Βρέθηκε Βρέθηκε παπαγάλος στην περιοχή των Μελισσίων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dimakis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ναι military ειναι! Το μπανακι γινεται με τον εξης τροπο! Περνεις ενα σπρευ(καθαρο), το γεμιζεις νερο,ρυθμίζεις την πιεση να βγαινει σαν βροχη και τον βρεχεις..στην αρχη μπορει να μην του αρεσει και να φευγει.. Βρεξτον λιγο και σταματα... Αν δεις ομως οτι ανοιγει και τα φτερα του τότε του αρεσει οποτε συνεχησε... Προσεχε οταν τον κανεις μπανιο να μην εχει ρευματα αερα και κρυωσει... Νομιζω πως αν το δεις να ειναι ανετος με το νερο τοτε ο προηγουμενος ιδιοκτητης του τον εκανε μπανιο ετσι... Ισως..λεω ισως ειναι ενα δειγμα κι αυτο οτι τουλαχιστον τον προσεχαν...
 
Παιδια αν δεν βρεθει ο ιδιοκτητης και εσεις το κρατησετε.. Μπορειτε να του κοψετε τα φτερα και να του εχετε ενα ωραιοτατο σταντ με παιχνιδια και ενα φυσιολογικο κλουβι των 150 ευρω για να κοιμαται τα βραδακια του και να ειναι μεσα ανετα οταν εσεις θα λειπετε!
Καλο το κλουβι που μας εδειξες αλλα νομιζω πανακριβο! Να σκεφτειτε πως αυτος ο παπαγαλος εχει καποιες αναγκες και μπορει καποια στιγμη να χρειαστειτε καποια χρηματα για να τις καληψετε! Αρα σαν εξοδο μπορει να γινει μεγαλο. Γι αυτο λεμε σε νεους ιδιοκτητες μεγαλων παπαγάλων πως δεν ειναι μονο το κοστος να τον αγορασεις αλλα ειναι και το κόστος να τον συντηρησεις... Μη γινουν δηλαδη σαν καποιους που βγαζουν τα ακριβά αμαξια τους κάθε κυριακη... Και μονο...
 
Συμφωνώ μαζί σου, έτσι είναι απλά ήταν απρογραμματιστο το όλο θέμα.
Στο σταντ θα είναι με αλυσίδα; Εάν του κόψουμε τα φτερά δεν θα μπορεί να πετάξει καθόλου;

Θα ήθελα και κάτι άλλο να σας ρωτήσω. Έχουμε στο πίσω μέρος του κήπου ένα κλουβί περίπου στο 1,60 Χ 3,00 και 2,20 ύψος. Το είχαμε για τον σκύλο μας παλιά. Είναι σκεπαστό απο πάνω και γύρω γύρω είναι με πλέγμα μεταλλικο. Θα μπορούσε να μπεί εκεί; Το θέμα είναι ότι δεν θα τον βλέπουμε πολύ



καθως είναι στο πίσω μέρος και δεν θα υπάρχει επικοιννωνια και απο ότι έχω διαβάσει θέλουν συντροφια. Όταν κάνει κρύο; Τι γίνεται; Είναι καλή περίπτωση το μεγαλο κλουβι στομ κήπο;
 
θα σε μαθει σιγα σιγα... Δινετου οσο μπορεις τα φρουτα με το χερι σου... Ετσι ωστε να αρχισει να σε εμπιστευεται... Θα δεις ειναι θεμα χρονου...
 
Οι εχοντες κηπο ειναι σε πολυ καλη μοιρα. Συνήθως στα κλουβια κηπου βαζουμε δυο πουλια για να εχουν την συντροφια τους και οποτε μπορουμε (πρεπει να μπορουμε)... Πηγαινουμε κι εμεις για να μας βλεπουν! Ειναι καλο το κλουβι στο κηπο αλλα οπως ειπες κι εσυ θελει συντροφια και τωρα που ερχεται και χειμωνας δεν ειναι και οτι καλυτερο..σκεψου οτι καταγεται απο θερμες χωρες με εξωτικο κλιμα...
Αν του κοψεις τα φτερα πτησης μπορει να πεταει αλλα δε μπορει να πιασει μεγαλο υψος.. Κανει δηλαδη περιπου για να καταλαβεις πτησεις σαν κοτοπουλο! Αυτο το κανεις για να ελεγχεις τις πτησεις του.. Και να μη σου φυγει.. Ειναι κατι που θα κενι ο ιδιοκτητης του παπαγαλου αυτου αν τον βρει για να μην του ξαναφυγει...
Αλυσιδα απαγορευεται κανει πολυ κακο και μπορει με ενα ξαφνικο πεταγμα να του κοπει και κανα ποδι...
Θα ηταν καλο για εξοχικη κατοικια το κλουβι στον κηπο αλλα τωρα που χειμωνιαζει καλυτερα μεσα! Στα κλουβια κηπου μπορουμε να βάλουμε και ενα πουλι αν περναμε κι εμεις πολλες ωρες στον κηπο ετσι ωστε να μπορει να μας βλέπει και αν ασχολουμαστε μαζι του!
 
Συμφωνώ με τα παραπάνω που ειπώθηκαν από τον Mpikis πέρι κήπου, θέλουν συντροφιά αυτά τα πουλιά και θερμοκρασίες οχι κάτω απο 15 βαθμούς κελσίου.

Δημήτρη πες μας για την γενική κατάσταση του ζώου, φτέρωμα, όρεξη ή συμπτώματα κάποιας αρρώστιας, ξέρω ότι είναι δύσκολο να καταλάβεις επειδή δεν ξέρεις πως συμπεριφερόταν πριν, αλλά λίγο πολύ αυτό φένεται. Παρατήρησέ τον από λίγο μακριά.
Απορώ ποιος έχασε τέτοιο πουλί; Στις αγγελίες ανταποκρίθηκε κανείς, τηλέφωνα σου 'χουν κάνει;

Και κάτι ακόμα από τις φωτογραφίες που υπάρχουν μπορεί να καταλάβει κανεις την ηλικία του (π.χ. μέγεθος ράμφους, χρώμα ματιών); Ή εαν τα φτερά του είναι κομμένα;
 
Ενα μεγαλο μπραβο που εχεις δειξει τοσο ενδιαφερον για να βρεις τον ιδιοκτητη του Φανη!
Ειναι κουκλος...
 
βαλε αλλα ξυλα για να καθεται, μεγαλυτερα σε παχος δηλ!
αυτα ειναι πολυ λεπτα και δεν μπορει να κατσει καλα.
βρες ξυλα με παχος μεγαλυτερο απο σκουποξυλο τουλαχιστον.
και κανα παλιο σκουποξυλο αν εχεις κοψτο και εχεις αμεσος 2, απο αυτα πιο καλα θα καθεται. Αυτα μπορει και να σπασουν απο το βαρος του.
 
Μέχρι τώρα κανείς δεν τον έχει αναζητήσει.
Προσπαθώ να με μάθει και τον ταϊζω με το χέρι τα φρούτα του δηλαδη.
Μπορείται να μου πείτε πως μπορώ να υπολογίσω την ηλικιά του;
Μου είπαν εάν είναι καφέ-μελί το μάτι του είναι νέος γύρω στον χρόνο. Εάν είναι κίτρινο είναι ενήλικος. Ισχύει κάτι τετοιο;

Πρέπει να του πάρω το κλουβί γιατί δεν χωρούν τα φαρδιά ξύλα
απο τα καγκελα. Είμαι στο ψαξιιμο.

Εχθές έκανε μπάνιο! Τον Ψέκασα απο ψηλά με το ψεκαστήρι σε στυλ βροχής και το ευχαριστήθηκε, ανοιγε τα φτέρα και γύρισε και απο την άλλα πλευρά!

Κούκλος ο Φάνης και υγιής φαίνεται έχει όρεξη, ανεβοκατεβαινει στα κλαδιά και τα κακα του είναι πράσινα. Λίγο η ουρά του είναι ταλαιπωρημενη, προφανώς πρέπει να είχε αρκετές μέρες περιπλάνησης!

Όποιος μπορει να με βοηθήσει με το θέμα της ηλικίας θα ήμουν υπόχρεη!



Α το ράμφος του είναι μεγάλο, το ίδιο και τα νύχια του!
 
Σε αυτό το forum συζητούν ακριβώς αυτό το πράγμα:

Guessing a Macaw's Age? - Bird Talk & Parrot Forum The Bird Forum



πρόσεξε αυτό που λέει για την ουρά...

I also read that youger macaws often have ratty looking tails because they haven't learned to take care of it...and Jasper's is always a mess.
 
Α! Ναι το φύλο υπάρχει τρόπος να το αναγνωρίσω; Καλά των βαπτίσαμε Φάνη μήπως είναι Φανή; (Για να αλλάξω τον τόνο!)
 
Απ'όσο ξέρω, δεν υπάρχει τρόπος να το βρεις αυτό, πέρα του ότι (απ'ότι λένε) ο αρσενικός είναι λιγάκι μεγαλύτερος σε μέγεθος, και με μεγαλύτερο κεφάλι... αλλά που να βρεις άλλον να συγκρίνεις; και τι γίνεται αν πέσεις απλά σε μια μεγαλόσωμη κοπελιά; 😛
 
την ηλικια απο το δαχτιλιδι μπορεις να την καταλαβεις αλλα πρεπει να δεις τι γραφει το δαχτιλιδι.
μην το γραψεις εδω μεσα παντος οπως σου ειπαν. Εγω θα ελεγα να δεις τι γραφει ολα τα νουμερα γραμματα και να το στειλεις με πμ στον inca(γρηγόρη) να σου πει τα σχετικά.
 
παιδιά, πως φαίνεται η ηλικία από το δαχτυλίδι;
νομίζω το δικό μου γράφει μόνο GR και τον κωδικό του εκτροφέα... (τρια γράμματα και δυο νούμερα)
 
they eyes are darker in immature birds and begin to lighten as they age.Nestlings and very young birds have no ring to their eyes..they are completly black.The ring lightens as the birds ages.
Σύμφωνα με αυτό και την φώτο8 , μοιαζει να είναι μικρός που ενηλικιώνεται;
Help! Σας δίνω και το μάτι σε zoom!
 

Συνημμένα

Kοίτα, μοιάζει αρκετά ανοιχτόχρωμο, αλλά δεν έχω την εμπειρία σε macaw για να κάνω τέτοια εκτίμηση.
Eφόσον είσαι Αθήνα, γιατί δεν κάνεις μια βόλτα σε τρία-τέσσερα pet shop να δεις μερικούς macaw?
 
παιδιά, πως φαίνεται η ηλικία από το δαχτυλίδι;
νομίζω το δικό μου γράφει μόνο GR και τον κωδικό του εκτροφέα... (τρια γράμματα και δυο νούμερα)

Συνήθως έχει την μορφή GR PDS 434 09
To pds και το 434 είναι πλασματικά. Το 09 υπάρχει περίπτωση να το γράφει και κάθετα. Dimakis γιατι δεν βλέπεις την ηλικία απο το δαχτυλίδι του;
 
χμ... Θα το ξανακοιτάξω, μήπως δεν το πρόσεξα (γιατί ενοχλείται όταν του σκαλίζω το δαχτυλίδι), αλλά το δαχτυλίδι είναι σκέτο ασημί...
 
Back
Top