Αναπαραγωγή Βγήκε το πρώτο πουλάκι απο τα lovebirds μου

τωρα που ειναι καλοκαιρι κανει να φανε ροδακινα ας πουμε
Ναι όλα τα ασφαλή μπορείς να τα δίνεις αλλά εντός εποχής. Τα ροδάκινα έχουν αρχίσει και είναι εκτός εποχής με αποτέλεσμα να μην είναι και τόσο καλά. Τώρα σταφύλια, πεπόνι, καρπούζι, σύκα.
 
Σε ευχαριστω παρα πολυ... Ναι ειναι πανεμορφα... μακαρι να σκασουν και δεν πηραζει ας ειμαστε πολλοι...
 
Οχι δεν εχω βγαλει αλλη γιατι ειναι ακριβως το ιδιο... ελπιζω συντομα να εχουμε νεα αφηξη και να βγαλω καινουρια φωτογραφια...
 
Οχι δεν εχω βγαλει αλλη γιατι ειναι ακριβως το ιδιο... ελπιζω συντομα να εχουμε νεα αφηξη και να βγαλω καινουρια φωτογραφια...
Κράτα φωτογραφίες να βλέπουμε την ανάπτυξή τους.
Ίσως αργότερα να ετοιμάσεις στην παρουσίαση.. Την "ιστορία της ζωής τους".
 
Ναι αλλα και καθε μερα να βγαζω φωτογραφιες δεν φενεται σχεδον καθολου η διαφορα...
 
Καλησπερα πηγα σημερα στο πετ σοπ και μου ειπε η κοπελα ενα να μην παρω κεχρι γιατι δεν το τρωνε και δυο να μην κοιταζω τα νεογνα γιατι μπορει να νευριασει λεει η θυληκια και να μην τα ταιζει... Δεν πρεπει να τα βλεπω ομως αν ειναι καλα;
 
Καλησπερα πηγα σημερα στο πετ σοπ και μου ειπε η κοπελα ενα να μην παρω κεχρι γιατι δεν το τρωνε και δυο να μην κοιταζω τα νεογνα γιατι μπορει να νευριασει λεει η θυληκια και να μην τα ταιζει... Δεν πρεπει να τα βλεπω ομως αν ειναι καλα;

Στα πετ-σοπς να μην ρώτας τίποτα. Ούτε τι ώρα είναι. Κι αυτήν λάθος την λένε. 🙄
 
Α ωραια... Οποτε την ανοιγω την φωλια για να βλεπω αν ειναι καλα τα μικρουλια
 
Καλησπερα πηγα σημερα στο πετ σοπ και μου ειπε η κοπελα ενα να μην παρω κεχρι γιατι δεν το τρωνε και δυο να μην κοιταζω τα νεογνα γιατι μπορει να νευριασει λεει η θυληκια και να μην τα ταιζει... Δεν πρεπει να τα βλεπω ομως αν ειναι καλα;
Κεχρί πρέπει να πάρεις, είναι μαλακός σπόρος και βοηθάει στο τάϊσμα των νεοσσών από τους γονείς καθώς και είναι ο πρώτος σπόρος που τρώνε αργότερα οι νεοσσοί όταν ξεκινήσουν να τρώνε μόνοι τους.

Για τις ενοχλήσεις προς την φωλιά όμως έχει δίκιο. Δεν πρέπει να ανοίγεις την φωλιά πάνω από μια δυο φορές την ημέρα, την ώρα μάλιστα που ασχολείσαι με την φροντίδα τους ως συνήθως. Οι συνεχείς ενοχλήσεις, μπορεί να δημιουργήσουν ανασφάλεια στο ζευγάρι και να έχεις πρόβλημα.
Και φωτογραφίες δεν χρειάζονται συνέχεια, όταν παρατηρείς κάποια διαφορά στην ανάπτυξη.
Στην τελευταία φωτογραφία που έβαλες, η στάση σώματος του ενός κάπως περίεργη μου φαίνεται. Το είδες ταϊσμένο;
 
...
Στην τελευταία φωτογραφία που έβαλες, η στάση σώματος του ενός κάπως περίεργη μου φαίνεται. Το είδες ταϊσμένο;

Κι εμένα μου φάνηκε ανάσκελα αν κι ο πρόλοβος φαίνεται να έχει τροφή. Δεν είναι σπάνιο τα μωρά να κοιμούνται σε περιέργες στάσεις αλλά ας το ρίξει μια ματιά ότι κουνιέται κι είναι καλά.
 
Ναι η κοιλιτσα τους ειναι ενταξει και αυτα κουνιουνται... Την φωλια την ανοιγω μια φορα την ημερα και οταν το ζευγαρι ειναι εξω... εκεινη μ ειπε μια φορα στις δεκα μερες να την ανοιγω
 
Ναι η κοιλιτσα τους ειναι ενταξει και αυτα κουνιουνται
Αν είναι ταϊσμένο ένα πουλάκι, δεν φαίνεται από την κοιλιά αλλά από τον πρόλοβο, (στον λαιμό του ) που είναι φουσκωμένος.
εκεινη μ ειπε μια φορα στις δεκα μερες να την ανοιγω
Όχι αυτό είναι λάθος. Πολλά μπορούν να συμβούν στην φωλιά και πρέπει να είσαι έτοιμη να βοηθήσεις. Μια φορά την ημέρα είναι το λιγότερο απαραίτητο. Δύο είναι καλά.
 
Ωραια τωρα το κοιταξα και εχει γυρισει οποτε δεν μπορω να δω αν ειναι ταισμενο η οχι
 
Back
Top