Αναπαραγωγή Γεννήσαμε, επιτέλους το πρώτο αυγό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης StathisS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τώρα μόλις είδα κάτι που μου έκανε εντυπωση. Σηκώθηκε η θηλυκιά να ξεπιαστει μάλλον και να τσιμπήσει και αμέσως έκατσε ο αρσενικός στα αυγά. Αυτό κράτησε δυο λεπτά και μετά επέστρεψε και αμέσως σηκώθηκε ο αρσενικός και ξανά έκατσε αυτή. Συμμετέχει και ο αρσενικός στη διαδικασία αυτή;
 
Για ποιον χτυπά η καμπάνα Στάθη;
Ήρθε η ώρα για το αποφασιστικό βήμα;
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Για ποιον χτυπά η καμπάνα Στάθη;
Ήρθε η ώρα για το αποφασιστικό βήμα;
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Ωραίο το κομμάτι τα άκουγα και εγώ παλια! Ποια ώρα δεν κατάλαβα; Από Τρίτη περιμενω γεννητουρια! Τρίτη συμπληρώνονται 14 μέρες από τη γέννηση του πρωτου αυγου. Βέβαια λογικά η θηλυκια βιδωθηκε 2 μέρες μετά οπότε πεμπτη θα σκάσουν τα αυγά. Όποτε αν μετράμε 14 μέρες από τη γέννηση τότε τρίτη θα έχουμε γεννητουρια. Αν μετράμε από τη στιγμή που βιδωθηκε τότε πεμπτη!
[automerge]1586017624[/automerge]
Και μια που το αναφέραμε από διατροφή όταν σκάσουν τα αυγά δίνω ότι έδινα εκτός από λαχανικά;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ωοσκόπηση Στάθη!

ΥΓ:

Tρίτη θα σου βάλω deathαδες!
Ε τι ωοσκοπηση εδώ γεννάνε σε τρεις μερες! Για τη διατροφή πες μου λίγο! Λαχανικά ποτε δίνω; αυγό φρουτα αυγοτροφη και χρωστική δεν διακόπτω καθόλου Ε;
 
Ε τι ωοσκοπηση εδώ γεννάνε σε τρεις μερες!
Θαυμαστικά σε αυτήν την πρόταση βάζουν αυτοί που έχουν κάνει ωοσκόπηση και ξέρουν ότι έχουν να περιμένουν.
Για εσένα θα την έκανες την ωοσκόπηση,anyway. Την επόμενη φορά.
Λαχανικά ποτε δίνω; αυγό φρουτα αυγοτροφη και χρωστική δεν διακόπτω καθόλου Ε;
Αυγό και αυγοτροφή, μικρές ποσότητες και φρέσκιες ανα τακτά χρονικά διαστήματα. Ειδικά μόλις πάρουν επάνω τους οι νεοσσοί θα δεις πολύ μεγαλύτερη κατανάλωση έτσι, απο το να έβαζες 2 φορές την ημέρα αυγό και αυγοτροφή. Σημαντικές είναι οι τροφοδοσίες που γίνονται πολύ πρωί και πριν κουρνιάσουν.
Μήλο μπορείς να δώσεις μετά τις 15.Λαχανικά σε αυτήν την ηλικία μπορεί να επηρεάσει το χρώμα (χρωστική μόνο στο νερό δίνεις; ), αλλά εντάξει, αρακά μπορείς να δίνεις,τα υπόλοιπα ομοίως με τα μήλα.
 
Θαυμαστικά σε αυτήν την πρόταση βάζουν αυτοί που έχουν κάνει ωοσκόπηση και ξέρουν ότι έχουν να περιμένουν.
Για εσένα θα την έκανες την ωοσκόπηση,anyway. Την επόμενη φορά.

Αυγό και αυγοτροφή, μικρές ποσότητες και φρέσκιες ανα τακτά χρονικά διαστήματα. Ειδικά μόλις πάρουν επάνω τους οι νεοσσοί θα δεις πολύ μεγαλύτερη κατανάλωση έτσι, απο το να έβαζες 2 φορές την ημέρα αυγό και αυγοτροφή. Σημαντικές είναι οι τροφοδοσίες που γίνονται πολύ πρωί και πριν κουρνιάσουν.
Μήλο μπορείς να δώσεις μετά τις 15.Λαχανικά σε αυτήν την ηλικία μπορεί να επηρεάσει το χρώμα (χρωστική μόνο στο νερό δίνεις; ), αλλά εντάξει, αρακά μπορείς να δίνεις,τα υπόλοιπα ομοίως με τα μήλα.
Πριν κουρνιασουν εννοείς λίγο πριν βραδιάσει και νωρίς το πρωι κατά τις 7 ;
[automerge]1586022145[/automerge]
Θαυμαστικά σε αυτήν την πρόταση βάζουν αυτοί που έχουν κάνει ωοσκόπηση και ξέρουν ότι έχουν να περιμένουν.
Για εσένα θα την έκανες την ωοσκόπηση,anyway. Την επόμενη φορά.

Αυγό και αυγοτροφή, μικρές ποσότητες και φρέσκιες ανα τακτά χρονικά διαστήματα. Ειδικά μόλις πάρουν επάνω τους οι νεοσσοί θα δεις πολύ μεγαλύτερη κατανάλωση έτσι, απο το να έβαζες 2 φορές την ημέρα αυγό και αυγοτροφή. Σημαντικές είναι οι τροφοδοσίες που γίνονται πολύ πρωί και πριν κουρνιάσουν.
Μήλο μπορείς να δώσεις μετά τις 15.Λαχανικά σε αυτήν την ηλικία μπορεί να επηρεάσει το χρώμα (χρωστική μόνο στο νερό δίνεις; ), αλλά εντάξει, αρακά μπορείς να δίνεις,τα υπόλοιπα ομοίως με τα μήλα.
Χρωστική στο νερό δίνω! Όποτε για δεκαπέντε μέρες αυγό και αυγοτροφη! Το αυγό αν βρασω το πρωι και για την υπόλοιπη μέρα το έχω στο ψυγείο και δίνω λίγο λίγο πειραζει;
 
Καλημέρα! Σήμερα η κανάρα στη μια ώρα που τα παρατηρώ σηκώθηκε τέσσερις φορές για φαγητό! Βέβαια για λίγο και ξαναπήγα πίσω. Φυσιολογικό ή ο αρσενικός τεμπελιά ζει!
 
Μπράβο Στάθη (και έλεγα που χάθηκες!).
Καλοκλάρωτα!
Από την φωτογραφία φαίνεται να πήρες νεοσσούς στο 3 και 4 αυγό. Έχεις σοβαρές ελπίδες και για το 5ο.
Πρώτο και δεύτερο να βγάλεις φάουλ τους παλιούς!
Σε 2-3 μέρες αφαιρείς τα αβγά και βάζεις 2 πλαστικά.Φαγητό στο φουλ.
Απόλαυσέ το.
 
Μπράβο Στάθη (και έλεγα που χάθηκες!).
Καλοκλάρωτα!
Από την φωτογραφία φαίνεται να πήρες νεοσσούς στο 3 και 4 αυγό. Έχεις σοβαρές ελπίδες και για το 5ο.
Πρώτο και δεύτερο να βγάλεις φάουλ τους παλιούς!
Σε 2-3 μέρες αφαιρείς τα αβγά και βάζεις 2 πλαστικά.Φαγητό στο φουλ.
Απόλαυσέ το.
Ευχαριστώ φίλε! Και εγώ έτσι πιστευω συμφωνα με τους υπολογισμους μου και γιατί το τελευταίο δεν βγήκε ακόμα μια και είναι το μοναδικό που μπορώ να ξεχωρίσω! Περιττό να σου πω επειδή είναι η πρωτη μου προσπαθεια ότι έχω ενθουσιαστεί παρα πολυ! Οφείλω να πω ότι είχες δίκιο για αυτά που έλεγες για το πρωτο αυγο!
[automerge]1586497100[/automerge]
Σε κάθε περιπτωση τους ευχαριστώ όλους παλιους και νέους για τις συμβουλές και θα ξαναπω αυτό που είπα και περσι! Η εγγραφή μου στο pet birds forum ήταν ότι καλυτερο θα μπορουσα να κάνω για τα καναρίνια μου!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η εγγραφή μου στο pet birds forum ήταν ότι καλυτερο θα μπορουσα να κάνω για τα καναρίνια μου!
Μα αυτος ειναι αλωστε και ο σκοπος του forum!
Οπως και να 'χει καλοκλαρωτα τα πουλακια σου! Και μιας και ειναι η πρωτη σου φορα ζηστο στο επακρο και κοιτα να αποκομισεις οσα περισσοτερα μπορεις γιατι αυτο ειναι το σημαντικοτερο μαθημα...
 
Μα αυτος ειναι αλωστε και ο σκοπος του forum!
Οπως και να 'χει καλοκλαρωτα τα πουλακια σου! Και μιας και ειναι η πρωτη σου φορα ζηστο στο επακρο και κοιτα να αποκομισεις οσα περισσοτερα μπορεις γιατι αυτο ειναι το σημαντικοτερο μαθημα...
Σε ευχαριστώ! Παράλληλα φτιάχνω τα νέα κλουβιά αλλά θα το αναπτύξω στο άλλο θέμα!
 
Σε ευχαριστώ! Παράλληλα φτιάχνω τα νέα κλουβιά αλλά θα το αναπτύξω στο άλλο θέμα!
Οκ περιμενουμε φωτο απο τις κατασκευες σου!
 
Καλημέρα! Από το μηδέν στα πεντε κατευθείαν στο δυο στα πεντε. Σήμερα λοιπόν εμφανίστηκαν δυο πανεμορφα καναρινάκια! Εν αναμονή των άλλων τριών! View attachment 71616
Μπράβο Σταθαρα! Συνεχισε έτσι
 
Back
Top