Γενικά Βρήκα καναρίνι στο δρόμο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vasileia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vasileia

PB Member
Εγγραφή
31 Ιαν 2009
Μηνύματα
381
Πόλη
Καλαμάτα
:Dείμαι πάρα πολύ χαρούμενη, σήμερα ο μπαμπάς μου μου έφεραι ένα καναρίνι που το βρήκε στο δρόμο, πήγαμε κ του αγοράσαμε κλουβί,τροφή κ τώρα κοιμάται,έχει κομμένη ουρά κ το μάτι του το ένα κ η μύτη στη ρίζα της είναι κόκκινη, ο κτηνίατρος είπε πως δεν είναι τπτ αλλά γενικά δεν δίνουν πολύ σημασία, μόλις που άρχισε λίγο να κελαιδάει το γλυκούλι μου,έχετε καμία συμβουλή να μου δώσετε; Πρώτη φορά έχω καναρίνι😕
 
Αφού το βρήκατε στο δρόμο προφανώς θα είναι πολύ ταλαιπωρημένο. Καλό είναι για κάποιες μέρες να του δώσεις κάποια πολυβιταμίνη για τόνωση του οργανισμού του. Για το μάτι και το ράμφος βάλε αν μπορείς καμιά φωτό να δούμε.
 
πέρνει μια αντιβίωση κ δεν ξέρω αν κάνει να πάρει κ πολυβιταμίνη μαζί,τα άλλα πέρνουν, δυστυχώς φωτο δεν μπορώ να βάλω γιατί έχω πρόβλημα με το USB...☹, πηράζει που τα έχω στο ίδιο δωμάτιο,υπάρχει περίπτωση να κολύσει τπτ τα άλλα πουλιά😕
 
Καραντίνα, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης

εδω θα δεις τι πρεπει να προσεξεις σε πρωτη φαση. Την αντιβιωση ποιος την συστησε; Ποιο ακριβως ειναι το φαρμακο;αν το πουλακι δεν εχει αλλα συμπτωματα παρα σημαδια εξαντλησης ισως του δημιουργησει και προβληαμ πριν του χορηγηθουν πολυβιταμινες😕
 
ειναι δυνατον να πηγε να κοψε καποιος νορμαλ ανθρωπος την ουρα του καναρινιου; 😱
ποιος ξερει τι αλλο θα περασε το ερμο εκει που ηταν...🙄
αντιβιωση σου συστησε ο γιατρος;
ελπιζω να μην την χορηγεις αυθαιρετα

κ το μάτι του το ένα κ η μύτη στη ρίζα της είναι κόκκινη, ο κτηνίατρος είπε πως δεν είναι τπτ αλλά γενικά δεν δίνουν πολύ σημασία,
κ αυτο το "τπτ",... συγνωμη αλλα,... Περιεργο το ακουω😕
τα καναρινια που δεν εχουν "τπτ", δεν εχουν τπτ απ τα παραπανω

η μυτη στη "ριζα"μπορει να φαινεται κοκκινη επειδη του πεσαν τα φτερα απο κει κ θα βγαλει καινουρια
αλλα το" κοκκινη" μπορει να ειναι κ καποια πληγη.

μια φωτο θα βοηθουσε σιγουρα.
το κοκκινο ματι να το προσεξεις παντως 😉
 
ναι, γιατρός το είδε, δεν ξέρω πως να το κάνω να προσαρμοστεί όμως, σήμερα κοιμήθηκε πολύ αργά...
 
αυτό το πρώτο ξαναπές το,την αντιβίωση μου την έδωσε η γιατρός, αλλά μετά πήγα κ σε άλλον έναν για συγουριά κ μου είπε οτι δεν έχει τπτ😕δεν βγάζεις άκρη...
 
αυτό το πρώτο ξαναπές το,την αντιβίωση μου την έδωσε η γιατρός, αλλά μετά πήγα κ σε άλλον έναν για συγουριά κ μου είπε οτι δεν έχει τπτ😕δεν βγάζεις άκρη...
αντιβιωση, με ποια διαγνωση;
τι του βρηκε;
ειδε κουτσουλιες στο μικροσκοπιο; 😕
αν δεν σου κανει κοπο, περνα κ το ονομα της αντιβιωσης. 😉

μια φωτο ειναι εντελως απαραιτητη παντως
καλο θα ταν να βρεις ενα τροπο να την περασεις.

επισης πρεπει να του εξασφαλισεις αρκετο υπνο κ ησυχο περιβαλλον.
για την ωρα ειναι κ ταλαιπωρημενο κ οπωσδηποτε θα ναι κ τρομαγμενο...
 
Σε κτηνίατρο ή πτηνίατρο; Την αντιβίωση πιθανόν να στην έδωσε για αποφυγή κάποιας λοίμωξης από το πρόβλημα που έχει στο μάτι. Για την ουρά μην ανυσηχείς στην πτερόροια θα βγάλει καινούρια δεν υπάρχει λόγος να την πειράξεις και να το στρεσάρεις παραπάνω. Μετά την αντιβίωση οποσδήποτε προβιοτικά για να επανέλθει η χλωρίδα του εντέρου. Είναι που είναι ταλαιπωρημένο και στρεσαρισμένο μην έχεις άλλα μετά. Στη διατροφή μην το παραφορτώσεις από την αρχή. Εμπλούτισέ την σταδιακά, το πιο πιθανό είναι να πέρασε κάποιο διάστημα πείνας οπότε αν το αρχίσεις αυγά και φρούτα απότομα δεν θα είναι και ότι καλύτερο. Σταδιακά θα του τα βάλεις στη διατροφή του.

ΥΓ. Πρέπει να βρεις ένα πτηνίατρο που να αξίζει και να τον εμπιστεύεσαι για να μην τρέχεις από τον ένα στον άλλο κάθε φορά.
 
τις κουτσουλιές τις είδε στο κλουβάκι μόνο,όσο για το όνομα της αντιβίωσης δεν το ξέρω, χύμα το έβαλε σε ένα μπουκαλάκι κ κόλησε ένα χαρτάκι απ'έξω με τις δόσεις,το περιβάλον του είναι αρκετά ύσηχο, πτηνίατρο δεν έχουμε εδώ μόνο τρείς κτηνιάτρους έχουμε κ αυτοί...άστα, τροφή τους βάζω μόνο την κανονική, δηλ. Τα σποράκια τους, η Φράνια μου είπε για την χλωρίδα του εντέρου να βάλω ένα κουταλάκι του γλυκού πέτσα του γιαουρτιού(αυτό που είναι σε πύληνο) στο νερό μέχρι να γαλακτώσει κ είναι ότι πρέπει, της το είπε κτηνίατρος...
 
η Φράνια μου είπε για την χλωρίδα του εντέρου να βάλω ένα κουταλάκι του γλυκού πέτσα του γιαουρτιού(αυτό που είναι σε πύληνο) στο νερό μέχρι να γαλακτώσει κ είναι ότι πρέπει, της το είπε κτηνίατρος...

Isela na ksero apo tin Frania PIO kiniatros ipe afto. Kai an einai efkolo me onoma.
 
Αλέξανδρε το θέμα έχει συζητηθεί εδώ petbirds.gr/community/threads/Μερικές-πρόσθετες-πληροφορίες-σχετικά-με-προβιοτικά.11086/

Η πληροφορία που ζητάς έχει δοθεί απο την Frania, ήδη :)
 
Αλέξανδρε το θέμα έχει συζητηθεί εδώ
Η πληροφορία που ζητάς έχει δοθεί απο την Frania, ήδη :)

Signomi pou grafo tora OFF-Topic.

Maki kai tote diabasa to thema, ala tote den apantisa.
1. Lactobzilles exei to giaourti os ksero, kai poli sosto les esei ta kanarinia kai genika ta mikra poulia den exoune tin dinatotita na xorisoune tis enzymes apo ta galaproionta. Simenei mexri simera os diabasa den einai sigura ta poulia therateboune apo tis lactobazilles sto giaourti. I Lactobazilles sto giaourti einai ta Lactobacillus bulgaricus. Afto pou xrisiomopousane sta diafora test sta instituta gia ta poulia omos einai to Lactobacillus salivarius. Afto einai idika gia ta mikra poulia.
2. I Penza tou giaourti omos einai giamato me lipos, kai afto den pistebo na einai kati kalo gia ta poulia mas.

Tora kata poso boithai to giaourti pragmatika sta poulia, den brika pousena mexri tora kati episimo. Kai gia afto pistebo einai akoma kalitera prosto paron na dinoume kapia farmaka pou einai gia afti tin xrisi san to Liviferm i to PT12 i kapio alo proviotiko pou exoune sfiaxnei gia ta poulia.
 
Παιδια συγνωμη χωρις να ειμαι και ειδικος αλλα νομιζω οτι το γιαουρτι γενικοτερα στα καναρινια δεν αφομιωνεται απο τον οργανισμο τους. Εξ'αλλου ειναι τροφη ζωικης προελευσης και καλο θα ηταν να το αποφευγουμε.
 
Back
Top