Αναπαραγωγή Απυρωτος αχατης

Τάκης tsk 03114

fotis 0320 (merged)
Εγγραφή
28 Σεπ 2016
Μηνύματα
373
Πόλη
Θήβα
Σε περιπτώσει που δεν είναι έτοιμος ο καναρος μέχρι την άλλη βδομάδα τι κάνω ; έχω έναν καναρι πολύ πυρομενο να όλα τα στοιχεία αλλά είναι κοινός μπορώ να τον βάλω ;
 
Σε περιπτώσει που δεν είναι έτοιμος ο καναρος μέχρι την άλλη βδομάδα τι κάνω ;
Περιμένεις για την επόμενη εβδομάδα.Αν όχι τότε, ανοίγεις νέο θέμα και σου ξαναλέω το ίδιο.
έχω έναν καναρι πολύ πυρομενο να όλα τα στοιχεία αλλά είναι κοινός μπορώ να τον βάλω ;
Το "μπορώ" αναφέρεται σε μια λογική δυνατότητα,υπο αυτήν την έννοια, γιατί όχι;
 
Εσύ Τάκη έχεις κάποιο λόγο να βιάζεσαι; Τι σε προβληματίζει; Το καναρίνι θα ετοιμαστεί με την ώρα του.
Ανοισιχω Γτ μπορεί και αυτή η γεννά να πάει στραφη κρίμα για την καναρα. Φυσιολογικά την άλλη Πάραλη βδομάδα η καναρα θα θέλει να γεννήσει
 
Όσο οι συνθήκες δεν είναι οι κατάλληλες και όσο δεν νιώσουν ότι ήρθε η άνοιξη κ αρσενικός δεν πρόκειται να πυρωσει. Βιαστηκες να τα ζευγαρωσεις και ετσι ταλαιπωρείς τα πουλιά κυρίως τη θηλυκια και εσύ απογοητευεσαι.
Τι θερμοκρασία έχει ο χώρος που τα έχεις;
 
Φυσιολογικά την άλλη Πάραλη βδομάδα η καναρα θα θέλει να γεννήσει
Το φυσιολογικά με τη δική μας λογική δε σημαίνει τίποτε για τα πουλιά.
Όταν ξεκινήσει τη διαδικασία να φτιάξει φωλιά τότε μιλάμε με τα νέα δεδομένα.
Καλό είναι να σεβόμαστε τις ράτσες κι όχι να μπαίνουμε σε τυχαίες επιλογές γιατί απλά βιαζόμαστε ή έτσι μας βολεύει.
Εγώ στη θέση σου θα περίμενα για το σωστό ζευγάρωμα.
 
Διάρκεια ημερήσιου φωτός;
Ναι και βαρομετρικό ή υγρασία.Φωλιά θέλει Αλίκη το παιδί, δεν ανοίγει σπίτι! 🙂
Αν ήξερε να σου απαντήσει θα είχε λύσει πολλά προβλήματά του.
 
Το φυσιολογικά με τη δική μας λογική δε σημαίνει τίποτε για τα πουλιά.
Όταν ξεκινήσει τη διαδικασία να φτιάξει φωλιά τότε μιλάμε με τα νέα δεδομένα.
Καλό είναι να σεβόμαστε τις ράτσες κι όχι να μπαίνουμε σε τυχαίες επιλογές γιατί απλά βιαζόμαστε ή έτσι μας βολεύει.
Εγώ στη θέση σου θα περίμενα για το σωστό ζευγάρωμα.
Δηλαδή τα πουλιά μπρορει να γεννήσουν και σε μήνα;
 
Δηλαδή τα πουλιά μπρορει να γεννήσουν και σε μήνα;
Το πότε θα γεννήσουν εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως η εποχή, η σχετική διατροφική προετοιμασία και ίσως το βιολογικό τους ρολόι.
 
Έχω εκτυπώσει όλα τα άρθρα περί αναπαραγωγής και τα έχω διαβάσει παρόλα αυτά ευχαριστώ !
 
Το πότε θα γεννήσουν εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως η εποχή, η σχετική διατροφική προετοιμασία και ίσως το βιολογικό τους ρολόι.
Αλέξανδρε θα συμφωνούσα αν τα έβαζες ανάποδα σε σειρά και σε σπουδαιότητα.
 
Έχω εκτυπώσει όλα τα άρθρα περί αναπαραγωγής και τα έχω διαβάσει παρόλα αυτά ευχαριστώ !
Σωστά κάνεις... και να ξέρεις πως δεν είσαι ο μόνος.
Πιστεύω μάλιστα πως όσοι εφαρμόζουν τον τρόπο σου... σε εύλογο χρονικό διάστημα ξεπερνούν τους συγγραφείς αυτών των άρθρων...
Γιατί ότι μαθαίνουν, το μαθαίνουν σωστά... μακρυά από άσχημες "προκαταλήψεις", αλύγιστες απόψεις, ιδιοσυγκρασιακές κακεντρέχειες, προσωπικές εμπάθειες κλπ...
 
Ναι και βαρομετρικό ή υγρασία.Φωλιά θέλει Αλίκη το παιδί, δεν ανοίγει σπίτι! 🙂
Εγώ απλά ρώτησα τι ώρα ξυπνάνε και τι ώρα κοιμούνται τα καναρίνια του. Αν θέλει να πυρώσουν θα πρέπει να προσομοιώσει την άνοιξη άρα να είναι ξύπνια 13 - 14 ώρες. Η θερμοκρασία μόνο δεν αρκεί.

Δηλαδή τα πουλιά μπρορει να γεννήσουν και σε μήνα;
Τα πουλιά αρχίζουν και πυρώνουν μέσα με τέλη Μάρτη. Την άνοιξη. Όλο το προηγούμενο διάστημα έχουμε χειμώνα, και γι αυτό το λόγο η αναπαραγωγή τους αποφεύγεται.

Έχω εκτυπώσει όλα τα άρθρα περί αναπαραγωγής και τα έχω διαβάσει παρόλα αυτά ευχαριστώ !
Είμαι σίγουρη πως όλα τα κάνεις σωστά από άποψη διατροφής, φροντίδας, καθαριότητας. Απλά τα κάνεις σε λάθος εποχή! Υπομονή 1 - 2 μήνες και όλα θα πάνε ρολόι! 😉

μακρυά από άσχημες "προκαταλήψεις", αλύγιστες απόψεις, ιδιοσυγκρασιακές κακεντρέχειες, προσωπικές εμπάθειες κλπ...
Ξεφύγαμε λίγο από το θέμα ή είναι η ιδέα μου; 😵
 
Back
Top