφίεμαι στον κρατικό μηχανισμό..

Ποιος αλλος εχει παει δειγμα για αναλυση ;
Εγώ οχι. Θα το κάνω σύντομα όμως και συγχαρητήρια για την ιδέα που μου εδωσες...

Για ποιο ελεγχο μεγαλων συμφεροντων μιλας, ποτε και απο ποιον εγινε;
Υποτίθεται από τους αναλογους κρατικούς λειτουργούς..
Εδώ συμφωνούμε...

Από τα δικά μου θα πάρεις πρώτα πλήρη χημική ανάλυση και ανάλυση πρώτων υλών και αν θέλεις θα πάρεις και το προϊόν.
Και έμενα δεν με υποχρεώνει ο ίδιος νόμος να το κάνω, άλλα θα το κάνω επειδή σέβομαι και δεν εκμεταλλευομαι την άγνοια των καταναλωτών.
Εδώ είναι ο παραλογισμός...
Δηλαδή τι διαφορετικό λένε οι μεγάλες εταιρείες από σενα;
Τα καλύτερα γραφουν για τα προϊόντα τους...
Αυτες να αμφισβητηθουν, να ελέγχονται (όπως γράφεις παραπανω) αλλά τα δικά σου προϊόντα όχι; Τι φαση;
Όπως ελέγχεις σωστα εσύ τους άλλους θα υποστείς ανάλογο έλεγχο για τα προϊόντα σου...
 
Το ιδιο θα πιστευα κι εγω αν δεν ειχε αναρτηθει φωτογραφια απο την συσκευασια του διπλου σουπιοκοκκαλου στο FB η οποια και εχει εξαφανιστει πλεον
Αν είναι έτσι λυπάμαι. Η συζήτηση έχει χάσει κάθε ενδιαφέρον για μένα. Φοβάμαι ότι δεν θα πάρουμε απαντήσεις ποτέ.
 
Δηλαδή εγώ αν πάρω ένα γάλα μέσα στα πλαίσια της ημερομηνίας λήξης και το ανοίξω να το πιω και δω ότι έχει αλλοιωθεί φταίω εγώ;
Δεν ξέρω με το γάλα τι γίνεται και δεν είναι και το θέμα μας. Αλλά αν έχω πάρει όμως ένα ακέραιο σουπιοκόκκαλο ανοίγοντας την κλειστή συσκευασία της εταιρίας και στη συνέχεια το τρίψω ο ίδιος στον τρίφτη μου και το συσκευάσω ξανά σε νάιλον σακουλάκι για να το στείλω στο εργαστήριο, πιστέψτε με έχει τεράστια διαφορά.
 
Αν είναι έτσι λυπάμαι. Η συζήτηση έχει χάσει κάθε ενδιαφέρον για μένα. Φοβάμαι ότι δεν θα πάρουμε απαντήσεις ποτέ.
Το petbirds αποδεικνύει ότι δεν το επηρεαζει η καλοκαιρινή ραστωνη..
 
παιδια, να ρωτησω κατι κουλο, και ισως εκτος θεματτος, οταν μια εταιρια εχει πιστοποιητικο iso 9001 , δεν σημαινει οτι τα προοιοντα της, ειναι ελεγμένα;
 
Το ISO 9001 είναι ένα διεθνώς αναγνωρισμένο πρότυπο για τη διαχείριση της ποιότητας και αφορά σε όλες τις κατηγορίες των εταιρειών, ανεξάρτητα από το είδος, το μέγεθος και το παρεχόμενο προϊόν ή υπηρεσία.

Τo ISO 9001 περιγράφει ένα μοντέλο διοίκησης που εφαρμοζόμενο διασφαλίζει την προσδοκώμενη ποιότητα στα προϊόντα και υπηρεσίες που προσφέρει ένας Οργανισμός, με στόχο πάντα την ικανοποίηση του πελάτη.
 
Γνωρίζω μέρες την συγκεκριμένη παρουσίαση και το μόνο που μου ήρθε κατα νού βλέποντάς την ήταν οτι όντως το σουπιοκπόκκαλο μπορεί να αποτελέσει πηγή μικροβίων.Ήταν κάτι που γνώριζα και είναι άλλωστε και ο λόγος που αρκετοί στο εξωτερικό το έχουν απορρίψει.Φέτος και εγώ, ομοίως, διεκπεραίωσα την αναπαραγωγή σε ένα μέρος των πουλιών που κατείχα, χωρίς σουπιοκόκκαλο.

Βλέποντας το θέμα, θεώρησα οτι θα στραφούμε πάλι σε ένα πολυσυζητημένο ζήτημα, το ασβέστιο... Και τις εναλλακτικές που έχουμε, είτε πρόκειται για κάποιον χομπίστα που αφήνει 6 μηνες το σουπιοκοκκαλο στο κλουβί, είτε για έναν εκτροφέα που πρέπει να κάνει μια παραγγελία 50-100 κοκκάλων. Όλα αυτά, γενικά και άσχετα του αν είναι συσκευασμένο, χύμα ή απο ψαρά.

Αντι όμως των παραπάνω διαβάζω μια εμμονική προσκόλληση στην διαδικασία της έρευνας και άλλα τέτοια. Είναι τόσο σημαντική αυτή η επιδίωξη;Δηλαδή αν η έρευνα είναι μούφα τότε όλα τα σουπιοκοκκαλα παρελθόντος και μέλλοντος θα είναι καθαγιασμένα; Αυτή ήταν η πρεμούρα μας; Το όνομα της εταιρείας για ποιο λόγο υπάρχει υποχρέωση να το αναφέρει;

Δυστυχώς αυτό που παρατηρώ είναι οτι δεν υπάρχει διάθεση για συζήτηση ενώ αντίθετα υπάρχει διάθεση για συγκεκαλλυμένη ή φανερή επίθεση σε ένα συγκεκριμένο πρόσωπο. Μπορεί να μην είναι και απο τις πιο γοητευτικές φιγούρες του διαδικτύου και μάλιστα προσωπικά ο ίδιος να μανουριάζω με την πάρτη του, αλλά υπάρχουν και κάποια όρια.

Εχω τις απόψεις μου και για το σουπιοκόκκαλο και για τον κ. Δημητριάδη ωστόσο μου είναι αδιάφορη η κατάληξη της σημερινής "συζήτησης". Σήμερα τελικά μπορεί να μην χάψαμε μια έρευνα, χάψαμε όμως εύκολα το "είσαι εμπορίσκος και παραποιείς έρευνες για να βάλεις το δάκτυλο στην τούρτα.", διότι και αυτό ακούστηκε, απο μέλος σε μέλος και ακόμα αναδίδει τα αρώματά του.
Λίγο περισσότερο έλεος στην αισθητική μας!
 
Τo ISO 9001 περιγράφει ένα μοντέλο διοίκησης που εφαρμοζόμενο διασφαλίζει την προσδοκώμενη ποιότητα στα προϊόντα και υπηρεσίες που προσφέρει ένας Οργανισμός, με στόχο πάντα την ικανοποίηση του πελάτη.

Που σημαινει μια σωστη τροφη για τα πουλια μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δηλαδή αν η έρευνα είναι μούφα τότε όλα τα σουπιοκοκκαλα παρελθόντος και μέλλοντος θα είναι καθαγιασμένα; Αυτή ήταν η πρεμούρα μας; Το όνομα της εταιρείας για ποιο λόγο υπάρχει υποχρέωση να το αναφέρει;
Καλά τώρα, σοβαρά μιλάς; Δεν έχει διαφορά αυτό,

36570776_905927402939055_4365620800804356096_n.webp

από αυτό;

seppia.webp

Δεν πρέπει να ξέρω αν μια εταιρεία πουλάει χαλασμένα σουπιοκόκκαλα και ποια είναι αυτή, αλλά αντί γι' αυτό να καταδικάσω όλα τα σουπιοκόκκαλα και όλες τις εταιρείες που υπάρχουν επειδή μια εταιρία πουλά σάπια; Τι λογική είναι αυτή;
 
Σήμερα τελικά μπορεί να μην χάψαμε μια έρευνα, χάψαμε όμως εύκολα το "είσαι εμπορίσκος και παραποιείς έρευνες για να βάλεις το δάκτυλο στην τούρτα.", διότι και αυτό ακούστηκε, απο μέλος σε μέλος και ακόμα αναδίδει τα αρώματά του.
Λίγο περισσότερο έλεος στην αισθητική μας!

Υπάρχει μεγάλη διάθεση για κουβέντα, γι αυτό έχουμε φτάσει στις 4 σελίδες.

Αυτα περί εμπορισκων κτλ μάλλον κάπου αλλού τα είδες γραμμένα.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top