Αναπαραγωγή Απόγονος από ζευγάρι καρδερίνες γραβάτες

Καθόλου καλα μαρια! Πολλά ζευγαρια, ελαχιστα πουλια και πολλα προβλήματα! Ζευγάρια παλια που δεν εκαναν καν φωλια, θυλικα που γεννούσαν εκτος φωλιας η έφτιαχναν φωλια και δεν γέννησαν ποτέ η 2-3 αυγα και σταματουσαν και πολλα μικρα που πέθαναν ολοκληρωμένα μέσα στο αυγο λίγο πριν βγουν! Εκτός αυτού έχασα και 4 παρά πολύ καλά πουλιά!
Κάτι τέτοιο σε αυτόν τον βαθμό δεν μου έχει ξανασυμβεί... Του χρόνου να είμαστε καλά και μεις και τα πουλάκια!
 
Πολύ λυπάμαι Κώστα μου, ειλικρινά, έχω ελπίδες για σας τους νέους εκτροφείς ιθαγενών αλλά μην στεναχωριέσαι, παρά μόνο για τα πουλάκια που έφυγαν.☹
Έχεις βγάλει κάποια συμπεράσματα; ή δεν υπάρχουν μετρήσιμοι παράγοντες γι αυτή την εξέλιξη;
Πάντως μέσα από την καρδιά μου εύχομαι την καλύτερη συνέχεια στην προσπάθειά σου!
 
Ειλικρινά Μαρία το ασχημο της υπόθεσης είναι ότι δεν ξέρω τι έφταιξε για να το διορθώσω! Με την αναπαραγωγή της καρδερινας ασχολούμαι κοντά δέκα χρόνια και από όσα συνέβησαν φέτος κάποια είναι ανεξήγητα! Δεν θα πω για νέα ζευγάρια που μπορεί να μην ταίριαξαν η νεα πουλια και ειδικα τα θυλικα που την πρώτη χρόνια πολλές φορές κάνουν λάθη λογο απειρίας κ. Α! Μιλάμε για ζευγάρια παλιά που κάθε χρόνο ήταν ας το πούμε "εγγύηση "! Τέλος πάντων είναι και άλλα, όμως δεν μπορεί κάθε χρόνο να πηγαίνουμε καλά!Η στεναχώρια ήταν για αυτά που έχασα όχι για αυτά που δεν έβγαλα.
Και το συμπέρασμα...; Κάθε χρόνο το ίδιο! Προβλήματα ξεφυτρώνουν κάθε χρόνο καινούργια και κάθε χρόνο προσπαθείς να βρεις την λύση τους! 🙂
 
Μήπως έκανες τίποτα διατροφικούς πειραματισμούς Κώστα; Ήταν ο καιρός περίεργος βέβαια αλλά φτάνει αυτό; Που τα είχες μέσα ή έξω;
Καλά σίγουρα δεν μπορεί κάθε χρόνος να είναι ίδιος. Έμαθες την αιτία θανάτων; Ξέρεις μπορείτε να κάνετε νεκροψίες με 3-5 ευρώ. Θα σας είναι πολύ χρήσιμο για την εκτροφή σας.
 
Τα εχω κόψει τα πειράματα εδώ και καιρό! Ότι έκανα και τα προηγούμενα χρόνια έκανα και φέτος!
Η αλήθεια είναι οτι έπρεπε να παω για νεκροψία το πουλάκι, λάθος μου! Και επειδή μου έχουν αρρωστήσει άπειρες φορές καρδερινες το φετινο ήταν κάτι διαφορετικό! Ούτε πρισμενες κοιλιές ούτε κοκκιδια ούτε τιποτα, πεντακάθαρα!
Μέσα σε 1-2μέρες τέρμα! Το θεμα είναι ότι πολλοι είχαν τέτοια κρούσματα!
 
Ούτε πρισμενες κοιλιές ούτε κοκκιδια ούτε τιποτα, πεντακάθαρα!
Μέσα σε 1-2μέρες τέρμα! Το θεμα είναι ότι πολλοι είχαν τέτοια κρούσματα!
Αυτό είναι το χειρότερο... Να μην ξέρεις τι πολμας... κρίμα! Εύχομαι του χρόνου να μην υπάρξουν τα ίδια... ☹
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Να χαίρεσαι τις καρδερινουλες σου! Είναι πανέμορφες! 🙂
 
Back
Top