Ασθένειες Βρίσκω στο κάτω μέρος του κλουβιού φουσκωμένο τον παπαγάλο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Flock
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δεν φενεται Καλά
Πως είναι ενα τατραγωνακι στο πόδι αυτό. Από τη μια μερια είναι κάπως ξεκολημενο.
 

Συνημμένα

  • rsz_20160617_175544.webp
    rsz_20160617_175544.webp
    55,5 KB · Προβολές: 57
Δεν φαίνεται κάτι, ίσως θα έλεγα το κάτω μέρος των ποδιών μοιάζει λίγο ερεθισμένο. Τι πατήθρες χρησιμοποιείς;
Όπως και να έχει, μπορείς να του κάνεις ελαφρύ μασάζ στα πόδια με ελάχιστη ποσότητα βαζελίνης. Πολύ λίγη όμως και προσέχοντας μην λερωθούν τα φτερά της γύρω περιοχής.
Θα την δουλέψεις λίγο στα δύο δάχτυλα και μετά θα κάνεις μασάζ στο πουλάκι.
Αν μπορείς να βάλεις καθαρότερες φωτογραφίες. Αυτό δεν το είδε ο γιατρός χθες;
 
Ίσως μια απειροελάχιστη υπέρκεράτωση σε μια μόνο φάλαγγα, κατα τ'άλλα φαίνεται ένα υγιές πέλμα. Πέρα από τη βαζελίνη που είπε η Μαρία δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάτι άλλο τώρα. Βάλτην όμως 4-5 βράδια πριν σβήσεις τα φώτα.
 
Νομίζω έβαλα λίγο πιο πολυ βαζελίνη.
 

Συνημμένα

  • rsz_1rsz_20160617_223643.webp
    rsz_1rsz_20160617_223643.webp
    5,6 KB · Προβολές: 48
Εμείς δεν μπορούμε να το καταλάβουμε από την φωτογραφία.
Αύριο να βάλεις λιγότερη. Μικρή, ελάχιστη ποσότητα, την δουλεύεις λίγο ανάμεσα στα δάχτυλά σου να γίνει πιο ελαιώδης και κάνεις μασάζ στο πουλί. Νομίζω του λέρωσες λίγο τα φτερά στα μπουτάκια; ή έτσι φαίνεται;
 
Λίγο. Κάνει κακό;
 

Συνημμένα

  • rsz_11rsz_20160617_223552.webp
    rsz_11rsz_20160617_223552.webp
    29,8 KB · Προβολές: 27
Δεν καθαρίζει εύκολα, αυτό είναι το πρόβλημα. Αν λερωθεί περισσότερο φυσικά είναι πρόβλημα, γιατί το πτέρωμα λειτουργεί θερμομονωτικά στα πουλιά. Αλλά εκεί στην ακρούλα στο ποδαράκι δεν έχει θέμα. Πρόσεχε λίγο παραπάνω :)
 
Δεν καθαρίζει εύκολα, αυτό είναι το πρόβλημα. Αν λερωθεί περισσότερο φυσικά είναι πρόβλημα, γιατί το πτέρωμα λειτουργεί θερμομονωτικά στα πουλιά. Αλλά εκεί στην ακρούλα στο ποδαράκι δεν έχει θέμα. Πρόσεχε λίγο παραπάνω :)
Ευχαριστώ 👍
 
Μπορείτε να μου δείξετε με μια φωτο πώς πρέπει να είναι τα πόδια ενός κοκατιλ; κοντά στο νύχι εκείνο το μέρος του ποδιού είναι άσπρο... Δεν ξέρω γτ...☹
 
Καλύτερα να βγάλεις εσύ μία φωτογραφία. Το συνολικό του χρώμα πως είναι προς το ροζ ή μαυριδερό; Μάλλον το δεύτερο ε;
Κάπως έτσι κανονικά
c1992388-e7e9-436a-bc57-3b582acf949b.jpg
 
Όχι ροζ είναι απλός βλέπεται στην οικον που μου στείλατε στο νύχι εκεί Τον κρέας είναι άσπρο.
 

Συνημμένα

  • received_290272041312467.webp
    received_290272041312467.webp
    20,4 KB · Προβολές: 24
Μήπως το είχε χτυπήσει και από την επούλωση δεν έχει επανέλθει; Δυσκολεύεσαι να βάλεις φωτό;
 
Μήπως το είχε χτυπήσει και από την επούλωση δεν έχει επανέλθει; Δυσκολεύεσαι να βάλεις φωτό;
Αν είναι θα βάλω φωτογραφία κατά τις 15:00. Δεν ήταν έτσι πριν λίγες μέρες. Δεν ξερω
 
Κατά τα άλλα η γενική εικόνα του πουλιού είναι καλή; Δραστηριότητα, κουτσουλιές;
Ναι θα περιμένουμε φωτογραφία του σημείου.
 
Ναι μια χαρά είναι η εικόνα του πουλιού. Κουτσουλιες θα κάνουμε εξετάσεις.
 
Είναι να το πας γιατρό δηλαδή; Τότε θα σου πει και γι αυτό. Μήπως είναι απλά κάποια διαφορά μελανίνης και δεν το είχες προσέξει.
 
Είναι να το πας γιατρό δηλαδή; Τότε θα σου πει και γι αυτό. Μήπως είναι απλά κάποια διαφορά μελανίνης και δεν το είχες προσέξει.
σε δυο μέρες θα πάω να δώσω τα δείγματα. Ορίστε μια φωτο κοιτάξτε εκεί κοντά στο νύχι.rsz_20160624_133450.webp
 
Ποιο εννοείς; Το σημείο στο κάτω μέρος, στην πατούσα; Που φαίνεται σαν θυλάκιο; Εμένα μου μοιάζει με ελαφρύ πρήξιμο, ερεθισμός της περιοχής. Βάλε του ελάχιστη ποσότητα βαζελίνης και κάνε ελαφρύ μασάζ, μήπως έχει ερεθιστεί από τα κάγκελα. Γιατί οι πατήθρες είναι μια χαρά απ' ότι βλέπω.
Εκτός αν εννοείς άλλο σημείο που δεν εντόπισα.
 
Ναι ανεβαίνει πολύ στα κάγκελα. Του βάζω βαζελίνη κάθε φορά που τον βάζω μεσα
 
Back
Top