Ασθένειες Αραιωση πτερωματος γυρω απο το ματι καναρινιου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mary27
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μαιρη δοκιμασε ειτε αυτο που λεει η Μαρια, ειτε σχοινι μικροτερης καπως διαμετρου απο αυτη των συνηθισμενων ξυλινων πατηθρων, για να το αρπαζει με περισσοτερη ευκολια, χωρις να προσδιδει δυναμη στο κλεισιμο των δακτυλων

δωσε παρα πολυ σημασια, στην παρατηρηση της παραμικρης επεκτασης της νεκρωσης, παρα τη χρηση φαρμακου. Σε αυτη την περιπτωση, ειδοποιεις αμεσα το γιατρο για σχετικες οδηγιες. Ειναι το μονο που θα με ανησυχουσε
 
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια όλους σας!
Πήρα το γιατρό σήμερα... Το φυσιολογικό πόδι, που είχε μόνο σπυρι απο ποδοδερματιτιδα δεν εχει πλεον σπυρι αλλά το μέρος που ήταν το σπυρι, η πατούσα,έχει κάπως σκληρύνει και εχει "απλωσει"δεν είναι οπως στο άλλο πόδικαι απότι μου πε ο γιατρός είναι υπερκεράτωση και είναι επόμενο να συμβεί μετά από ποδοδερματίτιδα και σπυρί.. Οπότε το ενα πόδι είναι καλά..
Το πόδι με το κομμένο δάχτυλο τώρα.. Σήμερα το πρωι το παλευε με το ράμφος του το σημειο με το κομμενο δάχτυλο και λίγο το μάτωσε και επίσης, μάτωσε και το διπλανο του δάχτυλο με το ράμφος του και έτρεξε λίγο αίμα..
Πήρα αμέσως το γιατρό και του πα ακριβως τί έγινε.. Και μου πε ότι το δάχτυλο το χασε γιατί μαλλον με το τραύμα που προκαλεσε μόνος του, δεν πηγαινε αιμα κατω και το χασε...Από αντιβίωση τον καλύπτει η FLAGYL και μου πε και να βαζω αντισηπτικο, πήρα PULVO... Πηρα και του βαλα πριν λιγο...Αποτι τον βλεπω, παλευει να καθαρίσει το δάχτυλο, δεν το ματωνει αλλά προσπαθει να κόψει το νεκρο σημείο (λιγο μαυρο εχει μεινει ακομα).. Το πατάει μεν το πόδι αλλά επειδή λείπει πάνω από το μισο δαχτυλο, εχει ακόμα ενα θεμα με την ισορροπία.. Τον παρακολουθω μηπως μαυρισει περαιτέρω το πόδι...
Με ενδιαφέρει αυτό με τις πατήθρες με μικροτερη διαμετρο.. Που βρίσκω;
 
Η πατήθρα με μικρότερη διάμετρο θα επιβαρύνει την εστία της ποδοδερματίτιδας.
 
Μαρια το pulvo ειναι αντιβιωση με καποια επουλωτικη ουσια.Αν ο γιατρος σου ειπε αντισηπτικο, εννοει κατι σαν betadine (μαλλον αραιωμενο. Θα σου πει εκεινος ).Αν παλι ξερει για το pulvo και ειναι οκ, εκεινος ξερει καλυτερα.Απλα το αντισηπτικο καταστρεφει επιφανειακα σχεδον ολους τους παθογονους μικροοργανισμους. Το αντιβιοτικο εισερχεται και σε βαθυτερα στρωματα του δερματος, αλλα εχει μονο δραση εναντιον μικροβιων και μαλιστα του φασματος δρασης της καθε ουσιας

Σταυρο δεν αναφερομαι σε πολυ μικρη διαμετρο, αλλα τοση ωστε να μπορει να αρπαζει χωρις δυναμη την πατηθρα και να κρατιεται σε αυτη με σταθεροτητα.Αν ειναι η κανονικη η διαμετρος, τα δαχτυλα ειναι πιο ανοιχτα και υπαρχει σχετικη ασταθεια αν δεν τα σφιξει (αν τα σφιξει, η επαφη της πασχουσας περιοχης ισως το ενοχλει ). Μπορει ομως να εχει και βαση αυτο που λες. Ποιο ειναι το σκεπτικο σου;

Μαρια στα καταστηματα με σιδηρικα, χρωματα κλπ και πολυ περισσοτερο αν πας σε καποια πιο εξειδικευμενα (στην οδο ευρυπιδου καθετα στην Αθήνας στο κεντρο, εχει 1- 2 τετοια) μπορει να βρεις διαφορες διαμετρους. Επισης σε καταστηματα με ναυτιλιακα ειδη και ιστιοπλοιας. Σε καθε περιπτωση αφου εχεις επαφη με το γιατρο,ρωτα εκεινον τι προτεινει
 
Δημήτρη νομίζω ότι όσο μεγαλύτερη επιφάνεια πατάει κάτω, τόσο μεγαλύτερη γίνεται η κατανομή βάρους. Όταν πατάνε δηλαδή και τα δάχτυλα πάνω στην πατήθρα, τότε ένα ποσοστό του βάρους μοιράζεται και σε αυτά μειώνοντας την πίεση στην προβληματική περιοχή.

Πιστεύω ότι η ποδοδερματίτιδα δεν πέρασε οριστικά. Αυτό το "έχει κάπως σκληρύνει η πατούσα" μπορει ανά πάσα στιγμή, δεδομένης της γενικότερης κατάστασης του πουλιού, να ξανανοίξει.

Προσωπικά, το τελευταίο πράγμα που θα με ενδιέφερε θα ήταν η ευστάθεια του πουλιού. Μόλις σιγουρευόμουν ότι η ποδοδερματίτιδα έχει περάσει οριστικά, θα δοκίμαζα τότε πατήθρες μικρότερης διαμέτρου μέχρι να αποκτήσει καλύτερη ευστάθεια.
 
Ο γιατρός μου είπε αντισηπτικό και μάλιστα ανέφερε κάποιο που είχε μέσα τη συλλαβή ´´ξί´´, δεν θυμάμαι όμως πως το είπε γιατί αμέσως ανέφερα εγώ το pulvo και μου πε να πάρω αυτό..
Σήμερα ήταν πολύ καλύτερα..Αν και το πρωί μάτωσε με το ράμφος το σημείο,τελικά το πάλευε το πάλευε και το καθάρισε..Λείπει αρκετό δάχτυλο, είναι σχεδόν στο ίδιο ύψος με το διπλανό δάχτυλο που και από αυτό λείπει νύχι·.
Του βαλα πατηθρα ξύλινη αλλά όχι κανονικό κλαδί..Από ξύλο αλλά λεία και στρογγυλεμενη.. Έβαλα μόνο μια ξυλινη (οι αλλες προσωρινα ειναι πλαστικες γιατι οι σχοινενιες λερωθηκαν κ τις πεταξα) και από τότε όλη σχεδόν την ώρα είναι πάνω σε αυτή.. Παρατήρησα ότι στο προβληματικό πόδι, κάποια στιγμή το κομμένο δάχτυλο παει να "φυγει" , να γλιστρήσει προς τα πίσω και χάνει την ισορροπία του αλλά μετά στεκόταν με τα δάχτυλα πιο μπροστά και δεν ταλαντευοταν..Από θεραπεία, δίνω την αντιβίωση 4 μέρες τώρα κ μου πε για άλλες 5... Τώρα που τον βλέπω κοιμάται στηριζόμενος στο κανονικό πόδι και δεν τρανταζεται..

Σταύρο μετά από συνολικά 10 μέρες αντιβίωση FLAGYL και χρήσης bactroban κ pulvo (pulvo από σήμερα στο άρρωστο πόδι,bactroban στο άλλο πόδι) δεν θα ναι οκ; Ότι μπορεί να ξαναφανει ναι συμφωνώ. Στο κανονικό πόδι η πατουσα είναι λεία.. Δεν έχει σπυρί.. Και στο άλλο πόδι το σπυρί που υπάρχει συρρικνώνεται μέρα με τη μέρα.. Στις 10 μέρες και αφού κάθε μέρα έχει βελτίωση, δεν θα ναι εντελώς καλά;Ήδη χτες με σήμερα έχει τεράστια διαφορά.. Δεν καθόταν στον πάτο ουτε ήταν φουσκωμένος. Για πατηθρες θα κατέβω από βδομάδα κέντρο να δω.. Αλλά θέλω να δω και αύριο με την ξύλινη αν θα την προτιμήσει και γενικά να δω αν προσαρμόζεται στα νέα δεδομένα με μικρότερο δάχτυλο..
 
Στις 10 μέρες και αφού κάθε μέρα έχει βελτίωση, δεν θα ναι εντελώς καλά;
Γιατί το προεξοφλείς; Αν συνεχίσει η κατάσταση να πηγαίνει όπως είναι τώρα, είναι πιθανόν να θεραπευθεί. Αν αλλάξεις κάτι που θα επιβαρύνει την κατάσταση του, θα γίνει ίσως χειρότερα απ' ό,τι ήταν. Απλά πράγματα.

Η προϋπόθεση για να συνεχίσει να πηγαίνει καλά είναι να παραμείνουν ίδιες αν όχι να βελτιωθούν οι συνθήκες που ευνοούν την κατάσταση του. Αν η πατήθρα που θα βάλεις πιέζει περισσότερο από ότι σήμερα την ευαίσθητη αυτή περιοχή, πώς πιστεύεις ότι θα συνεχίσει να πηγαίνει καλύτερα;
 
Πατηθρες επειδη οι άλλες οι σχοινενιες λερωθηκαν τις πεταξα και έβαλα τις πλαστικες τις στρογγυλεμενες που είχα και δοκιμαστικά μια μονο ξυλινη στρογγυλεμενη (την οποια εβγαλα σημερα γιατι ειδα οτι τον δυσκολευε, ηταν "λεια"και γλυστραγε το προβληματικο ποδι προς τα πισω..)Απο βδομαδα θα παω κεντρο να παρω νεες σχοινενιες και να δω και αυτες με μικροτερη διαμετρο..
Το δαχτυλο εξακολουθει να το πειραζει με το ραμφος του και να το καθαριζει απο το νεκρο σημειο... Το σπυρι στο ποδι αυτο σημερα (στην πατουσα) έβγαζε υγρο, πυον μαλλον... Του βαλα bactroban..
jk21 χωρις να μαι σίγουρη, δεν ανέφερε ΟΥΣΙΑ ο γιατρός αλλά αντισιπτικο φάρμακο,το φάρμακο νομίζω ότι ειχε τη συλλαβη "ξι", οχι η ουσια..
 
Μια τελευταια ερώτηση...Υπάρχει περίπτωση το ξυσιμο του ποδιού με το ράμφος να σχετίζεται με κάτι αλλο πχ στρες/νευρικότητα;
Σημερα το πρωι του πλυνα τα πόδια, του βαλα leucagel (η οποία έχει υφη τζελ για να μην την "τρωνε") και πήγα πριν λίγο και εχει ματώσει με το ράμφος κι άλλο δάχτυλο στο προβληματικό πόδι! Του βαλα αμέσως PULVO και σταμάτησε, αλλά θα θελα να ξερω αν υπάρχει εξήγηση γιαυτό... Παλευουμε την ποδοδερματίτιδα και εκτός από αυτό εχω και τραυματα που προκαλει μονος του...
Αν παίζει ρόλο,το βράδυ εξακολουθεί να μην κοιμαται καλά λόγω αστάθειας και πριν λίγο ήταν στον πατο και σαν να ψιλοκοιμόταν..
 
Μια τελευταια ερώτηση...Υπάρχει περίπτωση το ξυσιμο του ποδιού με το ράμφος να σχετίζεται με κάτι αλλο πχ στρες/νευρικότητα;
Πιθανόν. Αν και σε αυτή την περίπτωση θα είχε μια γενικότερη νευρικότητα, θα τραβούσε ίσως τα φτερά του και μάλιστα όχι από ένα συγκεκριμένο σημείο. Τον γεγονός ότι ασχολείται αποκλειστικά με τα δάχτυλα σε βαθμό να τα ματώνει με κάνει να πιστεύω ότι υπάρχει κάτι που τον ενοχλεί έντονα. Δεν ξέρω εάν είναι η αλοιφή ή το Pulvo ή οτιδήποτε άλλο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Mary27
Μαρια αφησε μια μερα χωρις αλοιφη (αν ειναι το ποδι που βαζεις αλοιφη ) και βαλε μονο pulvo , να δουμε μηπως για καποιο λογο του προκαλει κατι σαν αλλεργια
 
Παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια.. Κ σενα stavros κ σενα jk21.. Μετα απο τοσο καιρο κοπων κ προσπαθειων δεν βλεπω το επιθυμητο αποτελεσμα κ εχω αρχισει να απογοητευομαι.. Τοσες αλοιφες,fucidin,bactroban,celestoderm δοκιμασμενες μια μια, αντιβιωσεις απο τις καλυτερες (Baytril,flagyl) κ επιθυμητο αποτελεσμα δεν εχω δει 100%, αντιθετα στην προσπαθεια μου να τον κανω καλα κ λογω της επιμονης του να τρωει οτι αλοιφη βαζω, ματωσε και εχασε και ενα δαχτυλο...Αυτο με την αλοιφη το σκεφτηκα και γω jk21.. Δεν θα του βαλω τιποτε αλλο στα ποδια..Αντιβιωση εχω αλλες 4 μερες ακομα, αν και βελτιωση στο αρρωστο ποδι δεν εχω δει απο θεμα ποδοδερματιτιδας.. Ευτυχως δεν υπαρχει επιπλοκη, δεν εχει μαυρισει πανω απο κομμενο δαχτυλο αλλα στην ποδοδερματιτιδα το σπυρι υπαρχει ακομα, αν και μικροτερο απο πριν και το πρωι που τον επιασα ειχε και λιγο κιτρινο ξερο υγρο διπλα..Αν με τοση αντιβιωση απο 17/12 και Baytril + flagyl δεν εχει γινει ακομα καλα, ειλικρινα δεν ξερω τι να υποθεσω.. Θα περιμενω να τελειωσει κ η flagyl σε 4 μερες και θα παρω το γιατρο..Αλλα η εύλογη απορια μου ειναι ΤΙ ΑΛΛΟ ΜΕΤΑ?Μενει κατι που δεν εκανα/εδωσα;Δεν θα το ταλαιπωρησω αλλο με αντιβιωσεις, εχει ηδη παρει για ενα μηνα, δεν θα το συνεχισω να το καταστρεψω το ζωακι εσωτερικα σε στομαχι κλπ με τοση αντιβιωση.. Αλλα απο περιεργεια ρωταω,τι αλλο μενει να θελει απο θεμα θεραπειας;
 
καλημέρα Μαίρη, προβιοτικά του έχεις δώσει καθόλου με τόσες μέρες αντιβίωση ; Επίσης τι έκανες του τοποθέτησες κάτι για να κάθεται και να ξεκουράζεται;
 
Χωρίς να έχω εικόνα της κατάστασης, όταν υπάρχει μια πληγή που δεν κλείνει και ειδικά μετά από τόση αντιβίωση, τότε το πιο πιθανό είναι να έχει νεκρώσει η εξωτερική στιβάδα του ιστού της πληγής και να χρειάζεται χειρουργικό καθαρισμό.

Μαρία, το προβιοτικό δεν έχει νόημα κατά τη διάρκεια της αγωγής με αντιβίωση. Δεν μένει ζωντανό ούτε καλό, ούτε κακό μικρόβιο.
 
Προβιοτικό δεν έδωσα γιατί δεν το ανέφερε ο γιατρός, μου χε πει να τον ενημερωσω αν εχει το πουλι διάρροια λογω της αντιβιωσης, διάρροια δεν εκανε οπότε δεν έδωσα προβιοτικά..
Το θέμα της ξεκούρασης είναι το βασικό που με προβληματίζει τωρα γιατί το βλεπω ότι ταλαιπωρειται και το βραδυ στον υπνο και το πρωι στην ισορροπια.. Καθεται στην πατήθρα, το άρρωστο πόδι γλυστράει σιγά σιγά προς τα πίσω και αναγκαστικά ανοίγει τα φτερά του να ισορροπήσει. Σε φωλιά δεν έκατσε, ούτε σε ξύλινο κοντρα πλακε στον πατο, πατήθρες πλαστικές μικρότερης διαμέτρου δεν μπόρεσα να βρω, στις στρογγυλές πέφτει κατεθείαν προς τα πίσω, έψαξα όλα τα on line pet shops και θα πάω τώρα να δω για σχοινένιες μικρότερης διαμέτρου..
Ψάχνοντας στο ίντερνετ είδα ότι σε πολλά φόρουμ "κατηγορούν' τις σχοινένιες πατήθρες για ποδαγρα, συγκέντρωση μικροβίων και ότι μπορεί το πουλί αν πιαστεί το νυχι του αναμεσα στους κόμπους να το χάσει... Δεν εχω αλλη επιλογή, δεν υπάρχουν πατήθρες σε μικρότερη διάμετρο. Για να χω μια ιδεα, μια κανονική πατήθρα πόσο είναι σε διάμετρο;Να ξέρω να πάρω κάποια χιλιοστά λιγότερο...
STAVROS ευχαριστώ για την απάντηση... Κινδυνεύει το ζώο από αυτό, δεδομένης της τόσης αντιβίωσης και των τόσων αλοιφών που έχει πάρει;
 
Κινδυνεύει το ζώο από αυτό, δεδομένης της τόσης αντιβίωσης και των τόσων αλοιφών που έχει πάρει;
Η αντιβίωση δεν σκοτώνει. Η ασθένεια που δεν περνάει με αντιβίωση είναι αυτή που σκοτώνει στο τέλος. Το πρόβλημα σε αυτή την περίπτωση είναι ότι δεν πρέπει να υπάρχει μια πληγή ανοιχτή στο σώμα για μεγάλο διάστημα, γιατί γίνεται εστία μόλυνσης που μπορεί να επεκταθεί και αργά ή γρήγορα καταβάλλει εντελώς τον οργανισμό.
 
αν δεν περνα το προβλημα με αντιβιωση,ισως βοηθουσε η επεμβαση, εκτος αν ο μικροβιακος παραγοντας εχει προχωρησει τοσο που πρεπει και αντιβιωση μεσω του αιματος να φανει δραστικη εναντιον του. Μην σε εκπλησει το οτι δεν τα εχουν καταφερει αυτες, γιατι υπαρχουν αρκετα ανθεκτικα στελεχη σταφυλοκοκκου. Για μενα πρεπει να γινει καλλιεργεια απο πυον ή υλικο της πληγης και αντιβιογραμμα

απο κει και περα, οταν καποιος κρατα βρωμικη πατηθρα απο σχοινι και δεν την πλενει ουτε την πετα (δεν ειναι και ακριβες... ) δεν του φταιει η πατηθρα.Αν δεις σε μη ξεφτισμενη πατηθρα κρεμασμενο πουλι,θα ηθελα να δω αυτη την εικονα. Εχω πατηθρες για πολυ καιρο και δεν εχουν ξεφτυσει... Την ακρη ειτε την καλυπτεις με καποια ταινια ή την εχεις εκτος κλουβιου, μη προσβασιμη. Η πατηθρα απο σχοινι μου εχει συστηθει απο εμπειροτατο πτηνιατρο, τον κ Σιασιο που ειναι και εκτροφεας με επιτυχιες και γνωστος στο χωρο των συλλογων (εχει υπαρξει και ο υπευθυνος γιατρος διαγωνισμων σε καποιες εκθεσεις συλλογων ) και ειναι γνωστο οτι στην επιστημονικη κοινοτητα, ειναι η εναλλακτικη λυση της πατουσας απο επιδεσμο σε περιπτωση ποδοδερματιτιδας ή της επικαλυψης της πατηθρας με υφασμα. Σαφως αν εχουν χρησιμοποιηθει διαφορες διαμετροι (καλα ειναι για να γυμναζονται τα πελματα των πουλιων να επιλεγεται σε ολους κατι τετοιο ) και ενα πουλι αντιδρα στη χρηση αυτων των πατηθρων (συνηθως αν εχουν μεγαλυτερη απο οσο πρεπει διαμετρο ), ας χρησιμοποιειται καποιο αλλο ειδος. Οχι πλαστικες. Εναλλακτικα ξυλινες.Αλλα σε πουλια με φλεγμονη στην πατουσα, πρεπει και αυτες να επικαλυπτονται με υφασμα.
 
Λοιπόν σήμερα δεν τον πείραξα καθόλου, δεν τον έπιασα ούτε τον τρόμαξα.. Πήγα και πήρα άλλες πατηθρες από σχοινί (τις άλλες τις είχα πετάξει ) σε 4 διαφορετικές διαμετρους και δοκιμαζα... Όταν τον έβλεπα να χάνει ισορροπία δοκιμαζα την επόμενη και ευτυχώς βρήκα μια διάμετρο που του ήταν οκ και έτσι έβαλα και τις 3 πατηθρες στη διάμετρο που βολευοταν.. Και πήρε πάνω του, δεν χάνει πλέον ισορροπία, κάθεται βέβαια αρκετά σε ένα σημείο, δεν πολυκουνιέται αλλά τρώει με όρεξη, μετά από καιρό έκανε μπάνιο με το νερό απ την ποτιστρα (είχε καιρό να το κάνει) και γενικά είναι πιο δραστήριος από τις άλλες μέρες.. Το σπυρί δεν το είδα, αλλά είναι σημαντικό ότι τωρα θα βολεύεται όπως πριν και θα ναι το ίδιο δραστήριος αν και με ένα δάχτυλο λιγότερο.. Επειδή είναι πατηθρες από κομμάτι σχοινί,όχι έτοιμες σχοινενιες με πλαστικά καλλυματα στα πλάγια, στο πλάι για να μην προεξεχει κόλλησα το σχοινί με σελοτειπ, έφερα το σελοτειπ γύρω γύρω και κόλλησα το σχοινί με το κάγκελο ΑΠΕΞΩ από το κλουβί και προς τα κάτω..
Είναι οκ;
 
Νομιζω ειναι οκ οπως το περιγραφεις. Μπορεις να μας πεις πανω κατω την διαμετρο που τελικα βολευει; αν δεν μπορεις τυλιξε ενα σχοινακι περιμετρικα και απο το μηκος του (που ειναι η περιμετρος του σχοινιου ) θα βρουμε τη διαμετρο

οσο υπαρχει η πληγη, να φροντισεις να αλλαξεις την πατηθρα συχνοτερα απο οσο θα εκανες αν δεν την ειχε. Ειτε την πλενεις για να την εχεις ετοιμη για αλλαγη ξανα, ειτε την πετας αν ειναι μικρο το μηκος της και δεν αξιζει τον κοπο
 
Back
Top