Αναπαραγωγή Βγήκε το πρώτο μικρό ροζέλα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Η σκόνη δεν είναι καλή ιδέα Μαρία μήπως πνίγουν είναι σαν αλεύρι. Να κανείς την κρέμα κανονική είναι καλή ιδέα. Μπορείς να βάλεις κι αυγό μέσα αν δεν το τρώνε ολόκληρο.
 
βγηκε κι αλλο μικρο.. Με το ζορι το ειδα. Δεν βγαινει απο την φωλια... Δεν μπορω μα δω αν ειναι ταισμενα
 
Η σκόνη δεν είναι καλή ιδέα Μαρία μήπως πνίγουν είναι σαν αλεύρι. Να κανείς την κρέμα κανονική είναι καλή ιδέα. Μπορείς να βάλεις κι αυγό μέσα αν δεν το τρώνε ολόκληρο.
Τη σκόνη Ανέστη δεν την αναμειγνύουν με το σάλιο τους και μετά τη δίνουν;
 
Να σου ζήσουν και τα 2 μπομπιράκια! Εύχομαι να τα ταίζει και να μεγαλώσουν!
 
Τα αφησα εκει. Δεν μπορουσα να δω αν τα ταισε. Δεν βγαινει απο την φωλιά. Εβαλα πολλες ταιστρες. Και κοντα στην φωλια.
 
Δεν ξέρω πόσο διαφορετικά μπορεί να λειτουργήσουν οι ροζέλες, όμως οι συχνές επισκέψεις, οι αλλαγές στο χώρο τους ακόμη και στα σκεύη σίτισης μπορεί να αλλάξουν προς τ αρνητικά τη συμπεριφορά των γεννητόρων και να αφήσουν φωλιά και μικρά.
Νομίζω πως σε ήρεμες καταστάσεις τα πουλιά ξέρουν από ένστικτο τι να κάνουν.
Οι απώλειες είναι μέσα στο παιχνίδι.
Ακόμη κι αν δεν μας αρέσει πρέπει να τα αφήσουμε ήσυχα.
Αυτά σπάνια λαθεύουν.
 
Δεν την ενοχλω.. Την φοβαμαι κιόλας... απο την στιγμή που δεν το ταισαν κατι έπρεπε να κανω για να μην εχουν την ιδια καταλληξη και τα αλλα. Γι αυτο και εβαλα κιαλλες ταιστρες.
Δεν μου ετυχε να επηρεάστει καποιο πουλι πχ καναρινι επειδη προσθεσα μια ταιστρα..
 
Τη σκόνη Ανέστη δεν την αναμειγνύουν με το σάλιο τους και μετά τη δίνουν;
Δεν εχουν σάλιο οι παπαγάλοι Γιάννη παρά ελάχιστο. Γενικότερα θεωρούνται στεγνά τα στόματα τους.
 
καλημέρα.. Το ενα ειναι νεκρο.. Το αλλο ζει. Να το παρω στα παπαγαλάκια;
 
Δεν εχουν σάλιο οι παπαγάλοι Γιάννη παρά ελάχιστο. Γενικότερα θεωρούνται στεγνά τα στόματα τους.
Ανέστη θα ήθελα να αναπτύξεις τον σχετικό μηχανισμό επι τούτου.Χωρίς να μιλάμε άμεσα για το σάλιο αλλά γενικά για την υγρασία. Εν ολίγοις δεν χρειάζεται να αναφερθούμε σε σάλιο εφόσον υπάρχει ήδη νερό στο κλουβί και τα πτηνά μπορούν να το αναμείξουν αυτό στον λαιμό τους, μαζί με την τροφή.
Σύμφωνα με το παρακάτω απόσπασμα, που χρησιμοποιεί σαν πηγή amazon.com/gp/product/0683073826/ το βιβλίο, αυτό ακριβώς γίνεται. Επιπρόσθετα η μηχανική πλευρά αποθήκευσης αυτής της νωπής τροφής καθορίζει και την σειρά τροφοδοσίας των νεοσσών.

As altricial birds, parent finches consume food and water which is stored in their crops until it is regurgitated for their chicks. This food must contain the correct proportions of each required nutrient if the chicks are to grow efficiently and to their maximum potential. 6 While stored in the crop, the food settles into stratified layers with the highest water content present in the top layers. 6 The behavioral adaptation (witnessed in budgies,6 but likely also applicable to finches) of feeding the chicks in order from youngest to oldest allows for the youngest chicks to receive the highest proportions of water as they are fed from the top most layers in the crop. This presumably ensures that the chicks who need the most water in their diet receive it, as younger chicks have a higher water requirement than older chicks.6

πηγή
 
Παιδια ας επικεντρωθούμε στο πρόβλημα μουυυ.. Πεταξα τον νεοσσο και πηρα τον αλλο στα χερια μου. ειναι ταισμενος; Δεν ειναι πολυ κατω το κιτρινο; δειτε φωτο:tmp_30719-ttmp_30719-_20170402_113022-7769190192128656919.webp
 
Aριαδνη εννοείς ότι πεταξες τον πρώτο νεκρό νεοσσο; Αυτός είναι ο δεύτερος; Ζει;

Δεν είναι ατάιστο. Αν αυτό είναι το δεύτερο και δεν ζει εγώ θα έπαιρνα το τρίτο όταν βγει και θα το έδινα στα μπάτζι. Κατι δεν κάνει καλά η μάνα νομίζω κι ουτως η αλλως μοιάζει καταδικασμένη η γεννά. Τα σκεπάζει η τα βλέπεις να τα έχει στην άκρη; Νεκρά τα βρίσκεις το πρωί;
 
Δημήτρη μίλησα καθαρά για παπαγάλους. Τα χελιδόνια φτιάχνουν ολόκληρες φωλιές με σάλιο, δεν είπα γενικά για όλα τα πουλιά. Είμαι από κινητό και δεν μπορω να σου βάλω παραπομπές.
 
Βγηκε ενα.. Την επόμενη μερα βρηκα ενα νεκρο και ενα ζωντανο. Δεν ξερω ποιο ητα το νεκρο. Μετα το απόγευμα βρηκα ακομη ενα μικρο. Δηλαδή δυο. σήμερα επρεπε να δω τι γινεται. Πιο καλα. ετσι την εβγαλα. Ειχε ενα νεκρο και ενα ζωντανο. Δεν γνωριζω ποιο ειναι το ζωντανό. Το πρωτο ή το δεύτερο ή το τριτο. Γιατι παντα ειχε ενα νεκρο και ενα ζωντσνο μεσα. Σκέφτομαι να το βαλω στα παπαγαλάκια και την βαζω αλλη φορα ( τέλος του χρονου ή αρχες του αλλου) με σωστη φωλια, καλη προετοιμασία. Γεννησαν και ημουν απροετοιμαστη.
 
Με βάση την μπακαλιστικη λογική νεκρό πρέπει να βρίσκεις το πιο παλιό

Εύχομαι να τα καταφέρει ο μικρος
 
Με βάση την μπακαλιστικη λογική νεκρό πρέπει να βρίσκεις το πιο παλιό

Εύχομαι να τα καταφέρει ο μικρος

Αρα με αυτη την λογική πρεπει να το παρω αλλου.
 
Αρα με αυτη την λογική πρεπει να το παρω αλλου.
Με βάση την περιγραφή σου δίνουν την εντύπωση ότι ασχολούνται μόνο με τον νεότερο νεοσσο, αυτή η εντύπωση μου δημιουργείται.

Ναι να τον πάρεις γιατί 2 νεκροί νεοσσοί δεν δειχνει τυχαίο περιστατικό.
Αφού έχεις τα μπάτζι το κάνεις και βλεπεις
 
Απλα σκεφτομουν την ψυχολογία της και δεν εκανα τιποτα. Αλλα αυτο θα κανω και θα σας ενημερωσω.. Μιλησα με ενα φιλο μου εκτροφεα και μου ειπε πως εχει και αυτος αυτα τα προβλήματα με τις πρωτες τους γέννες.. Οποτς μου προτείνε να το παρω αλλου
 
Απλα σκεφτομουν την ψυχολογία της και δεν εκανα τιποτα. Αλλα αυτο θα κανω και θα σας ενημερωσω.. Μιλησα με ενα φιλο μου εκτροφεα και μου ειπε πως εχει και αυτος αυτα τα προβλήματα με τις πρωτες τους γέννες.. Οποτς μου προτείνε να το παρω αλλου

Σε καταλαβαίνω αλλά είναι κρίμα να τα χάνεις έτσι Αριάδνη..
 
Back
Top