Γενικά Αρσενικό ή θηλυκό το καναρίνι μου;

Εννοείται, εμένα προσπαθούν να φτιάξουν φωλιά στην αυγοθήκη με σκέτο χαρτι και φτερά. Φαντάσου να του βάλεις και φωλιά με νήμα τι θα κάνει (αν είναι θυληκο)
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δηλαδή μπορώ να του βάλω νήμα και φωλιά ανεξαρτήτως εάν δεν υπάρχει αρσενικό μέσα στο κλουβί;
Κάπως έτσι γίνεται προτού βάλεις το αρσενικό. Απλά πρέπει να φέρεις κοντά τα πουλιά με διαχωριστικό ανάμεσα τους.
Καλού κακού κάντο στα μέσα Μαρτίου μήπως και διαψευστούμε.
 
Δηλαδή μπορώ να του βάλω νήμα και φωλιά ανεξαρτήτως εάν δεν υπάρχει αρσενικό μέσα στο κλουβί;
Ναι αν θέλει να φτιάξει φωλιά θα τη φτιάξει έχει δεν έχει αρσενικό. Πάντως υπάρχουν αρσενικά που δεν κελαηδούν άρα δεν έχουν σεξουαλική όρεξη. Εγώ πάντως το βλέπω για θηλυκια
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλημέρα, αν ήταν θηλυκό με τόσο κελαηδισμα που του βαλές θεωριτικα δε θα πρεπε να χει κάνει έστω και ένα άσπρο αυγό?
Αν δεν έρθει ο καιρός που πρέπει.. όχι.
Αν είναι θηλυκό το μόνο που θα έχει αλλάξει με το κελάηδημα είναι η σωματοδομή του στο ουροπήγιο που θα μοιάζει περισσότερο με "τορπίλη" και η αμάρα του θα έχει μετατοπιστεί προς τα πίσω για να μπορέσει να γεννήσει τα αυγά.
Αν κελαηδά με δύναμη και δυνατή φωνή και απουσιάζουν όλα τα υπόλοιπα είναι αρσενικό.
Περιμένω όμως μαζί με τους υπόλοιπους μια ολόκληρη φωτογραφία ώστε να έχω και την εικόνα του.
Μπορείς Δημήτρη;
 
Παντως με τη μικρη μου εμπειρια θα ελεγα οτι απο το στεισιμο του στις νεωτερες φωτογραφιες σου μοιαζει αρσενικο το οποιο και ψηφιζω. Καπως ετσι στεινεται ενα δικο μου, καμαρωτο καμαρωτο, αρσενικο. 😇:)👍
 
@GreekMan72 Για θηλυκό το βλέπω..

Καλημέρα, αν ήταν θηλυκό με τόσο κελαηδισμα που του βαλές θεωριτικα δε θα πρεπε να χει κάνει έστω και ένα άσπρο αυγό?

Παίζει ρόλο και η διατροφή. Άν υπάρχει περίσσεια πρωτεϊνης στον οργανισμό, θα μπει στην διαδικασία αυγοπαραγωγής, ακόμη και χωρίς την παρουσία αρσενικού.
 
Back
Top