Γενικά Αυτή είναι η Winter

Λείψαμε για 4 ημέρες τα Χριστούγεννα και η Winter πήγε στην κλινική για πουλιά που κάνουν και φιλοξενία. Το σέρβις είναι πάρα πολύ καλό, της περιποιήθηκαν και το ράμφος το οποίο θέλει κάθε 2-3 μήνες διόρθωμα, αλλά στη Winter δεν άρεσε που έφυγε απο το σπίτι και την πήραμε πίσω έχοντας μαδήσει όλα τα καινούρια φτερά που είχε βγάλει. Το "καλό" στην ιστορία είναι ότι δεν τα βγάζει από τη ρίζα αλλά μόνο τα κόβει κι έτσι δεν κινδυνεύει τόσο σοβαρά να καταστρέψει τους πόρους των φτερών της. Χθες γύρισε στο σπίτι και ήταν πολύ χαρούμενη.


Αυτό το πλαστικό δαχτυλιδάκι της κόρης μου της αρέσει πολύ κι όταν το πάρει δεν το δίνει εύκολα πίσω.:D

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Έχω παραγγείλει αυτό το σκεύασμα το οποίο περιέχει L-Theanine, σύμπλεγμα Β και λεκιθίνη και για το οποίο έχω διαβάσει πολύ καλά σχόλια σε διάφορες ομάδες με παπαγάλους αλλά και καλές κριτικές (απο ανθρώπους που το χρησιμοποίησαν) στα sites που το πουλάνε. Λένε ότι βοηθάει πολύ τα πουλιά με προβλήματα συμπεριφοράς όπως μάδημα φτερών, ασταμάτητες φωνές ή επιθετικότητα χωρίς να τα "ναρκώνει".
81vx3qwUaxL._AC_UL130_.jpg


Όταν το παραλάβω και μπορώ να αξιολογήσω τα αποτελέσματα θα σας πω περισσότερα γι'αυτό.
 
Οταν γυρισεις Ελλαδα τι θα κανεις; Θα την φερεις εδω φανταζομαι!

Tάκη δεν το βλέπω να γίνεται σύντομα οπότε θα με απασχολήσει όταν προβληματιστώ για μια τετοια απόφαση. 😉 Πάντως αφού την πήραμε στην οικογένειά μας θα έρχεται μαζί μας.
 
Η κόρη μου ταίζει λίγο απο το φαγητό της στη Winter, λίγες μέρες αφότου την φέραμε στο σπίτι. Της είπε πρώτα ότι δεν είναι δικό της το φαγητό αλλά μετά της έδινε με το κουτάλι.:D
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Πρόκειται για ένα κακόφαγο, μη λαίμαργο και μη λιχούδικο πουλί, το ακριβώς αντίθετο δηλαδή απο αυτά που έχω μάθει τόσα χρόνια. Το βάρος της (γύρω στα 550 γρ) είναι χαμηλό χωρίς να πετάει η καρίνα αλλά το ιατρικό αρχείο της απο τη στιγμή που την ανέλαβε το Greyhaven δείχνει ότι εκεί κυμαίνεται οπότε η κτηνίατρός της το θεωρεί σχετικά φυσιολογικό και τη θεωρεί υγιή. Δεν ξέρω αν η γενικότερη "ανορεξία" οφείλεται στο είδος της, στην περίοδο αυτή (τώρα νομίζω πως βγαίνει απο την ορμονική φάση) ή σε άλλα αίτια ίσως ψυχολογικά (τα Σαββα/κα που είμαστε όλοι στο σπίτι τρώει εμφανώς περισσότερο) αλλά πολλές ημέρες δεν τρώει παρά ελάχιστα μέσα στην ημέρα απο το μίγμα σπόρων της και όσα nutriberries της δώσω ως έξτρα. Στα πέλετς, τα λαχανικά και τα φρούτα δεν δίνει ιδιαίτερη σημασία πέρα απο 1-2 δαγκωνιές και ο μόνος τρόπος που έχω βρει για να τρέφεται με τα πάντα είναι βράζοντας τα λαχανικά (ανάμεσα η γλυκοπατάτα που της αρέσει κάπως), αλέθοντας τα πέλετς και τους ξηρούς καρπούς (ούτε που το φανταζόμουν ότι υπάρχουν παπαγάλοι που δεν κάνουν κωλοτούμπες για τους ξηρούς καρπούς) και δίνοντας της ένα ζεστό γεύμα σε ένα απο τα μπολ της με το παραπάνω μίγμα. Είναι το μόνο γεύμα που καταβροχθίζει και βλέπω τον πρόλοβό της γεμάτο. Τα αμαζονάκια μου τσακίζουν σε μια μέρα όσο φαγητό τρώει αυτή σε 1 εβδομάδα. Έχουν βέβαια άλλο ποσοστό δραστηριότητας, δεν τα βλέπεις ποτέ ακίνητα σε κλαδί να χαλαρώνουν.
 
εκτός από το δαχτυλίδι της Ελίζαμπεθ (😀), η Winter ασχολείται με τα παιχνίδια που έχει στο κλουβί της;
έξω είναι όλη την ώρα που είσαστε σπίτι ή ακολουθείς κάποιο πρόγραμμα;
 
εκτός από το δαχτυλίδι της Ελίζαμπεθ (😀), η Winter ασχολείται με τα παιχνίδια που έχει στο κλουβί της;
έξω είναι όλη την ώρα που είσαστε σπίτι ή ακολουθείς κάποιο πρόγραμμα;
Λίγο Σούλα. Κυρίως παίζει μασώντας τα κουκουνάρια της και κάποιες φορές ροκανίζει τα ξύλινα παιχνίδια. Δοκίμασα φρέσκα κλαδιά πεύκου αλλά προφανώς δεν είχε ξαναδει στη ζωή της και πήρε μεγάλη τρομάρα. 😵 Τώρα προσπαθώ να τα εισάγω σιγά σιγά αφαιρώντας όλα τα φύλλα κι αφήνοντας μόνο το κλαδάκι σε μικρά κομμάτια. Καμία σχέση πάλι με το πως κάνουν τα πρασινόπουλά μου που ορμάνε σε ότι πράσινο βάλεις και το τσακίζουν σε χρόνο dt.:D
Πρόγραμμα συγκεκριμένο δεν έχουμε αλλά δεν την αφήνουμε μόνιμα εκτός κλουβιού ακόμη κι όταν είμαστε σπίτι. Συνήθως είναι 1 ώρα έξω και 1-2 ώρες μέσα στο περίπου. Η καλύτερη της είναι να την έχεις πάνω σου και να τη χαιδεύεις με τις ώρες. Δεν θέλει τίποτα άλλο. :)
 
Πανεμορφη! Απο φασαρία πως πάτε;

Πιο ήσυχη κι απο γάτα. 😀 Είμαστε πολύ τυχεροί, δεν θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορά που ακούσαμε κραυγή. Είναι η εξαίρεση του κανόνα.
 
Πιο ήσυχη κι απο γάτα. 😀 Είμαστε πολύ τυχεροί, δεν θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορά που ακούσαμε κραυγή. Είναι η εξαίρεση του κανόνα.

Εξαίρεση είνα και η Λινκ μου. Πολύ φοβάμαι ότι θα ξυπνήσουμε ένα πρωί και δεν θα ξέρουμε που να κρυφτούμε για να αποφύγουμε τις κραυγές τους χα χα
 
Σήμερα ξεκίνησε να πετάει για να έρθει απο μόνη της να καθίσει στο χέρι μου.:) Ήταν απο τα πιο ντροπαλά πουλιά στο καταφύγιο και νομίζω πως νιώθοντας ασφάλεια μαζί μας σιγά σιγά αρχίζει και ξεδιπλώνει τον χαρακτήρα της
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Είναι μια γλύκα. Ιδιως ο τρόπος που "σκέφτεται" πριν έρθει και στριφογυρνάει αμήχανα. Να τη χαίρεστε.

Μα είναι εντυπωσιασμένη που το καταφέρνει και σηκώνει και το λοφίο αφού προσγειωθεί στο χέρι μου κι έπειτα κοιτάει πίσω για να επιβεβαιωθεί ότι το κατάφερε. :D
 
Back
Top