Ασθένειες Βοήθεια βρήκα στον κήπο ένα μωρό κοράκι

Να είσαι καλά. Με τον λαζαρο τα καταφερα. Με τον μαρκο να δω πως θα τα καταφέρω!
 
Μην ανησυχεις καθολου! Εχεις τον τροπο σου και φαινεται αυτο και στα αγρια πουλια... :D Το Μαρκο ποσο καιρο τον εχεις; Τον πηρες μωρο;
 
Οταν τον πήρα μου είπαν στο πετ σοπ πως ήταν 5 μηνών. Τον έχω σχεδον 4 μήνες. Μέχρι τότε η μοναδική επαφή που είχα με πτηνά ήταν 2 καναρίνια που είχε η μάνα μου και αυτή από απόσταση ασφαλείας. Δεν ξέρω γιατί ως τότε έλεγα πως δεν πρόκειται να πάρω ποτέ πτηνό. Ενιωθα πως δεν τα συμπαθούσα ιδιαίτερα. Τον Μάρκο τον πήρα σε μια πολύ ιδιαίτερη στιγμή της ζωής μουκαι για έναν πολύ ειδικό λόγο(δεν δημοσιευετε, αλλα θα στο πω με PM). Κόλλησα πολύ με τα πτηνά,τόσο ώστε να σκέφτομαι σοβαρά να αποκτήσω κι άλλα.
 
Οταν τον πήρα μου είπαν στο πετ σοπ πως ήταν 5 μηνών. Τον έχω σχεδον 4 μήνες. Μέχρι τότε η μοναδική επαφή που είχα με πτηνά ήταν 2 καναρίνια που είχε η μάνα μου και αυτή από απόσταση ασφαλείας. Δεν ξέρω γιατί ως τότε έλεγα πως δεν πρόκειται να πάρω ποτέ πτηνό. Ενιωθα πως δεν τα συμπαθούσα ιδιαίτερα. Τον Μάρκο τον πήρα σε μια πολύ ιδιαίτερη στιγμή της ζωής μουκαι για έναν πολύ ειδικό λόγο(δεν δημοσιευετε, αλλα θα στο πω με PM). Κόλλησα πολύ με τα πτηνά,τόσο ώστε να σκέφτομαι σοβαρά να αποκτήσω κι άλλα.


Ειναι να μην κανει κανεις την αρχη με τα πουλια! :D Ηδη περιμενες αρκετα 4 μηνες για να τον βγαλεις απο το κλουβι του αν και τωρα ειναι ακομη αρκετα μικρος. Μην το κανεις να φανει σαν ατυχημα που δεν θα ξανασυμβει, το οτι βγηκε απο το κλουβι του, μολις ηρεμησει ξαναδωστου την ευκαιρια να βγει εξω μονος του. Προσπαθησε μονο να μην ξαναμπει κατω απο το κρεβατι και αν μπορεις να του κρατας την προσοχη 100% οταν ξαναβγει εξω... Εχε διαφορες λιχουδιες τριγυρω διασπαρτες πανω στο τραπεζι ωστε να εχει στο μυαλο του το φαγητο αφου αυτο ειναι που τον παρακινει να βγει εξω και να ασχολειται με τη συλλογη του. Να του μιλας με ενθουσιωδη φωνη και να τον επιβραβευεις οταν ξαναβγει ωστε να καταλαβει οτι κανει κατι πολυ καλο. 😉 Μολις συνειδητοποιησει οτι θα περναει καλα εξω απο το κλουβι του δεν θα συμαζευεται! :D Αυτα αφου ηρεμησει βεβαια. 🙂
 
Να σας ζήσει η κουρουνίτσα σας! Φαίνεται πως ο σύζηγός σου του θυμίζει... Την μαμά του!:D Ισως θα ηταν καλύτερα να επικοινωνήσεις με το ΕΚΠΑΖ για να σου προτεινουν τρόπους για σταδιακή ενταξη του πουλιού στο φυσικό του περιβάλλον!
 
Εχω ήδη επικοινωνήσει με το ΕΚΠΑΖ Τζωρτζίνα. Προσπαθούμε να τον αφήσουμε να πάει στους δικούς τους.Απλά ακόμα είναι αδύναμα τα φτεράκια του και δεν φεύγει ψηλά. Περιμένουμε να δυναμώσει, μέρα με την μέρα τα πάει καλύτερα. Το δύσκολο μέρος είναι πως πρέπει να τον αποχωριστούμε. Κι είναι τόσο τρυφερό πλάσμα που μας εκπλήσει καθημερίνα. Τι να κάνουμε όμως. Η θέση του είναι να είναι ελεύθερος. Ο Λαζαράκος μας. Μας έκανε να νιώσουμε μοναδικά. Πίστεψέ με.
 
Νομίζω οτι είναι απο τα πιο έξυπνα και πονηρά πουλιά.
Το βλέπω να γίνεται κατοικίδιο, και αν συμβεί αυτό θα
σας εκπλήσει συνέχεια με τίς δυνατότητές του.
 
Πρέπει να είναι εξυπνο γιατί έμαθε πολύ γρήγορα πράγματα και εξοικιώθηκε μαζί μας εύκολα. Τωρα κατοικίδιο; Μάλλον δύσκολο. Θα τον αφήσω να φύγει.Λες να γυριζει πίσω Μάκη;
 
Τώρα θα δούμε πιο απο τα ένστικτά του θα υπερισχύσει.
Εχω την εντύπωση οτι επειδή το βρήκες κάπως μεγαλομένο
θα αποφασίσει να φύγει, αλλιώς θα πηγαίνεις βόλτα με το ποδήλατο
και θα σου έρχεται απο δίπλα, ή στον ώμο. Μη σου φαίνονται αδύνατα αυτά.
 
Στον ώμο κάθετε ήδη. Κάνω τις δουλειές στο σπίτι με τον Λαζαρο στον ώμο. Η πιο ωραία στιγμή όμως είναι όταν ανοίγει το στομα του και "ζητιανεύει "για φαγητό. Ειναι αστείο εκτος από το ότι είναι πολύ γλυκό.Αλήθεια μήπως ξέρεις πόσες φορές την ημέρα μπορεί να τρώει;Γιατί ζητάει συνεχώς.
 
😀 :D Όσο ζητάει μπορείς να του δήνεις.Αλλά καλλύτερα απο λίγο.
Είδες τί κάνει η επαφή. Δεν ξέρω αν υπάρχει άνθρωπος που σε κανονικές
συνθήκες θά έλεγε για κάποια κουρούνα, "είναι πολύ γλυκιά".
 
Κανονικα το πουλι ανηκει στη φυση, αλλα απο την αλλη δεν ειναι οτι το κρατας κ με το ζορι😛
Αυτο θα διαλεξει ουσιαστικα τι θα κανει, οποτε μην εχεις τυψεις! Ουτε ειναι ειδος υπο εξαφανιση, ωστε η ελλειψη του απο το φυσικο περιβαλλον να εχει επιπτωσεις σοβαρες κ ανεπανορθωτες!
 
Κι ομως το εχω πει κι εγω Μακη! 😀 Εχω περασει παρομοια ιστορια πριν μερικα χρονια. Το πουλι το ειχαμε ελευθερο στο εξοχικο, πετουσε στο δασος, εκραζε οταν ακουγε τα αλλα πουλια του ειδους του αλλα ερχοτανε η ωρα που πεινουσε και επεφτε στην αγκαλια μας... :) Με τον καιρο απομακρυνοτανε ολο και περισσοτερο, ωσπου στο τελος ερχοτανε μονο επισκεψη, τσιμπολογουσε κατι χωρις να ανοιγει το στομα του να τον ταισεις και στεκοτανε ολο και πιο μακρια, πλησιαζε τους ανθρωπους αλλα δεν ηθελε να τον πιασεις... Τωρα πανε σχεδον 2 χρονια που δεν εχει ερθει αλλα λειψαμε για μεγαλα διαστηματα απο το εξοχικο και ειχε ολο το περιθωριο να επιστρεψει στην αγρια κατασταση...
 
  • Τέλειο!
Αντιδράσεις: Sissy
και να μου το λέγανε δεν θα το πίστευα. Κι όμως ειναι μια γλυκιά κουρουνίτσα. Μετά από αυτό που μου συνέβη θα βλέπω αυτού του είδους τα πουλιά εντελως διαφορετικά. Εχω σκυλια, γατια, χελώνες, παπαγάλο και κουρούνα. Μια χαρα κατοικιδια.
 
Ελένη καταρχήν συγχαρητήρια για την σωστή πράξη σου να βοηθήσεις ένα ανυπεράσπιστο ζώο να γίνει καλά. Το πουλί θα αποφασίσει τι θέλει αν και θεωρώ πως το καλό για αυτό θα ήταν φυσικά η άγρια φύση. Αν λοιπόν έχεις αποφασίσει να φύγει καλό θα ήταν να μην το ταίζεις στο στόμα αλλά να του βάζεις σε διάφορα μέρη του σπιτιού σου την τροφή για να αναγκάζεται να ψάχνει την τροφή ώστε να μπαίνει στο κλίμα και στη δυσκολία αναζήτησεις τροφής. Εύχομαι τα καλύτερα στον μικρό σου φίλο
 
Ελένη ειναι απίστευτος! Ένα μεγάλο μπράβο κι από μένα γι'αυτήν σου την γλυκιά πράξη!
 
Μυριαμ είδες πως κουνάει τα φτεράκια του όταν του δίνω φαγητό. Δεν ειναι μοναδικό. Σαν να χαίρετε!
 
Back
Top