Αναπαραγωγή Βγήκε το πρώτο μικρό ροζέλα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Λογικά είναι η απειρία του ζευγαριού το πρόβλημα Αριάδνη όπως σου είπε ο εκτροφέας τους. Δεν φταίει η προετοιμασία η δικιά σου. Δοκίμασε μήπως τα μπάτζι μεγαλώσουν τον 3ο νεοσσο.
 
Τα νεα δεδομενα για να παρω την απόφαση. Ειναι ο τελευταίος νεοσσος.. Αυτη βγαινει και τρωει και ξανα μπαινει (τοσες μερες δεν έβγαινε καθολου), εβαλα ροκανιδι, ο νεοσσος ειναι περισσοτερο ταισμενος απο πριν ενω τις αλλες φορες δεν έβρισκα ταισμενο νεοσσο.
Του εστειλα φωτο τωρα και μου ειπε αφου ειναι ταισμενος αφησε τον... Δεν ξερω ομως. Εχω μεχρι το απόγευμα για να παρω οριστικη απόφαση.
 
Δημήτρη μίλησα καθαρά για παπαγάλους. Τα χελιδόνια φτιάχνουν ολόκληρες φωλιές με σάλιο, δεν είπα γενικά για όλα τα πουλιά.
Ούτε και εγώ μίλησα για όλα τα πουλιά. Για την ακρίβεια δεν μίλησα καν για το σάλιο.
Αυτό που αντικρούω είναι το ότι θα πνιγούν αν δωθεί σκέτη η σκόνη νεοσσών.Αυτό, γιατί είτε έχουν είτε δεν έχουν σάλιο, η τροφή θα αναμιχθεί με νερό και μετά θα γίνει η παροχή της. Δες αυτό που παρέθεσα γιατί αφορά και παπαγάλους, στείλε μου τα links, για καταλάβουμε πιο πολύ τι λέμε και να το ψάξουμε περισσότερο.
 
Εάν βγαίνει και τρώει και μπαίνει και τον ταΐζει τότε άφησε τον.
Ούτε και εγώ μίλησα για όλα τα πουλιά. Για την ακρίβεια δεν μίλησα καν για το σάλιο.
Αυτό που αντικρούω είναι το ότι θα πνιγούν αν δωθεί σκέτη η σκόνη νεοσσών.Αυτό, γιατί είτε έχουν είτε δεν έχουν σάλιο, η τροφή θα αναμιχθεί με νερό και μετά θα γίνει η παροχή της. Δες αυτό που παρέθεσα γιατί αφορά και παπαγάλους, στείλε μου τα links, για καταλάβουμε πιο πολύ τι λέμε και να το ψάξουμε περισσότερο.
Δημητρη το κομμάτι που παρέθεσες μιλάει για finches. Πως μπορεί να καταποθεί από τα πουλιά η τροφή σε σκόνη; Ειδικά αν δεν εχουν σάλιο για να την δουλέψουν στο στόμα πριν την καταπιούν; Είναι φτιαγμένα να τρώνε σκόνη; Τρωνε κάτι με τέτοια υφή στη φύση; Αν το γενικεύσουμε, θυμάμαι και τα παπάκια και τα χηνάκια που είχα να πνίγονται με τα ψιλοαλεσμένα φυράματα με αποτέλεσμα να βουτάνε τη μπουκιά στο νερό πριν την καταπιούν. Δεν διαφωνώ κατά τα αλλά με την αποθήκευση της τροφής σε "στρώματα" στον πρόλοβο του γονιού.
 
Κοιταξα παλι και ειναι ταισμενο. Την βλεπω πιο συχνα εξω απο την φωλια.
 
Από αναπαραγωγές παπαγάλων μόνο 2 φορές σε μπάτζις έχω κάνει. Η τροφή που δίνουν στα μωρά τους είναι υδαρή εμετώδης. Πως γίνεται η διαδικασία δεν παρακολούθησα. Δεν έχω δει να ταΐζουν πότε σκέτη σκόνη, δεδομένου πως δεν υπάρχει και άλλος τρόπος ενυδάτωσης των νεοσσών.
 
Τελευταία φορα που κοιταξα είχε λιγο φαγητό.. Ταιζουν και το βραδυ; Αν υπολογισουμε οτι απο χθες βγηκε, θα πέθαινε αν ηταν αταιστο ε; Αν δειτε το φαγητό ειναι χαμηλά πολυ. όχι στο πλαι. Σημαίνει δεν το πολυ εφαγε;
 
Ή ότι έχει αρκετή ώρα ατάϊστο και το χωνεύει σιγά-σιγά.
 
Ή ότι έχει αρκετή ώρα ατάϊστο και το χωνεύει σιγά-σιγά.
Μπορεις Μαρια... Αν ξερεις.. Να μου λύσεις και τις άλλες αποριες; Γιατι αγχωθηκα. Το αφησα.. ρισκαρα. σκεφτηκα την ψυχολογία της.
 
Αριάδνη μου επειδή ακριβώς είσαι αγχώδης, δεν μπορώ να σου πω τι να κάνεις. Σου είπα, εγώ θα το είχα βγάλει ήδη. :)
 
Ητα ταισμενο... Αντεχει μέχρι αυριο και να το πάρω αλλου;
 
Ναι, κανονικά το βράδυ δεν ταΐζουν αφήνοντας τον πρόλοβο ν' αδειάσει μια φορά ημερησίως. Πήγαινε μόλις φέξει να δεις αν ταΐζουν.
 
Ετσι θα κανω.. Λογικα θα αντεξει μεχρι τοτε. είχε λιγο φαγητο...
 
Ο εκτροφεας μου είπε οτι αφου ειναι ταισμενο να το αφησω. Εστειλα φωτο. Μου ειπε ότι εχει κι αυτος τα ιδια προβλήματα με τα ζευγάρια που κανουν την πρώτη τους γεννα. Προσπαθει να σωσει το τελευταίο. Το πηρε και το ταιζει ο ιδιος. Ομως ηταν αταιστο.
 
Back
Top