Βρέθηκε Βρέθηκε παπαγάλος στην περιοχή των Μελισσίων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dimakis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Απιστευτο πουλι! 🙂 Αυτοι και οι blue throated macaws ειναι οι αγαπημενοι μου και πολυ θα ηθελα απο εναν τετοιο καποτε!
Φαινεται βεβαια πολυ ταλαιπωρημενος. Καλυτερα οπως σου ειπαν ηδη να τον βαλεις σε καραντινα μακρια απο τα αλλα πουλια σου και να τον δει κι ενας γιατρος να κανει καποιες εξετασεις. Μπορεις να βαλεις μια φωγραφια απο την ουρα του η οποια μου φαινεται και καπως κοντη,(ελπιζω να μην ειναι κομμενη 🙄) αν και λογω μεγεθους δεν νομιζω να ανηκει σε αλλο ειδος περα απο αυτο που εγραψες. Πρεπει επισης να βρεις ενα καλο μεγαλο κλουβι συντομα. 😉
 
Ανέστη μια διευκρίνηση, δεν είναι blue throated macaw ο συγκεκριμένος 😉

Δεν ειπα οτι ειναι blue throated

Αυτοι και οι blue throated macaws ειναι οι αγαπημενοι μου
με το αυτοι εννοω τους military σαν αυτον του θεματος αυτου. 😉
 
μπραβο σου, πολυ χαρηκα που εχειςκανει οτι εχεις κανει μεχρι στιγμης και οντως φαινεται πολυ ομορφος-η :D
 
εδω Those Majestic Macaws μπορεις να βρεις πολλες πληροφοριες για αυτα τα πουλια. αν μπεις στην υποσελιδα bake θα δεις και πολλες συνταγες για φαγητο (νομιζω ευκολο, γρηγορο και οικονομικο). Να δωσεις μεγαλη βαρυτητα στην διατροφη του πουλιου.
 
Ενα μεγαλο μπραβο και απο μενα που θελεις και κανεις προσπαθειες να βρεις τον ιδιοκτητη του!Φαινεται ταλαιπωρημενος αλλα εχει την αρχοντια του! Με καλη διατροφη και περιποιηση θα γινει κουκλος! Αν παλι δεν εμφανιστει το αφεντικο του θα αποκτησεις ενα παντοτινο φιλο!
 
Είχαμε προοδό σήμερα το ταίσα πασατέμπο απο το χέρι μου!
Του έβαλα και άμμο για να είναι καθαρός!
Το κλουβί μένει και όλα καλά!
 
Καλησπέρα σας!

Μετα από 2 μήνες συμβίωσης με τον Φάνη, και χωρίς ίχνος του ιδιοκτήτη του ύστερα απο συνειδητοποίηση των δυσκολιών να συντηρήσεις ένα τέτοιο πουλί, θεωρώ ότι ήρθε η κατάλληλη στιγμή να ρωτήσω αν ενδιαφέρεται κάποιος για τον Φάνη.
 
Βαλε αγγελια αν οντως σκεφτεσαι να τον δωσεις.
Σιγουρα θα τρελαθεις στα μηνυματα.
Σου ευχομαι να κανεις την πιο σωστη επιλογη για την υιοθετηση του Φανη!
 
Εγώ εκδήλωσα ήδη ενδιαφέρον με π. Μ.
Ας αποφασίσει το καλύτερο για το πουλί, ο φίλος μας.

Παρεμπιπτόντως που μένεις στα Μελίσσια;
 
Εγω για να μην παρεξηγηθω, δεν ενδιαφερομαι!
Απλα πιστευω πως ειναι ενας δυσκολος παπαγαλος και χρειαζεται ανθρωπο με γνωσεις σε πανω στο θεμα τους.
Γι'αυτο πρεπει να το ψαξει καλα σε ποιον θα το δωσει!
 
@MARY58 τωρα διαβασα ολες τις απαντησεις και ειδα οτι ο φιλος που τον βρηκε τον εδωσε μηπως ξερεις σε ποιον ; θα ηθελα να μιλησω μαζι του
 
@Giorgos dimakis ότι διαβάζεις ξέρω. Παράλληλα όμως πρέπει να μαζέψεις όλες τις πληροφορίες που έχεις για το πουλάκι. Από την αγορά του, φωτογραφίες σου που ίσως διακρίνεται το δακτυλίδι, κλπ ότι στοιχεία έχεις για να μπορείς να τα συγκρίνεις με το όποιο τωρινό του κάτοχο παπαγάλου στο ποστ. Σου εύχομαι καλή επιτυχία στην έρευνα σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@MARY58 δυστηχως μετα απο 13 χρονια τα στοιχεια που εχω ειναι ελαχιστα. Αν κατεφερω και βρω τον τωρινο του κατοχο κσι κανονισω μια συναντηση μαζι του ισως το πουλι με αναγνωρισει
 
Back
Top