Αναπαραγωγή Βγήκε το πρώτο μικρό ροζέλα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εντάξει, σήμερα θα την βγάλει. Αύριο αν χρειαστεί να ταΐσεις εσύ, έχεις σύνεργα;
 
Ναι εχω. Μακαρι να ειναι ζωντανο. Πάντως ειχε και χρωμα καλο. Συνήθως τα αταιστα κιτρινιζει το δερμα τους. Τουλάχιστον ετσι παρατηρησα στα καναρινια.
 
Αν το πάρεις τελείως θέλεις και λάμπα, δεν θα ζήσει αλλιώς. Και τάισμα σχεδόν κάθε 2 ώρες. Αν ζει αύριο δοκίμασε να ταΐζεις και να το ξαναβάζεις πίσω 4-5 φορές την ημέρα αν το βλέπεις ψιλοαταιστο.
 
Δεν έχω δει να ταΐζουν πότε σκέτη σκόνη, δεδομένου πως δεν υπάρχει και άλλος τρόπος ενυδάτωσης των νεοσσών.

Μαρία και Δημήτρη ξαναδιαβάζοντας τη συζήτηση μάλλον δεν έκανα σαφές ότι αρχικά εννόησα ότι οι γονείς ίσως κινδυνεύσουν να τους κολλήσει η σκόνη στο λαιμό, όχι οι νεοσσοί.
 
αρχικά εννόησα ότι οι γονείς ίσως κινδυνεύσουν να τους κολλήσει η σκόνη στο λαιμό,
Μα τότε Ανέστη πως τρώνε άμμο, πηλό, ξηρή αυγοτροφή, κανέλα, πιπέρια καγιέν και ακόμα την τροφή της beaphar που έχει ξηρότατη αυγοτροφή πασπαλισμένη;
 
Μα τότε Ανέστη πως τρώνε άμμο, πηλό, ξηρή αυγοτροφή, κανέλα, πιπέρια καγιέν και ακόμα την τροφή της beaphar που έχει ξηρότατη αυγοτροφή πασπαλισμένη;

Νομίζω πως αυτά που αναφέρεις δεν είναι σκόνη όπως ειναι η φορμουλα.
 
Μαρία και Δημήτρη ξαναδιαβάζοντας τη συζήτηση μάλλον δεν έκανα σαφές ότι αρχικά εννόησα ότι οι γονείς ίσως κινδυνεύσουν να τους κολλήσει η σκόνη στο λαιμό, όχι οι νεοσσοί.
Κάποια στιγμή μου πέρασε απο το μυαλό οτι μπορεί να εννοείς αυτό. Δεν έχω γνώση επ'αυτού.
Η άποψή μου γενικά είναι οτι δεν θα την πλησίαζαν, αν υπήρχε στην ταίστρα. Επίσης δεν θα τάιζαν τα μικρά με αυτή λόγω του κόπου που θα απαιτούσε αυτό για να έρθει στην κατάλληλη υφή.
Ωστόσο, δεν μπορώ να καταλάβω το τρόπο που ένα πτηνό θα μπορούσε να πνιγεί έτσι. Να καταπιεί ένα ζάρι ναι, οκ, αλλά έτσι;
Τα αντανακλαστικά είναι τεράστια. Νεοσσοί ημέρας και κτυπάν το κεφάλι τους για να μην πνιγούν ή μουλαρώνουν και δεν το ανοίγουν.
Χωρίς πλάκα τώρα,έχετε δεί πνιγμένο πουλί;
 
Πολύ ωραία. Άρα η μαμά μπήκε σε σειρά. Στη θέση σου θα το έλεγχα τουλάχιστον 2 φορες την ημέρα, αργά το πρωί και μισή ώρα πριν το σούρουπο για να βεβαιώνομαι ότι σιτίζεται.
 
Χωρίς πλάκα τώρα,έχετε δεί πνιγμένο πουλί;

Στο Ίντερνετ κυκλοφορούν στις ανάλογες σελίδες ένα σωρό περιστατικά. Και τα πιο απίθανα συμβαίνουν. Δεν είναι το πιο συνηθισμένο το να πνίγεται ένα πουλί από τροφή κι όπως λες αν δεν τους έκανε δεν θα την ακουμπούσαν. Αλλά στην περίπτωση που υπάρχει και φωλιά με νεοσσούς ας φυλάμε δίπλα τα ρούχα μας. Εδώ συμβουλεύουμε να στεγνώνουν τα λαχανικά για να μην τους στραβοκολλήσουν στο λαιμό...
 
Μπράβο βρε Αριάδνη, προσοχή τώρα όπως σου είπε ο Γιάννης και όλα θα πάνε καλά!
 
http://i.picresize.com/UkSn

Δεν μου κανει την φωτο save για να το δειτε. Ελπιζω με την ιστοσελίδα να ειναι ενταξει. Δεν το βρηκα μεχρι τωρα φουλ ταισμενο.. Θα δειξει
 
Μήπως Αριάδνη δεν πρεπει να ειναι ταισμενο στο Φούλ και για αυτο δεν ειναι;
Το άλλο αυγό στη φωτό ειναι κάπως βαθουλωμένο; Ή ειναι η φωτοσκίαση;
 
Δεν φαίνεται έτσι πως είναι γυρισμένο, αλλά φοβάμαι πως είναι νηστικό.
 
Ειναι βουλωμενο ναι το αυγο.. Το μικρο αμα ειναι μπρούμυτα φαίνεται ταισμενο. Στο πλάι του λαιμου δεν το εχω δει γεματο.
 
Το βουλωμένο αυγό ειναι προς εκκόλαψη; Αν ναι, σκέψου να ονομάσεις το μικρό βουλωμένο γράμμα. 😱
Για να δούμε το απόγευμα, σε κανένα δίωρο μπορεις να το κοιτάξεις μήπως και το έχουν ταίσει;
 
Ειναι βουλωμενο ναι το αυγο.. Το μικρο αμα ειναι μπρούμυτα φαίνεται ταισμενο. Στο πλάι του λαιμου δεν το εχω δει γεματο.
Οχι μπρούμυτα.. Ανάσκελα...

Το βουλωμένο αυγό ειναι προς εκκόλαψη; Αν ναι, σκέψου να ονομάσεις το μικρό βουλωμένο γράμμα. 😱
Για να δούμε το απόγευμα, σε κανένα δίωρο μπορεις να το κοιτάξεις μήπως και το έχουν ταίσει;
Ειναι γεματο το αυγο αλλα αυτο ειχε σπασει μια μερα που τρομαξε η θηλυκια. Δεν ξέρω αν ειναι κατεστραμένο.. Δεν το πεταξα. Το εχω και στηρίζεται ο μικρός.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Δεν είναι καλοταϊσμένο, χρειάζεται συμπλήρωμα, ετοίμασε κρέμα και δώσε. Πρόσεχε την απολύμανση και την θερμοκρασία.
 
Back
Top