Γενικά Από που τα πήρατε τα ιθαγενή πουλιά σας;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tassos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

tassos

PB Member
Εγγραφή
6 Απρ 2008
Μηνύματα
215
Πόλη
Ρόδος
Καλησπέρα παιδιά! Απευθύνομαι περισσότερο σ'αυτούς που ασχολούνται με τα άγρια πουλιά.Βλέπω αρκετοί εκτρέφουν λουγάρα, φανέτα, σκαρθάκια κτλ. Η ερώτησή μου είναι.Από που τα πήρατε αυτά τα πουλια; Από πετ σοπ? και αν ναι αυτοί τα πιάσαν από την φύση;Λύστε μου αυτή την απορία σας παρακαλώ
 
ειχα θεσει ενα ερωτημα για καποιο προβλημα που ειχα με ενα φανετο και τα παιδια εκτος απο της συμβουλες που μου δωσανε θεσανε και ερωτημα με πολυ ευσχημο τροπο για την αποκτηση του συγεκριμενου πουλιου το οποιο το πηρα απο pet shop με αμφιβολη προελευση. Τοερωτημα χρονια τωρα ειναι με ποιο τροπο διασφαλιζεται το νομιμο της αγορας και αν υπαρχουν συγκεκριμενα μαγαζια που πουλανε νομιμα τετοια πουλια να ανακοινονωνται στη ιστοσελιδα.
 
Τάσο υπάρχουν μαγαζιά που πουλάνε ιθαγενή εκτροφής. Υπάρχουν επίσης και σύλλογοι από τους οποίους βρίσκεις εκτροφείς και συνήθως διαθέτουν κάποια πουλιά.
 
Φίλε μου όταν ένα αγριοπούλι δεν φοράει δαχτυλίδι τότε όλα είναι πιθανά. Έχω ακόυσει για μεγάλα παζάρια άγριων και μη πουλιών κάπου κοντα στην Αθήνα δεν θυμάμαι ακριβώς που. Δυστυχώς στη χώρα μας κάποια πράγματα είναι έτσι.Βέβαια σε πετ σοπ έχω δει και καναρίνια χωρίς δαχτυλίδι. Επειδή όμως στη χώρα μας δεν έχουμε άγρια καναρίνια δεν τιθεται θέμα αμφισβήτησης.
 
Στην κατοχή μου έχω μερικά άγρια λούγαρα, φλώρους, red poll, όλα είναι δυστηχώς, εισαγωγής αλλά εκτροφείου. Πιστεύω οτι ένα ψάξιμο σε εκτροφείς σαν πρώτη επιλόγή, αλλά και απο πετ σοπ σαν δεύτερη κάτι θα αποφέρει.
 
Mono an ta poulia forane daxtilidia sosto diametro kai klisto tipos, tha boris na exeis elpides to pouli einai apo ektrofeas.


Alexandros
 
Δηλαδή Αλέξανδρε κάποιοι που παίρνουν τα αυγά από τις φωλιές και τα βάζουν σε παραμάνες και την έκτη μέρα τα φοράνε δαχτυλίδι τα πουλιά αυτά θεωρούνται εκτροφής;Ή κάποιοι που πηγαίνουν αυτοπροσώπος σε φωλιές και την έκτη μέρα τα βάζουν δαχτυλίδι κι έπειτα τα παίρνουν, τα πουλιά θεωρούνται εκτροφής;Κατά τη γνώμη μου κανένα δαχτυλίδι κλειστού ή ανοιχτού τύπου δεν αποτελεί εγγύηση.Εγγύηση θα αποτελούσε μόνον υπογγεγραμμένα χαρτιά προέλευσης του κάθε πουλιού από αρμόδιο ελεγκτή. Ότι δηλ γίνεται με τα σκυλιά. Να υπάρχει για το κάθε πουλί αδιαμμφησβήτητη απόδειξη της προέλευσης του. Το οποιοδήποτε δαχτυλίδι δεν αποτελεί καμμία σοβαρή απόδειξη για την προέλευση του πουλιού. Παράδειγμα:Ότι ώρα θέλω γράφομαι σε σύλλογο προμηθέυομαι τα δαχτυλίδια μου και κατεβάζω 10 φωλιές το χρόνο. Θα έχω ή δεν θα έχω δαχτυλιδωμένα ζευγάρια Αλέξανδρε; Ή μήπως ζούμε σε κοινωνία αγγέλων κι αυτά δεν γίνονται;
 
Sigura kseroume ola afto ginete. Kai afti i idia anthropi den grafoune ena karti xoris na skeftoune defterei fora ; Kai den tha broune kapion pou me ligo "Ladi" sou dini to episimo karti ; Ala mexri tora poulane edo akoma poulia xoris kathe daxtilidi. Omos an to pouli forai daxtilidi, toulaixston kseroume pios to ebale to daxtilidi, giati kathe sylogo prepei na kratai ta onomata tou ektrofeas pou exei daxtilidia. Kai para poli grigora katalabeneis ta "mayra arnakia".


Alexandros
 
Κάθε σύλλογος Αλέξανδρε κρατάει τα ονόματα αλλά δεν ελέγχει τον κάθε εκτροφέα που θα πάει και τι θα κάνει. Ούτε τι κάνει στο σπίτι του και στο εκτροφείο του. Γιατί όμως αμέσως το μυαλό σου πήγε στο "λάδι" για κάτι που ακόμη στην Ελλάδα δεν ισχύει;Θα περίμενα ειδικά εσύ σαν εκτροφέας που είσαι να παρακαλάς να ισχύσει ένας νόμος για τα αγριοπούλια τα οποία θα πιστοποιούνται με επίσημα χαρτιά. Επίσης σε πληροφορώ φίλε Αλέξανδρε ότι τα "αρνάκια" που τα κλωσσάνε και τα μεγαλώνουν κανάρες παραμάνες δεν τα παίρνει κανένας χαμπάρι. Αν λοιπόν "το πουλί φοράει δαχτυλίδι τουλάχιστον" δεν ξέρουμε τίποτε. Ούτε από που είναι ούτε ποια ήταν η μαμά του και ο μπαμπάς του. Ούτε τίποτε. Το μόνο που ξέρουμε είναι ότι την έκτη μέρα της ζωής του βρέθηκε σε χέρια ανθρώπου.
 
Επίσης πες μου σε παρακαλώ πόσα "μαύρα αρνάκια" έδιωξαν οι σύλλογοι;
 
Θα περίμενα ειδικά εσύ σαν εκτροφέας που είσαι να παρακαλάς να ισχύσει ένας νόμος για τα αγριοπούλια τα οποία θα πιστοποιούνται με επίσημα χαρτιά.

Signomi ala afto to nomos iparxei, ala pios ta elenksei afto; Oso to kratos den ksekinisei na kani kati, parxoune panta kapia parathira gia tous anthropous pou kanoune tetoio pragmata.

Alexandros
 
Υποθέτω δεν θα έχει πρόβλημα ο Παππούς Κώστας να αναδημοσιεύσω άρθρο του στο Karderines.gr σχετικά με το τι ισχύει ΠΡΑΚΤΙΚΑ στην Ελβετία, για να κάνουμε τις συγκρίσεις μας.
( Σταύρο, δεν ξέρω αν παραβιάζω κανόνες του PB)

OI DIADIKASIES EKTROFHS KAI ANAPARAGOGIS AGRION ITHAGENON POULION STIN ELWETIA EINAI OI EKSEIS:

1. Gia na ksekinisis na ektrefeis ithageni agriopoulia, prepei na exeis Kodiko ektrofea. Diladi na eisai dilomenos se kapio sylogo. Prepei na agoraseis apo ektrofea DAXTILIDOMENA pou einai dilomena sto dasarxeio.
O ektrofeas pou poulaei ta poulia enimeronei graptos to dasarxeio gia ta poulia pou exei poulisi se sena kai to dasarxeio sou stelnei tin adeia katoxhs kai ektrofhs afton ton dilomenon poulion.
Tora molis esy exeis tin tyxi na deis tous protous neosous stin folia tis karderinas, tilefoneis ston sylogo sou kai erxetai o proedros me ena alo melos tou dioikitikou symwouliou gia na epiweweosoun me tin sfragida tou sylogou kai dio ypografes sto filo anaparagogis pou exeis parei apo to dasarxeio. Afto ginete se kathe zewgari kai kathe Genna.
Otan teleiosi i anaparagogi tis xronias, stelneis ola ta ypogegramena fila anaparagogis (ena gia kathe zewgari) sto Dasarxeio me ta antistixa Noumera daxtilidion pou exoun oi Neosoi, kai sou stelnoun tin adeia katoxhs kai ektrofeis ton antistixon poulion.
Gia na ektheseis ta poulia sou THA PREPEI NA EXEIS TO FILO ANAPARAGOGIS ME TA ANTISTIXA NOUMERA YPOGEGRAMENO KAI ME TIN SFRAGIDA TOU SYLOGOU.
MONO ETSI MPOREIS NA EKTHESIS ITHAGENI AGRIOPOULIA. STO ONOMA SOU.
ASTINOMEFSI MEN, SIGOURA PRAMATA DE.

EAN DEN EXEIS ADEIA KATOXHS GIA ITHAGENI AGRIOPOULIA KAI SE KARFOUSOUN STO DASARXEIO.
ERXONTAI GIA ELENXO KAI AN SE PIASOUN PLIRONEIS ENA PROSTIMO TON 2000 EURO. KAI AN TYXEIS SE KALA ATOMA SOU DINOUN KAI TIN ADEIA KATOXHS GIA TA ADAXTILIDOTA POULIA KAI SOU EPITREPOUN NA TA KRATISIS. AN TYXEIS SE SKARTOUS PERNOUN TA POULIA KAI TA PIGENOUN STO KRATIKO EKTROFEIO. ESY MENEIS ME TIS KLOUWES ADEIS KAI TO LOGARIASMO TRAPEZAS 2000 EURO LIGOTERA.

PROASRMOZESE I DEN PROARMOZESE STOUS NOMOUS?
KRATAS I DEN KRATAS ARXEIO ANAPARAGOGIS?
KATHE SOSTOS EKTROFEAS LOIPON EXEI TIN TAFTOTITA KATHENOS POULIOU POU GENITHIKE STO EKTROFEIO TOU.

Filika
Pappou Kostas
 
Ποιος νόμος υπάρχει;Να δίνεται χαρτί προέλευσης στον πελάτη που αγοράζει ένα πουλί;Εμένα φίλος μου αγόρασε από πετ 350 ευρώ ζευγάρι καρδερίνα και όταν ζήτησε χαρτί ο πετσοπάς του είπε ότι δεν υπάρχει τέτοιος νόμος κι ότι το δαχτυλίδι δείχνει τα πάντα. Και να ξέρεις ότι δεν υπάρχουν "παράθυρα" αλλά ορθάνοιχτες πόρτες σ αυτό το θέμα. Σε μια τέτοια κατάσταση λοιπόν μου είναι αδύνατο να δεχτώ αυτό που είπες παραπάνω ότι δηλαδή όταν το πουλί φοράει το σωστό δαχτυλίδι μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι είναι εκτροφής.
 
Σε ευχαριστώ Χάρη. Ας το διαβάσει λοιπόν ο φίλος μας ο Αλέξανδρος που λέει ότι το δαχτυλίδι αποτελεί εγγύηση. Στην Ελβετία φίλε Αλέξανδρε αποτελεί με τη διαδικασία που μας παρέθεσε ο Χάρης, στην Έλλάδα όμως δυστυχώς ακόμη όχι.
 
Αυτό που καταλαβαίνω Χαρη είναι ότι στην Ελλάδα το σωστό δαχτυλίδι σε ένα αγριοπούλι δηλώνει ότι το πουλί αυτό βρέθηκε σε ανθρώπινο χέρι την έκτη μέρα.Αλλά την 1η μέρα; Το είδε κανένας;Άρα το ανθρώπινο χέρι τι είδους χέρι ήτανε; Απλές ερωτήσεις που δυστυχώς θα κάνουν πολλά χρόνια ακόμη στη χώρα μας να απαντηθούν...
 
Στην Ελλάδα είμαστε. Ότι νόμοι και να βγούνε οι απατεώνες θα υπάρχουν. Το δαχτυλίδι απλά είναι μια ένδειξη για την προέλευση του πουλιού. Και ο Αλέξανδρος δεν είπε ότι είναι εγγύηση
"Mono an ta poulia forane daxtilidia sosto diametro kai klisto tipos, tha boris na exeis elpides to pouli einai apo ektrofeas."
Θα μπορείς να έχεις ελπίδες είπε και δυστηχώς έχει απόλυτο δίκιο. Η μόνη λύση είναι να πάρεις από γνωστό που μπορείς να δεις με τα μάτια σου τα ζευγάρια του και τη δουλειά του.
 
Ποιος νόμος υπάρχει;Να δίνεται χαρτί προέλευσης στον πελάτη που αγοράζει ένα πουλί;Εμένα φίλος μου αγόρασε από πετ 350 ευρώ ζευγάρι καρδερίνα και όταν ζήτησε χαρτί ο πετσοπάς του είπε ότι δεν υπάρχει τέτοιος νόμος κι ότι το δαχτυλίδι δείχνει τα πάντα.

Kai pios se biase na perneis afto to zefgari ; Den borouses na les "file eyxaristo" ; Kala ekanes giati mono etsi alasei kati.
Kai se kathe Pet-Shop exeis tin dinatotita na les afto, kai se kathe ektrofeas pou den eisai sigura ... min perneis poulia, etsi sigura stamatane na kanoune ta kolpa tous.

Kai an den pistebeis ta daxtilidia...poli efkolo na min pas sto klado agrion poulion. Pas sta exotika, afta den i parxoune stin fisi stin ellada, kai etsi eisai siguro den piasane afta stin Ellada.


Alexandros
 
Αλέξανδρε το ότι έχω ένα χόμπι δεν σημαίνει ότι είμαι υποχρεωμένος να ασχοληθώ με εξωτικά για να μη με κοροιδέψουν με μτα αγριοπούλια. Οι σύλλογοι και όλοι οι εκτροφείς κατά τη γνώμη μου πρέπει να ξεκινήσετε μια προσπάθεια να υπάρχουν για τα αγριοπούλια χαρτιά και να είναι πιστοποιημένα κατά τέτοιο τρόπο έτσι ώστε να είναι υπεράνω πασης υποψίας(Βλ. Ελβετία.)Αντιθέτως δεν έχω δει μέχρι τώρα καμμία προσπάθεια από κανένα σύλλογο κι από κανένα εκτροφέα. Γιατί άραγε;
 
Afti i erotisi itane omos tora as leme rhetoriki.

Den perimenis tora apo emena mia apantisi pistebo.


Alexandros
 
Θα περίμενα όχι μόνο από έσένα αλλά και από εσένα μία απάντηση μιας και είσαι εκτροφέας και λογικά ανήκεις σε κάποιο σύλλογο και ζεις στην πρωτεύουσα όπου εκεί υπάρχουν αρκετοί σύλλογοι. Οι σύλλογοι και τα μέλη αυτών για τέΤοιους λόγους υπάρχουν. Για να υπερασπίζονται τα συμφέροντα αυτόυ για το οποίο δημιούργησαν ένα σύλλογο. Με το "έτσι είναι τι να κάνουμε" είμαστε όλοι υπαίτιοι και υπεύθυνοι γι αυτό που γίνετε. Το ότι δεν αλλάζουν τα πράγματα έχουμε όλοι ευθύνες. Το ότι δεν αλλάζουν τα πράγματα ειναι φανερό ότι κάποιους τους βολεύει. Και δυστυχώς διαπιστώνω ότι είναι πάρα πολύ αυτοί...
 
Back
Top