Γενικά Γιατί μόνο εκτροφής και όχι και άγριες καρδερίνες;

.

Και το Καναρινι καποτε ηταν αγριο, σιγα σιγα ομως το εξημερωσε ο ανθρωπος

Αυτο μπορει να γινει με τις καρδερινες, ποιος ο λογος να βγαζετε κι αλλα καναρινια; Εχει γεμισει ο κοσμος και μη σου πω οτι ειναι και περισσοτερα απο τα σπουργιτια, εγω πιστευω οτι η καρδερινα ειναι πιο ελκυστικη επειδη ειναι πιο εξυπνο πουλι

Αυτο φαινεται εξαλλου στο οτι δεν παγιδευεται ευκολα, εκτος και εχεις συγκεκριμενη τεχνικη, αρα για να εξαφανιστει τελειως ειναι λιγο δυσκολο

Αλλα επειδη λετε οτι καποιοι πηρανε αυγα και τα βαλανε σε καναρες,το βλεπω λιγο απιθανο, γιατι οι νεοσσοι τρεφονται με εντομα τις πρωτες 15 μερες απο τους γονεις τους

Φίλε Rainbow η εξημέρωση του καναρινιού έγινε πριν από μερικούς αιώνες, όπου η φύση και τα πλάσματα της δεν ήταν τα μισά υπό εξαφάνιση και όπου δεν υπήρχε νόμος που να το απαγορεύει.

Μπορείς να μου πεις από που έβγαλες το συμπέρασμα ότι η καρδερίνα είναι πιο έξυπνο πουλί από το καναρίνι; Της έκανες τεστ IQ? Το επιχείρημα ότι πιάνετε πιο δύσκολα το βρίσκω για γέλια γιατί από τα παιδικά μου χρόνια θυμάμαι γνωστοί και φίλοι να τις πιάνουν κατά δεκάδες. Σήμερα είναι πιο δύσκολο να τις πιάσεις για τον απλούστατο λόγω ότι δεν υπάρχουν τόσες πολλές όσες πριν από 15 ή 20 χρόνια.

Όσο για το αν παίρνουν αυγά από φωλιές έχω να σου πω ότι και αυγά παίρνουν και μικρά πουλάκια πριν πετάξουν από τις φωλιές (διάβασε ένα ποστ μου πιο πάνω και θα καταλάβεις τι λέω).

Τώρα για το ποιος ο λόγος να βγάζουμε καναρίνια. Η απάντηση είναι απλή γιατί μας αρέσει αυτό το χόμπι, γιατί δεν παρανομούμε έχοντας στην κατοχή μας άγρια πουλιά που δεν πρέπει, γιατί ένα καναρίνι φωνής έχει πολύ μεγαλύτερες φωνητικές δυνατότητες από μια καρδερίνα και γιατί περί ορέξεως ουδείς λόγος
 
.

Φίλε Rainbow η εξημέρωση του καναρινιού έγινε πριν από μερικούς αιώνες, όπου η φύση και τα πλάσματα της δεν ήταν τα μισά υπό εξαφάνιση και όπου δεν υπήρχε νόμος που να το απαγορεύει.

Μπορείς να μου πεις από που έβγαλες το συμπέρασμα ότι η καρδερίνα είναι πιο έξυπνο πουλί από το καναρίνι; Της έκανες τεστ IQ? Το επιχείρημα ότι πιάνετε πιο δύσκολα το βρίσκω για γέλια γιατί από τα παιδικά μου χρόνια θυμάμαι γνωστοί και φίλοι να τις πιάνουν κατά δεκάδες. Σήμερα είναι πιο δύσκολο να τις πιάσεις για τον απλούστατο λόγω ότι δεν υπάρχουν τόσες πολλές όσες πριν από 15 ή 20 χρόνια.

Όσο για το αν παίρνουν αυγά από φωλιές έχω να σου πω ότι και αυγά παίρνουν και μικρά πουλάκια πριν πετάξουν από τις φωλιές (διάβασε ένα ποστ μου πιο πάνω και θα καταλάβεις τι λέω).

Τώρα για το ποιος ο λόγος να βγάζουμε καναρίνια. Η απάντηση είναι απλή γιατί μας αρέσει αυτό το χόμπι, γιατί δεν παρανομούμε έχοντας στην κατοχή μας άγρια πουλιά που δεν πρέπει, γιατί ένα καναρίνι φωνής έχει πολύ μεγαλύτερες φωνητικές δυνατότητες από μια καρδερίνα και γιατί περί ορέξεως ουδείς λόγος

Υπαρχουν και αγριοπουλια εκτροφης, εκει μην κολλας περι παρανομιας, πες καλυτερα οτι ειναι πιο δυσκολη και πολυεξοδη εκτροφη αλλα αμα βγαλεις καρδερινες ειναι κατι πρωτοτυπο σημερα και γινονται αναρπαστες + οτι η ζητηση της καρδερινας ολοενα και αυξανεται

καλα οσο για τις φωνητικες δυνατοτητες μου φαινεται δεν εχεις ακουσεις καλη καρδερινα με γυρισματα στο κελαηδισμα κατι που το καναρινι δε θα σου το κανει ποτε
 
.

Μεγάλη κουβέντα ανοίξατε για ένα "κήπο" σα την Ελλάδα όπου ευδοκιμούν σε αυτό το χώρο τα πάντα. Κυρίως γιατί είναι "κήπος ξέφραγος"!☹
 
.

παιδια καλα τα λετε αλλα δεν πρεπει να την πληρωνουμε ολοι σε συτο το θεμα εγω εχω 2 αρσενικες και 1 θηλυκη καρδερινα και το μονο που προσπαθω απο περυσι να πετυχω ειναι να τις ζευγαρωσω χωρις αποτελεσμα δεν θα σταματησω και φετος αλλα εχω παθος με την αναπαραγωγη των ζωων και πρεπει καπου να μπορω να τισ βρω επισης θα ηθελα να πω οτι εχω εναν πυθωνα εναν χαμαιλεοντα ενα ενυδρειο 7 διαφορετικα ειδη πτηνων 35 βατραχους δεντρων 13 χαμστερ τζουγκαριαν 5 αλογακια της παναγιας 2 εκτροφες μυγων 2 εκτροφες σκαθαριων και 2 εκτροφες γρυλλων ολα αυτα που εχω ασχετα με τις καρδερινες δεν αξιζουν να ειναι ελευθερα η μηπως μας βολευει κατι και κατι οχι; 🙄
 
.

Γεια σου Αστραπογιαννε, κιελεγα που θ αβρω εντομα για τις καρδερινες μου;:D
τα μεγαλυτερα μεγεθη κρατα τα για τις κοτε ςμου!
Να σου ζησουν τα ζωακια σου!
 
.

ΚΟΤΕΣ?τα εντομα δεν τα δινω στα πουλια τα εχω για τους βατραχους και τον χαμαιλεων να σαι καλα σε ευχαριστω
 
.

Ομολογω οτι δεν περιμενα η αναφορα μου για αγριοπουλια στην μοναδα μου κυριως καρδερινες θα δημιουργουσε τοσο μεγαλο θεμα συζητησης σχεδον πεντε μηνες. Εκτιμω οτι η συνεχης αναφορα στο θεμα σημαινει δυο πραγματα :Πρωτον οτι ασχολουνται πολλοι με τα αγριοπουλια δευτερο και βασικοτερο δεν υπαρχει ουτε θα υπαρξει εστω μερικη ταυτιση αποψεων οσον αφορα τις καρδερινες εκτροφης που ειναι λιγες και αυτες που πιανονται και ειναι πολλες. Πιστευω λοιπον οτι και εδω πρεπει να ισχυει το ρητο" Παν μετρον αριστον" ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 
.

παιδια καλα τα λετε αλλα δεν πρεπει να την πληρωνουμε ολοι σε συτο το θεμα εγω εχω 2 αρσενικες και 1 θηλυκη καρδερινα και το μονο που προσπαθω απο περυσι να πετυχω ειναι να τις ζευγαρωσω χωρις αποτελεσμα δεν θα σταματησω και φετος αλλα εχω παθος με την αναπαραγωγη των ζωων και πρεπει καπου να μπορω να τισ βρω επισης θα ηθελα να πω οτι εχω εναν πυθωνα εναν χαμαιλεοντα ενα ενυδρειο 7 διαφορετικα ειδη πτηνων 35 βατραχους δεντρων 13 χαμστερ τζουγκαριαν 5 αλογακια της παναγιας 2 εκτροφες μυγων 2 εκτροφες σκαθαριων και 2 εκτροφες γρυλλων ολα αυτα που εχω ασχετα με τις καρδερινες δεν αξιζουν να ειναι ελευθερα η μηπως μας βολευει κατι και κατι οχι; 🙄

Αν εκτρεφεις και το εντομο αποθηκων Τenebrio molitor(τρεφεται με αμυλουχα προιοντα) οπου οι προνυμφες του αποτελουν τα λεγομενα mealworms,θα εισαι οκ σε περιπτωση που βγαλεις νεοσσους γιατι αποτελουν ενα μερος της διατροφης τους
 
.

😛εκτρεφω αγαπητε ρεινμποου και το τενεμπριο και τον μαυρο μυκητα{ειδος σκαθαριου και αυτο } αλλα αν μπορεσω να ζευγαρωσω τις καρδερινες μου θα τους δωσω βασικα τωρα για τον χαμαιλεοντα και τα χαμστερ τα εχω
 
.

😛εκτρεφω αγαπητε ρεινμποου και το τενεμπριο και τον μαυρο μυκητα{ειδος σκαθαριου και αυτο } αλλα αν μπορεσω να ζευγαρωσω τις καρδερινες μου θα τους δωσω βασικα τωρα για τον χαμαιλεοντα και τα χαμστερ τα εχω

Ρε αστραπογιαννε Κατι ασχετο

Τα αλογακια της παναγιας ειναι αρπακτικα, νομιζω τρεφονται με αλλα εντομα, τι τα ταιζεις; τα χεις μεσα σε βαζακι; Ενδιαφερομαι να κανω εκτροφη
 
.

Θα ηθελα να θυμησω στον peidis πως η ολη συζητηση ξεκινησε με το πρωτο του μηνυμα.Αν θυμασε! Το ''παν μετρον αριστον" που κολλαει;στο ''μεγαλο αριθμο αγριοπουλιων"; Συγνωμη γιατι με μπερδεψες!
Και θα ηθελα επισης να θυμησω στον astrapogiannos οτι το θεμα ειναι "καρδερινες αγριες ή εκτροφης'' και οχι τζιτζικια, κουνουπια, καμπιες και αλλα. Σαφως και ισχυει το ιδιο για καθε τι αγριο και ελευθερο που αναγκαζεται επειδη εμεις το θελουμε (οποιοι και αν ειναι οι λογοι)να αλλαξει ''τροπο'', συνηθειες, διαβιωση.
Κλεινοντας να "συστησω" και να προτεινω στον rainbow να σκεφτει καλυτερα το θεμα εκτροφης των αλογομουλαρων της Παναγιας (δοκιμασε κατσαριδες ειναι πιο ανθεκτικες!)
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
.

θα συμφωνισω με τη sophia pj ελεος με τα ζουζουνια!:D
 
.

Θα ηθελα να θυμησω στον peidis πως η ολη συζητηση ξεκινησε με το πρωτο του μηνυμα.Αν θυμασε! Το ''παν μετρον αριστον" που κολλαει;στο ''μεγαλο αριθμο αγριοπουλιων"; Συγνωμη γιατι με μπερδεψες!
Εδώ "κολλάει"

petbirds.gr/community/threads/Εκτροφέας-καναρινιών-χομπίστας.311

petbirds.gr/community/threads/Λιγα-λόγια-για-αρχή.864/
 
.

Ομολογώ φίλε Σταύρο ότι δεν είχα προσέξει τα συγκεκριμένα θέματα.
Γέλασα πολύ στο σημείο περί νόμου που επιτρέπει να πιάσεις 10 πουλιά με την παρουσία υπαλλήλου του Δασαρχείου.

Δεν αμφισβητώ την ύπαρξη του νόμου. Πιθανό να υπάρχει.
Αν υπάρχει καταλαβαίνεται όλοι ότι είναι ένα μεγάλο παράθυρο στη "νόμιμη" κατοχή άγριων πουλιών.
Όποιος έχει γνωστό στο Δασαρχείο (και συνήθως το γνωστό τον έχουν οι έμποροι) μπορούν να έχουν στην κατοχή τους πουλιά και να τα πουλάνε χωρίς πρόβλημα.

Να αναφέρω και κάτι λίγο άσχετο με το παραπάνω. Διαπίστωσα φέτος και το επιβεβαίωσα μετά από συζητήσεις με άτομα που ασχολούνται με πουλιά και ειδικά με καρδερίνες, ότι στην περιοχή μου (νομός Καρδίτσας) υπάρχει ένας πολύ μεγάλος αριθμός από καρδερίνες κάτι που δε συνέβαινε τα προηγούμενα χρόνια. Ακόμη και στο σπίτι μου ακούς συνεχώς καρδερίνες να κελαηδάνε από τα γύρω δέντρα. Είναι κάτι πρωτοφανές και όλοι καταλήγουν πως ο λόγος που συμβαίνει αυτό ήταν οι καταστροφικές πυρκαγιές του καλοκαιριού. Μετακινήθηκαν πολλά άγρια πουλιά βορειότερα.
Και περιττό βέβαια να πω τι γίνεται με αυτούς που πιάνουν πουλιά, δεν προλαβαίνουν
 
.

Γα να ξεμπερδεψω την αγαπητη sophia θα ηθελα να σημειωσω οτι εαν εχεις 3-4 πουλια απο καθε ειδος π.χ καρδερινες, φλωρια σκαθια, γαργανελια, φανετες, σπινους αυτοματα εχεις πολλα αγριοπουλια ταυτοχρονα ομως ισχυει το"Παν μετρον αριστον" για καθε ειδος.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 
.

θα ηθελα να θυμισω στην αγαπητη σοφια πως οι καμπιες τα σκαθαρια κ. Α ειναι το μελλοντικο φαι των πτηνων μου και ερπετων μου ειναι ενα απο τα κυρια αν οχι το κυριοτερο σκαλι στη διαβαθμιση της τροφικης αλυσιδας ολων των πτηνων και λοιπων ζωων και θα ηταν καλυτερα οποιος μπορει και εχει χωρο να παραγει μονος του αυτα διοτι ειναι πιο θρεπτικα ετσι και ξερουμε τι τρωνε.λη για να μαθαινεις ΑΝ ΛΕΩ ΑΝ καταφερει καποιος να ζευγαρωσει το αλογακι της παναγιας θα εχει παρα πολλους απογονους με συνεπεια να εχει την δυνατοτητα να μπορει να δωσει στα πουλια του αν οχι την πιο θρεπτικη εστω μια απο τις θρεπτικοτερες τροφες του ζωικου βασιλειου.ρεινμποου τωρα, τα εχω σε μπουκαλι αναψυκτικου(αν θες στειλε μου το μειλ σου να σου στειλω φωτο)και ειναι σαρκοβορα τρωνε σκαθαρια μυγες κλπ. Που παραγω μονος. Αυτα προς το παρων
 
.

Γα να ξεμπερδεψω την αγαπητη sophia θα ηθελα να σημειωσω οτι εαν εχεις 3-4 πουλια απο καθε ειδος π.χ καρδερινες, φλωρια σκαθια, γαργανελια, φανετες, σπινους αυτοματα εχεις πολλα αγριοπουλια ταυτοχρονα ομως ισχυει το"Παν μετρον αριστον" για καθε ειδος.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Αυτό το συμπέρασμα αγαπητέ φίλε είναι η αποκορύφωση της αυθυποβολής σου. Θέλω να πιστεύω πως τουλάχιστον στο παρόν forum υπάρχουν πολλοί που διαφωνούν μαζί σου.Αν έκανες λάθος και αντί να το γράψεις στα ανέκδοτα το έγραψες εδώ,τότε θεώρησε την παρέμβαση μου άκυρη.
 
Back
Top