Γενικά Γιατί μόνο εκτροφής και όχι και άγριες καρδερίνες;

.

Συμφωνω και εγω με ολα αυτα εξου αν διαβασεται στο προφιλ μου θα δειτε οτι εκανα αρχη αφου τα αφησα ελευθερα γιατι αρχισαν χωρις λογο να μου πεθαινουν ομως αν εχεις 2η3 αγριοπουλα δεν χαλασε ο κοσμος.Ασχημο ειναι αυτο που γινεται στο σχιστο και σε καποιους που μαζεύουν πολλα χωρις λογο και αιτια η και με αιτια τα λεφτα πχ καλο ειναι να σεβομαστε τα ομορφα που μας χαριζει η φυση
 
.

ολα ειναι θεμα συνηδεισης και παιδειας μακαρι να καταλαβουν καποιοι οτι δεν πρεπει να τα θυσιαζουμε ολα στον βωμο του κερδους αλλα τα παντα γυρω μας οπου εμπλεκεται το χρημα ετσι γινεται ακομα και σε βαρος της ανθρωπινης ζωης. ελπιζω κι εγω να αναπτυχθει η αναπαραγωγη απο εκτροφεις να γινουν ποιο προσιτα για τον απλο χομπιστα και να σταματησει αυτη η βαρβαροτητα.
 
.

οπου εμπλεκεται το χρημα ετσι γινεται ακομα και σε βαρος της ανθρωπινης ζωης.

Ετσι ακριβως ειναι, σκοτωνονται χιλιαδες ανθρωποι ακομα και για μερικες δεκαρες, κοντευει να καταστραφει ο πλανητης και κανενας δεν νοιαζετε και περιμενουμε να νοιαστουν για τις καρδερινες.
 
.

Εδώ λοιπόν έγκειται και η ιδιαίτερη αξία αυτού του site,
όποιος ενδιαφέρεται πραγματικά μπορεί να μάθει όχι μόνο τον τρόπο διατήρησης και εκτροφής ωδικών πτηνών αλλά και ένα τρόπο σκέψης - δράσης πολύ πιο προχωρημένο από αυτό του μέσου Έλληνα.
Στις σελίδες του, ο κάθε ένας μας, θα βρει κατά κανόνα, ιδέες με οικολογική ευαισθησία και ανθρωπιά, βοηθώντας τον (με επιχειρήματα) να βγει πρωτοπόρος και μπροστάρης στον αγώνα για ένα καλύτερο κόσμο (ο καθένας από το μετερίζι του).
 
.

Kαι βέβαια υπάρχουν και μάλιστα πολλά θέματα προς συζήτηση όσον αφορά τα αγριοπούλια καρδερίνες, φλώρια, σπίνους κλπ, αλλά πέραν του να συζητάμε και να ανταλλάσουμε τις απόψεις μας τί γίνεται; Πχ τί γίνεται με κάποιους ασυνείδητους εγκλιματίες θα τους χαρακτήριζα καταστηματάρχες pet shop που "έχω εγώ ρε " σου λέει ο άλλος "500 καρδερίνες " μεγάλο κατόρθωμα βλέπεις και τί σκεπτεται να τις κάνει; να τις βάλει σε μπαούλο για να εξημερωθούν κι όσες αντέξουν σ΄αυτό το απάνθρωπο τρόπο εκτροφής. Εμείς λοιπόν που αγαπάμε αυτά τα όμορφα πλασματάκια που τόση ευχαρίστηση μας δίνουν να τα βλέπεις και να τα ακούς τί κάνομε κύριοι; Περιμένω μια απάντηση.
 
.

Εγω παιδια απο την δικη μου σκοπια πιστευω πως λογο της υπερτιμησης της καρδερινας εκτροφης εχει ξεκινησει ολη αυτη η διαδικασια για το πιασιμο αγριων πουλιων. Αν οι τιμες γινουν λογικοτερες θα προτιμουνται τα αγριοπουλια εκτροφης. Οσο για την εφοδο της θυροφυλακης δεν πιστευω πως ειναι παντα η καλυτερη λυση. Εχω ακουσει οτι τα πουλια που κατασχονται πολλες φορες δεν ελευθερονονται αλλα καταληγουν στις κλουβες των θυροφυλακων ή ακομη και σε pet shop.
 
.

Τα φλωρακια εκτροφης κοστιζουν γυρω στα 30 ευρω και η καρδερινα εχει 100 ευρω,θα παρεις ενα ζευγαρι με 200 ευρω και αν παει κατι στραβα ξερω γω, ψωφησει το ενα απο τα δυο, δε βγαλεις καθολου μικρα επειδη εκανες λαθη κατα τη διαρκεια της αναπαραγωγης, παει η επενδυση,το σκεφτεσαι σοβαρα γιατι τα λεφτα οπως και να το κανουμε ειναι πολλα,"να παρω η να μην παρω;" εμενα μου ειπε εκτροφεας απο τον οποιο πηρα τα καναρινια οτι δεν αξιζει τωρα να δωσεις 200 ευρω για καρδερινες, ο ιδιος εκτρεφει φλωρους και ασχολειται πολλα χρονια αν ηθελε επαιρνε και καρδερινες, αμα τα βαλουμε κατω τα εξοδα εκτροφης εαν βγαλουμε τον εξοπλισμο κλουβες κτλπ βγαινει περιπου το ιδιο με εναν ο οποιος ειναι εκτροφεας κοκκινων καναρινιων, απλα ισως να κοστολογηται ετσι η τιμη λογο της μεγαλυτερης δυσκολιας για αναπαραγωγη

Ορισμενες αγριες καρδερινες προσαρμοζονται πολυ ευκολα ορισμενα συνεχιζουν να στρεσαρονται και ισως να μην προσαρμοστουν ποτε, ειναι και στον χαρακτηρα του πουλιου, εγω εχω δυο αρσενικα στο μπαλκονι μου τα οποια τα αγορασα μεσα το δεκεμβριο οταν τα πλησιαζω σιγα σιγα δεν στρεσαρονται και μαλιστα καθονται πανω στις βεργες και με κοιτανε απο κελαηδισμα σκιζουν, για πιασμενα ειναι πολυ ηρεμα αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω βρει δυο ηρεμα θηλυκα
 
.

εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι ειναι τοσο ακριβες απο εκτροφεα;
καπου ειδα σε ενα σαιτ 400 το ζευγαρι. Θελω να καταλαβω τι καστολογουν τοσο πολυ; Μαλλον το οτι δεν υπαρχουν πολλες, αρα εκμεταλευση.
ε πως ρε παιδια εγω να παω να αγορασω; ολα για το χρημα γινονται οποιος προλαβει να τα αρπαξει τελος
 
.

Kathenas bori na zitai oti selei 200 Euro, 400 Euro i 2000 Euro. I erotisi einai tha bri kapion pou plironei afto i oxi ;

Kai an o ektrofeas abrio poulai tis karderines me 40 Euro, parxoune pali kapio anthropous pou lene "baaaaa... 40 Euro selei...sto xorio mou ta poulane piasmena me 10 Euro".

Skeftoume tora omos an kapios den selei na dini lefta gia ta poulia, tha pernei meta kala trofi...Vitamines...ixnostixia...klp ; I tha lei poli akribo ola afto, den xriasete i karderina. Kai afto to plasma pou zi meta meza se mia klouba 20 x 20 x 30 pontous mono me nero, xoris Vitamines kai mono me kanabouri, ti to ekane se afton ton anthropos gia na tin timorei etsi ; Tipota ekane, ftei mono pou kelandise oreo. An tha baloune enan anthropos meza se ena domatio 2 x 2 x 2 metro mono me nero kai psomi tha mas erthi kathe tileoptiko stathmos tis elladas na phonasi. Aaaaaaa nai einai mono ena pouli, kai exei pola apo afta...den bariese ;

Kai poses fores akousa, ton exo giati exei oreo phoni kai mou sfiaxnei tin mera...gia fantaso na pai o kathenas exo sto dromo kai na piasei enan SAKI ROUBA kai ton balei se ena domatio gia na dragoustai mono gia ton afto tou...

An kapios den exei to lefta, i den selei na dini to lefta gia ena pouli, giati den psaksei alo hobby ; Masepse gramatosima, aftes boris na perneis apo ta gramata pou sou erthounde, kai den xriasese katholou lefta.

Alexandros
 
.

Kathenas bori na zitai oti selei 200 Euro, 400 Euro i 2000 Euro. I erotisi einai tha bri kapion pou plironei afto i oxi ;

Kai an o ektrofeas abrio poulai tis karderines me 40 Euro, parxoune pali kapio anthropous pou lene "baaaaa... 40 Euro selei...sto xorio mou ta poulane piasmena me 10 Euro".

Skeftoume tora omos an kapios den selei na dini lefta gia ta poulia, tha pernei meta kala trofi...Vitamines...ixnostixia...klp. I tha lei poli akribo ola afto den xriasete i karderina. Kai afto to plasma pou zi meta meza se mia klouba 20 x 20 x 30 pontous mono me nero, xoris Vitamines kai mono me kanabouri, ti to ekane se afton ton anthropos gia na tin timorei etsi ; Tipota ekane, ftei mono pou kelandise oreo. An tha baloune enan anthropos meza se ena domatio 2 x 2 x 2 metro mono me nero kai psomi tha mas erthi kathe tileoptiko stathmos tis elladas na phonasi. Aaaaaaa nai einai mono ena pouli, kai exei pola apo afta...den bariese ;

Kai poses fores akousa ton exo giati exei oreo phoni kai mou sfiaxnei tin mera...gia fantaso na pai o kathenas exo sto dromo kai na piasei enan SAKI ROUBA kai ton balei se ena domatio gia na dragoustai mono gia ton afto tou...

An kapios den exei to lefta, i den selei na dini to lefta gia ena pouli, giati den psaksei alo hobby ; Masepse gramatosima, aftes boris na perneis apo ta gramata pou sou erthounde, kai den xriasese katholou lefta.

Alexandros


Με 40 ευρω δε το συζηταμε,τοσο εχουν και τα καναρινια
 
.

θες να πεις αλεξανδρε οτι ειναι πολυ ακριβες οι τροφες, οι βιταμινες και τα ιχνοστοιχεια για τις καρδερινες γι αυτο ειναι ακριβες;
 
.

Oxi den leo afto...ego leo ena logiko timi gia kanonikes karderines einai kapou apo 60 eos 80 euro to komati.


Alexandros
 
.

συμφωνο σε αυτο, ομως πριν καταλαβα οτι ο καθενας ζηταει οτι θελει και εσυ πρεπει να τα δωσεις και ας σου λενε παραλογες τιμες αλλιως αλλαξε χομπυ.
 
.

Ego elega:
an kapios den selei na dini logiko lefta gia ta poulia kai gia ta pragmata pou xriasete to pouli, kalitera na alasei to hobby.

Kai afto itane gia aftous, pou lene sinexio poso akribo einai ta poulia apo ektrofeis.


Alexandros
 
.

ενα θεμα που ποτε δε θα κλεισει...

παντως παιδια... Ειναι κριμα καποιος να θελει να αγορασει ενα πουλι κ να μη μπορει λογω εξωφρενικης τιμης...
κ μιλαμε για κατι, που θελεις να παρεις, για να δωσεις στη συνεχεια α γ α π η!

θα μου πεις κ αλλα δεν μπορεις να εχεις, στη ζωη σου... Και ετσι ειναι αυτα... Μεχρι εκει που φτανεις...

συμπερασμα...
οσο κ αν θελουμε δεν μπορουμε να αποφυγουμε... Το ρατσισμο, στη ζωη!
ακομη κ σε αυτη του τη μορφη...
καποιοι θα μπορεσουν να εχουν καρδερινα εκτροφης... Καποιοι οχι...
 
.

Λογικη τιμη οπως το βλεπει κανεις, στην ΕΛλαδα δε ξερω τι παιζετε στο εξωτερικο τα πουλια τα πουλαει ο καθενας οσο θελει ανεξελεγκτα, πρεπει λοιπον να θεσπιστει ενας νομος απο το κρατος η το υπουργειο οικονομικων να επιβλεπει καθε pet shop,τα πουλια που προωθουνται στο εμποριο θα πρεπει να φερουν δαχτυλιδι κλειστου τυπου και να εχουν συγκεκριμενη τιμη αναλογα με το ειδος και τη ρατσα, οχι αυτο το τουρλουμπουκι που γινεται αυτη τη στιγμη, πρεπει να θεωρειται εμπορευματοποιησιμο ειδος και να χρεωνεται με ΦΠΑ οπως ολα τα προιοντα, να το παμε ετσι γιατι δεν υπαρχει αλλη λυση

Η τροφη, οι πολυβιταμινες και η αυγοτροφη πηραν αυξηση πρεπει να αυξησω και εγω την τιμη των πουλιων

Δηλαδη Ενας εκτροφεας ο οποιος εχει 500 πουλια σε σχεση με εναν αλλον ο οποιος εχει 100 πουλια θα χρειαστει περισσοτερα λεφτα να δαπανησει για να καλυψει τις διατροφικες αναγκες των πουλιων του, αρα ο εκτροφεας με τα 500 πρεπει να τα πουλαει ακριβοτερα;

Και οπως ειπα περιπου ιδια εξοδα εχουν πανω κατω οι καρδερινες με τα καναρινια ας ειναι λιγο πιο ευκολα τα καναρινια στην αναπαραγωγη και τι με αυτο; Εαν δεν υπαρχουν προσιτες τιμες πως θα συμβαλουν και οι αλλοι στην αναπτυξη της οικοσιτης καρδερινας;
 
.

εαν δεν υπαρχουν προσιτες τιμες πως θα συμβαλουν και οι αλλοι στην αναπτυξη της οικοσιτης καρδερινας;


εχεις απολυτο δικιο, αλλα μην το ψαχνεις!
 
.

εκανα κ εγω το λαθος να αγορασω 2 καρδερινες(αρσενικια & θηλυκια) απο το παζαρι στο Σχιστο κ μου αντεξαν μια βδομαδα ακριβως. Το βραδυ τις παρατηρησα οτι ειχαν φουσκωσει κ απ' οσα ειχα διαβασει εδω, θεωρησα οτι αυτο δεν ηταν καλο σημαδι. Τελικα το επομενο πρωι τις βρηκα κ τις 2 πεθαμενες. Απευθυνθηκα σε καποιον υπαλληλο απο πετ, του ειπα οτι συνεχως χτυπιοντουσαν στα καγκελα του κλουβιου κ μου ειπε οτι πεθαναν απο στρες λογω του οτι τα πουλια ηταν αγρια κ δεν αντεξαν την αιχμαλωσια.
απατεωνες μεγαλοι τελικα στο Σχιστο!
 
.

Θέλει μεγάλη προσοχή η επιλογή κάθε πουλιού. Το σωστό είναι η αγορά να γίνεται απο εκτροφέα,όσο αυτό είναι εφικτό.Αλλιώς απο μαγαζί που να υπάρχει σχέση εμπιστοσύνης και εννοώ κατά κύριο λόγο τα μαγαζιά της συνοικίας.Βέβαια πάντα υπάρχει το θέμα της τιμής. Εκεί μπαίνει και η σχέση με τους μαγαζάτορες της συνοικίας.
 
.

Η τιμη κοστολογησης της οικοσιτης καρδερινας ειναι υπερβολικη,τελος δε το συζηταμε, οταν η καρδερινοτροφη 20 κιλων εχει 60 ευρω και μια καρδερινα τρωει καθημερινα σπορους ισο με ενα κουταλακι του γλυκου... Εγω δεν ειμαι υπερ των πιασμενων αλλα εφοσον δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα δεν παιρνω εκτροφης και χομπυ δεν αλλαζω
 
Back
Top